• + 90 216 387 46 64
 • info[at]metpordekor.com

Mantolama Rehberi ve 2020 Mantolama Trendleri

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Bina Mantolama Nedir?, En İyi Mantolama Yöntemleri Metpor Dekor'da

Bina Mantolama Nedir?, En İyi Mantolama Yöntemleri Metpor Dekor'da

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  meteyilmaz[at]metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 2 143 469

Bina Mantolama Nedir?, En İyi Mantolama Yöntemleri Metpor Dekor'da

  Mantolama Yöntemleri

  İçindekiler:

  1. Dış Cephe Mantolama Nedir?

  2. Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?

  • Mantolama Firmaları
  • Mantolamada R Değeri ve U Değeri Nedir?
  • Dış Cephe Mantolamanın Avantajları
  • Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları 2019 - 2020

  3. Binalarda Mantolama Nerelere Yapılır?

  • Yalı Baskı ve Fugalı Kaplama Mantolama Yöntemleri
  • En İyi Mantolama Firmaları
  • Mantolama İşe Yarar mı?

  4. Mantolama Alternatifleri ve Mantolama Analizi

  • Dekoratif Mantolama Çeşitleri
  • En İyi Mantolama Yöntemi ve Isı Köprüleri
  • Dış Cephe Mantolama Ne Kadar Sürer?
  • Mantolama Fiyatları

  5. Dış cephe mantolama ve Enerji Tasarrufu

  6. Sonuç

  Mantolama; Binalarda dış cephe kaplama yöntemleri ile yapılan, yüksek miktarda ısı yalıtımı sağlayan, kaliteli malzemelerle yapılması gereken, binalar için enerji tasarrufu sağlama konusunda bilinen en iyi yalıtım stratejisidir.

  Mantolama, bütün dünya çapında iklimleri iyileştirmeye yönelik küresel çabaları desteklemek amacıyla ve enerji fiyatlarındaki büyük artışlar nedeniyle binaların dış duvarlarına veya iç duvarlarının yüzeyine uygulanan bir yalıtım yöntemidir. Bina cephelerinde yapılacak "mantolama yöntemleri" binalarda enerji verimliliğini arttırarak "enerji tasarrufu" sağlamak amacıyla bilinen en iyi stratejidir. Bu makaleyi toplu konut binalarında, müstakil evlerde, iş yerlerinden tutun tek kata mantolama veya daire mantolama için kısacası, insanın olduğu bütün yaşam alanlarında enerji verimliliğinin arttırılmasına yönelik ipuçlarını sizlerle paylaşmak adına hazırladık.

  "Binalarda dış cephe mantolama" yapıldığında, ortaya çıkacak enerji tasarrufu ve yapılan bu enerji tasarrufunun bireye ve ülke ekonomisine katkı sağlar. Bununla beraber doğaya ve enerji kaynaklarının korunmasına katkıda bulunup, çevreye verilen zararları önleme noktasında en iyi önlemlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Binanın durumuna ve bulunduğu çevre koşullarına uygun "en iyi mantolama yöntemi" ve "mantolama firmaları" hakkında bilgi sahibi olup, klasik fileli dübelli mantolama, cephede taşyünü mantolama ve alternatif yalıtım teknikleri ile beraber bina ölçüsü nasıl alınır? inceleyeceğiz. Mantolama planlaması için tüm merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceğiniz bu makale, Metpor Dekor "mantolama rehberi" olarak kaleme alınmıştır.

  1. Mantolama Nedir?, Mantolama İle Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

  Mantolama nedir? sorusuna cevap vermeye devam edersek, dış cephe kaplama malzemeleri kullanılarak ısı kayıplarını ortadan kaldıran, ısı yalıtımı sağlayıp dış cephe kaplama işlemlerinin tamamına "mantolama" diyebiliriz. Bina cephesinde uygulanan mantolama sistemleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana gibi büyük şehirlerimizde uygulanmaktadır. Son birkaç yıldır diğer illerimizde ve bölgelerimizde de toplumsal farkındalık artmış olup, binaların dışına veya iç mekanlara yalıtım uygulamaya başlanmıştır. Mantolama, binaların cephesinde oluşacak ısı kaybına engel olarak binalarda enerji kullanımını azaltmak amacıyla yapılan önemli bir yapı teknolojisidir. Binalarda dış sıcaklık istenen iç mekan sıcaklığından çok farklıdır. Bu sebepten dolayı insanlar evlerini ısıtmak veya soğutmak durumunda kalmaktadırMantolama teknikleriyle yalıtım yapmanın asıl amacı, binalarda iç mekan sıcaklığınının, dış mekan sıcaklığının birbiriyle etkileşime geçmesini önlemektir

  Bir binaya doğru şekilde mantolama yapılırsa, yüksek oranda enerji tasarrufu sağlayarak aile ve ülke ekonomisine katkısı oldukça fazla olacaktır. Bu açıdan da değerlendirdiğimizde mantolama yapmak sadece ekonomik açıdan değil, çevresel ve sosyal açıdan zararları engelleyen bir uygulama yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Birleşik yalıtım ve izolasyon sistemlerine en iyi örnek dış cephe mantolama yapmaktır. İşte bu sistemlere "apartman mantolama sistemleri" ya da "ısı yalıtımı" adını da veririz. Aslında, tek kata dahi termal mantolama uygulaması iyi yapılmış bir ev, tavandan, duvarlardan ve zeminden geçtiğimiz bütün ısı akışının % 60'ını durdurma yeteneğine sahip olabilmektedir.

  Mantolama Teknikleri Kullanılarak Akıllı Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?
  Dünyamızda enerji kaynakları gittikçe azalmakla beraber, fosil yakıt fiyatları da gün geçtikçe daha pahalı olmaya başladı. Bu nedenle, evlerimizde veya işyerlerimizde yalıtım odaklı daha akıllı bir yaklaşım geliştirmemiz gerekir. Bir binanın enerji kullanımını azaltmak için yapılması gereken en mantıklı hareket mantolama ile enerji kayıplarını ortadan kaldırmaktırEvlerimizde veya iş yerlerimizde enerji kayıplarını engellenmenin en iyi yöntemi "binalarda mantolama" yapılmasıdır. 

  Akıllı Isı Yalıtım Teknikleri İle Tasarrufa Başlamak İçin Şimdi Bir Bina Mantolama Programı Seçin

  Binalarda mantolama stratejisi ile ısı yalıtımı yapmak akıllı ve sürdürülebilir bir yatırım olup, kısa ve uzun vade de faydalarını göreceğimiz işlemlerdir. Okuduğunuz bu "mantolama ve ısı yalıtım rehberi" sizlere doğru yalıtım için trendleri ve malzemelerle ilgili yaratıcı fikirleri vermek amacıyla kaleme alınmıştır.

  Mantolama Nedir?, Mantolama Nasıl Yapılır?Türkiye Cumhuriyeti yasalarında basitçe tabirle "mantolama kanunu" olarak bilinen bu dış cephe uygulamalarına, devletimiz tarafından birtakım kurallar ve standartlar getirmiştir. Türkiye'de mantolama uygulamaları bu kural ve standartlara uygun olarak yapılması bir kanuni bir zorunluluktur. Ülkemizde resmi gazetede yayınlanan bu yönetmeliğin adı "TS 825 Binalarda Isı Yalıtımı Kuralları Standardı" olarak bilinmektedir. Binalarda yalıtım stratejisi olarak mantolama, dış cephe için en popüler "dış cephe kaplama" uygulamasıdır. Isı olarak tabir ettiğimiz enerji, bir yapının duvarlarından, pencerelerinden, çatısından ve tabanlarından yayılmaya başlar.

  Mantolama, boşa giden enerjiyle gayret için kullanılan bir usuldür. Bir binanın duvarlarının izolasyon perfomansını güçlendiren bir çözümü temsil eder. Ayrıca, bu teknik onları hava geçirmez hale getirir ve havalandırmayı optimize eder. Bir konutun izolasyon niteliğini belirlemek için evvel termal uzmanlık lüzumludur. Performansı artırmak için hangi çözümlerin en uygun olduğunu öğrenmenizi sağlar.

  Durum böyle olunca, iç mekanda yaşanan ısı kayıpları nedeniyle, soğuyan ortamı ısıtmak için kullandığımız ısıtma sistemimiz daha güçlü bir şekilde mücadele etmeye çalışır. Daha güçlü mücadele etmek demek daha fazla enerji harcamak anlamına gelir. Bu fazla enerji sarfiyatı da hem kullanılabilir doğal kaynaklara zararları açısından hem de ülke ekonomisine yük olarak getirdiği maliyet açısından olumsuz bir durumdur. Yaz aylarında bu ısı kaybı ısı aktarmasına dönüşmesi kaçınılmazdır"Metpor Dekor" mantolama sistemleri, çok ısı kaybını ve az ısı aktarımını önlemeyi sağlayacak kolay, pratik ve hızlı bir çözümdür. İç cephe mantolama zararları tabiri tamamen yanlış bir yaklaşımdır. Mantolama uygulaması yanlış bir "yalıtım stratejisi" olmamakla birlikte bilinen en iyi izolasyon yöntemidir.

  Mantolama uygulamaları yaşam alanlarındqa konforu arttırmaya yönelik yapılan uygulamalardır. Mantolama yöntemleri doğru yapıldığı zaman hiçbir zararı yoktur. Bu nedenle "mantolama zararları" veya "iç cephe mantolama zararları" gibi bir yaklaşım doğru tamamen bilgisizlikten yapılan bir yorumdur. Mantolama zararları tabiri "hatalı mantolama metodları" uygulandığı takdirde söz konusu olabilir.

  Mantolama yapılması gereken alanlar olarak en başta, iç mekan tavanları, boşluk duvarları ve dış duvarlar gelmektedir. Eps strafor malzemenin rahatça kesilebilir ve gerek kalıp yöntemiyle gerekse cnc makinelerinde istenilen formlarda kesilebilir olması dış cephe kaplama modelleri için esnek tasarımlar yapılması konusunda avantajlar sunar. Farklı varyant seçenekleri sunan bu malzeme çeşitleri, benzerlerinde olmayan bu önemli özellik, bu malzemeleri bir adım öne çıkarıyor. Bir binaya mantolama ile yalıtım yapmak, enerji tüketiminde ve buna bağlı olarak yakıt tüketiminde de önemli tasarruf sağlar

  Daha temiz bir doğa ve çevre için Daha az yakıt tüketimi gerekir. İzolasyon yapılmış bir bina ısıtılırken atmosfere salınan CO2 (karbondioksit) gazlarının, ısı yalıtım levhası ile izolasyonu yapılmamış bir binadan yayılanlardan % 45 daha fazla olduğu hesaplanmıştır. Buraya kadar "Eps mantolama ne demektir?" sorusuna basitçe yanıt vermiş olduk. Şimdi isterseniz rehberimizde "mantolama" için biraz daha derin bilgilere doğru yol alalım.

  Mantolama Yöntemleri, Mantolama Çeşitleri

  Binalarda Mantolama Sistemlerinin Temel Amacı Nedir?

  Başka bir ifadeyle "mantolama nedir?" diye soracak olursak, mantolama kaplamalarının temel amacı evlerimizde ve iş yerlerimizde insanların yaşam alanı olan tüm iç mekanlarda, konforu arttırmaya yönelik yapılmasıdır. Kış ve yaz aylarında çok daha sıcak ya da daha soğuk bununla beraber daha temiz, rutubeti az, bir ortam sağlaması ve bu sayede yaşam standartlarının yükseltilmesi hedeflenir. Sağlıklı ve konforlu bir yaşam şartlarını oluşturmak için "dış cephe mantolama" binalarda, evlerde, daire veya işyerlerimizde, kısacası insanın olduğu her yer ve mekanda uygularız.

  Kısaca mantolama ile yapılan bina yalıtım işlemleri, evlerde yaşayan bireylerin yaşam kalitesini arttıran bir yalıtım stratejisidir.

  İyi Bir Mantolama Nasıl Olmalı?

  Binalarda yapılması planlanan "cephe mantolama" uygulamaları, evlerde ve diğer yaşam alanlarında oluşabilecek bir çok sorunun önüne geçebilecek yeteneğe sahip yalıtım teknikleridir. Yaşadığınız binanın duvarlarının uygun olan en iyi mantolama yöntemi yapılarak dış etkilerden tamamen korunduğu zaman, dış duvarların çok daha güçlü ve uzun ömürlü olmasına katkıda bulunmaktadır.

  Mevsimlere göre yazın sıcak havanın içeriye girmesini, soğuk havanında dışarıya çıkmasını engelleyerek, kış aylarında ise bunun tersi olarak, dışarıdaki soğuk havanın içeriye, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkışını engellemek, mantolama uygulamasının temel ilkesi olduğunu söyleyebiliriz. Mantolama yaptırmanın nedenleri arasında doğru ve sağlıklı bir iklimleme imkanı sunması en başta gelen sebeplerdendir. Bu nedenle eviniz tek katlı bile olsa, tek kata mantolama yapma stratejisi göz önünde bulundurup, binalarda tecrit işlemi dikkatle ele alınmalıdır.

  Mantolama ile ilgili söylememiz gereken bir başka konu da özellikle büyük şehirler başta İstanbul olmak üzere, bütün illerimizde uygulanmakta olan "dış cephe kaplama yöntemi" olduğudur. Binalarda mantolama stratejisi sadecece evlerin "dış cephe" bölümünde yapılan bir yöntem değildir. Tamamlayıcı unsur olarak, iç cephede de uygulanan yalıtım stratejileri arasında "iç cephe daire mantolama" sistemleri de vardır.

  İskele kurmadan mantolama yapmak için iç cephe mantolama teknikleri uygulanmalıdır. Mantolama uygulaması için belediyeden izin almak gerekmez. Bu nedenle, "mantolama belediye izin belgesi" gibi bir belge de yoktur.

  İç cephe ısı yalıtımının uygulama biçimi dış cephe mantolama uygulaması ile aynı sayılabilir. Mantolama için belediyeden izin almak gerekir mi? diye soracak olursak, binalarda mantolama yapmak için belediyeden izin alınmasına gerek yoktur. Sadece tarihi eser kapsamındaki bazı yapıların restorasyonunda bir takım kurallar ve yaptırımlar vardır. Bu konu başlı başına incelenmesi gereken bir konudur.

  İç cephe duvar yalıtımı nasıl planlanır? yazımızın ilerleyen kısımlarında paylaşacağız. kış aylarında ısınma ihtiyacının modern yapılarda daha çok olması, bu yapıların yazın da soğutulması için yüksek doğalgaz ve elektrik maliyetlerine karşı karşıya kalmak zorunda bırakılırız. "İstanbul" ilimiz diğer birçok konuda olduğu gibi "mantolama trendleri" için de merkez noktadır. İstanbul'da çok sayıda mantolama firması bulunur. Ülkemizin enerji kaynakları bakımından yeteri kadar zengin olmaması nedeniyle maliyetler çok yüksektir. Bütün bu olumsuzlukları üst üste koyunca "binalarda mantolama" uygulamalarının günümüzde bir binada olmazsa olmaz uygulama olduğu kaçınılmaz bir gerçek olarak apaçık önümüzde durmaktadır.

  Mantolama "R değeri" ve "U değeri" Kavramları

  Binalarda mantolama stratejisi yapılırken, ısı yalıtım uygulamalarında R değeri veya ısı direnci, belirli bir mantolama ürününün "yalıtım" yeteneğini tanımlamak için kullanılan bir değerdir. Isı direnci, malzemenin durabileceği ısı miktarını gösterir (kalınlığına göre). R değeri ne kadar yüksek olursa, ısı kaybı ve ısı yalıtım özellikleri o kadar az olur.

  Mantolama planlaması yapılırken, U değeri veya ısı transfer katsayısı, tüm bir yapısal elemanın yalıtım kabiliyetini tanımlamak için kullanılır. Isı transfer katsayısı, yapıdan geçen ısı miktarını (örn. Bir çatı) gösterir. U değeri ne kadar düşük olursa, ısı kaybı ve yalıtım özellikleri o kadar az olur.
  Unutmamalıyız ki tüketmediğimiz enerji her zaman için en ucuz enerjidir.
  Mantolama Teknikleriyle Isı Yalıtımı Planlaması Yaparken İlk Olarak Düşünülmesi Gereken Konu, "Enerji Gereksinimlerini Azaltma Stratejisi" olmalıdır.


  Mantolama Malzemeleri, Mantolama Modelleri

  7 Maddede Dış Cephe Mantolama ve Faydaları

  Metpor Söve & Mantolama ile yapılacak "Mantolama Sistemlerinin Faydaları ve Avantajları";

  1. İç mekanlarda ısıtma maliyetini azaltma konusunda faydalıdır.
  2. Termal konfor koşulunu sağlayarak, yaşam alanlarının kalitesini arttırır.
  3. Binanın yapısındaki bileşenlerde yoğuşmanın önlenmesine önemli fayda sağlar.
  4. Yapı elemanlarında oluşacak nemi azaltmaya yardımcı olur.
  5. Bina kaplamasının yoğun termal strese karşı korunmasına katkıda bulunur.
  6. Isıtma veya iklimlendirme için düşük maliyet sayesinde avantaj sağlar.
  7. Binalarda mantolama, doğayı ve çevreyi korumada katkı sağlar.

  2. Mantolama Malzeme Çeşitleri ve En İyi Mantolama Malzemeleri

  Mantolama işlemi yapılmasını şu şekilde de açıklamamız mümkündür; "bina dışı mantolama, iç cephe mantolama ve çekirdek ısı yalıtımıdır". Yani kısaca "mantolama = ısı yalıtımı" diyebiliriz. Çok fazla teknik detaylarına girmeyerek sizleri sıkmadan dış cephe yalıtımda kullandığımız çok bilinen ve az bilinen mantolama malzeme çeşitleri şöyledir;

  • Camyünü : ( TS 901 – EN13162 )
  • Taşyünü : ( TS 901 – EN13162 )
  • Expande Polistren (EPS) : ( TS7316 – EN13163 )
  • Extrüde Polistren (XPS) : ( TS11989 – EN13164 )
  • Poliüretan Köpük (PUR) : ( TS EN 13165 )
  • Cam Köpüğü : ( TS EN 13167 )
  • Fenol Köpüğü : ( TS 2193 – EN 13166 )
  • Polietilen Köpük : ( TS 418 – EN 12201 )
  • Mantar Levhalar : ( TS 304 )
  • Ahşap Lifli Levhalar : ( TS 304 )
  • Ahşap Yünlü Levhalar : ( TS EN 13171 )
  • Genleştirilmiş Perlit (EPB) : ( TS EN 13169 )
  • Genleştirilmiş Mantar (ICB) : ( TS EN 13170 )
  • Fugalı Kaplama
  • Yalı Baskı Cephe Kaplaması
  • Terracotta Duvar Yalıtım Panelleri
  • Ahşap Desenli Cephe Kaplama
  • Mantolama Dübeli
  • Mantolama Filesi
  • Mantolama Sıvası
  • Mantolama Isı Yalıtımı Sıvası
  • Dekoratif Kaplama
  • Dış Cephe Boyası
  • Trendwall Strafor Duvar Panelleri

  Yukarıdaki bileşenler kısaca mantolama sistemini oluşturan malzeme çeşitleridir. Linkten "mantolama malzemeleri" makalemizden de ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  2.1. Karbon Takviyeli Siyah EPS Strafor Polistiren Mantolama Yöntemi

  Düz mantolama olarak tanımlanan "klasik mantolama" sistemlerinde mantolama filesi ve ısı yalıtım dübeli kullanılır. Yalıtmı sağlayan karbon takviyeli gri EPS strafor köpük, en iyi mantolama malzemeleri olarak tanımlanabilir. Karbonlu siyah EPS bünyesindeki grafit ısı reflektörleri sayesinde "yalıtım" özelliği mükemmel tasarlanmış bir EPS (Expanded Polistren) ısı yalıtım malzemeleridir.

  Karbonlu EPS strafor malzemelere siyah veya gri rengi veren içeriğindeki bu grafit ısı reflektörleridir. Grafit, sıcak ve soğuğu daha iyi yansıtarak konvansiyonel (beyaz strandart) EPS strafordan daha verimli yalıtım sağlar. B1 sınıfı yangın katagorisinde olan karbonlu siyah EPS strafor mantolama malzemeleri, düşük yoğunluklarda olduğunda bile ısı iletkenlik grubu 035'e dahildir (TS 7316 - EN 13163).

  konvansiyonel EPS straforlara göre karbonlu EPS'nin düşük yoğunluklarda ısı iletkenlik grubunun 035 olması nedeniyle kalınlığın daha az olmasına rağmen izolasyonda yüksek performans gösterme kabiliyetine sahiptir. Tabi bu mantolama yeteneği siyah karbon takviyeli EPS strafor malzemeleri "mantolama fiyatları" açısından klasik beyaz EPS strafora daha pahalıdır. Klasik mantolama paket sistemleri dediğimiz malzemeler, mantolama dübeli, ısı yalıtım sıva filesi, dekoratif kaplama, dış cephe boyası vb. gibi birçok bileşenin bir araya gelip oluşturduğu yalıtım sistemleridir. Mantolama paket sistemlerinde dikkat edilmesi gereken önemli bir detay, paket sistemi üreticisinin güvenilir firmalar arasında olmasıdır. Fugalı mantolama veya yalı baskı cephe kaplaması gibi mantolama sistemlerinde Metpor Dekor kendi üretimi olan hazır ısı yalıtım levhalarını kullanmaktadır.

  Binalarda Mantolama

  2.2. Mantolama'da XPS Strafor Isı Yalıtım Levhaları

  Polistiren malzemeden imal edilen extrude polistren sert köpük (XPS strafor), homojen hücre yapısına sahip, binalarda "yalıtım" yapmak için üretilen ısı yalıtım plakalarıdır. Ekstrude polistren bina mantolama malzemeleri (XPS), basma mukavemeti yüksek, ısı iletkenlik metrikleri mükemmel, B1 yangın katagorisinde, bünyesine su almayan ve nemden etkilenmeyen kusursuz mantolama malzemeleridir.

  XPS strafor mantolama köpüklerinin uygulandığı yerler; bina iç ve dış duvarları, zemin izolasyonları, su basman seviyelerinde, çatıların izolasyonunda kullanılan mantolama modelleri arasındadır. "Metpor Dekor Mantolama" XPS mantolama levhalarını bina yüzeyinde cephe plakası olarak kullanılmasını önermez. Xps izolasyon panelleri kimyasal ve fiziksel yapısı gereği bina yüzeyinde dış cephe mantolama malzemesi olarak kullanılmaz.

  Daha çok zeminlerde, döşemelerde vb. alanlarda izolasyon malzemeleri olarak kullanılır.

  Not: Xps yalıtım levhalarının kullanımı konusu başlı başına detaylıca açıklanması gereken bir makale konusudur. Xps mantolama malzemelerinin cephe yüzeyinde kullanılmaması gerektiğinin nedenleri ile alakalı bir çok parametre mevcuttur.

  2.3. Taşyünü Mantolama Levhaları

  Taşyünü mantolama, bazalt taşının 1350° C - 1400° C 'de eritilerek elyaf durumuna getirilmesi sonucu oluşturulan yalıtım (mantolama) malzemeleridir. Bazalt taşı olarak tanımladığımız malzemeler, inorganik ham madde olma özelliğine sahiptir. Yerli üretim olarak ülkemizde üretilebilen malzemelerdir. Taş yünü mantolama sistemleri, kullanım yeri ve amacına göre farklı ebat ve teknik özelliklerde de üretilebilir.

  Farklı cephe kaplama malzemeleri ile şilte, levha (plaka), boru ve dökme şeklinde üretilebilen "taşyünü mantolama", ses yalıtımı, akustik planlama ve yangın yalıtımı amaçlı kullanılan "mantolama çeşitleri" ve farklı amaçlarda kullanılabilen izolasyon malzemelerindendir. Taşyünü mantolama malzemeleri süper yalıtkanlar olup, bir miktar daha pahalı yalıtım malzemeleridir. Taşyünü mantolama plakaları biraz ağırdır. Bu nedenle yapıya ek yük getirme durumu da söz konusu olup, Eps strafor mantolama malzemelerine göre de taş yünü mantolama levhalarının m2 fiyatları çok daha pahalıdır.

  Mantolama Uygulaması, Mantolamalı Yalıtım Uygulamaları

  2.4. Mantolama'da Fugalı Cephe Kaplaması ve Yalı Baskı Çeşitleri

  Fugalı mantolama sistemleri, genleşme ve çatlamayı önlemek için dış cephe kaplama modelleri arasında ve mimari için estetik görünüm sağlama kabiliyetine sahip "dış cephe mantolama" levhalarıdır. Fugalı dış cephe kaplama uygulaması dış cephe modelleri 2019 trendleri için en çok tercih edilen modellerden biridir. 2020 yılı için de fugalı mantolama siparişleri yoğun bir şekilde gelmeye devam ediyor. Fugalı cephe kaplamaları ve yalı baskı kaplamaları eps strafor blokların cnc makinelerde kesilmesiyle üretilen, doğrudan dış cephe boya uygulamasına hazır mantolama levhalarıdır.

  Kendinden sıvalı hazır mantolama malzemeleri, dış cephe kaplama levhası olarak üretilebildiği gibi hem de "iç cephe yalıtım levhası" üretilmektedir. METPOR cephe söve & mantolama ürünleri, dış cephe kaplama ürün yelpazesinde çok sayıda hazır dış cephe kaplama panelleri vardır.

  Fugalı cephe kaplamaları, klasik fileli mantolama sistemlerine karşı geliştirilmiş alternatif mantolama malzemeleri olarak ürettiğimiz kaplamaladır. Metpor dekor mantolama ve söve kaplama ürünleri bünyesinde üretilmektedir. Isı yalıtım metrik değerleri mükemmel olan eps fugalı levhalar, montaja hazır, kendinden sıvalı ve evlerin dış cephe yüzeyinde ve iç cephelerde de kullanılabilen, yüksek oranda mantolama sağlayan dekoratif özelliği olan mükemmel yalıtıcılardır. Fugalı mantolama levhaları, yalı baskı mantolama malzemeleri veya terracotta formunda modelleri bulunan üzerinde bulunan hazır sıva sayesinde doğrudan cepheye uygulanarak gerek maliyet anlamında, gerekse işçilikten zaman kazandıran pratik, hızlı ve kusursuz yalıtım sağlayan "cephe mantolama" malzemeleridir.

  Metpor Dekor Mantolama Levhaları, Binalara ve Dairelerde Şık Tasarım Çözümleri Sunar.

  Sadece ek yeri diye tabir ettiğimiz mantolamanın birleşim yerleri tamir edilerek doğrudan boya uygulamaları yapılan hazır yalıtım malzemeleridir. Oldukça "pratik mantolama" malzemeleri olup, proje bütününde değerlendirildiğinde, klasik fileli düz mantolama uygulamasından daha avantajlıdır. iyi bir işçilik uygulaması yapıldığında, fugalı plakalar, mantolama dübeli gibi donatılara da gerek duymaz. Sağlam kaliteli bir ısı yalıtım yapıştırıcısı ile dış cepheye mükkemmel yapışacak, uzun yıllar ağır dış cephe koşullarına karşı direnç gösterebilecek malzeme seçenekleridir. Dış cephe söve kaplama olarak bilinen dekoratif kaplama levhalarının üzerine çekilmiş olan söve sıvası 3 mm ~ 5 mm kalınlıklarda değişkenlik gösterir.

  Dekoratif mantolama trendleri konusunda Metpor marka mantolama kaplamaları, tam bir performans / fiyat ürünüdür. Metpor uzun yıllar yaptığı çalışmalarla dekoratif dış cephe kaplamaları konusunda uzman ve en fazla kullanılan marka durumuna gelmiştir. Yüksek yalıtım kapasitesine sahip Metpor mantolama levhaları çeşitli model ve ebatlarda üretilirken, bina cephelerine uygulanması ise oldukça hızlı, güvenilir ve pratik malzeme çeşitleridir.

  Dış Cephe Mantolama, Evlerde Mantolama

  3. Mantolama Nasıl Yapılır?

  8 Maddede "mantolama paketi" işlem sırası (mantolama aşamaları) nelerdir?

  1. Aşama mantolama uygulaması öncesinde hazırlık aşamasıdır.
  2. Adım mantolama başlangıç profili su basman profili montajıdır.
  3. Adım yapıştırma harcı hazırlanması ve uygulanması aşamasıdır.
  4. Adım kısaca mantolama levhalarının montajı ve yerleştirilmesi işlemidir.
  5. Aşama mantolama plakalarının mantolama dübeli ile sabitlenmesidir.
  6. Maddede ise fileli PVC köşe profili ve köşebent profili montajı vardır.
  7. Adım sıva harcı katlarının oluşturulması ve donatı mantolama filesi uygulamasıdır.
  8. Son aşama olarak dekoratif mantolama sıvası ve son kat kaplamaları olan mantolama astarı ve mantolama boyası uygulaması karşımıza çıkar.

  Dış cephe mantolama işlem sırası bu şekilde yapılır. Dış cephe mantolama planlaması bina yalıtımı için en mantıklı "izolasyon" sistemidir. Binanın bütün cephelerini eps strafor ısı yalıtım levhalarıyla boşluksuz olarak giydirmek fikri kusursuz yalıtım fırsatları sunar. Dış cephede resimli anlatımla mantolama nasıl yapılır? için ilgili linke tıklayarak daha detaylı anlatımla ve görsellerle mantolama nasıl yapılır? sorusuna cevap bulabilirsiniz.

  4. Mantolamanın Temel Amacı Enerji Tasarrufu Sağlamak Üzerine Kuruludur.

  Binalarda dış cephe yalıtımının asıl amacı termal köprüleme ve yapının soğutulması önlemek üzerine kuruludur. Çevre yalıtımı yapmak (drenaj) binanın toprakla temas eden bölümlerini koruması açısından faydalıdır. Dış cephede uygulanan mantolama çeşitleri için ilgili linkten detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca mantolama zorunlu mu? makalemizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

  Mantolamanın amacı nedir? dediğimizde, basitçe iki bölge arasındaki ısı alışverişini en aza indirmek amacıyla yapılan yalıtım uygulamalarına verilen isimdir.

  EPS Strafor Mantolama Uygulaması

  5. En İyi Mantolama Yöntemleri ve Avantajları

  İzolasyon, ısı akışına bir bariyer görevi gören bir uygulamadır. Evlerimizi kışın sıcak ve yazın serin tutmak için gerekli bir önlemdir. Mantolama planlaması doğru yapılmış olan bir ev konfor sağlamasının yanı sıra, soğutma ve ısıtma faturaları için de tasarruf sağlar. Bu da sera gazı emisyonlarını azaltarak çevre korumasına faydalı olur.
  İklim koşulları, konum, rakım gibi etkenler bina kaplamasının seviyesini ve hangi çeşit mantolama tekniğinin yapılması gerektiğini doğrudan etkileyen faktörlerdir. Binaya yapılacak mantolama uygulaması mutlaka binanın mevsimsel ihtiyaçlarını karşılayan bir mantolama yöntemi olmalıdır.

  Mantolama, hava kötü koşullarına karşı korumaya yardımcı olur ve binalarda yoğunlaşma gibi nem sorunlarını ortadan kaldırması beklenir. Bazı mantolama çeşitleri aynı zamanda ses yalıtımı özelliklerine de sahiptir.

  Mantolamanın farklı avantajlarını sıralayacak olursak;

  1. Dış cephe mantolama uygulaması yapılmış binaların odaları kışın daha sıcak, yazın ise daha soğuk kalır. Bu nedenle, dış mantolama yapılmış bir bina hem yazın hem de kışın büyük rahatlık sağlar.
  2. Dış cephesine "mantolama" yapılmış bir binanın, istenilen sıcaklık koşullarını sağlanması daha az güç gerektirir. Bu da, enerji tasarrufu ve ek maliyet tasarrufu sağlayacağı anlamına gelir.
  3. Soğutucu, ısıtıcı vb. elektrikli aletlerin kullanımını azaltarak "elektrik enerjisi" için de tasarrufa katkıda bulunur.
  4. Ev tavanlarında yapılacak "ısı yalıtımı" tavan döşemesini koruyarak çatlamasını önler.
  5. İnşaat esnasında bir yapıda genleşme derzleri gerekli değildir.
  6. Mantolamada kullanılan malzemeler, betonarme döşemeden daha hafiftir.
  7. Mantolama malzemeleri olarak kullanılan "ısı yalıtım levhası" geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmektedir. Yani mantolama çevreye karşı duyarlı ve ekosistem dostudur.
  8. Mantolama sistemlerinin kurulumu oldukça pratik olmasıyla bearaber dış cephe kaplama uygulamasının hazırlık aşamasında mantolama analizi yapmak çok önemlidir. Başarılı bir mantolama sistem kurulumu için mantolama analizi doğru yapılmalı ve yalıtım stratejisi, ortaya çıkan verilere göre belirlenip ihtiyaçlar doğrultusunda planlanmalıdır.

  Mantolama Bilgi Rehberi, İleri Düzey Mantolama Yöntemleri

  6. Mantolama Nerelere Yapılır?

  Mantolama Yapılması Gereken Yerler? diye soracak olursak Kısaca, Bina iç ve dış duvarları şeklinde cevaplanabilir. Mantolama alternatifleri olarak dış cephe uygulaması yapılamadığı durumlar sözkonusu olduğunda iç cephe mantolaması yapılmasını öneririz. İç cephe mantolama trendleri 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da önemli bir yalıtım stratejisidir.

  Mantolama Yapılması Gereken Yerler

  Binalarda Isı Yalıtımı (Mantolama) Nerelere Yapılır?

  • Dışarıya bakan tüm duvarlarda,
  • Depo, bodrum kat ya da garaj gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvar ve döşemelerde,
  • Eğik ve düz çatılarda,
  • Binanın toprakla temas eden döşeme ve duvarlarının yüzeyinde,
  • Havalandırma kanalları, tesisat boruları gibi tesisat elemanlarına yapılır.
  • Çıkma tabanlarda "mantolama uygulaması" yapılmalıdır.
  • Bir ileri seviye olarak iç duvarda strafor duvar panelleri ile desteklenerek kusursuz yalıtım sağlanabilir.

  Duvarların U - değerini iyileştirmenin netice olarak elektrik ve doğal gaz ihtiyacını azalttığı kanıtlanmıştır. Dahası yapılan araştırmalar sonucu bu U - Değerleri iyileştirilmesi bunun dışında elektrik düzeneğinin ebatının da azaltılabilmesi için pik yükünü önemli ölçüde azaltır. Dış cephede mantolama nerelere yapılır? makalemizden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Pik yükünün azaltılması demek elektrik enerjisi olarak da "enerji tasarrufu" yaptığımız anlamına gelir. Sitemizde, mantolama alanı nasıl hesaplanır? kategorisinde bulunan makalemizi de incemelenizi tavsiye ederiz.

  Köpük eps levhalar ve strafor mantolama panelleri, çatıdan temele kadar evlerde istenilen her noktada izolasyon sağlamak için kullanılabilir. Dış duvar kaplamalarında, bodrum duvarları için iç duvar kaplamalarında ve tavan kaplaması olarak da izolasyon açısından güçlü malzemelerdir.


  7. Isı Yalıtımı (Mantolama) İle "Enerji Tasarrufu" Nasıl Yapılır? 

  Metpor dış cephe mantolama, bir boşluk duvarının boşluğuna yerleştirilir. Boşluk yalıtım malzemesi ile tamamen ya da kısmen doldurulur, ek bir "izolasyon katmanı" olarak kullanılabilen ya da boşluğu havalandırmak için kullanılabilecek bir hava boşluğu için yer bırakarak "izolasyon" malzemesinin kurumasını hızlandırır.
  Yenileme esnasında tarihi binalarda ya da apartmanlarda, sitelerde anlaşmazlıklar sonucu toplu "mantolama kararı" alınamaması gibi durumlar için "içten mantolama" yöntemi tercih edilir. İç cephe mantolama, "çekirdek mantolama sistemleri" olarak da tanımlanabilir. İç cephe mantolama sistemlerinin, dış cephe izolasyon sitemleriyle karşılaştırıldığında az da olsa bir takım dezavantajları vardır.

  Mantolama Faydaları, Mantolamanın Yararlarıİç cephe mantolama ve dış cephe mantolama karşılaştırılması yapacak olursak örnek olarak, daire içinin kışın az soğutulması ve termal köprü sorunları çıkarması kaçınılmazdır. Yani termal köprülerle ilgili denetlenemez zorlukları olması iç cephe mantolama için bazı handikaplar yaratıyor. Bununla beraber, yaz aylarında aşırı ısınma problemi, iç yüzeylerdeki termal kapasitenin azalması ile artmaktadır. Kısacası bir yapının dıştan mantolama yapılmasıyla, içten mantolama yapılması arasında fiziksel nedenlerden dolayı bazı farklar vardır.

  8. Dış Cephe Mantolama Malzemeleri ve Özellikleri

  Binaların yalıtımında kullanılan mantolama malzemeleri uzun yıllar fiziksel yapısını korumak, küf ve parazitlere karşı dirençli ve sağlam ve mukavemet sağlamak üzere planlanmış olmalıdır. Yapının nem dengesi pozitif olmalıdır. Buna göre, kış esnasında yapının içerisinde biriken suyun, buharlaşma zamanı (yaz) esnasında dışa çıkarılması gerekir. Rüzgar geçirmez bir katmanın dış yüzeye yerleştirilmesi ve iç yüzeye hava geçirmez olması, "yalıtım" malzemesi formunun nemli ve ılık oda havasıyla ya da dıştan soğuk bölge havasıyla perfüze olmasını önler.

  Kullanım alanına bağlı olarak, mantolama malzemeleri yangından korunmak için emniyet gereksimlerini sağlamalıdır. Binalarda ısı yalıtımı nedir? dediğimizde, ısı yalıtımı uygulaması bir binanın dış cephesi üzerinde istenmeyen ısı kaybını ya da ısı kazancını azaltır. Bu sayede, binaların soğutulması ve ısıtılması amacıyla daire içinde enerji talebini azaltır ve bundan dolayı sera gazı emisyonlarını ortadan kaldırmak için yapmış olduğumuz önemli bir azaltma önlemidir.

  Genişletilmiş Polistiren, EPS Strafor (Köpük) Mantolama Malzemeleri

  EPS strafor "polistiren" mantolama malzemeleri petrol türevli, benzen ve etilen'den türetilen monomer stirenden yapılmış sentetik bir aromatik polimerdir. "strafor polistiren", köpük levha ısı izolasyonu ve ufak polistiren taneciklerinden meydana gelen renksiz, şeffaf bir termoplastik bir malzemedir.

  Polistiren eps köpüklerin % 95 - 98 havadır. Polistiren strafor malzemeler süper ısı yalıtım malzemeleridir. Bina mantolaması için yalıtım metrik değerleri mükemmel olan izolasyon levhalarıdır. Bu amaçla genelde betonarme yalıtım formları ve yapısal yalıtımlı panel bina sistemleri gibi binalarda ve dairelerde izolasyon malzemesi olarak kullanılırlar.

  Genişletilmiş (EPS) ve çekilmiş polistiren (XPS) her ikisi de polistirenden yapılır, fakat EPS strafor mantolama malzemeleri, birbirine kaynaşmış ufak plastik boncuklardan meydana gelir ve XPS, bir formdan tabakalar durumunda preslenmiş erimiş bir köpük mantolama malzemesi olarak başlar.

  XPS en çok köpük yalıtımı amacıyla kullanılır. Polistiren EPS strafor için daha kapsamlı ve detaylı bilgilere ilgili linkten ulaşabilirsiniz. Eps strafor köpük yalıtım malzemeleri aynı zamanda "mantolama" uygulamasını tamamlayıcı bir unsur olan söve imalatlarında da kullandığımız strafor malzemelerdir.


  9. Eps Strafor Köpük Mantolama Levhaları

  Genişletilmiş polistiren (EPS) kapalı hücreli bir köpüktür. Boşluklu duvarların, çatıların ve beton zeminlerin yalıtımında kullanılır. Düşük ağırlık, sertlik ve şekillenebilirlik gibi teknik özelliklere sahip olmasından dolayı, genişletilmiş polistiren tepsiler, tabaklar ve balık kutuları gibi çok farklı ve detaylı uygulamalarda kullanılan malzemelerdir. Isı yalıtım levhaları ile ilgili detaylı bilgileri linkte, Dış cephede resimli anlatımla dış cephe kaplama uygulaması için ise ilgili linkten faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

  Binalarda mantolama neden ve nasıl yapılır? dediğimizde, Polistren strafor köpük ısı yalıtım levhaları oran olarak daha az kalınlık özelliğine sahip olmasından dolayı üstün "mantolama R değeri" sağlar.

  İç duvar uygulamalarında kullanıldığında, strafor duvar paneli şık bir "ev dekorasyonu" ve bununla birlikte yüksek oranda "izolasyon" sağlar. İç cephede daire mantolama amaçlı kullanılan strafor duvar kaplama panelleri boya veya ektra farklı bir uygulama yöntemi gerektirmez.

  Köpük levha aynı kalınlıktaki başka malzemeler ile kıyaslandığında iki katından fazla yalıtım ve kusursuz termal direnç sağlar. Çeşitli uygulamalarda kullanılmak için basitçe ihtiyaç duyulan ebatlara kesilebilirler.


  10. Termal Köprü Nedir? Mantolama'da Isı Köprüsü Kazanımları

  Termal köprüler dört ana gruba ayrılır:

  • Geometrik ısı köprüleri, ısı yayan ya da soğuyan yüzey alanının büyütülmesiyle oluşturulur. Örnekler, dış bölümlerin iç ya da dış köşeleri (3 ebatlı ısı köprüleri) ya da oda kenarlarıdır (2 ebatlı termal köprüler).
  • Malzeme özelliklerine göre termal köprüler, bir yapısal elemanın bir ya da birkaç katmanının termal değerlerinin değiştirildiği alanlara yerleştirilir (örneğin bir tuğla duvardaki beton sütun, elemana montaj ekipmanı).
  • Kütle akışına bağlı ısı köprüleri, enerji aktarımına sahip malzeme taşıma yerleridir (hava kaçağı, boruların yapısal elemanlardan geçmesi).
  • Diğer bir özel ısı köprüden başka bir küme oluşturulur. Bunlar, çevredeki diğer yapı elemanlarından daha yüksek U - değerleri ile değil, ulusal olarak değişik yüzey sıcaklıklarının (harici bir duvardaki radyatör) sebebiyle bulunduğu lokal olarak çoğalan ısı iletimi ile karakterize değillerdir.

  Yukarıda açıkladığımız ısı köprüsü çeşitlerinin farklı kombinasyonları da mümkündür.

  Özellikle ısı yalıtımı iyi yapılmış binalarda, termal köprülerden kaçınmak stratejisi kilit bir rol oynar, zira termal köprülerden geçtiğimiz iletim kayıpları genel ısı iletim kayıplarına hâkim olabilir. Bu amaçla, gereksiz termal köprülerden kaçınmak, ısıtma enerjisinden tasarruf edilmesine yardımcı olur ve bu tasarrufta maliyetleri düşürür, bununla birlikte "mantolama, doğayı ve çevreyi korumaya katkıda bulunur".

  Isı köprülerinin bir başka riski, bu bölgelerdeki kötü yalıtımın bulunduğu düşük iç yüzeylerdir. Böylece, yapısal elemanın içerisinde ya da iç yüzeylerinde yoğuşma ve terleme oluşma riskini arttırır. Binalarda terleme ve yoğuşma riski, yapının ciddi şekilde zarar görmesine ve mantar, küf oluşumuna sebep olur.
  Isı köprülerinin bu olumsuz etkileri, mantolama katmanları yani ısı yalıtım malzemelerinin yerleşimini dikkatlice planlayarak büyük ölçüde azaltılabilir.

  Son kat olarak uygulayacağımız "dış cephe boyası" da dikkatli seçilmelidir. Kalite değeri düşük dış cephe boyaları kısa süre sonra çatlama, solma, kararma gibi olumsuz reaksiyonlar gösterebilir. Bu nedenle "dış cephe boyası" atlanmaması gereken önemli bir ayrıntıdır. Bina cephelerinde "dış cephe boyası" makalemizden daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  11. En İyi Mantolama Firmaları

  Dış cephede ısı yalıtımı için apartman mantolama kararı alındıktan sonra piyasada geçerli olan geniş bir aralıktaki mantolama fiyatları çoğu zaman yanıltıcı olmaktadır. Bütçe kaygılarıyla seçilen düşük bedelli merdiven altı mantolama üretimleri ve yanar ham maddeli mantolama ürünleri, sektördeki "cephe kaplama fiyatları" mantolama ürünlerine olan güveni sarsmaktadır. Çalışacağınız mantolama firmaları, muhatapların mevzuata uygun üretim yaptığı, bilinilirliği, güvenilirliği araştırılmalı ve referansları incelenmelidir.

  Binaların ısı yalıtımı uygulaması için mantolama firma seçimi isimli makalemizden pratik ve faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. Dış cephe için mantolama fiyat teklifleri alınırken, en az 3 mantolama firmasından fiyat alınız. Mantolama için fiyat teklifleri değerlendirilirken bazen yanılan apartman yönetcileri veya mülk sahipleri olabiliyor.

  Mantolama için aldığınız fiyat teklifleri düz mantolama mı? yoksa tasyünü mantolama veya dekoratif ısı yalıtım uygulaması mıdır? buna dikkat etmenizi öneriririz. Isı yalıtım malzeme kalınlığına dikkat ediniz. Cephe yalıtım mantolama uygun kalınlıktaki malzemelerle yapılmalıdır. mantolama kalınlıkları ile ilgili makaleye linkten ulaşabilirsiniz.

  12. Mantolama Teknikleri

  Pasif evler bizlere, geleneksel ısı yalıtım malzemeleri için gereken daha kalın yalıtım katmanlarının basitçe yapılabilidiğini gösteriyor. Sadece yalıtım değil, ev dekorasyonu amacıyla yapılan mantolama trendleri de mevcuttur. Dış cephe mantolama püf noktaları isimli makalemize linkten ulaşarak mantolamanın püf noktaları hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Aslında "mantolama" sınırlı oranda da olsa "su yalıtımı" içinde önlem alan bir uygulamaladır. 

  Çoğu yapı mantolama uygulaması için yeterli alan sağlar. Alan yoksa ya da ek alan ek maliyet gerektiriyorsa, daha farklı mantolama çeşitleri uygulanabilir. Daha kalın uygulanan mantolama katmanları yalıtım performansını daha da arttıracak malzemelerdir.

  Elbette, kalınlığı yüksek mantolama levhaları daha pahalıya mal olur fakat, mantolama malzemeleri oran olarak fiyat bakımından çok daha ucuzdur. Peki mantolama nasıl hesaplanır? makalesinde dış yalıtım nasıl yapılır? cevaplarını ayrıntılı olarak ilgili linke tıklayarak bilgilere ulaşabilirsiniz.

  13. Dekoratif Mantolama Nedir? Dekoratif Mantolama Malzemeleri

  Dekoratif alternatif mantolama çeşitleri şöyledir;

  Dış cephe yalıtım malzeme çeşitleri dediğimizde, yalı baskı dış cephe kaplamaları, fugalı dış cephe kaplaması, ahşap görünümlü mantolama gibi EPS hazır mantolama sistemlerinden bahsetmiş oluruz. Binalarda ısı yalıtımının yanı sıra dekoratif mantolama yüzey tasarımlarıyla binanızın farklı renklerde boyanmasıyla görsel olarak daha iyi görünmesine, göze hitap etmesine yardımcı olur.

  Dekoratif mantolama tekniklerinden olan ve çok tercih edilen dış cephe kaplama malzeme çeşitlerinden olan ahşap görünümlü dış cephe kaplaması makalemizi inceleyebilirsiniz. Bu mantolama malzemeleri Metpor Söve & Mantolama tarafından üretilmektedir. Metpor ısı yalıtım uygulamalarında, ısı yalıtım levha yapıştırıcısı olarak kaliteli toz yapıştırıcı grubunu kullanır.

  14. Dış Cephede Mantolama Hesaplama 2020

  Mantolama maliyeti hesaplaması için, 3 cm, 4 cm kalınlığında ya da 5 cm strafor köpük bilgisayar ile sonra üzerine "söve harcı" adı verilen kaplama malzemesinin söve kaplama makinası kullanılarak kaplanıp kurumuya bırakılması yöntemiyle yapılır. 5 cm strafor mantolama köpüğü, Metpor Mantolama ve Söve sistemlerinde istenilen kalınlıklarda üretilebilmektedir.


  Buna göre İstanbul mantolama fiyatları dediğimizde, mantolama metrekare fiyatı, m2 birim olarak 3 cm için 29.00 ₺ + KDV iken, 4 cm için de 32.00 ₺ + KDV olarak hesaplama yapılır. Bu mantolama strafor fiyatları 2019 yılı için geçerliliğini korumaktadır. Dış cephe mantolama fiyatları 2018 yılında 24.00 TL + KDV iken Dolar ve Euro para birimlerinde yaşanan döviz kuru dalgalanmaları nedeniyle 2019 yılında m2 fiyatları artış gösterdi.

  2020 mantolama fiyatları ise, 3 cm mantolama levhası için 32.00 ₺ + KDV, 4 cm mantolama plakası 35.00₺ + KDV dir. Bu ısı yalıtım levha fiyatları dekoratif mantolama çeşitlerinden olan yalı baskı mantolama ve fugalı kaplama için öngürülüyor.

  Mantolama Ölçüleri Nasıl Alınır?

  Dekoratif mantolama modelleri, 4 cm kalınlığında EPS strafor köpük paneller üzerine akrilik ve mineral esaslı kaplama malzemeleri ile kaplanmış bir bina ısı yalıtımı ve dekorasyon malzemesidir. Mantolama panelleri, isteğe bağlı olarak farklı ölçülerde üretilebiliyor. Standart olarak imal edilen kaplama panelinin boyutları 3 cm x 50 cm x 200 cm olarak imal edilmektedir.


  Enerji Kimlik Belgesi Nedir?, Mantolamada EKB Kavramı

  Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, bünyesinde "enerji kimlik belgesi" uzmanı istihdam eden enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenir. 


  Mantolama Hesaplama İçin Bina Ölçümü

  • Mantolama ölçüsü alınırken kullanılması gereken ölçü birimi m2 dir.
  • Yalıtım uygulamasının yapılacağı dış cephe adeti tespit edilir. Örneğin 4 cephe, sağ yan cephe, sol yan cephe, arka cephe ve ön cephe.
  • Mantolama hesaplaması için cephelerin eni ve boyu ayrı ayrı ölçülür.
  • Cephedeki boşluklar (pencere, balkon, kapı vb.) ayrı ayrı ölçülür.
  • Tüm cephelerin toplam alanı m2 olarak hesaplanır.
  • Dış cephedeki bütün boşlukların (pencere, balkon, kapı vb.) toplam kapladığı alan yine m2 cinsinden hesaplanır.
  • Toplam cephe ölçüsünden bütün boşluklar düşüldükten sonra "mantolama uygulaması" yapılacak alan m2 cinsinden hesaplanmış olur.
  15. Mantolama Yüzde Kaç Tasarruf Sağlıyor?

  Dekoratif mantolamalı ısı yalıtım levhaları birbirlerine geçmeli bir şekilde üretilmektedir. Teknik veriler bazında 3 cm’lik bir EPS mantolama levhası, ortalama bir binanın ısı yalıtımında % 40 - % 55‘e kadar tasarruf sağlıyor. Mantolama uygulaması yüzde kaç tasarruf sağlıyor? sorusunun çok farklı cevapları vardır. Kimi firmalar % 35 tasarruf sağladığını söylerken, daha başka firmalar da işi abartıp % 85 tasarruf ettiğini iddia ediyor.

  Mantolama yüzde kaç tasarruf sağlar? meselesiyle alakalı en doğru bilgi ise şu şekildedir.

  Dış cephesine "ısı yalıtımı" yapılan binanın yapısı, doğrama, pencere anatomisi, binanın rakım seviyesi, yapının bulunduğu ilin mevsimsel şartları, binanın gövde yapısında kullanılan mantolama malzemeleri, binanın kat sayısı ve yüksekliği, her katta kaç daire olduğu hatta binanın bulunduğu sokaktaki diğer apartmanlara olan konumu dahi "mantolama performansı" için etki edebilecek parametreler arasındadır. Bu nedenle net bir yüzde vermek mantıklı bir yaklaşım değildir. Ama Metpor olarak mantolama yüzde kaç tasarruf sağlar? dediğimizde uygulamalarımızda aldığımız enerji tasarrufu ortalama sonucu % 40 ile % 55 arasındadır.


  Yeni nesil mantolama panelleri üzerine, ısı yalıtım sıvası yapılmaz.Kendinden sıvalı hazır ısı yalıtım levhaları doğrudan cepheye uygulanabilmesi planlanarak ürettiğimiz mantolama levhalarıdır. Aynı zamanda su yalıtımı özelliği de mevcut olup 2019 yılında binlerce m2 uyguladığımız mükemmel mantolama malzemeleridir. Dış cephede fileli mantolama nedir? makalesinden ayrıntılı olarak bilgi alabilirsiniz. 

  2020 Trendleri ve 2020 Villa Dış Cephe Modelleri

  Son senelerde "villa mantolama çeşitleri" arasında EPS strafor ile söve ve dış cephe kaplaması en önde gelmektedir. Özellikle 2019 ve 2020 yıllarında "villarda mantolama modelleri" için üretilen dış cephe kaplama modelleri veya iç cephe kaplama malzemeleri, ısı yalıtımı değerlerinin mükemmel oluşundan dolayı ki bunları sıralayacak olursak, yüksek mukavemet, B1 sınıfı alev almaz özelliği, ileri seviye görsel tasarım özelliklerinden ve en ucuz yalıtım malzemeleri olmasından ilk tercih edelen villa mantolama için kullanılan dış cephe kaplama paneli diye adlandrdığımız malzeme tipleridir. 
  Müstakil evlerde kullanacağımız ısı yalıtım malzemeleri bina ömrü kadar uzun ömür değerlerine sahiptir.
  Binaların "dış cephe mantolama" uygulamasında tercih edilebilecek mantolama modelleri ve renkleri, ısı yalıtım sistemleri ile uyumlu, silikon teknolojisiyle suya dayanıklı, soluk alabilen ve kendi kendini temizleyebilen dış cephe boyalarından oluşmaktadır.

  2018 Mantolama Modelleri - Dış Cephe Modelleri 2019 - 2020

  Bina dış cephe kaplamaları, özel yüzey kaplamaları ve "ısı yalıtımı" yapımına uygun malzemelerden yapılmış olan "mantolama malzemeleri" ve diğer dış cephe kaplamaları kullanılarak ısı transferinin kısmen ya da tamamen bastırılmasına yönelik yapılan bir mantolama stratejisidir..


  Bina Dış Cephe Mantolama Görselleri ve Optimizasyonu Metpor'da.

  Bina dış cephe görselleri için doğal taş görünümlü strafor kaplama paneli, adından da anlaşılabildiği gibi cephelere doğal taş dokusu veren, sağlam, dış etkenlere karşı dayanıklı bir "cephe mantolama" yöntemidir. Dış cephe kaplama tipleri tarafından dekoratif tarafı ağır basan bu yöntemde, kendisine has taş rengi tespit edilen bisküvi tuğlalar kullanılmakta ve binaların manzara tarafınden zenginleşmesi ve çevresinin düzenini sağlamak amaçlı kullanılabilmektedir.

  "Metpor Mantolama" 1980 yılında kurulan bu işin her alanında uzmanlaşmış bir "mantolama & söve" firmasıdır. Geçmişteki tecrübeye olan kayda değer bağlılığımız, gelecek için yaptığımız işin kalitesi için bir üne sahip olmamızı sağlamıştır. Mantolama fiyatları çok rekabetçi olsa da tecrübemiz ve teknik bilgilerimiz mantolama şirketleri arasında bizi ön plana çıkarıyor. Binalarınızın "mantolama fiyat teklifleri" için bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

  İç Cephe Mantolama ve İç Mekan Yalıtımıyla "Daire Mantolama"

  Ev dekorasyonu yapılırken, üstünde titizlikte durulması gereken konular arasında gözardı edilen iç cephe mantolama uygulamaları da var. Her ayrıntıyı incelikle elden geçirilerek meydana görkemli bir yapıt çıkmalıdır. Bunu başarmak için etkili olan pek çok parametre mevcuttur. Kullanılacak alanda tercih edilen strafor cephe panellerinin nasıl seçilmesi gerektiği ve hangi mantolama malzemesinin kullanılması gerektiği doğru analiz edilmelidir.

  Duvarlarda Mantolama İle Optimizasyon Stratejisi Yüksek Oranda Enerji Tasarrufu Sağlar.
  1. Duvarlarda mantolama ısıl konfor sağlar,
  2. Isı kayıp ve kazançlarının azaltılması konusunda avantaj sağlar,
  3. Duvarların mantolaması yoğuşmanın önlenmesi için görev yapar,
  4. Duvar kaplamaları, ısı köprülerinin ortadan kaldırılması için bariyer oluşturur,
  5. Strafor duvar panelleri duvarlarda rutubet oluşumunun önlenmesi konusunda çok faydalıdır,
  6. Yangın koruma performansı için önemlidir,
  7. Gürültünün önlenmesi konusunda duvarların mantolanması yüksek oranda ses yalıtımı avantajı vardır,
  8. Desen çeşitleriyle "duvar panelleri" tasarım anlamında zengin seçenekler sunar.

  METPOR imalatı olan Trendwall iç cephe "strafor duvar panelleri" sayesinde hem "dekoratif" aynı zamanda sağladığı "izolasyon" özelliğiyle "kendin yap mantolama" avantajlarından yararlanabilirsiniz. Tamamlayıcı bir şekilde çatı ve teraslarda yapılacak su izolasyonu ve ısı yalıtım uygulamalarıyla, dairelerde ve diğer iç mekanlardaki havanın verim devamlılığını koruyarak, yaşayan insanlar için üstün niteliklere sahip yaşam alanları oluşturmaktadır.

  Daha az verimli yalıtım malzemeleri için daha büyük miktarlarda malzeme ve para harcamak gereklidir ve mantolama malzeme seçimi de diğer şeylerin yanı sıra sabitleme yöntemlerini de etkiler. Daha iyi yalıtım özelliklerine sahip malzemeler daha fazla enerji tasarrufu sağlar ve böylece mantolama sayesinde uzun vadeli çevresel etkilerini azaltır. • Mantolama Nedir?, Binalarda Mantolama Nasıl Yapılır?
 • Dış Cephe Mantolama, Dış Cephe Isı Yalıtımı
 • Mantolama Firmaları, En İyi Mantolama Şirketleri
 • Binalarda İzolasyon, Yalıtım Teknikleri
 • Dış Cephe Kaplama Rehberi, Dış Cephe Mantolama

 • Hızlı Erişim Linkleri


  Bina Mantolama Nedir?, En İyi Mantolama Yöntemleri Metpor Dekor'da | Dış Cephe Kaplama Rehberi, Dış Cephe Mantolama | Isı Yalıtım Malzemeleri ve En İyi İzolasyon Malzemeleri | Mantolama Nedir?, Binalarda Mantolama Nasıl Yapılır? | İç Cephe Mantolama, İçten Mantolama Teknikleri | Trendwall Duvar Panelleri | Dış Cephe Kaplama Modelleri 2019, Strafor Dış Cephe Kaplamaları 2020 | Mantolama Çeşitleri, Dış Cephe Mantolama Çeşitleri | Mantolama Fiyatları 2019, Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları 2020 | Mantolama Malzemeleri, Yapı İçin En İyi Mantolama Malzemeleri | 8 Adımda Resimli Anlatımla Mantolama Nasıl Yapılır? | İzolasyon Nedir?, Yalıtım Neden Yapılır? | Fugalı Mantolama m2 Fiyatları, Hazır Mantolama Fiyatları | Strafor Eps Isı Yalıtım Levhası Ölçüleri Nelerdir? | İç Cephe Mantolama, Strafor Duvar Paneli m2 Fiyatları | Yalı Baskı Nedir?, Yalı Baskı Dış Cephe Kaplama | Tuğla Desenli Strafor Duvar Paneli | Ahşap Görünümlü Dış Cephe Kaplaması | Dekoratif Mantolama | 2019 Yılı En İyi Dış Cephe Kaplama Fiyatları | Taş Görünümlü Strafor Duvar Paneli | Villalarda, Müstakil Evlerde Dış Cephe Mantolama ve Fiyatları | Harpuşta Nedir?, Parapet Sövesi Harpuşta Modelleri | Strafor Mantolama Malzeme Fiyatları | Eps ve Xps Karşılaştırması, Polistiren Savaşları | Ahşap Desenli Duvar Kaplaması | Strafor İç Cephe Duvar Kaplama Fiyatları | Villa Söve Modelleri, Villa Söve Çeşitleri | Duvar Paneli Nedir? | İç Cephe Duvar Kaplama, İç Cephe Kaplama Panelleri | Duvar Kaplamaları ve Duvar Dekorasyon Fikirleri | Duvar Taşı Dekorasyon Modelleri | Strafor Duvar Kaplama Paneli Uygulamaları Fiyatları | Dış Cephe Boyası Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Mantolama İşleri, Dış Cephe Kaplama İşleri | Dış Cephe Isı Yalıtım Uygulaması Önerileri Nelerdir? | Bina Ölçüsü Nasıl Alınır?, Dış Cephe Ölçüsü Nasıl Alınır? | Villa Dış Cephe Kaplamaları | Fugalı Dış Cephe Kaplaması Fiyatları | Villa Dış Cephe Kaplama Fiyatları, Villa Kaplama m2 Fiyatları 2020 | Villa Mantolama Modelleri, Villa Dış Cephe Süslemeleri |
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info[at]metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2020 MT Web Team - Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com