• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Mantolama

Mantolama

 • Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 242 256

image

  Mantolama ve Dış Cephe Mantolama

  Isı tasarrufu amacıyla tasarlanmış bir çok teknik söz konusu olmakla birlikte, çağdaş programların en etkili olanı şüphesiz Dış Cephe Mantolama programlarıdır. Yapının harici iklim etkilerinden kusursuz biçimde yalıtılmasını gerçekleştiren programlara genel olarak mantolama denmekle birlikte, haricen uygulanacak kaplama yöntemleri ile değişik dizaynlar elde edilebilmesi olasıdır. Mantolama, konut ya da ekonomik nesnelerin, saniyesel ısıtma tesislerinin, dondurucuların, ısıtma şebekelerinin vb. Korunmasıdır. Binaları zararlı ısı değişiminden korur. Siding ve alüminyum kaplama gibi son kat programları ile Dış cephe mantolama prosedürü kuvvetlendirilebilmekte bunun yanı sıra özel kesim strafor söve malzemelelerle tasarım ileri düzeyde geliştirilebilme imkanı sunar.


   mantolama-grafik  

  Yukarıda tanımladığımız hallerde gereklilik gösteren mantolama, özel kaplamalar ve ısı yalıtımı yapımına uygun malzemelerden yapılmış olan cephe kaplamaları kullanılarak ısı aktarımının kısmen ya da tamamıyla bastırılmasına yöneliktir.

   

  Mantolama, malzemenin ısıl temas halindeki malzemeler arasında ısı transferini engelleyen bir işlemdir. Mantolama ısıl iletkenliği ile ölçülür. Mantolama için düşük termal iletken malzemeler kullanılır. Isı iletkenliğinin yanı sıra mantolama uygulaması için seçilen ısı yalıtım malzemelerinin yoğunluğu, hacmi ve ısı kapasitesi de öne çıkan en önemli özelliklerdendir.


  Mantolama, telaffuzundan anlaşılacağı üzere, insan kıyafeti olan bir manto gibi bir izole edici aracılığı ile, binaların yüzeylerinin giydirilmesi harekâtıdır. Tarif olarak, Binalarda ısı yalıtımı sağlamaya yarayan dış cephe harekâtı demek yanlış bir tabir olmaz. Biraz daha teknik olarak açıklarsak Mantolama; "Değişik sıcaklıktaki iki mesafe arasındaki ısı transferini yasaklamak emeliyle yapılan operasyonların tamamına denmektedir". Bu uygulama sırasında, ısı transferini eksiltmeyi sağlayan malzemelere ise, Mantolama Malzemeleri adı verilmektedir.

  mantolama-bilgi 


  Mantolama malzemelerinin etkinliği, negatif termal iletkenliği önleme de ısıl direnciyle belirlenir. Yalıtım komplike çok-katmanlı (bina) bir yapı da ise amaç oluşabilecek ısı köprülerinin engellenmesidir. Bu nedenle mantolama uygulaması yaparken gözenekli malzemeler kullandığımızda bu veriler tam olarak istediğimiz hedefe yönelik iyi göstergelere sahip olur.


  Boru ve ekipmanların ısıdan korunduğu petrokimya ve diğer endüstrilerde ısı yalıtımı altında korozyon yaygındır. Korozyon genellikle borulama veya ekipmanın altında bulunan ısı yalıtımı malzemeleri üzerinde oluşur. Aynı zamanda ceket materyalinin ısı yalıtımı performansını da olumsuz yönde etkiler.


  Mantolama, komşu yüzeyler arasındaki aktarmadan gelen ısı akışını geciktirme işlemi demektir. Özel olarak tasarlanmış yöntemler veya prosesler ve uygun nesne şekilleri ve malzemeleri, ısı yalıtımı elde etmek için gereklidir.

  mantolama-modelleri 

  İzolatörler olarak bilinen ısı yalıtım malzemeleri binaların soğutma ve ısıtma sistemlerinin enerji tüketimini artırmak için binaların dış cephesine uygulanır. Ayrıca, işlem boruları ve ekipmanları, buhar ve kondens dağıtım sistemleri, kazanlar ve diğer proses ekipmanlarındaki ısı kazanımını veya ısı kaybını kontrol etmek için endüstriyel sistemlere de monte edilirler.

  mantolamanin-faydalari 

  Mantolama için seçilen ısı yalıtım malzemesindeki ısı akışına karşı dirençli olması gerekir. Bu nedenle, bir yalıtkan olarak çalışan yalıtım malzemesi, herhangi bir ısı aktarım mekanizması ile temas eden malzemelerin bitişik yüzeyleri arasındaki ısı akışını engellemelidir. Isı köprüsünü engellemek en öncelikli hedef olmalıdır.


  Petro kimya endüstrilerinde çelik korozyonu, boruların ve diğer ekipmanların doğru yalıtılmamasından kaynaklanmaktadır. Şiddetli olduğu düşünülür, çünkü çevreye, malzemeler zarar vererek istemeyen kazalara da neden olur. Bu bağlamda gerek ısı yalıtımı yani Mantolama  ve yalıtım çok önemlidir. Altındaki korozyon ciddidir ve ağırlaşıp bitki kaplamasına neden olarak ek yerlerinden geçiş yaparak ceketin altında gizlenir. Bu daha insan eliyle bir petro kimya tesisinde büyük felaketlere yol açabilir.

  mantolama-02 


  Termal köprü


  Termal köprüler, yapı iletiminde ısı iletiminin gerçekleşmesine izin veren noktalardır. Isı, en az direnç yolundan aktığı amacıyla, termal köprüler zayıf enerji performansına katkıda bulunabilir. Malzemeler, ısı akışının mantolama ile kesilmediği bir sıcaklık farkı süresince devamlı bir yol oluşturduğunda bir termal köprü oluşturulur. Zayıf izolatörler olan genel yapı malzemeleri cam ve metal barındırmaktadır .

  Bir bina tasarımı, yapının birtakım alanlarında mantolama amacıyla sınırlı kapasiteye sahip olabilir. Ortak bir yapı tasarımı, termal köprüler ahşap ya da çelik Çıtçıt ve süregelen olarak saplamada duvarlar dayanmaktadır kirişler genelde edilir, belirleme metal. En süregelen olarak yeterli mantolama uygulamasına sahip olmayan mühim alanlar, binalardaki köşeler ve elektrik kutuları (prizler ve ışıklı anahtarlar), sıhhi tesisat, yangın alarmı teçhizatı gibi sistem altyapısı amacıyla yer açmak amacıyla mantolama kaldırıldığı ya da yerinden edildiği yerlerdir.

  Termik köprüler, koordineli olmayan yapı ile, örnek olarak tamamıyla yalıtılmadan dış duvarların kısımlarını kapatarak da oluşturulabilir. Yalıtımdan yoksun duvar boşluğuna erişilemeyen boşlukların zenginliği termal köprü oluşturmanın kaynağı olabilir.

  mantolama-05  Bazı izolasyon formları ıslandıklarında ısıyı daha basit aktarır ve bu amaçla bu halde bir termal köprü oluşturabilir.

  Isı iletimi, aşağıdakilerden rastgele biri ile en aza indirilebilir: köprülerin kesit alanlarının azaltılması , köprü uzunluğunun arttırılması ya da termal köprü adedinin azaltılması.

  Termal köprü tesirlerini azaltmanın bir yolu, dış dış duvarın üstüne bir mantolama levhası (ör. Köpük tahtası EPS XPS, ahşap fiber tahta, vb.) Yerleştirilmesidir. Bir diğer teknik duvarın mantolama amacıyla yapılan tekniklerindendir.

  mantolama-resimleri 
  İç mekanlarda Daha hijyenik, daha az rutubetli, kış ve yaz aylarında daha sıcak ya da daha soğuk bir atmosfer sağlaması sebebiyle ve bu sayede hayat standardını yükselterek, daha sıhhatli ve konforlu bir hayat talihi tanıması sebebiyle kesinlikle mantolama yapılmalıdır. Yapılacak dış cephe mantolama uygulamaları, iç mekanlarda oluşabilen bir çok problemin önüne geçebildiği gibi, yaşadığınız binanın duvarlarının dış etkilerden tamamiyle yalıtılması sayesinde, çok daha kuvvetli ve uzun hayatlı olmasını da sağlamaktadır. Mevsimlere göre yazın sıcak havanın içeriye, soğuk havanında dışarıya çıkmasını, kış aylarında bunun tersi olarak dışarıdaki soğuk havanın içeriye, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkışını engelleyerek, düzgün ve sıhhatli bir iklimleme imkanı sunar.

  mantolama-04 

  Neden Isı Yalıtımı mantolama Yaptırmalıyız ?


  Bu sayede meydana gelen enerji tasarrufu bile, dış cephe ısı yalıtımının maliyetini en az iki en çok üç yıl ortamında karşılamakta ve meydana getirdiği yüksek standarttaki hayat imkanı da ekstra kar olarak hayatımıza yansımaktadır. Mantolama yalnızca dış cepheye yapılmamalıdır. Isı yalıtımı binalarınızın asliinden, çatılara kadar enerji kaçağı meydana gelebilecek ve aynı vakitte dış etkilere maruz kalabilecek her katmana yapılmalıdır. Bodrum katlarının toprağa ilişki etmekte olan duvarlarının, yoğuşma suyunu kesmek için, bodrum duvarlarının dışından bir mantolama gerekmektedir, bunun yanı sıra asli altına uygulanacak bir Isı yalıtımı gerekir, tamamlayıcı neden olarak bütün dış cephe mantolama ile ısı yalıtımı yapılması çok büyük bir gereklilik ve yasalarımızın mecburi kıldığı bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

  mantolama

  Karbon çeliğindeki paslanma (oksidasyon) ve klorit stres-korozyon çatlaması, mantolama altında oluşan iki genel korozyon türüdür. Su, nem ve klorür iyonu varlığı bu korozyona neden olur. Bu korozyon, gerektiği yerde yüksek kalitede bir buhar retarder ve kaliteli boya kullanarak, uygun şekilde tasarlanmış ve monte edilmiş bir ceket ile kontrol edilebilir.

  Mantolama, sıcak ortam ile soğuk ortam arasındaki ısı transferini sınırlamak için kullanılan tüm teknikleri ifade eder. Mantolama, bina (minimum enerji harcayarak binanın içinde bir konfor sıcaklığı sağlamak), sanayi, otomobil, zincir Soğuk, mutfak ve tekstil gibi birçok alanda kullanılır.

   


  mantolama

   

   

  Dış Cephe Mantolama

  Binalarda mantolamanın amacı, düşük ortam sıcaklıklarında konforlu ve hijyenik bir iç  iklim korumaktır. Yapı elementlerini termal darbelere ve neme bağlı hasarlara karşı korumak için az miktarda mantolama gerekir. Kışın ısıl ısı yalıtımının temel amacı, enerji tasarrufu, ısıtma talebinde ve dolayısıyla çevrenin korunmasında azalmaya yol açmaktadır. 

   

  Geçmişte yapıların içeriden yalıtılması programları denenmiş olsa da, yapı iskeletinin harici ısıya maruz kalması halinde içeriden oluşturulan yalıtımın yetersiz duruma gelmesi nedeniyle bu programlardan bu vakitlarda vazgeçilmiş durumdadır. Hali hazırda derhal her yapı amacıyla Dış Cephe Mantolama programı tercih edilir ve kusursuz neticelere ulaşılabilmesi olası olmaktadır.

  Kamu Binaları Her Türlü Apartman Müstakil Yapılar Alışveriş Merkezleri gibi her yapı türünde basitçe uygulanabilen bir yöntemdir ve mantolama gerçekleştirme amacıyla yapı niteliklerinde rastgele bir özellik aranmaz. İstanbul Mantolama programlarında derhal her yapı çeşidine hizmet verildiğini görebilir ve isterseniz siz de her türlü bina ve müstakil yapı amacıyla Dış Cephe Mantolama yaptırabilirsiniz.

  mantolama-isi-yalitimi

   

   

  Mantolama İstanbul

  Mantolama, bilhassa büyük şehirler amacıyla asli gereksinimdir. ısınma gereksiniminin çağdaş yapılarda daha çok olması ve bu yapıların iklimlendirilmesi amacıyla çok daha yüksek maliyetlere katlanılıyor olması nedeniyle İstanbul Mantolama programlarının en çok gerçekleştirildiği merkez konumundadır. Hem de ülkemizin enerji kaynakları bakmından yeteri kadar varlıklı olmayışı nedeniyle maliyetler ilaveten daha yüksek olmaktadır. Tüm bu olumsuzluklar nedeniyle Dış Cephe Mantolama programları bugünümüzde seçimlik bir konu değildir.

  mantolama-07


  mantolama

   

   

  Mantolama Yasal Bir Zorunlukluktur

  Hem de, sahip olunan yasalar kapsamında, zemin kısmı 50 metrekareden büyük bütün yapıların koşulsuz biçimde ısı yalıtımı yaptırmaları gereklidir. Yapıların enerji tasarrufu düzeyinin denetim altında tutulması maksadıyla çıkarılan kanunlar uyarınca, bütün binaların ısı yalıtımı yaptırıp, enerji kimlik belgesi almaları mecburi kılınmıştır.


  mantolama

   

  Bu noktada yapı sahiplerinin en kısa vakit ortamında binalarına mantolama yaptırmaları mecburi durumdadır. Tabii Dış Cephe Mantolama programlarının belli standartlara ideal olması gereklidir. Kanunda tespit edilen asgari ihtiyaçları karşılamayan yapıların enerji kimlik belgesi alması mantolama yaptırmış olsalar dahi olası değildir. Uygulamanın kanunda belirti edilen standartlara ideal olması gerekir. Bu noktada Metpor Söve ve Mantolama Ürünleri size kapsamlı desteği verecek ve en ideal fiyatlarla garantili program gerçekleştirecektir. Bizi Arayarak ideal çözümlere basitçe ulaşabilirsiniz.


   

  isi-yalitimi-mantolama

   

   

  Mantolama ürünleri , teknolojik ilerlemelerle önemli ölçüde ilerlemiştir. Mevzuat , Bina Yönetmeliklerinde ki asli gerekliliklerden , Sürdürülebilir Evler amacıyla Kod gibi ilerlemiş programlarla yönetilen karbon azaltma hedeflerine uyum sağlamak amacıyla mantolama kalkınmanın katalizörü olarak hareket etmiştir.

  Eski binalarda "mantolama uygulaması" yapılmasından evvel klimaların, antenlerin, tabelaların, çamaşır demirlerinin tümünün sökülmesi gerekmektedir. Sistemin ana prensibi hiçbir Aralık kalmadan cephenin bütününün ısı yalıtım levhaları ile kapanması bulunduğu amacıyla söz hususu unsurların mantolama ardından cepheye monte edilmemesi çok daha sıhhatli bir karar olacaktır. Yine eski binalarda daire doğramalarının değiştirilmesi düşünülüyorsa mantolama evveli bu değişikliğinde yapılması da düzenin zarar görmemesi adına mühim katkı sağlayacaktır. Bazı binalarda zemin katlar vasıta otoparkına cephelidir. Bu tip hallerde cephe duvarının önüne çiçeklik, çit ya da vasıtalar amacıyla lastik bar demirlerinin konulması istenmeyen kaza risklerini ortadan kaldıracaktır.

   mantolama-teknikleri 


  Mantolama Ürünleri renk, yüzey niteliği ve doku, çekirdek kompozisyonu ve bilhassa performans yönünden değişir. Şartname ait malzemeler izole bilimsel esaslı bir karar olmakla birlikte, başarılı bir şartname belirteci anlayış üstüne matematiksel performansı, fakat son yüklemeyi etkileyebilecek bölgesel faktörler yalnızca dayanır.

  mantolamaŞartname ve mantolama ürünlerinin fazlası kez asgari gereklerine bağlıdır Yapı Yönetmeliği ve yapımcıların performans verileriyle ilişkileri ve ileri sürülmüştür mevzuat bir dizi üretimini yönlendirdiğini ürünleri aralarında dikkat çekici bir fark bulunmuyor.
  Bununla birlikte, Mantolama Uygulamasının doğru bir şekilde vurgulanması amacıyla, belirleyicinin namacıyla çalıştığının namacıylalerini anlaması ve rastgele bir inşaat ayrıntısına doğru teknolojiyi programı gerekir. Yalıtımın işe yaradığı süreçleri ve aslında de çalışmasını durduran faktörleri daha iyi kavrayabilmek amacıyla , belirteçler doğru program amacıyla doğru malzemeyi belirtmek amacıyla çok daha kuvvetli bir konuma gelecektir.


  Bir Mantolama ürününün kurulu performansı yalnızca performans bilhassarine değil, mantolama yapan firmalar ve genel en iyi program işçiliğine olan gereksinimlerine değil ilaveten belirti edilen yalıtkan maddenin kurulu mevkisine uygunluğuna da bağlıdır.

   

  mantolama

  Mantolama Uygulanmış odalar veya binalar kışın sıcak, yaz aylarında daha serin kalır. Dolayısıyla, mantolama yapı hem yazın hem de kışın büyük konfor sağlar.
  Mantolama sağlanan bir bina, binadaki istenen sıcaklık koşullarını korumak için daha az güç gerektirir. Bu, enerji ve ekstra maliyetlerden tasarruf sağlar.
  AC, soğutucu, ısıtıcı vb. Gerek yok.
  Isı yalıtımı çatı güverte çatlamasını engeller.
  İnşaat sırasında bir yapıda genleşme derzleri gerekli değildir.
  Isı yalıtımı kullanılan malzemeler betondan daha hafif olup çatı plakasındaki ölü ağırlığı azaltır.
  Mantolama malzemeleri geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmektedir.
  Yüklemek kolaydır.
  Yangına dirençlidir.
  Bakım gerekli değildir.
  Mantolama Ürünleri Çevre dostudur.

  mantolama-isi-yalitimi 

  Bina idarelerinin mantolama ardından kat malikleriyle birlikte ortak karar alarak gelişen dönemlerde de dış cephe ısı yalıtım sistemleri özel idare tedbirleri alınması her bireyin ortak menfaatine olacaktır. Bütün bu tedbirlere karşın tamir isteyen bir hal söz hususu bulunduğunda binanızın uygulamalarını yapan firmayla fikir alışverişi yapıp yardım talep etmeniz doğru bir seçim olacaktır.

  Yapınızın ömrü ve sizin hayat alanınızın sağlığı yönünden bugünkü yapı sektörünün en geçerli çözümü olan dış mantolama avantajlarından sonuna kadar faydalanmanız tekrar sizin elinizdedir.

  mantolama-mantolama 


  Piyasada geçerli olan geniş bir Aralıkta ki mantolama fiyatları vakit vakit muazzam ve yanıltıcı olmaktadır. Bütçe kaygılarıyla seçilen düşük bedelli merdiven altı üretimler ve yanar hammaddeli mantolama ürünleri, sektörde mantolama ürünlerine olan itimati sarsmaktadır. Firma tercihlerinde muhatapların mevzuata ideal üretim yaptığı, bilinilirliği, itimat edilirliği araştırma edilmeli ve referansları denetim edilmelidir.

  Muhtelif merdiven altı,standart dışı üretim ve uygulamalar sebebiyle sektöre ve piyasadaki başka ürünlere itimat azalmaktadır.

  Güçlü kimliği, itimat edilir kurumsal yapısı ve 2001 senendan günüze kadar kadar YILKAR İNŞAAT METPOR MANTOLAMA Ürünleri ile yapıların mantolama ve dış cephe kaplama programlarında sarfedilen en nitelikli ürünleri en ideal maliyetlerle pazara sunmaktadır. Müşteri memnuniyeti, nitelik idare sistemi belgeleriyle bu itimat ve nitelik emniyet altına alınmıştır.

  mantolama-06 

  Sürekli ve koşulsuz nitelik anlayışı, vazgeçilmez öğeyi olan YILKAR İNŞAAT; sektöre sunmuş olduğu nitelikli EPS enjeksiyon ürünleri, özel dizayn ve özel boyutlu dış cephe kaplama, söve ve başka dekoratif uygulamalar amacıyla ürettiği yüksek yoğunluktaki karbonlu ya da beyaz eps blok üretimleriyle, mantolama sektöründe liderdir.
  Unutulmamalıdır ki; mantolama ile yapılara ek izolasyon sağlanmakta ve enerji sarfiyatında ciddi kazanımlar görülmektedir. Başlangıç maliyeti olarak tespit edilen iç cephe ve dış cephe mantolama programları bir kaç sene içersinde sağladığı tasarruf ile kendini amorti etmektedir.


  Isı yalıtımı "Mantolama" konu itibariyle ısı transferi ve termodinamik gibi mekanik biliminin alt kollarıyla direkt olarak bağlantılıdır.  

  mantolama-03


  Doğadaki tüm olaylar enerjinin niteliğini azaltacak yönde gelişmektedir. Masaya konulan bir bardak sıcak çayın soğuması veya soğuk bir meyve suyunun saatler ilerledikçe ısınması buna en basit olarak verilebilecek örnektir.. Bu durum Termodinamiğin 2. yasası olarak 1850'li yıllarda ortaya konmuştur. 


  Termodinamik ısıyı, ısısı ve enerjiyi husus alan bilim dalıdır. Termodinamik ile alakalı incelemeler 19. yüzyılda başlamıştır. Sanayi devrimine yol açan pek çok teknoloji, örnek olarak buhar makinesi, termodinamik verileri yardımıyla geliştirilmiştir.


  Termodinamiğin yasası 4 temel prensipe dayanır


  Sıfırıncı yasa: İki sistem birbirleriyle etkileşirken halleri değişmiyorsa dengede oldukları söylenir. İki sistem, üçüncü bir sistemle ayrı ayrı dengedelerse, bu sistemler kendi aralarında da dengededir.


  Birinci yasa: Enerji yaratılamaz ya da yok edilemez, fakat bir biçimden diğer bir biçime dönüşebilir.

  İkinci yasa: Kendiliğinden ortaya gelen bütün natural süreçler entropinin artırdığı yönde ilerler. Entropi, en genel manasıyla düzensizliğin bir ölçüsüdür. Mesela bu yasa sıcak cisimlerden soğuk cisimlere ısı akışı olacağını söyler.

  Üçüncü yasa: Sıcaklık mutlak sıfıra yaklaşırken entropi sıfıra yakınsar. Mutlak sıfır ısısı Celsius ölçeğinde -273,15 dereceye, Kelvin ölçeğinde ise 0 dereceye karşılık gelir.


  Termodinamik ile ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra;


  Binalarda insanların konforlu bir yaşam sürebilmeleri 20-22 C sıcaklık ve %50 bağıl nem değerine sahip ortamlarda olanak sağlar. Kış aylarında dış ortam sıcaklıkları 20C'nin çok fazlaca altında ilerler. Buna ters orantılı olarak yaz aylarında ise hava sıcaklıkları 20C'nin oldukça üzerindedir. Isı bir enerji türüdür ve Termodinamiğin 2. kanunu gereği ısı yüksek sıcaklıklı ortamdan düşük sıcaklıklı ortama tranfer olur. Bu nedenle yapılarda kışın enerji kayıpları; yazın ise istenmeyen fazla enerji kazançları oluşur.  Önceki bölümde ısı tranferinin farklı sıcaklıktaki 2 ortam arasında olduğu ve enerji transferinin(ısı trasnferi) yüksek sıcaklıktaki ortamdan düşük sıcaklıktaki ortama doğru olacağı anlatmıştık. 2 farklı sıcaklıktaki ortam arasındaki ısı transferi bu 2 ortam arasındaki sıcaklık farkı ne kadar fazla ise o kadar fazla olur. Örneğin, elinizde -10 C buzu tuttuğunuzda, -1C'deki buzu tuttuğunuzdan daha fazla ısı transferi yapmış olursunuz.


  Binalarda evlerin içinde istenen konfor ortamının sağlanabilmesi için kış mevsiminde kaybolan ısının bir ısıtma sistemiyle karşılanması ve yaz aylarında kazanılan ısının bir soğutma sistemiyle iç ortamdan atılması gereklidir. Bu sirkilasyonu sağlamak için ısıtma gerek soğutma işlemleri için enerji ihtiyacı vardır. Bir yapıda ısı kazanç ve kayıplarının sınırlandırılması; ısıtma ve soğutma amaçlı olarak tüketilmesi gereken enerji miktarınının azalması anlamına gelir.

  Yapılarda ve tesisatlarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması için yapıtığımız bütün bu işlemlere "ısı yalıtımı" denir. Teknik olarak "mantolama" farklı 2 sıcaklıktaki iki ortam arasında ısı transferini azaltmak için yapılan yalıtım uygulamasına verilen isimdir.


  Mantolama kolay olarak izah edecek olursak, binanın dış cephesinde tespit edilen ısıyı içeriye sokmadan aynı vakitte binanın ısı güvenliğini sağlamak hedefiyle binanın manto içerisine alınması yada ısı malzemeleri ile kaplanması işlemidir. Mantolama nedir? sorusunun teknik olarak yanıtı ise ısı köprüsü oluşmadan veya oluşturmadan yapının lüzumlu olan ısı izolasyon katsayısına erişmesini sağlayarak dış cephesine uyguladığımız ısı yalıtım sistemidir.

  mantolama-09

  Mantolama geçmişten günümüze en çok uygulanmakta olan dış cephe ısı yalıtım sistemidir. Bundaki en önemli sebep kışın içerideki sıcak havayı belirli ısı derecesine kadar içeride hapsetme yeteneği gösterirken yazın ise iç mekanda bulunan soğuk havanın dışarı çıkmasına engel olarak güçlü ve kararlı bir davranış sergiler. Böylece yüksek oranda enerji tasarrufu en az ısı kaybı oluşturarak ideal bir tasarruf sağlar.


  Yaşadığımız evlerde, çalıştığımız iş yerlerinde veya daha farklı bir mekanda ısınmak ve serinlemek hedefiyle klima, kombi, soba, kalorifer vb. cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazların sarf ettikleri enerji faturaları, mantolama programları ardından %45 azalmaktadır. Eğer yapılarınızın temel ve çatılarda mantolama uygulaması yapılmışsa ise tasarruf oranı %60’lara kadar çıktığı görülüyor.. Buda 1000 TL gelen ısı faturasının 400 TL’ye kadar düşmesine yardımcı oluyor. Bu Tasarruf  hem cebinize hemde ülke ekonomisine katkıda bulanacağı öne çıkan önemli bir gerçektir.

   

  Yapılarda en mühim ısı kayıpları kiriş ve taşıyıcı kolonlardan oluşmaktadır. Bu amaçla sadece iç mekanda duvarlara mantolama yaptırmak size tatmin edici ve ileriye dönük doğru bir tasarruf şekli olmaz. Mantolama programı uygulamasında yapının dış cephe yüzeylerine ve bina duvarlarına da yapıldığı vakit maksimum performans alınır. Bundan dolayı kirişler, kolonlar, duvarlar, pencere merkezleri gibi ısı kayılarının yoğun olduğu bölgelerde mantolama yapılmalı ve ilgi yüzeylerin tamamı kaplama malzemesi ile örtülmelidir.


  Mantolama kısa adı olan dış cephe ısı yalıtım sistemi uzun yıllar evvel Avrupa’da belirli standartlara bağlanarak enerji tasarrufu hedefli olarak hızla uygulanmaya başlamıştır. Her konuda olduğu gibi mantolama uygulaması da ülkemize çok geç gelmiştir.

  mantolama-11

  Dış cephe mantolama yaptırmak giderlerin düşmesi amacıyla son derece mantıklı bir harekettir. Bunun sebebi yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi enerjiyi korumasıdır. Yapı ortamında ısıtma ve soğutma amacıyla sarfedilen araçların faturaları, dış cephe mantolama yardımıyla normal seviyesinden çok daha aşağıya düşecek ve kullanıcıların daha az ödeme yapmasına yarar sağlayacaktır. Fakat bunun amacıyla dış cephe mantolamasının iyi olması gerekmektedir.


  Cephe mantolama programı yakıttan tasarruf sağaltırken başka taraftan hava kirliliğini de önler. Hem de dış cephe mantolama programı, yapınızın cephelerindeki ısı ve nem iletimini azaltacağından ötürü yapınızın ömrünü de uzatır. Ekonomik ve konforlu hayata gereksinimi her geride bıraktığımız gün daha da artarak hissediliyor. Bu amaçla de insanlar her geride bıraktığımız vakit diliminde ekonomisi ve konforu amacıyla kalıcı çözümlere yöneliyorlar. Yöneldikleri çözümlerin en başında ise ısı yalıtım geliyor.

  mantolama-10 


  İnsanoğlu mantolama ile alakalı bir çok çalışma yapmıştır. Mantolama malzemeleri 1950’li yıllarde geliştirilmeye başlanmış fakat o dönemde yaşanan petrol krizi gibi sebeplerden dolayı yavaşlama sürecine girmiştir. Hayatımızın her hemen ekonomik yönden zorluklar olsa da tasarruf yapma gerçeği esastır. Mantolama yardımıyla bu tasarruf sağlandığı gibi enerji kaynaklarının azlığı, etraf kirliliği gibi yaşamımızı ciddi olarak etkileyen önemli durumları da önlemiş oluyoruz.


  Mantolama yaparak binanın ömrünü uzatmak, kullanıcıya sağlıklı, konforlu mekanlar sunabilmek ve bina kullanım aşamasında yakıt ve soğutma giderlerinde büyük kazanım sağlamak mümnkündür. Ayrıca binalarımızda soğutmada kullandığımız elektrik ve ısıtmada kullandığımı fosil yakıtların üretiminde ve işlenmesinde yanma ürünü olarak ortaya çıkan karbonmonoksit ve karbondioksit gazları hava kirliliği ve küresel ısınmaya sebep olur. Karbonmonoksit ve karbondioksit gazlarının asgari miktarlarda ortaya çıkması için fosil yakıtlar dediğimiz enerji türlerinin daha az tüketilmesi önemli bir ihtiyaçtır. Bununla beraber ülkemizde binalarımızı büyük bir çoğunlukla doğalgazla ısıtmamıza rağmen, ülkemiz doğalgaz vb yeraltı kaynaklarına sahip değildir. Ülkemizin çok büyük bir ekonomik kaynağı doğazgaz ithalatına harcanmaktadır. Gereksiz yere ithal edilen her bir m3 doğalgaz ülke ve aile bütçesine ek yük getirir. Bu olumsuz durum da vatandaşın bütçesine yansır.


  5 Adımda Mantolama Uygulamasının Faydalarını Sıralayacak Olursak;
  • Mantolama enerji tüketimini azaltır.
  • Isı yalıtımı çevrenin korunmasına katkı sağlar.
  • Isı yalıtımı konfor sağlar.
  • Mantolama sağlıklı yaşam sunar.
  • Isı yalıtımı ilk yatırım ve işletme maliyetlerini azaltır.

  mantolama

  Şuradan Dış Cephe Kaplama ve Mantolama m2 Birim Fiyatları Makalemize ulaşabilirsiniz.
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2018 MT Web Team

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform