• info@metpordekor.com
 • SSS

Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları ve EPS Strafor Malzemenin Avantajları

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • EPS Strafor Malzeme ile Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları ve Isı Yalıtımı

EPS Strafor Malzeme ile Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları ve Isı Yalıtımı

 • Metpor

  Metpor

  info@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 12 220

EPS Strafor Malzeme ile Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları ve Isı Yalıtımı

  Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları ile Bina Yalıtımı

  Günümüzde, enerji tasarrufu ve çevre dostu yapılar büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, binaların ısı yalıtımı ve estetik görünümü için hazır dekoratif dış cephe kaplamaları kullanılmaktadır. Bu kaplamaların birçoğu EPS strafor malzeme ile üretilmektedir. Bu makalede, hazır dekoratif dış cephe kaplamaları ve EPS strafor malzemenin ısı yalıtımına katkısını ve avantajlarını inceleyeceğiz.

  EPS Strafor Malzeme Nedir?

  EPS strafor malzeme, genellikle yapı malzemelerinde kullanılan bir hafif dolgu malzemesidir. Genellikle polistiren köpüğü, su buharı geçirmez bir filmle kaplanır. Bu malzeme, hafif, dayanıklı ve enerji verimli bir yapı malzemesi olarak bilinmektedir.

  Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları Nedir?

  Hazır dekoratif dış cephe kaplamaları, binaların dış cephe yüzeylerine uygulanabilen bir kaplama türüdür. Bu kaplamalar, genellikle hazır olarak satılmakta ve uygulama kolaylığı sağlamaktadır. Ayrıca, birçok farklı malzemeden üretilebilmektedir.

  EPS Strafor Malzeme ile Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamalarının Avantajları

  EPS strafor malzeme ile hazır dekoratif dış cephe kaplamalarının birçok avantajı vardır. Bunlar arasında:

  1. Isı Yalıtımı: EPS strafor malzeme, binaların ısı yalıtımını artırır. Böylece, binaların daha az enerji harcamasına ve enerji tasarrufu sağlamasına yardımcı olur.

  2. Estetik Görünüm: Hazır dekoratif dış cephe kaplamaları, binaların estetik görünümünü artırır. Bu kaplamalar, farklı renklerde ve desenlerde üretilebilmekte ve binaların tasarımına uyum sağlayabilmektedir.

  3. Dayanıklılık: EPS strafor malzeme, yüksek dayanıklılık özelliği ile bilinmektedir. Bu malzeme, çeşitli dış etkenlere karşı dayanıklıdır ve uzun ömürlüdür.

  4. Uygulama Kolaylığı: Hazır dekoratif dış cephe kaplamaları, uygulama kolaylığı sağlar. Bu kaplamalar, fabrikalarda hazırlanmakta ve binalara uygulanması kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

  Kışın vaktinizi dışarıda geçiriyorsanız natural olarak üşürsünüz, kendinizi soğuktan güvenliğini sağlamak amacıyla bir şapka takmak ya da kalın bir giysi giymek gereksinimi duyarsınız. Evde televizyon karşısındayken üşürseniz kombinin ısısı artırma yoluna gidersiniz. Şimdi mantığı biraz değiştirip düşünelim. Mesela kışları üşüdüğümüz vakit daha çok yemek mi? yoksa evinizin üzerine yünlü bir şapka takmaya benzeyen ısı yalıtımı yaptırmak mı? sizi daha çok sıcak tutar? İlk seçeneğin size çok bir katkısı olmaz. Yediğiniz besin vücudunuzun gereksinimi olan enerjiyi sağlar, fakat sizin orada daha çok ısınmanızı sağlamaz. 

  Genellikle güneş ışınlarının zararlı etkileri karşısında bozulma göstermemelidir. Sıcaklık farklılıklarının meydana çıkaracağı genleşme ve daralmalardan zarar görmeyecek ısı yalıtım malzemeleri tercih edilmelidir. strafor dış cephe kaplama fiyatları senesinde bulunduğu gibi 2018 senesinde da şunlar gibi esas özelliklere göre belirlenmektedir.

  EPS Strafor Malzeme ile Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamalarının Enerji Verimliliğine Katkısı

  EPS strafor malzeme ile hazır dekoratif dış cephe kaplamalarının enerji verimliliğine katkısı oldukça büyüktür. Isı yalıtımı sağlayarak, binaların daha az enerji harcamasına ve enerji tasarrufu sağlamasına yardımcı olurlar. Bu da çevre dostu bir yapı oluşturulmasına katkı sağlar.

  EPS strafor malzeme ile üretilen hazır dekoratif dış cephe kaplamaları, binaların enerji ihtiyacını azaltarak karbondioksit emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olur. Böylece, daha sürdürülebilir bir gelecek için önemli bir adım atılmış olur.

  Hazır dekoratif dış cephe kaplamalarının enerji verimliliğine katkısı, özellikle binaların ısı kaybının en yüksek olduğu dış duvarlarda daha da önemlidir. EPS strafor malzeme ile kaplanan dış duvarlar, binaların ısı kaybını azaltarak, enerji tasarrufu sağlar ve bina sakinlerinin daha konforlu bir yaşam sürmesine yardımcı olur.

  Hazır dekoratif dış cephe kaplamaları ve EPS strafor malzeme, binaların hem estetik görünümünü artırırken hem de enerji verimliliğine katkı sağlar. Binaların daha çevre dostu ve sürdürülebilir olmasına yardımcı olurken, aynı zamanda daha konforlu bir yaşam alanı oluşturulmasına yardımcı olur. Bu nedenle, binaların yapımında bu malzemelerin kullanımı oldukça önemlidir.

  EPS Strafor Malzeme ve Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamalarının Uygulama Teknikleri

  Aslına bakılırsa kömür gibi eski teknolojiyi kullanmaya kıyasla, fazlası çağdaş ısıtma cihazı gerçekten olabildiğince verimlidir; Aşağıdaki tablo değişik yakıtların maliyet / enerji verimliliği tablosudur. Bu tabloda kırmızı çubuklar ısınmak amacıyla harcadığınız her bir joule (çağdaş enerji birimi) karşılığında %70 ısı olarak aldığınızı gösterir (Enerji verimlilik yüzdesi).

  Hem estetik bir görsellik sunduğu için hem de, uygulamada dekoratif sıva ve boya uygulama aşamasında ek oluşturmadan bitiş sağladığı için kullanılır. Fugalı kaplamalar ve yalı baskı kaplamaları boyaya hazır kendinden sıvalı hazır mantolama çeşitleri ve dış cephe kaplama levhası olarak da üretilmektedir. METPOR "dış cephe mantolama" ürünleri ürün yelpazesinde çok sayıda hazır panel yani dekoratif dış cephe kaplama türleri yani "mantolama modelleri" vardır.

  Metpor Dekoratif Fugalı Isı Yalıtım, Mantolama Levhalarının Faydaları

  Grafik: Farklı yakıtların maliyetini ve verimliliğini karşılaştırmaktadır. Evinizi ne kadar verimli ısıtabileceğiniz ve ne kadara mal olacağı, kullandığınız yakıta büyük ölçüde bağlıdır. Bu yalıtım malzemeleri bilinen yapı için en iyi mantolama malzemeleri olarak tanımlayabileceğimiz kaplamalar binalarda kullanılmaktadır. Binalarda mantolama malzemelerinin özellikleri ele alındığında ortak birkaç özellikten söz edebiliriz. Isı yalıtımı yani mantolama malzemeleri; Ergonomik olması, dış cephe mantolama malzemeleri fiyatları diğer seçeneklere göre daha ucuz ve hafif malzemelerdir. Diğer özellikler ise tercihe, kullanım alanına, yapının olduğu bölgeye ve iklim şartlarına göre seçilebilir. Seçilen izolasyon malzemelerine göre mantolama fiyatları da değişkenlik gösterir.

  Bu değiştirebileceğiniz bir şey değildir. Ev ısıtma yakıtları maliyet yönünden mühim ölçüde değişmektedir. (Elektrik en pahalı, Kömür en ucuz), Dikkat edilirse yakıtların fazlası aşağı yukarı %70 ve üstü verimlidir. Odun en az verimli yakıttır, fakat düşük maliyet, kullanılabilirlik ve sürdürülebilirlik göz önüne alındığında, bu her vakit insanlar amacıyla vazgeçilmez bir yakıt olmuştur. Kömür, en ucuz yakıt olmasına rağmen, kirlilik ve başka bölgesel dezavantajlar, son on senelerde kömürü daha az tanınmış duruma getirdi. Doğalgaz, popülaritesini göreceli olarak düşük maliyete ve yüksek verimliliğe borçludur. Bu grafikteki mavi çubuklar, dokuz ortak konut yakıtının milyon btu başına maliyetini dolar cinsinden göstermektedir. Kırmızı çubuklar her yakıtın verimliliğini yüzde olarak gösterir. İşte mantolama bu noktada oldukça önem taşımaktadır.

  Hazır Isı Yalıtım Levhaları İle İzolasyon Neden Yapılmalıdır?

  Ev ısıtmayla alakalı asıl sorun, ürettiğiniz ısının güvenliğini sağlamaktır: Kışın, evinizi çevreleyen hava ve üstünde durduğu toprak ya da kaya her vakit binadan çok daha düşük bir sıcaklıktadır, bu türlikle ısıtmanız ne kadar verimli olursa olsun eviniz er ya da geç ısı kaybedecektir. Çözüm, tabii ki, sıcak eviniz ve soğuk dış mekan arasında bir tür tampon bölge oluşturmak. Bu çok az sayıda insanın düşündüğü bir şey olan ısı yalıtımının ardındaki asıl fikirdir. ABD Enerji Bakanlığı’na göre, 1990 evveli inşa edilen evlerin yalnızca beşte biri ideal şekilde yalıtılmıştır; Bu amaçla ev sahipleri mülklerinin gerçekten olmasından daha iyi bir şekilde yalıtılmış olduğuna inanırlar. Türkiye’de de durum değişik değildir. Türkiye’de aşağı yukarı 17 Milyon konutun % 90’ı yalıtımsız haldedir.

  2000 ve ardından inşa edilen evlerin yüzde 95’inden fazlası, sahiplerinin fikrine göre, iyi ya da yeteri kadar yalıtılmış bir şekilde fakat 2000’den evvelce inşa edilmiş olanların yalnızca yüzde 68’i bu tür düşünüyor. (Gerçekte, pek çok eve çok daha zayıf bir şekilde izolasyon yapılmıştır. Ev sahipleri bu şekilde inanıyorlar.

  Metpor Dış Cephe Kaplama Plakarı, Yalı Baskı, Fugalı Kaplamalar Ne İşe Yarar?
  Isı evlerimizden nasıl kaçar? Tipik bir evde ısı kaçışı nereden olur?

  Binadan binaya değişir, fakat birtakım kaba, tipik tahminlere göre duvarlar en büyük ısı kayıbını sağlar, bunu kapı ve pencereler, çatı ve zemin takip eder.

  Hazır Isı Yalıtım Plakalarının Görevleri Nelerdir?

  Bunu kavramak amacıyla, ısı bilimi ile alakalı biraz bilgi sahibi olmak gerekir. Bildiğiniz gibi ısı, iletim (Malzemenin hareketi olmaksızın, sıcaklık değişikliği olduğunda, ısının direkt olarak bir maddeden geçtiği süreç), konveksiyon (ısınan gazın yükselmesi) ve radyasyon adı verdiği üç değişik şekilde ilerler. Bu üç tür ısı akışı ile alakalı bilgi sahibi olmak amacıyla sıcak evinizin ısısının sızdığı fazlası yoldan birkaçını vermek gerekirse:

  Eviniz soğuk toprak ya da kaya üstünde duruyor, bu amaçla ısı iletimle direkt olarak yeryüzüne akıyor olabilir.
  Isı, duvarlardan ve evinizin çatısından hareket eder. Dış duvarlar ve çatı kiremitleri etraflarındaki havadan daha sıcak olur, bu amaçla yakınlarındaki soğuk hava ısınır ve konveksiyonla dışarı akar.

  Ama evinize "giysi" giydirmeye benzeyen dış cephe kaplama ile mantolama yaptırmak çok iyi bir fikirdir: Ne kadar çok ısı yalıtımı, o kadar az kaçan enerji demektir, yakıt faturalarınız düşmesi demektir ve hem de dünyamızın kirlilikle mücadelesine daha çok yardım etmek demektir. Bu şekilde ısınmayı kim istemez. Mantolama nedir? yazımızdan da faydalanabilirsiniz.
  Eviniz size geniş ve komplike bir alan gibi görünse de, gerçekten fizik yönünden bakıldığında, geniş ve soğuk bir ortamın ortasında tespit edilen kamp ateşi gibidir: Sürekli olarak atmosfere ısı yayar.
  Evinizden ne kadar sıcak hava kaçar, evinizin içerisine ne kadar soğuk hava girerse, ısınma maliyetiniz o derece artar ve size daha yüksek bir faturaya mal olur. Isıtma sisteminizi ne kadar çok kullanırsanız, o kadar çok yakıt yakmanız gerekir, (kendi evinizde ya da işyerinizde), daha çok karbondioksit gazı üretilir ve küresel ısınma ortaya gelir.

  Dış cephe duvarları, cam ve doğramalar, çatılar, döşeme ve tesisatta ısı geçişini önlemeye yönelik alınan önlemler dış cephe kaplama ile yanısıra tasarrufu da getiriyor. Bina ortamında ses, su, nem, sıcak, soğuk gibi faktörlerin insan sağlığını da olumsuz yönde etkileyecek boyutlarını en aza indiren dış cephe kaplama modelleri yardımıyla yaşam alanlarında konforlu bir kullanım olanağı bulabilirsiniz. • Mantolama & Dış Cephe Kaplama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 2023 - 2024
 • Yalı Baskı Mantolama: Estetik ve Verimliliğin Buluştuğu Cephe Çözümleri
 • Dış Cephe Kaplama: Metpor'da 3'ü 1 Arada! Isı Yalıtımı, Estetik ve Dayanıklılık
 • Dış Cephe Kaplama Malzemeleri 2024: Yüksek Kaliteli, Dayanıklı Dış Cephe Malzemeleri
 • Söve Nedir? Pencere ve Kapıların Estetik ve Fonksiyonel Koruyucusu
  EPS Strafor Malzeme ile Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları ve Isı Yalıtımı

  Metpor Dekor

  Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları ile Bina Yalıtımı

  Günümüzde, enerji tasarrufu ve çevre dostu yapılar büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, binaların ısı yalıtımı ve estetik görünümü için hazır dekoratif dış cephe kaplamaları kullanılmaktadır. Bu kaplamaların birçoğu EPS strafor malzeme ile üretilmektedir. Bu makalede, hazır dekoratif dış cephe kaplamaları ve EPS strafor malzemenin ısı yalıtımına katkısını ve avantajlarını inceleyeceğiz.

  EPS Strafor Malzeme Nedir?

  EPS strafor malzeme, genellikle yapı malzemelerinde kullanılan bir hafif dolgu malzemesidir. Genellikle polistiren köpüğü, su buharı geçirmez bir filmle kaplanır. Bu malzeme, hafif, dayanıklı ve enerji verimli bir yapı malzemesi olarak bilinmektedir.

  Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları Nedir?

  Hazır dekoratif dış cephe kaplamaları, binaların dış cephe yüzeylerine uygulanabilen bir kaplama türüdür. Bu kaplamalar, genellikle hazır olarak satılmakta ve uygulama kolaylığı sağlamaktadır. Ayrıca, birçok farklı malzemeden üretilebilmektedir.

  EPS Strafor Malzeme ile Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamalarının Avantajları

  EPS strafor malzeme ile hazır dekoratif dış cephe kaplamalarının birçok avantajı vardır. Bunlar arasında:

  1. Isı Yalıtımı: EPS strafor malzeme, binaların ısı yalıtımını artırır. Böylece, binaların daha az enerji harcamasına ve enerji tasarrufu sağlamasına yardımcı olur.

  2. Estetik Görünüm: Hazır dekoratif dış cephe kaplamaları, binaların estetik görünümünü artırır. Bu kaplamalar, farklı renklerde ve desenlerde üretilebilmekte ve binaların tasarımına uyum sağlayabilmektedir.

  3. Dayanıklılık: EPS strafor malzeme, yüksek dayanıklılık özelliği ile bilinmektedir. Bu malzeme, çeşitli dış etkenlere karşı dayanıklıdır ve uzun ömürlüdür.

  4. Uygulama Kolaylığı: Hazır dekoratif dış cephe kaplamaları, uygulama kolaylığı sağlar. Bu kaplamalar, fabrikalarda hazırlanmakta ve binalara uygulanması kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

  Kışın vaktinizi dışarıda geçiriyorsanız natural olarak üşürsünüz, kendinizi soğuktan güvenliğini sağlamak amacıyla bir şapka takmak ya da kalın bir giysi giymek gereksinimi duyarsınız. Evde televizyon karşısındayken üşürseniz kombinin ısısı artırma yoluna gidersiniz. Şimdi mantığı biraz değiştirip düşünelim. Mesela kışları üşüdüğümüz vakit daha çok yemek mi? yoksa evinizin üzerine yünlü bir şapka takmaya benzeyen ısı yalıtımı yaptırmak mı? sizi daha çok sıcak tutar? İlk seçeneğin size çok bir katkısı olmaz. Yediğiniz besin vücudunuzun gereksinimi olan enerjiyi sağlar, fakat sizin orada daha çok ısınmanızı sağlamaz. 

  Genellikle güneş ışınlarının zararlı etkileri karşısında bozulma göstermemelidir. Sıcaklık farklılıklarının meydana çıkaracağı genleşme ve daralmalardan zarar görmeyecek ısı yalıtım malzemeleri tercih edilmelidir. strafor dış cephe kaplama fiyatları senesinde bulunduğu gibi 2018 senesinde da şunlar gibi esas özelliklere göre belirlenmektedir.

  EPS Strafor Malzeme ile Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamalarının Enerji Verimliliğine Katkısı

  EPS strafor malzeme ile hazır dekoratif dış cephe kaplamalarının enerji verimliliğine katkısı oldukça büyüktür. Isı yalıtımı sağlayarak, binaların daha az enerji harcamasına ve enerji tasarrufu sağlamasına yardımcı olurlar. Bu da çevre dostu bir yapı oluşturulmasına katkı sağlar.

  EPS strafor malzeme ile üretilen hazır dekoratif dış cephe kaplamaları, binaların enerji ihtiyacını azaltarak karbondioksit emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olur. Böylece, daha sürdürülebilir bir gelecek için önemli bir adım atılmış olur.

  Hazır dekoratif dış cephe kaplamalarının enerji verimliliğine katkısı, özellikle binaların ısı kaybının en yüksek olduğu dış duvarlarda daha da önemlidir. EPS strafor malzeme ile kaplanan dış duvarlar, binaların ısı kaybını azaltarak, enerji tasarrufu sağlar ve bina sakinlerinin daha konforlu bir yaşam sürmesine yardımcı olur.

  Hazır dekoratif dış cephe kaplamaları ve EPS strafor malzeme, binaların hem estetik görünümünü artırırken hem de enerji verimliliğine katkı sağlar. Binaların daha çevre dostu ve sürdürülebilir olmasına yardımcı olurken, aynı zamanda daha konforlu bir yaşam alanı oluşturulmasına yardımcı olur. Bu nedenle, binaların yapımında bu malzemelerin kullanımı oldukça önemlidir.

  EPS Strafor Malzeme ve Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamalarının Uygulama Teknikleri

  Aslına bakılırsa kömür gibi eski teknolojiyi kullanmaya kıyasla, fazlası çağdaş ısıtma cihazı gerçekten olabildiğince verimlidir; Aşağıdaki tablo değişik yakıtların maliyet / enerji verimliliği tablosudur. Bu tabloda kırmızı çubuklar ısınmak amacıyla harcadığınız her bir joule (çağdaş enerji birimi) karşılığında %70 ısı olarak aldığınızı gösterir (Enerji verimlilik yüzdesi).

  Hem estetik bir görsellik sunduğu için hem de, uygulamada dekoratif sıva ve boya uygulama aşamasında ek oluşturmadan bitiş sağladığı için kullanılır. Fugalı kaplamalar ve yalı baskı kaplamaları boyaya hazır kendinden sıvalı hazır mantolama çeşitleri ve dış cephe kaplama levhası olarak da üretilmektedir. METPOR "dış cephe mantolama" ürünleri ürün yelpazesinde çok sayıda hazır panel yani dekoratif dış cephe kaplama türleri yani "mantolama modelleri" vardır.

  Metpor Dekoratif Fugalı Isı Yalıtım, Mantolama Levhalarının Faydaları

  Grafik: Farklı yakıtların maliyetini ve verimliliğini karşılaştırmaktadır. Evinizi ne kadar verimli ısıtabileceğiniz ve ne kadara mal olacağı, kullandığınız yakıta büyük ölçüde bağlıdır. Bu yalıtım malzemeleri bilinen yapı için en iyi mantolama malzemeleri olarak tanımlayabileceğimiz kaplamalar binalarda kullanılmaktadır. Binalarda mantolama malzemelerinin özellikleri ele alındığında ortak birkaç özellikten söz edebiliriz. Isı yalıtımı yani mantolama malzemeleri; Ergonomik olması, dış cephe mantolama malzemeleri fiyatları diğer seçeneklere göre daha ucuz ve hafif malzemelerdir. Diğer özellikler ise tercihe, kullanım alanına, yapının olduğu bölgeye ve iklim şartlarına göre seçilebilir. Seçilen izolasyon malzemelerine göre mantolama fiyatları da değişkenlik gösterir.

  Bu değiştirebileceğiniz bir şey değildir. Ev ısıtma yakıtları maliyet yönünden mühim ölçüde değişmektedir. (Elektrik en pahalı, Kömür en ucuz), Dikkat edilirse yakıtların fazlası aşağı yukarı %70 ve üstü verimlidir. Odun en az verimli yakıttır, fakat düşük maliyet, kullanılabilirlik ve sürdürülebilirlik göz önüne alındığında, bu her vakit insanlar amacıyla vazgeçilmez bir yakıt olmuştur. Kömür, en ucuz yakıt olmasına rağmen, kirlilik ve başka bölgesel dezavantajlar, son on senelerde kömürü daha az tanınmış duruma getirdi. Doğalgaz, popülaritesini göreceli olarak düşük maliyete ve yüksek verimliliğe borçludur. Bu grafikteki mavi çubuklar, dokuz ortak konut yakıtının milyon btu başına maliyetini dolar cinsinden göstermektedir. Kırmızı çubuklar her yakıtın verimliliğini yüzde olarak gösterir. İşte mantolama bu noktada oldukça önem taşımaktadır.

  Hazır Isı Yalıtım Levhaları İle İzolasyon Neden Yapılmalıdır?

  Ev ısıtmayla alakalı asıl sorun, ürettiğiniz ısının güvenliğini sağlamaktır: Kışın, evinizi çevreleyen hava ve üstünde durduğu toprak ya da kaya her vakit binadan çok daha düşük bir sıcaklıktadır, bu türlikle ısıtmanız ne kadar verimli olursa olsun eviniz er ya da geç ısı kaybedecektir. Çözüm, tabii ki, sıcak eviniz ve soğuk dış mekan arasında bir tür tampon bölge oluşturmak. Bu çok az sayıda insanın düşündüğü bir şey olan ısı yalıtımının ardındaki asıl fikirdir. ABD Enerji Bakanlığı’na göre, 1990 evveli inşa edilen evlerin yalnızca beşte biri ideal şekilde yalıtılmıştır; Bu amaçla ev sahipleri mülklerinin gerçekten olmasından daha iyi bir şekilde yalıtılmış olduğuna inanırlar. Türkiye’de de durum değişik değildir. Türkiye’de aşağı yukarı 17 Milyon konutun % 90’ı yalıtımsız haldedir.

  2000 ve ardından inşa edilen evlerin yüzde 95’inden fazlası, sahiplerinin fikrine göre, iyi ya da yeteri kadar yalıtılmış bir şekilde fakat 2000’den evvelce inşa edilmiş olanların yalnızca yüzde 68’i bu tür düşünüyor. (Gerçekte, pek çok eve çok daha zayıf bir şekilde izolasyon yapılmıştır. Ev sahipleri bu şekilde inanıyorlar.

  Metpor Dış Cephe Kaplama Plakarı, Yalı Baskı, Fugalı Kaplamalar Ne İşe Yarar?
  Isı evlerimizden nasıl kaçar? Tipik bir evde ısı kaçışı nereden olur?

  Binadan binaya değişir, fakat birtakım kaba, tipik tahminlere göre duvarlar en büyük ısı kayıbını sağlar, bunu kapı ve pencereler, çatı ve zemin takip eder.

  Hazır Isı Yalıtım Plakalarının Görevleri Nelerdir?

  Bunu kavramak amacıyla, ısı bilimi ile alakalı biraz bilgi sahibi olmak gerekir. Bildiğiniz gibi ısı, iletim (Malzemenin hareketi olmaksızın, sıcaklık değişikliği olduğunda, ısının direkt olarak bir maddeden geçtiği süreç), konveksiyon (ısınan gazın yükselmesi) ve radyasyon adı verdiği üç değişik şekilde ilerler. Bu üç tür ısı akışı ile alakalı bilgi sahibi olmak amacıyla sıcak evinizin ısısının sızdığı fazlası yoldan birkaçını vermek gerekirse:

  Eviniz soğuk toprak ya da kaya üstünde duruyor, bu amaçla ısı iletimle direkt olarak yeryüzüne akıyor olabilir.
  Isı, duvarlardan ve evinizin çatısından hareket eder. Dış duvarlar ve çatı kiremitleri etraflarındaki havadan daha sıcak olur, bu amaçla yakınlarındaki soğuk hava ısınır ve konveksiyonla dışarı akar.

  Ama evinize "giysi" giydirmeye benzeyen dış cephe kaplama ile mantolama yaptırmak çok iyi bir fikirdir: Ne kadar çok ısı yalıtımı, o kadar az kaçan enerji demektir, yakıt faturalarınız düşmesi demektir ve hem de dünyamızın kirlilikle mücadelesine daha çok yardım etmek demektir. Bu şekilde ısınmayı kim istemez. Mantolama nedir? yazımızdan da faydalanabilirsiniz.
  Eviniz size geniş ve komplike bir alan gibi görünse de, gerçekten fizik yönünden bakıldığında, geniş ve soğuk bir ortamın ortasında tespit edilen kamp ateşi gibidir: Sürekli olarak atmosfere ısı yayar.
  Evinizden ne kadar sıcak hava kaçar, evinizin içerisine ne kadar soğuk hava girerse, ısınma maliyetiniz o derece artar ve size daha yüksek bir faturaya mal olur. Isıtma sisteminizi ne kadar çok kullanırsanız, o kadar çok yakıt yakmanız gerekir, (kendi evinizde ya da işyerinizde), daha çok karbondioksit gazı üretilir ve küresel ısınma ortaya gelir.

  Dış cephe duvarları, cam ve doğramalar, çatılar, döşeme ve tesisatta ısı geçişini önlemeye yönelik alınan önlemler dış cephe kaplama ile yanısıra tasarrufu da getiriyor. Bina ortamında ses, su, nem, sıcak, soğuk gibi faktörlerin insan sağlığını da olumsuz yönde etkileyecek boyutlarını en aza indiren dış cephe kaplama modelleri yardımıyla yaşam alanlarında konforlu bir kullanım olanağı bulabilirsiniz.

  logo

  Metpor Dekor ile Hayallerinizdeki Binaya Kavuşun!

  Estetik, Kalite ve Profesyonellik Bir Arada! Dış Cephe Kaplama • Söve • Isı Yalıtımı • Mantolama Üretimi. Binalarınıza Özgün Kimliğinizi Kazandırın! Detaylarda Profesyonellik!

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi, Kurtuluş Sokak No: 3/B 34862 Kartal/İstanbul

  2005 - 2023 MT Web Team | Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  whatsapp