• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

En İyi Mantolama Markası Hangisidir?, Dış Cephe Mantolama Rehberi

En İyi Mantolama Yöntemleri Nelerdir?

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 2 172 767

En İyi Mantolama Yöntemleri Nelerdir?

  Mantolama Rehberi 2020

  1. Mantolama Ne Demek?

  1. Mantolama Firmaları İstanbul
  2. Dış Cephe Mantolama fiyatları
  3. Basit Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?
  4. Binalarda Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

  2. Isı Yalıtım Levhası Yapımı

  1. Dış Yalıtım Modelleri
  2. Dış Cephe Isı Yalıtım Malzeme Çeşitleri
  3. En İyi Mantolama Firmaları
  4. Binalarda Mantolama Çeşitleri
  5. Sıva Gerektirmeyen Mantolama

  3.Dış Cephe Köpük Kaplama Nasıl Yapılır?

  1. Müstakil Ev Mantolama Fiyatları
  2. Ev Mantolama Modelleri
  3. Mantolama Yaptıranların Yorumları
  4. Ev Yalıtımı Nasıl Yapılır? İç Cephe Mantolama Yöntemi
  5. En İyi Mantolama Markası

  4. Sonuç

  Mantolama Çeşitleri, bütün dünyada küresel çapta iklimleri iyileştirmeye yönelik çabaları desteklemek amacıyla yapılan ve bununla beraber enerji fiyatlarındaki büyük artışlar nedeniyle binaların dış duvarlarına veya iç duvarlarının yüzeyine uygulanan bir ısı yalıtımı yöntemidir. Bina cephelerinde yapılacak "mantolama yöntemleri" binalarda enerji verimliliğini arttırarak "enerji tasarrufu" sağlayan bilinen en iyi stratejidir.

  Binaların dış cephe giydirme yapıldığında, ortaya çıkacak enerji tasarrufu ve yapılan bu tasarrufunun aile ve ülke ekonomisine katkı sağlar. Bununla beraber doğaya ve enerji kaynaklarının korunmasına katkıda bulunup, çevreye verilen zararları önleme noktasında en iyi önlemlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

  Dünya nüfusunun özellikle son yüzyılda çok hızlı bir şekilde artması bununla beraber sanayinin aynı dönemde çok hızlı bir şekilde gelişmesine bağlı olarak enerjiye duyulan gereksinim de artmıştır. Enerjiye duyulan bu gereksinim de binalarda tasarruf amaçlı bazı önlemler alınması için çalışmalar yapılmasına neden olmuştur. İşte bu sebeple mantolama en basit anlatımla bir yapının dış yüzeyinin izolasyon özelliği olan malzemelerle kaplanması işlemidir. Mantolama günümüzde yeni yapılan bütün binalar için zorunlu tutulmuş bir "bina izolasyonu" programıdır. Bununla birlikte eski binaların dış cephesinin yenilenmesi de rahatça uygulanabilmektedir.

  Binaların çeşitleri ne olursa olsun hangi amaçla kullanıldığına bakılmaksızın, büyük küçük her yapıya "mantolama uygulaması" yapabilir ve böylece "binalarda ısı tasarrufu" sağlanırken binanın ömrü de uzatılmış olur. Bir yapının enerji tasarrufu durumuna getirilmesinde en etkili teknik olan mantolama ekonomik fiyatıyla da avantaj sağlayan bir yalıtım yöntemidir. Mantolama planlaması için tüm merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceğiniz bu makale, Metpor dekor mantolama ve söve malzemeleri olarak firmamızın ısı yalıtımı hakkında bilgi verme prensibi kapsamında kaleme alınmıştır.

  1. Mantolama Nedir?

  Mantolama nedir? sorusuna cevap vermeye devam edersek, dış cephe kaplama malzemeleri kullanılarak ısı kayıplarını ortadan kaldıran, ısı yalıtımı sağlayıp dış cephe kaplama işlemlerinin tamamına "mantolama" diyebiliriz. Bina cephesinde uygulanan mantolama sistemleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana gibi büyük şehirlerimizde uygulanmaktadır. Son birkaç yıldır diğer illerimizde ve bölgelerimizde de toplumsal farkındalık artmış olup, binalarda dış cephe giydirme veya iç mekanlara yalıtım uygulamaya başlanmıştır.

  + Mantolama teknikleri kullanılarak yalıtım yapmanın asıl amacı, binalarda iç mekan sıcaklığınının, dış mekan sıcaklığının birbiriyle etkileşime geçmesini önlemektir

  + Aslında, tek kata mantolama yapılmış bir ev dahi, tavandan, duvarlardan ve zeminden geçtiğimiz bütün ısı akışının % 50'sini durdurma yeteneğine sahip olabilmektedir.

  Binalarda mantolama stratejisi ile ısı yalıtımı yapmak akıllı ve sürdürülebilir bir yatırım olup, kısa ve uzun vade de faydalarını göreceğimiz işlemlerdir. Binalarımızı kaliteli mantolama malzemeleri ile giydirdiğimiz zaman doğru yalıtımın nasıl çalışması gerektiği ile ilgili yaratıcı dış cephe kaplama fikirleri vermek amacıyla kaleme alınmıştır.

  Mantolama Nedir?, Mantolama Nasıl Yapılır?Türkiye Cumhuriyeti yasalarında basitçe tabirle "mantolama kanunu" olarak bilinen bu dış cephe uygulamalarına, devletimiz tarafından birtakım kurallar ve standartlar getirmiştir. Türkiye'de mantolama uygulamaları bu kurallara ve standartlara uygun olarak yapılması bir kanuni bir zorunluluktur. Belirlenen bu mantolama kuralları sayesinde belirli standart ve kalite yönergelerine uygun olarak binalarda mantolama yapılmak durumundadır. Ülkemizde resmi gazetede yayınlanan bu yönetmeliğin adı "TS 825 Binalarda Isı Yalıtımı Kuralları Standardı" olarak bilinmektedir. Binalarda yalıtım stratejisi olarak mantolama, dış cephe için en popüler "dış cephe kaplama" uygulamasıdır. Isı olarak tabir ettiğimiz enerji, bir yapının duvarlarından, pencerelerinden, çatısından ve tabanlarından yayılmaya başlar.

  Mantolama uygulamaları yaşam alanlarında konforu arttırmaya yönelik yapılan uygulamalardır. Yapıya en uygun ve en iyi mantolama yöntemi doğru uygulama teknikleri ile yapıldığı zaman, mantolamanın aile ve ülke ekonomisine katkıları oldukça verimli olur. Bu nedenle "mantolama zararları" veya "iç cephe mantolama zararları" gibi bir yaklaşım doğru tamamen eksik bilinmesinden dolayı yapılan bir yorumdur. Mantolama zararları tabiri yanlış uygulanan mantolama hataları sonucu ortaya çıkabilecek bir durumdur. 

  Mantolama Uygulaması Ne Kadar Sürer?

  Mantolama uygulaması orta büyüklükteki bir bina için ortalama 1 - 4 hafta arasında sürmektedir. Hava koşulları, binanın büyüklüğü, uygulamada çalışacak personel sayısı bu süreyi olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir. Kuvvetli rüzgar, sis ya da yağmurlu hava koşullarında mantolama uygulaması yapılmamalıdır. Koşulların mantolama için en uygun olduğu zaman, uygulama yapılacak dış yüzeyin ve ortam sıcaklığının en az +5o C olduğu dönemdir. Mantolama köpüğü çeşitleri ile ilgili makalemize erişmek için linte tıklayabilirsiniz.

  Akıllı Isı Yalıtım Yöntemleri İle Tasarrufa Başlamak İçin Şimdi Bir Bina Mantolama Programına Başlayın

  Mantolama yapılması gereken alanlar olarak en başta, iç mekan tavanları, boşluk duvarları ve dış duvarlar gelmektedir. Eps strafor malzemenin cnc makinelerinde istenilen formlarda rahatça kesilebilir ve gerek kalıp yöntemiyle doğrudan baskı yaöntemiyle üretilebilmesinden dolayı dış cephe kaplama modelleri için esnek tasarımlar yapılması konusunda avantajlar sunar. Farklı varyant seçenekleri sunan bu malzeme çeşitleri, benzerlerinde olmayan bu önemli özellik, bu malzemeleri bir adım öne çıkarıyor. Bir binaya mantolama ile yalıtım yapmak, enerji tüketiminde ve buna bağlı olarak yakıt tüketiminde de önemli tasarruf sağlar.

  Eps'den üretilen strafor mantolama malzemeleri ve en önemli avantajları şöyledir;

  1. Mükemmel ısı yalıtımı sağlayan ürünlerdir.
  2. Diğer yalıtım malzeme çeşitlerine göre ise m2 fiyatları daha ucuzdur.
  3. Hafif olması sayesinde yapıya ek yük getirmez.
  4. Uygulama kolaylığı açısından da pratik mantolama malzemeleridir.
  5. Binanın dış cephesini kapladığından dolayı yapının donatı ve strüktür bileşenlerini korur. 

  Daha temiz bir doğa ve çevre için daha az yakıt tüketimi gerekmektedir. İzolasyon yapılmış bir bina ısıtılırken atmosfere salınan CO2 (karbondioksit) gazlarının, ısı yalıtım levhası ile izolasyonu yapılmamış bir binadan yayılanlardan % 45 daha fazla olduğu hesaplanmıştır. Buraya kadar "Eps mantolama nedir?" sorusuna basitçe yanıt vermiş olduk. Şimdi isterseniz rehberimizde "mantolama" için biraz daha detaylı açıklamalar içeren bilgilere doğru yol alalım.

  En İyi Mantolama Markası, Mantolama Modelleri

  Mantolamanın Temel Amacı Nedir?

  Başka bir ifadeyle "mantolama nedir?" diye soracak olursak, dış cephe kaplamanın amacı evlerimizde ve iş yerlerimizde kısaca insanların yaşam alanı olan tüm iç mekanlarda, konforu arttırmaya yönelik yapılan uygulamalardır. Kış çok daha sıcak ve yaz aylarında da daha serin bununla beraber daha temiz, rutubeti az, bir ortam sağlaması ve bu sayede yaşam standartlarının yükseltilmesi hedeflenerek yapılır. Sağlıklı ve konforlu bir yaşam şartlarını oluşturmak için "dış cephe kaplama" binalarda, evlerde, daire veya işyerlerimizde yani insanın olduğu her yer ve mekanda uygularız. Dış cephe ısı yalıtım fiyatları hakkında bilgiler için linke tıklayabilirsiniz. 

  Kısaca mantolama ile yapılan bina yalıtım işlemleri, evlerde yaşayan bireylerin yaşam kalitesini arttıran bir yalıtım stratejisidir.

  İyi Bir Mantolama Nasıl Olmalı?

  Binalarda yapılması planlanan "cephe mantolama" uygulamaları, evlerde ve diğer yaşam alanlarında oluşabilecek bir çok sorunun önüne geçebilecek yeteneğe sahip yalıtım teknikleridir. Mantolama analizi yapılırken "dış cephe ısı yalıtım malzeme çeşitleri" arasında seçilecek malzeme binanın ihtiyaçlarına karşılık verebilecek özelliklere sahip olmalıdır.

  Mantolama ile ilgili söylememiz gereken bir başka konu da özellikle büyük şehirler başta İstanbul olmak üzere, bütün illerimizde uygulanmakta olan "en iyi dış cephe kaplaması yöntemi" olduğudur. Binalarda mantolama stratejisi sadecece evlerin "dış cephe" bölümünde yapılan bir ısı yalıtım yöntemi değildir. Tamamlayıcı unsur olarak, iç cephede de uygulanan yalıtım stratejileri arasında "iç cephe daire mantolama" sistemleri de vardır.

  Yaratıcı Mantolama Fikirleri

  İskele kurmadan mantolama yapmak için iç cephe mantolama teknikleri uygulanmalıdır. Mantolama uygulaması için belediyeden izin almak gerekmez. Bu nedenle, "mantolama belediye izin belgesi" gibi bir belge de yoktur.

  İç cephe ısı yalıtımının uygulama biçimi dış cephe mantolama uygulaması ile aynı sayılabilir. Mantolama için belediyeden izin almak gerekir mi? diye soracak olursak, binalarda mantolama yapmak için belediyeden izin alınmasına gerek yoktur. Sadece tarihi eser kapsamındaki bazı yapıların restorasyonunda bir takım kurallar ve yaptırımlar vardır. Bu konu başlı başına incelenmesi gereken bir konudur.

  Mantolama "R değeri" ve "U değeri" Kavramları

  Binalarda mantolama stratejisi yapılırken, ısı yalıtım uygulamalarında R değeri veya ısı direnci, belirli bir mantolama ürününün "yalıtım" yeteneğini tanımlamak için kullanılan bir değerdir. Isı direnci, malzemenin durabileceği ısı miktarını gösterir (kalınlığına göre). R değeri ne kadar yüksek olursa, ısı kaybı ve ısı yalıtım özellikleri o kadar az olur.

  Mantolama planlaması yapılırken, U değeri veya ısı transfer katsayısı, tüm bir yapısal elemanın yalıtım kabiliyetini tanımlamak için kullanılır. Isı transfer katsayısı, yapıdan geçen ısı miktarını (örn. Bir çatı) gösterir. U değeri ne kadar düşük olursa, ısı kaybı ve yalıtım özellikleri o kadar az olur.
  Unutmamalıyız ki! "tüketmediğimiz enerji en ucuz enerjidir".
  Mantolama Teknikleriyle Isı Yalıtımı Planlaması Yaparken İlk Olarak Düşünülmesi Gereken Konu, "Enerji Gereksinimlerini Azaltma Stratejisi" olmalıdır.


  Mantolama Malzemeleri, Mantolama Modelleri

  2. Mantolama Malzeme Çeşitleri ve En İyi Mantolama Malzemeleri

  Mantolama işlemi yapılmasını şu şekilde de açıklamamız mümkündür; "bina mantolama, iç cephe mantolama ve çekirdek ısı yalıtımıdır". Kısaca "mantolama = ısı yalıtımı" diyebiliriz. Çok fazla teknik detaylarına girmeyerek sizleri sıkmadan dış cephe yalıtımında kullandığımız çok bilinen ve az bilinen mantolama malzeme çeşitleri şöyledir;

  1. Camyünü : ( TS 901 – EN13162 )
  2. Taşyünü : ( TS 901 – EN13162 )
  3. Expande Polistren (EPS) : ( TS7316 – EN13163 )
  4. Extrüde Polistren (XPS) : ( TS11989 – EN13164 )
  5. Poliüretan Köpük (PUR) : ( TS EN 13165 )
  6. Cam Köpüğü : ( TS EN 13167 )
  7. Fenol Köpüğü : ( TS 2193 – EN 13166 )
  8. Polietilen Köpük : ( TS 418 – EN 12201 )
  9. Mantar Levhalar : ( TS 304 )
  10. Ahşap Lifli Levhalar : ( TS 304 )
  11. Ahşap Yünlü Levhalar : ( TS EN 13171 )
  12. Genleştirilmiş Perlit (EPB) : ( TS EN 13169 )
  13. Genleştirilmiş Mantar (ICB) : ( TS EN 13170 )
  14. Fugalı Kaplama
  15. Yalı Baskı Cephe Kaplaması
  16. Terracotta Duvar Yalıtım Panelleri
  17. Ahşap Desenli Cephe Kaplama
  18. Mantolama Dübeli
  19. Mantolama Filesi
  20. Mantolama Sıvası
  21. Mantolama Isı Yalıtımı Sıvası
  22. Dekoratif Kaplama
  23. Dış Cephe Boyası
  24. Trendwall Strafor Duvar Panelleri

  Yukarıdaki malzeme listesi kısaca mantolama sistemini oluşturan malzeme çeşitleridir. Linkten dış cephe "mantolama malzemeleri" makalemizden de ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  2.1. Karbonlu EPS Strafor Polistiren Dış Cephe Köpük Kaplama Nasıl Yapılır?

  Düz mantolama olarak tanımlanan "klasik mantolama" sistemlerinde mantolama filesi ve mantolama dübeli kullanılır. Yalıtımı sağlayan karbon takviyeli gri EPS strafor köpük, en iyi mantolama malzemeleri arasında önde gelir. Karbonlu siyah EPS bünyesindeki grafit ısı reflektörleri sayesinde "yalıtım" özelliği mükemmel tasarlanmış bir EPS (Expanded Polistren) ısı yalıtım malzemesidir. Strafor dis cephe kaplama malzemeleri arasında en çok tercih edilen çeşitlerdendir.

  Karbonlu EPS strafor malzemelere siyah veya gri rengi veren içeriğindeki bu grafit ısı reflektörleridir. Grafit, sıcak ve soğuğu daha iyi yansıtarak konvansiyonel (beyaz strandart) EPS strafordan daha mantolamanın verimli olmasını sağlar. B1 sınıfı yangın katagorisinde olan karbonlu siyah EPS strafor mantolama malzemeleri, düşük yoğunluklarda olduğunda bile ısı iletkenlik grubu 035'e dahildir (TS 7316 - EN 13163).

  Klasik beyaz EPS straforlara göre karbonlu EPS'nin düşük yoğunluklarda ısı iletkenlik grubunun 035 olması nedeniyle kalınlığın daha az olmasına rağmen izolasyonda yüksek performans gösterme kabiliyetine sahiptir. Tabi bu mantolama yeteneği siyah karbon takviyeli EPS strafor malzemeleri "mantolama fiyatları" açısından klasik beyaz EPS strafora biraz daha pahalıdır. Klasik mantolama paket sistemleri dediğimiz malzemeler, mantolama dübeli, ısı yalıtım sıva filesi, dekoratif kaplama, dış cephe boyası vb. gibi birçok bileşenin bir araya gelip oluşturduğu yalıtım sistemleridir. Eğer yalıtımda mantolama paket sistemleri kullanılacaksa dikkat edilmesi gereken önemli bir detay, paket sistemi üreticisinin güvenilir firmalar arasında olmasıdır. Fugalı mantolama veya yalı baskı cephe kaplaması gibi mantolama sistemleri Metpor Dekor tesislerimizde üretilen hazır ısı yalıtım levhalarıdır.

  Mantolama Çeşitleri, En İyi Mantolama Yöntemi

  2.2. Mantolama'da XPS Strafor Isı Yalıtım Levhaları

  Polistiren malzemeden imal edilen extrude polistren sert köpük (XPS strafor), homojen hücre yapısına sahip, "binalarda yalıtım" yapmak için üretilen ısı yalıtım plakalarıdır. Ekstrude polistren "bina mantolama malzemeleri" (XPS), basma mukavemeti yüksek, ısı iletkenlik metrikleri mükemmel, B1 yangın katagorisinde, bünyesine su almayan ve nemden etkilenmeyen kusursuz mantolama malzemeleridir.

  XPS strafor mantolama köpüklerinin uygulandığı yerler; bina iç ve dış duvarları, zemin izolasyonları, su basman seviyelerinde, çatıların izolasyonunda kullanılan "mantolama modelleri" arasındadır. "Metpor Dekor Mantolama" XPS mantolama levhalarını bina yüzeyinde cephe plakası olarak kullanılmasını önermez. Xps izolasyon panelleri kimyasal ve fiziksel yapısı gereği bina yüzeyinde dış cephe mantolama malzemesi olarak kullanılmaz.

  Daha çok zeminlerde, döşemelerde vb. alanlarda "izolasyon malzemeleri" olarak kullanılır.

  Not: Xps yalıtım levhalarının kullanımı konusu başlı başına detaylıca incelenmesi gereken bir makale konusudur. Xps mantolama malzemelerinin cephe yüzeyinde kullanılmaması gerektiğinin nedenleri ile alakalı bir çok parametre mevcuttur.

  2.3. Taşyünü Mantolama Levhaları

  Taşyünü mantolama, bazalt taşının 1350° C - 1400° C 'de eritilerek elyaf durumuna getirilmesi sonucu oluşturulan yalıtım (mantolama) malzemeleridir. Bazalt taşı olarak tanımladığımız malzemeler, inorganik ham madde olma özelliğine sahiptir. Yerli üretim olarak ülkemizde üretilebilen malzemelerdir. Taş yünü mantolama sistemleri, kullanım yeri ve amacına göre farklı ebat ve teknik özelliklerde de üretilebilir.

  Farklı cephe kaplama malzemeleri ile şilte, levha (plaka), boru ve dökme şeklinde üretilebilen "taşyünü mantolama", ses yalıtımı, akustik planlama ve yangın yalıtımı amaçlı kullanılan "mantolama çeşitleri" ve farklı amaçlarda kullanılabilen izolasyon malzemelerindendir. Taşyünü mantolama malzemeleri iyi yalıtkanlar olup, bir miktar daha pahalı yalıtım malzemeleridir. Taşyünü mantolama plakaları biraz ağırdır. Bu nedenle yapıya ek yük getirme durumu da söz konusu olup, Eps strafor mantolama malzemelerine göre de taş yünü mantolama levhalarının m2 fiyatları çok daha pahalıdır.

  Mantolama (Isı Yalıtımı) Nasıl Yapılır?, Mantolamalı Yalıtım Uygulamaları

  2.4. Mantolama'da Fugalı Cephe Kaplaması ve Yalı Baskı Mantolama Önerileri

  Fugalı mantolama sistemleri, genleşme ve çatlamayı önlemek için dış cephe kaplama modelleri arasında ve mimari için estetik görünüm sağlama kabiliyetine sahip "dış cephe mantolama" levhalarıdır. Fugalı dış cephe kaplama uygulaması dış cephe modelleri 2019 trendleri için en çok tercih edilen modellerden biridir. 2020 yılı için de fugalı mantolama siparişleri yoğun bir şekilde gelmeye devam ediyor. Fugalı cephe kaplamaları ve yalı baskı kaplamaları eps strafor blokların cnc makinelerde kesilmesiyle üretilen, doğrudan dış cephe boya uygulamasına hazır mantolama levhalarıdır. Dekoratif "bina dış cephe mantolama modelleri" arsında en şık görünüme sahip malzemelerdir. Dış duvar kaplama olarak da kullanılacağı gibi iç mekanlarda da fark yaratan ürünlerdir. 

  Kendinden sıvalı hazır mantolama malzemeleri, dış cephe kaplama levhası olarak üretilebildiği gibi hem de "iç cephe yalıtım levhası" üretilmektedir. METPOR cephe söve & mantolama ürünleri, dış cephe kaplama ürün yelpazesinde çok sayıda hazır dış cephe kaplama panelleri vardır.

  Fugalı cephe kaplamaları, klasik fileli mantolama sistemleri ile aynı teknik özelliklere sahip alternatif mantolama malzemeleri olarak ürettiğimiz kaplamalardır. Metpor dekor mantolama ve söve kaplama ürünleri bünyesinde üretilmektedir. Isı yalıtım metrik değerleri mükemmel olan eps fugalı levhalar, montaja hazır, kendinden sıvalı ve evlerin dış cephe yüzeyinde ve iç cephelerde de kullanılabilen, yüksek oranda mantolama sağlayan dekoratif özelliği olan mükemmel yalıtıcılardır. Fugalı mantolama levhaları, yalı baskı mantolama malzemeleri veya terracotta formunda modelleri bulunan üzerinde bulunan hazır sıva sayesinde doğrudan cepheye uygulanarak gerek maliyet anlamında, gerekse işçilikten zaman kazandıran pratik, hızlı ve kusursuz yalıtım sağlayan dış cephe malzemelerdir. Fugalı dış cephe kaplaması ve yalı baskı lambiri kaplama malzemeleri kendinden sıvalı hazır izolasyon levhalarıdır. Oldukça hafif olan bu malzeler, binaya ek yük getirmediği gibi uygulama açısından da kurulumu oldukça pratiktir. Binaların dış cephe mantolama m2 fiyatları hakkında bilgileri makalemizin ilerleyen bölümlerinde paylaşacağız.

  Metpor Dekor Yaratıcı Mantolama Fikirleriyle Şık Tasarım Çözümleri Sunar.

  Sadece ek yeri diye tabir ettiğimiz mantolamanın birleşim yerleri tamir edilerek doğrudan boya uygulamaları yapılan hazır yalıtım malzemeleridir. Oldukça "pratik dış cephe kaplama malzemeleri" olup, proje bütününde değerlendirildiğinde, klasik fileli düz mantolama uygulamasından daha avantajlıdır. iyi bir işçilik uygulaması yapıldığında, fugalı plakalar, mantolama dübelleme gibi donatılara da gerek duymaz. Sağlam kaliteli bir ısı yalıtım yapıştırıcısı ile dış cepheye mükkemmel yapışacak, uzun yıllar ağır dış cephe koşullarına karşı direnç gösterebilecek malzeme seçenekleridir. Dış cephe söve kaplama olarak bilinen dekoratif kaplama levhalarının üzerine çekilmiş olan söve sıvası 3 mm ~ 5 mm kalınlıklarda değişkenlik gösterir.

  Dekoratif mantolama trendleri konusunda Metpor marka mantolama levhaları, tam bir performans / fiyat ürünüdür. Metpor uzun yıllar yaptığı çalışmalarla dekoratif dış cephe kaplamaları konusunda uzman ve en fazla kullanılan marka durumuna gelmiştir. Yüksek yalıtım kapasitesine sahip Metpor mantolama levhaları çeşitli model ve ebatlarda üretilirken, binalara dış cephe giydirme ise oldukça hızlı, güvenilir ve pratik malzeme çeşitleridir. piyasadaki en kaliteli dış cephe kaplaması hangisi? diye sorduğunuz zaman araştırmalar sonrası Metpor sıva gerektirmeyen mantolama levhalarına ulaşacağınız kesin bir durumdur. 

  Dış Cephe Mantolama Çeşitleri

  3. Mantolama Nasıl Yapılır?

  8 Maddede "mantolama önerileri" işlem sırası (mantolama aşamaları) nelerdir?

  1. Aşama mantolama uygulaması öncesinde hazırlık aşamasıdır.
  2. Adım mantolama başlangıç profili su basman profili montajıdır.
  3. Adım yapıştırma harcı hazırlanması ve uygulanması aşamasıdır.
  4. Adım kısaca mantolama levhalarının montajı ve yerleştirilmesi işlemidir.
  5. Aşama mantolama plakalarının mantolama dübeli ile sabitlenmesidir.
  6. Maddede ise fileli PVC köşe profili ve köşebent profili montajı vardır.
  7. Adım ısı yalıtım sıva uygulaması katlarının oluşturulması ve donatı mantolama filesi uygulamasıdır.
  8. Son aşama olarak dekoratif mantolama sıvası ve son kat kaplamaları olan mantolama astarı ve mantolama boyası uygulaması karşımıza çıkar.

  Dış cephe mantolama işlem sırası bu şekilde yapılır. Dış cephe mantolama planlaması bina yalıtımı için en mantıklı "izolasyon" sistemidir. Binanın bütün cephelerini eps strafor ısı yalıtım levhalarıyla boşluksuz olarak giydirmek fikri kusursuz yalıtım fırsatları sunar. Dış cephede resimli anlatımla mantolama nasıl yapılır? için ilgili linke tıklayarak daha detaylı anlatımla ve görsellerle mantolama nasıl yapılır? sorusuna cevap bulabilirsiniz.

  4. Mantolamanın Temel Amacı Enerji Tasarrufu Sağlamak Üzerine Kuruludur.

  Binalarda dış cephe yalıtımının asıl amacı termal köprüleme ve yapının soğutulması önlemek üzerine kuruludur. Çevre yalıtımı yapmak (drenaj) binanın toprakla temas eden bölümlerini koruması açısından faydalıdır. Dış cephede uygulanan mantolama çeşitleri için ilgili linkten detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca mantolama zorunlu mu? makalemizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

  Mantolamanın amacı nedir? dediğimizde, basitçe iki bölge arasındaki ısı alışverişini en aza indirmek amacıyla yapılan yalıtım uygulamalarına verilen isimdir. Binaları için "mantolama teklifi isteyenler" telefon ve e-mail adresimiz üzerinden irtibata geçebilirler.

  Mantolama Nedir?, Mantolama Zararları

  5. En İyi Mantolama Yöntemi Hangisi? ve Avantajları

  Mantolamanın Avantajları Şunlardır;

  1. Dış cephe mantolama uygulaması yapılmış binaların odaları kışın daha sıcak, yazın ise daha soğuk kalır. Bu nedenle, dış mantolama yapılmış bir bina hem yazın hem de kışın büyük rahatlık sağlar.
  2. Dış cephesine "mantolama" yapılmış bir binanın, istenilen sıcaklık koşullarını sağlanması daha az güç gerektirir. Bu da, enerji tasarrufu ve ek maliyet tasarrufu sağlayacağı anlamına gelir.
  3. Soğutucu, ısıtıcı vb. elektrikli aletlerin kullanımını azaltarak "elektrik enerjisi" için de tasarrufa katkıda bulunur.
  4. Ev tavanlarında yapılacak "ısı yalıtımı" tavan döşemesini koruyarak çatlamasını önler.
  5. İnşaat esnasında bir yapıda genleşme derzleri gerekli değildir.
  6. Mantolamada kullanılan malzemeler, betonarme döşemeden daha hafiftir.
  7. Mantolama malzemeleri olarak kullanılan "ısı yalıtım levhası" geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmektedir. Yani mantolama çevreye karşı duyarlı ve ekosistem dostudur.
  8. Mantolama sistemlerinin kurulumu oldukça pratik olmasıyla bearaber dış cephe kaplama uygulamasının hazırlık aşamasında mantolama analizi yapmak çok önemlidir. Başarılı bir mantolama sistem kurulumu için mantolama analizi doğru yapılmalı ve yalıtım stratejisi, ortaya çıkan verilere göre belirlenip ihtiyaçlar doğrultusunda planlanmalıdır.

  En İyi Dış Cephe Mantolama Yöntemi

  6. Mantolama Nerelere Yapılır?

  Mantolama yapılması gereken yerler? diye soracak olursak Kısaca, Bina iç ve dış duvarları şeklinde cevaplanabilir. Mantolama alternatifleri olarak dış cephe uygulaması yapılamadığı durumlar sözkonusu olduğunda iç cephe mantolaması yapılmasını öneririz. İç cephe mantolama trendleri 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da önemli bir yalıtım stratejisidir.

  Binalarda Isı Yalıtımı (Mantolama) Yapılması Gereken Yerler

  1. Dışarıya bakan tüm duvarlarda,
  2. Depo, bodrum kat ya da garaj gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvar ve döşemelerde,
  3. Eğik ve düz çatılarda,
  4. Binanın toprakla temas eden döşeme ve duvarlarının yüzeyinde,
  5. Havalandırma kanalları, tesisat boruları gibi tesisat elemanlarına yapılır.
  6. Çıkma tabanlarda "yalıtım uygulaması" yapılmalıdır.
  7. Bir ileri seviye olarak iç duvarda strafor duvar panelleri ile desteklenerek kusursuz yalıtım sağlanabilir.

  Mantolama Yapılması Gereken Yerler

  Duvarların U - değerini iyileştirmenin netice olarak elektrik ve doğal gaz ihtiyacını azalttığı kanıtlanmıştır. Dahası yapılan araştırmalar sonucu bu U - Değerleri iyileştirilmesi bunun dışında elektrik düzeneğinin ebatının da azaltılabilmesi için pik yükünü önemli ölçüde azaltır. Dış cephede mantolama nerelere yapılır? makalemizden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Pik yükünün azaltılması demek elektrik enerjisi olarak da "enerji tasarrufu" yaptığımız anlamına gelir. Sitemizde, mantolama alanı nasıl hesaplanır? kategorisinde bulunan makalemizi de incemelenizi tavsiye ederiz.

  7. Isı Yalıtımı (Mantolama) İle Yalıtım Fikirleri

  Dış cephe mantolama, bir boşluk duvarının boşluğuna yerleştirilir. Boşluk yalıtım malzemesi ile tamamen ya da kısmen doldurulur, ek bir "izolasyon katmanı" olarak kullanılabilen ya da boşluğu havalandırmak için kullanılabilecek bir hava boşluğu için yer bırakarak "izolasyon" malzemesinin kurumasını hızlandırır.
  Binaların dış cephesini yenileme esnasında tarihi binalarda ya da apartmanlarda, sitelerde anlaşmazlıklar sonucu toplu "mantolama kararı" alınamaması gibi durumlar için "içten mantolama" yöntemi tercih edilir. İç cephe mantolama, "çekirdek mantolama sistemleri" olarak da tanımlanabilir. İç cephe mantolama sistemlerinin, bina izolasyon sistemleriyle karşılaştırıldığında az da olsa bir takım dezavantajları vardır.

  Mantolama Faydaları, Mantolamanın Yararlarıİç cephe mantolama ve dış cephe mantolama karşılaştırılması yapacak olursak örnek olarak, daire içinin kışın az soğutulması ve termal köprü sorunları çıkarması kaçınılmazdır. Yani termal köprülerle ilgili denetlenemez zorlukları olması "iç cephe mantolama" için bazı handikaplar yaratıyor. Bununla beraber, yaz aylarında aşırı ısınma problemi, iç yüzeylerdeki termal kapasitenin azalması ile artmaktadır. Kısacası bir yapının dıştan mantolama yapılmasıyla, içten mantolama yapılması arasında fiziksel nedenlerden dolayı bazı farklar vardır.

  8. Mantolama Malzeme Çeşitleri ve Önerileri

  Binaların yalıtımında kullanılan mantolama malzemeleri uzun yıllar fiziksel yapısını korumak, küf ve parazitlere karşı dirençli ve sağlam ve mukavemet sağlamak üzere planlanmış olmalıdır. Yapının nem dengesi pozitif olmalıdır. Buna göre, kış esnasında yapının içerisinde biriken suyun, buharlaşma zamanı (yaz) esnasında dışa çıkarılması gerekir.

  Genişletilmiş Polistiren, EPS Strafor (Köpük) Mantolama Malzemeleri

  EPS strafor "polistiren" izolasyon malzemeleri petrol türevli, benzen ve etilen'den türetilen monomer stirenden yapılmış sentetik bir aromatik polimerdir. Yalıtım için kullandığımız hammaddesi "strafor polistiren" olan köpük levhalar, ısı izolasyonu ve ufak polistiren taneciklerinden meydana gelen renksiz, şeffaf bir termoplastik bir malzeme çeşididir.

  Polistiren eps köpük malzemelerin % 95 - 98 havadan oluşur. Polistiren strafor mantolama levhaları süper ısı yalıtım malzemeleridir. Bina mantolaması için yalıtım metrik değerleri mükemmel olan izolasyon levhalarıdır. Bu amaçla genelde betonarme yalıtım formları ve yapısal yalıtımlı panel bina sistemleri gibi binalarda ve dairelerde izolasyon malzemesi olarak kullanılırlar.

  Genişletilmiş (EPS) ve çekilmiş polistiren (XPS) her ikisi de polistirenden yapılır, fakat EPS strafor mantolama malzemeleri, birbirine kaynaşmış ufak plastik boncuklardan meydana gelir ve XPS, bir formdan tabakalar durumunda preslenmiş erimiş bir köpük mantolama malzemesi olarak başlar.

  XPS en çok köpük yalıtımı amacıyla kullanılır. Polistiren EPS strafor için daha kapsamlı ve detaylı bilgilere ilgili linkten ulaşabilirsiniz. Eps strafor köpük yalıtım malzemeleri aynı zamanda "mantolama" uygulamasını tamamlayıcı bir unsur olan söve imalatlarında da kullandığımız strafor malzemelerdir.

  9. Eps Strafor (Köpük) Mantolama Levhaları

  Genişletilmiş polistiren (EPS) kapalı hücreli bir köpüktür. Boşluklu duvarların, çatıların ve beton zeminlerin yalıtımında kullanılır. Düşük ağırlık, sertlik ve şekillenebilirlik gibi teknik özelliklere sahip olmasından dolayı, genişletilmiş polistiren tepsiler, tabaklar ve balık kutuları gibi çok farklı ve detaylı uygulamalarda kullanılan malzemelerdir. Isı yalıtım levhaları ile ilgili detaylı bilgileri linkte, Dış cephede resimli anlatımla dış cephe kaplama uygulaması için ise ilgili linkten faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

  Binalarda mantolama neden ve nasıl yapılır? dediğimizde, Polistren strafor köpük ısı yalıtım levhaları oran olarak daha az kalınlık özelliğine sahip olmasından dolayı üstün "mantolama R değeri" sağlar.

  İç duvar uygulamalarında kullanıldığında, strafor duvar paneli şık bir "ev dekorasyonu" ve bununla birlikte yüksek oranda "izolasyon" sağlar. İç cephede daire mantolama amaçlı kullanılan strafor duvar kaplama panelleri boya veya ektra farklı bir uygulama yöntemi gerektirmez.

  Köpük levha aynı kalınlıktaki başka malzemeler ile kıyaslandığında iki katından fazla yalıtım ve kusursuz termal direnç sağlar. Çeşitli uygulamalarda kullanılmak için basitçe ihtiyaç duyulan ebatlara kesilebilirler. Uygulayacağımız "dış cephe boyası" da dikkatli seçilmelidir. Kalite değeri düşük dış cephe boyaları kısa süre sonra çatlama, solma, kararma gibi olumsuz reaksiyonlar gösterebilir. Bu nedenle kaliteli "dış cephe boyası" atlanmaması gereken önemli bir ayrıntıdır. Bina cephelerinde "dış cephe boyası" makalemizden daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  10. En İyi Mantolama Firmaları

  Dış cephede ısı yalıtımı için apartman mantolama kararı alındıktan sonra piyasada geçerli olan geniş bir aralıktaki mantolama fiyatları çoğu zaman yanıltıcı olmaktadır. Bütçe kaygılarıyla seçilen düşük bedelli merdiven altı mantolama üretimleri ve yanar ham maddeli mantolama ürünleri, sektördeki "cephe kaplama fiyatları" mantolama ürünlerine olan güveni sarsmaktadır. Çalışacağınız mantolama firmaları, muhatapların mevzuata uygun üretim yaptığı, bilinilirliği, güvenilirliği araştırılmalı ve referansları incelenmelidir.

  Binaların ısı yalıtımı uygulaması için mantolama firma seçimi isimli makalemizden pratik ve faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. Dış cephe için mantolama fiyat teklifleri alınırken, en az 3 mantolama firmasından fiyat alınız. Mantolama için fiyat teklifleri değerlendirilirken bazen yanılan apartman yönetcileri veya mülk sahipleri olabiliyor. istanbul genelinde "mantolama şirketleri" arasında faaliyet gösteren firmamız, İstanbul Anadolu Yakasında faaliyet göstermesine rağmen İstanbul Avrupa Yakası Mantolama firmaları arasında da lider kuruluştur. Mantolama markaları konusunda bilgi için iletişim kanallarından irtibata geçebilirsiniz.

  11. Mantolama Teknikleri

  Pasif evler bizlere, geleneksel ısı yalıtım malzemeleri için gereken daha kalın yalıtım katmanlarının basitçe yapılabilidiğini gösteriyor. Sadece yalıtım değil, ev dekorasyonu amacıyla yapılan mantolama trendleri de mevcuttur. Dış cephe mantolama püf noktaları isimli makalemize linkten ulaşarak mantolama püf noktaları hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Aslında "mantolama" sınırlı oranda da olsa "su yalıtımı" içinde önlem alan bir uygulamadır. mantolama detay çözümleri hakkında bilgi için iletişim kanallarından iritbata geçebilirsniz. Mantolama işleri için karar vermeden önce internet üzerinden yapılmış "mantolama örnekleri" araştırması yapmanızı tavsiye ederiz. mantolama öncesi sonrası neler yapılmsı gerektiği ile ilgili makalemizde bolca bilgi bulabilirsiniz.

  12. Dekoratif Mantolama Nedir? Dekoratif Sıva Gerektirmeyen Mantolama

  Dekoratif sıva gerektirmeyen mantolama şekilleri şöyledir;

  1. Fugalı Dış Cephe Kaplama
  2. Yalı Baskı Cephe Kaplaması
  3. Terracotta Duvar Yalıtım Panelleri
  4. Ahşap Desenli Cephe Kaplama

  Dış cephe yalıtım malzeme çeşitleri dediğimizde, yalı baskı dış cephe kaplamaları, fugalı dış cephe kaplaması, ahşap görünümlü mantolama gibi EPS hazır mantolama şekilleri sözkonusu olmaktadır. Binalarda ısı yalıtımının yanı sıra dekoratif mantolama yüzey tasarımlarıyla binanızın farklı renklerde boyanmasıyla görsel olarak daha iyi görünmesine, göze hitap etmesine yardımcı olmakla beraber binanıza kimlik kazandırır.

  Ahşap Mantolama Malzemeleri

  Yapılarda kullanacağımız "ahşap mantolama malzemeleri" gerçek ahşap dokusu ve renk seçenekleriyle ahşap kullanımının ötesinde aynı zamanda da izolasyon yapabilmemizi sağlar. Bu sayede hem "ahşap" görünümü elde edilmiş olup, ahşap mantolama sistemi ile yalıtım yapmış oluruz.

  Dekoratif mantolama tekniklerinden olan ve çok tercih edilen dış cephe kaplama malzeme çeşitlerinden olan ahşap görünümlü dış cephe kaplaması makalemizi inceleyebilirsiniz. Bu mantolama malzemeleri Metpor Söve & Mantolama tarafından üretilmektedir. Metpor ısı yalıtım uygulamalarında, ısı yalıtım levha yapıştırıcısı olarak kaliteli toz yapıştırıcı grubunu kullanır.

  13. Dış Cephe Mantolama Hesaplama 2019

  Mantolama maliyeti hesaplaması için, 3 cm, 4 cm kalınlığında ya da 5 cm strafor köpük bilgisayar ile sonra üzerine "söve harcı" adı verilen kaplama malzemesinin söve kaplama makinası kullanılarak kaplanıp kurumuya bırakılması yöntemiyle yapılır. 5 cm strafor mantolama köpüğü, Metpor Mantolama ve Söve sistemlerinde istenilen kalınlıklarda üretilebilmektedir. Binalar için "mantolama malzemeli fiyat" ise yaklaşık 95.00TL'den başlayıp malzeme cinsi ve mantolama malzeme çeşitlerine göre değişkenlik gösteriyor.

  Buna göre İstanbul mantolama fiyatları dediğimizde, dış cephe mantolama fiyatları, m2 birim olarak 3 cm için 29.00 ₺ + KDV iken, 4 cm için de 32.00 ₺ + KDV olarak hesaplama yapılır. Bu mantolama strafor fiyatları 2019 yılı için geçerliliğini korumaktadır. Dış cephe mantolama fiyatları 2018 yılında 24.00 TL + KDV iken Dolar ve Euro para birimlerinde yaşanan döviz kuru dalgalanmaları nedeniyle 2019 yılında m2 fiyatları artış gösterdi.

  2020 mantolama fiyatları ise, 3 cm mantolama levhası için 32.00 ₺ + KDV, 4 cm mantolama plakası 35.00₺ + KDV dir. Bu ısı yalıtım levha fiyatları dekoratif mantolama çeşitlerinden olan yalı baskı mantolama ve fugalı kaplama için öngürülüyor.

  Mantolama Ölçüsü Nasıl Alınır?

  Dekoratif mantolama modelleri, 4 cm kalınlığında EPS strafor köpük paneller üzerine akrilik ve mineral esaslı kaplama malzemeleri ile kaplanmış bir bina ısı yalıtımı ve dekorasyon malzemesidir. Mantolama panelleri, isteğe bağlı olarak farklı ölçülerde üretilebiliyor. Standart olarak imal edilen kaplama panelinin boyutları 3 cm x 50 cm x 200 cm olarak imal edilmektedir. Mantolama kararı vermek için "mantolama tekfif örneği" veya "mantolama teklif formu" kategorilerini kullanabilirsiniz.


  Enerji Kimlik Belgesi Nedir?, Mantolamada EKB Kavramı

  Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, bünyesinde "enerji kimlik belgesi" uzmanı istihdam eden enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenir. Dış cephe bina izolasyonu yapıldıktan sonra enerji kimlik belgesi sahibi olup binanızın enerji sınıfının hangi kategoride olduğunu tespit edebilirsiniz.


  Mantolama Hesaplama İçin Bina Ölçümü

  1. Mantolama ölçüsü alınırken kullanılması gereken ölçü birimi m2 dir.
  2. Yalıtım uygulamasının yapılacağı dış cephe adeti tespit edilir. Örneğin 4 cephe, sağ yan cephe, sol yan cephe, arka cephe ve ön cephe.
  3. Mantolama hesaplaması için cephelerin eni ve boyu ayrı ayrı ölçülür.
  4. Cephedeki boşluklar (pencere, balkon, kapı vb.) ayrı ayrı ölçülür.
  5. Tüm cephelerin toplam alanı m2 olarak hesaplanır.
  6. Dış cephedeki bütün boşlukların (pencere, balkon, kapı vb.) toplam kapladığı alan yine m2 cinsinden hesaplanır.
  7. Toplam cephe ölçüsünden bütün boşluklar düşüldükten sonra "mantolama uygulaması" yapılacak alan m2 cinsinden hesaplanmış olur.
  14. Mantolama Yüzde Kaç Tasarruf Sağlıyor?

  Dekoratif mantolamalı ısı yalıtım levhaları birbirlerine geçmeli bir şekilde üretilmektedir. Teknik veriler bazında 3 cm’lik bir EPS mantolama levhası, ortalama bir binanın ısı yalıtımında % 40 - % 60‘a kadar tasarruf sağlıyor. Mantolama uygulaması yüzde kaç tasarruf sağlıyor? sorusunun çok farklı cevapları vardır. Kimi dış cephe firmaları % 35 tasarruf sağladığını söylerken, daha başka firmalar da işi abartıp % 85 tasarruf ettiğini iddia ediyor.

  Mantolama yüzde kaç tasarruf sağlar? meselesiyle alakalı en doğru bilgi ise şu şekildedir.

  Dış cephede fileli mantolama nedir? makalesinden ayrıntılı olarak bilgi alabilirsiniz. 

  2020 Trendleri ve 2020 Villa Dış Cephe Modelleri

  Son senelerde "villa dış cephe kaplama çeşitleri" arasında EPS strafor ile söve ve dış cephe kaplaması en önde gelmektedir. Özellikle 2019 ve 2020 yıllarında "villarda mantolama modelleri" için üretilen dış cephe kaplama modelleri veya iç cephe kaplama malzemeleri, ısı yalıtımı değerlerinin mükemmel oluşundan dolayı ki bunları sıralayacak olursak, yüksek mukavemet, B1 sınıfı alev almaz özelliği, ileri seviye görsel tasarım özelliklerinden ve en ucuz yalıtım malzemeleri olmasından ilk tercih edelen villa mantolama için kullanılan dış cephe kaplama paneli diye adlandırdığımız malzeme tipleridir. 
  Müstakil evlerde kullanacağımız ısı yalıtım malzemeleri bina ömrü kadar uzun ömür değerlerine sahiptir.
  Binaların dış cephe mantolama uygulamasında tercih edilebilecek mantolama modelleri ve renkleri, ısı yalıtım sistemleri ile uyumlu, silikon teknolojisiyle suya dayanıklı, soluk alabilen ve kendi kendini temizleyebilen dış cephe boyalarından oluşmaktadır.

  2018 Mantolama Modelleri - Dış Cephe Modelleri 2019 - 2020

  Bina dış cephe kaplamaları, özel yüzey kaplamaları ve "ısı yalıtımı" yapımına uygun malzemelerden yapılmış olan "mantolama malzemeleri" ve diğer dış cephe kaplamaları kullanılarak ısı transferinin kısmen ya da tamamen bastırılmasına yönelik yapılan bir mantolama stratejisidir..

  Bina Dış Cephe Mantolama Görselleri ve En İyi Mantolama Örnekleri Metpor'da.

  Bina dış cephe görselleri için doğal taş görünümlü strafor kaplama paneli, adından da anlaşılabildiği gibi cephelere doğal taş dokusu veren, sağlam, dış etkenlere karşı dayanıklı bir "cephe mantolama" yöntemidir. Dış cephe kaplama tipleri tarafından dekoratif tarafı ağır basan bu yöntemde, kendisine has taş rengi tespit edilen bisküvi tuğlalar kullanılmakta ve binaların manzarasının zenginleşmesi ve çevresinin düzenini sağlamak amaçlı kullanılabilmektedir.

  "Metpor Mantolama" 1980 yılında kurulan bu işin her alanında uzmanlaşmış bir "mantolama & söve" firmasıdır. Geçmişteki tecrübeye olan kayda değer bağlılığımız, gelecek için yaptığımız işin kalitesi için bir üne sahip olmamızı sağlamıştır. Mantolama fiyatları çok rekabetçi olsa da tecrübemiz ve teknik bilgilerimiz mantolama şirketleri arasında bizi ön plana çıkarıyor. Binalarınızın "mantolama fiyat teklifi isteyenler" bizlerle iletişim kanallarından irtibata geçebilirsiniz.

  İç Cephe Mantolama ve İç Mekan Yalıtımıyla "Daire Mantolama"

  Ev dekorasyonu yapılırken, üstünde titizlikte durulması gereken konular arasında gözardı edilen iç cephe mantolama uygulamaları da var. Her ayrıntıyı incelikle elden geçirilerek ortaya her datayı çözülmüş bir yapı çıkarılması gerekir. Bunu başarmak için etkili olan pek çok parametre mevcuttur. Kullanılacak alanda tercih edilen strafor cephe panellerinin nasıl seçilmesi gerektiği ve hangi mantolama malzemesinin kullanılması gerektiği doğru analiz edilmelidir. Konut konut tasarımı, bina sistemleri ile yüksek performanslı sürdürülebilir geliştirmeye doğru ilerlemeye devam ediyor. Sürdürülebilir olması için bir binanın sadece verimli ve dayanıklı olması ile beraber mantolama maliyetleri için de fikirleri inceledik. termal performans ve uzun vadeli dayanıklılık, ancak aynı zamanda malzeme kullanımını azaltmak için fırsatlar da alır. Kullanmayı planladığınız sistemleri ve yalıtım ayrıntılarını basitleştirin veya entegre edin ve potansiyel olarak genel başlangıç ​​maliyetlerini azalmaya yönelik fikirler oluşturun. Muhafaza tasarımıyla ilgili bir kavram, dış köpük izolasyon kılıfını içine dahil etmektir. Duvar montajının yapımı herhangi bir bina muhafaza sisteminde olduğu gibi, uygun detaylandırma su, buhar ve enerji transferinin yönetimi gereklidir. Strafor dış cephe kaplama fiyatları ile ilgili detaylara linkten ulaşabilirsiniz. • Mantolama Nedir?, Binalarda Mantolama Nasıl Yapılır?
 • Dış Cephe Mantolama, Dış Cephe Isı Yalıtımı
 • Mantolama Firmaları, En İyi Mantolama Şirketleri İstanbul
 • Binalarda İzolasyon, Yalıtım Teknikleri
 • Dış Cephe Kaplama Nedir?, Pratik Dış Cephe Kaplama Yöntemleri

 • Hızlı Erişim Linkleri


  En İyi Mantolama Yöntemleri Nelerdir? | Dış Cephe Kaplama Nedir?, Pratik Dış Cephe Kaplama Yöntemleri | Isı Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?, En İyi Yalıtım Malzeme Çeşitleri | İç Cephe Mantolama, İçten Mantolama Teknikleri | Trendwall Duvar Panelleri | Dış Cephe Kaplama Modelleri 2019, Strafor Mantolama Modelleri 2020 | Mantolama Nedir?, Binalarda Mantolama Nasıl Yapılır? | Mantolama Fiyatları 2019, Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları 2020 | Mantolama Çeşitleri, Dış Cephe Mantolama Çeşitleri | Mantolama Malzemeleri, Dış Cephe Mantolama'da Kullanılan Malzemeler | 8 Adımda Resimli Anlatımla Mantolama Nasıl Yapılır? | Strafor Eps Isı Yalıtım Levhası Ölçüleri Nelerdir? | Fugalı Mantolama m2 Fiyatları, Hazır Mantolama Fiyatları | İzolasyon Nedir?, İzolasyon Yöntemleri | İç Cephe Mantolama Fiyatları, Strafor Duvar Paneli m2 Fiyatları | Yalı Baskı Nedir?, Yalı Baskı Dış Cephe Kaplama | Ahşap Görünümlü Dış Cephe Kaplaması | Strafor Dış Cephe Kaplama m2 Birim Fiyatları | Villa Kaplama, Müstakil Ev Dış Cephe Mantolama ve m2 Birim Fiyatları | Taş Görünümlü Strafor Duvar Paneli | Ahşap Desenli Duvar Kaplaması | Villa Söve Modelleri, Villa Söve Çeşitleri | Harpuşta Nedir?, Parapet Sövesi Harpuşta Modelleri | Tuğla Desenli Strafor Duvar Paneli | Eps ve Xps Karşılaştırması, Polistiren Savaşları | Dekoratif Mantolama, Dekoratif Isı Yalıtımı | Strafor Mantolama Malzeme Fiyatları | Strafor İç Cephe Duvar Kaplama Fiyatları | Duvar Kaplamaları ve Duvar Dekorasyon Fikirleri | Duvar Paneli Nedir? | İç Cephe Duvar Kaplama, İç Cephe Kaplama Panelleri | Dış Cephe Boyası Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Duvar Taşı Dekorasyon Modelleri | Strafor Duvar Kaplama Paneli Uygulamaları Fiyatları | Mantolama İşleri, Dış Cephe Kaplama İşleri | Bina Ölçüsü Nasıl Alınır?, Dış Cephe Ölçüsü Nasıl Alınır? | Dış Cephe Isı Yalıtım Önerileri Nelerdir? | Fugalı Dış Cephe Kaplaması Fiyatları | Villa Dış Cephe Kaplama Fiyatları, Villa Kaplama m2 Fiyatları 2020 | Villa Dış Cephe Kaplamaları, Villa Dış Cephe Giydirme | Villa Mantolama Modelleri, Villa Dış Cephe Süslemeleri |
  logo

  Metpor Söve & Mantolama Ürünleri; Dış Cephe Kaplama, Isı Yalıtımı, Ev Dekorasyon Fikirleri, Strafor Duvar Paneli Malzemeleri ve Diğer Dekorasyon Ürünlerinde Başta İstanbul Olmak üzere, Tüm Türkiye'ye Hizmet Vermektedir.

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi, Kurtuluş Sokak No: 3/B 34862 Kartal/İstanbul

  2005 - 2020 MT Web Team - Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde