• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Mantolama Trendleri "2019 Yılı Dış Cephe Mantolama Klavuzu"

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Mantolama Trendleri "2019 Yılı Dış Cephe Mantolama Klavuzu"

Mantolama Trendleri "2019 Yılı Dış Cephe Mantolama Klavuzu"

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 261 190

Mantolama Trendleri "2019 Yılı Dış Cephe Mantolama Klavuzu"

  Mantolama Rehberi 2019 - "Mantolama'da 2019 Yılının En İyi Rehberi Metpor"

  Dış Cephe Mantolama'da Metpor Kalitesi | 2019 - 2020 Trendleri

  İçindekiler:

  + Mantolama Nedir?

  + Mantolama Malzemeleri

  + Dış Cephe Mantolama Çeşitleri

  + Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?

  + Dış Cephe Mantolama Uygulamasının Avantajları

  + Mantolama Fiyatları

  + Binalarda Mantolama Nerelere Yapılır?

  + Yalı Baskı ve Fugalı Mantolama Teknikleri

  + Mantolama Firmaları

  + Dekoratif Mantolama Çeşitleri

  + Mantolama ve Termal Köprüler

  + Dış Cephe Mantolama İle Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  1. Mantolama Nedir?

  Mantolama nedir? dediğimizde kısaca, dış cephe kaplama malzemeleri yardımıyla bina cephesi kaplanarak, ısı kayıplarını ortadan kaldırarak, ısı yalıtımı sağlamak amacıyla yapılan dış cephe kaplama işlemlerinin tamamına "mantolama" denir. dış cephede mantolama uygulaması başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana gibi büyük şehirlerimizde çok fazla uygulanmakta olan bir yalıtım uygulamasıdır. Binalarda, dış sıcaklık istenen iç sıcaklıktan çok farklıdır. Bu yüzden insanlar evlerini ısıtır veya soğutur. Bu izolasyon sistemleri, enerjinin çalışmasını gerektirir. Yalıtım yapmanın amacı, binanın iç sıcaklığının, dış sıcaklık ile mümkün olduğu kadar ilişkisiz olmasını sağlamaktır. Bir binaya uygun şekilde mantolama yapılırsa, bu büyük enerji tasarrufu sağlayabilir. Bu açıdan da değerlendirdiğimizde "mantolama" ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan çok faydalı bir uygulama tekniğidir.

  Türkiye Cumhuriyet'i yasalarında basitçe tabirle "mantolama kanunu" olarak tanımlanan bu dış cephe uygulamalarına bazı kurallar ve standartlar getirmiştir. Türkiye'de mantolama uygulamaları bu kural ve standartlara uygun olarak yapılmalıdır. Resmi gazetede yayınlanan bu yönetmeliğin adı "TS 825 Binalarda Isı Yalıtımı Kuralları Standardı" olarak tanımlanmıştır. Dış cephede mantolama uygulamaları en popüler "dış cephe kaplama" uygulamalarındandır. Isı, bir yapının duvarlarından, pencerelerinden, çatısından ve tabanlarından yayılır. Böylelikle ısı kaybedildikçe, daha düşük iç sıcaklıklarla mücadele etmek ya da odalarımızı tekrar ısıtmak amacıyla daha çok para harcamak mecburiyetinde kalırız. Yaz aylarında bu ısı kaybı ısı aktarmasına dönüşebilir. Isı yalıtımı, çok ısı kaybını ve az ısı kazancını önlemeyi hedefleyen oran olarak kolay bir çözümdür. Yalıtım yapılacak alanlardan bazıları iç mekan tavanları, boşlukların duvarları ve dış duvarlarıdır. Eps Strafor malzemenin rahatça kesilebilir olmasından dolayı dış cephe kaplama modelleri için esnek tasarımlar yapılabilmesi imkanı sunmaktadır. Bir binaya ısı yalıtımı uygulamak, enerji tüketiminde ve buna bağlı olarak yakıt tüketiminde önemli tasarruflara yol açar. Daha az yakıtın gerekli olması çevre için daha az kirliliğe yol açması anlamına gelir. İzolasyon yapılmış bir binanın ısıtılması için salınan CO2 gazlarının, yalıtımı yapılmamış bir binadan yayılanlardan % 45 daha az olduğu hesaplanmıştır. Buraya kadar "eps mantolama ne demek" sorusuna yanıt vermiş olduk. Şimdi ise "dış cephe mantolama" hakkında biraz daha ileri seviye bilgilere inelim.

  Mantolama Hakkında Faydalı Bilgiler

  Başka bir ifadeyle "mantolama nedir?" diye soracak olursak, evlerimizde, iş yerlerimizde kısacası yaşam alanı olan tüm iç mekanlarda daha temiz, daha az rutubetli, kış ve yaz aylarında daha sıcak ya da daha soğuk bir atmosfer sağlaması sebebiyle ve bu sayede yaşam standardını yükselterek, daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam şansı tanıdığı için "dış cephe mantolama uygulaması" kesinlikle binalarda veya evlerde yapılmalıdır. Yapılacak "dış cephe mantolama" uygulamaları, evlerde ve diğer iç mekanlarda oluşabilen bir çok sorunun önüne geçebildiği gibi, yaşadığınız binanın duvarlarının dış etkilerden tamamen yalıtılması sayesinde, çok daha güçlü ve uzun ömürlü olmasına katkıda bulunmaktadır. Mevsimlere göre yazın sıcak havanın içeriye, soğuk havanında dışarıya çıkmasını, kış aylarında bunun tersi olarak dışarıdaki soğuk havanın içeriye, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkışını engelleyerek, doğru ve sağlıklı bir iklimleme imkanı sunar.

  Mantolamada, özellikle büyük şehirler başta İstanbul olmak üzere bütün illerimizde olmazsa olmaz bir "dış cephe" uygulamasıdır. Isınma ihtiyacının modern yapılarda daha çok olması ve bu yapıların iklimlendirilmesi amacıyla yüksek doğalgaz ve elektrik maliyetlerine katlanılıyor olmasından dolayı "İstanbul" ilimiz diğer birçok konuda olduğu gibi mantolama uygulamaları için de merkez noktadır. Hem de ülkemizin enerji kaynakları bakımından yeteri kadar zengin olmaması nedeniyle maliyetler ayrıca daha yüksek olmaktadır. Bütün bu olumsuzlukları üst üste koyunca "dış cephe mantolama" uygulamaları günümüzde bir binada olmazsa olmaz uygulamalar arasındadır. Linkten "dış cephe nedir?" makalemizden de faydalanabilirsiniz.

  Mantolamanın Sağladığı Avantajlar

  Metpor Söve & Mantolama "Isı Yalıtım Sistemleri ve Avantajları";

  + Isıtma maliyetini azaltır.

  + Termal konfor koşulunu sağlayarak, yaşam alanlarının kalitesini arttırır.

  + Yapı elemanlarında yoğuşmanın önlenmesine önemli katkı sağlar.

  + Yapı elemanlarında oluşacak nemi azaltmaya yardımcı olur.

  + Yapı zarfı elemanlarının yoğun termal strese karşı korunmasına katkıda bulunur.

  + Isıtma veya iklimlendirme için düşük maliyet sayesinde avantaj sağlar.

  + Çevresel koruma sağlar.

  2. Mantolama Malzeme Çeşitleri

  Mantolama işlemi yapılması şöyle de açıklanabilir. Temel olarak katmanının yapısal bir eleman içerisinde konumlandırılması için üç ihtimal vardır. Bunlar dış, iç ve çekirdek ısı yalıtımıdır. Yani kısaca "mantolama = ısı yalıtımı" diyebiliriz. 

  Çok fazla detaylarla sizleri sıkmadan dış cephe yalıtım malzeme çeşitlerini sıralayacak olursak;

  Camyünü : ( TS 901 – EN13162 )
  Taşyünü : ( TS 901 – EN13162 )
  Expande Polistren (EPS) : ( TS7316 – EN13163 )
  Extrüde Polistren (XPS) : ( TS11989 – EN13164 )
  Poliüretan Köpük (PUR) : ( TS EN 13165 )
  Cam Köpüğü : ( TS EN 13167 )
  Fenol Köpüğü : ( TS 2193 – EN 13166 )
  Polietilen Köpük : ( TS 418 – EN 12201 )
  Mantar Levhalar : ( TS 304 )
  Ahşap Lifli Levhalar : ( TS 304 )
  Ahşap Yünlü Levhalar : ( TS EN 13171 )
  Genleştirilmiş Perlit (EPB) : ( TS EN 13169 )
  Genleştirilmiş Mantar (ICB) : ( TS EN 13170 )

  Mantolama Yapıştırıcısı

  Mantolama Dübeli

  Mantolama Sıvası

  Dekoratif Mineral Sıva

  Dış Cephe Boyası

  Bileşenleri kısaca mantolama sistemini oluşturan malzeme çeşitleridir.

  2.1. Karbon Takviyeli EPS Polistirenle Yapılan Düz Mantolama Çeşitleri

  Düz mantolama olarak tarif ettiğimiz fileli ve dübelli yalıtım sistemi, aslında "klasik mantolama" olarak da adlandırabili. Karbon takviyeli EPS strafor köpüken iyi mantolama malzemeleri arasında sık kullandığımız malzeme çeşididir. İçeriğinde barındırdığı grafit ısı reflektörleri yardımıyla "yalıtım" özelliği tasarlanmış bir EPS (Expanded Polistren) çeşididir. Karbonlu EPS strafor malzemelere gri rengi veren içeriğindeki bu grafit ısı reflektörleridir. Grafit, sıcak ve soğuğu daha iyi yansıtarak konvansiyonel (beyaz strandart) EPS'ye göre ısı yalıtımının daha iyi olmasını sağlar. B1 sınıfı yangın katagorisinde olan karbonlu EPS strafor malzemeler düşük yoğunluklarda bile Isı İletkenlik Grubu 035'e dahildir. (TS 7316 EN 13163). Düşük yoğunluklarda ısı iletkenlik grubunun 035 olması nedeniyle konvansiyonel EPS'ye göre çok daha az ya da daha ince malzemeyle aynı ısı yalıtımı değerlerini sağlayan mantolama çeşitleri mevcuttur. Bununla beraber "mantolama fiyatları" açısından değerlendirdiğimizde siyah karbon takviyeli EPS strafor, klasik beyaz EPS strafora göre biraz daha maliyetli bir malzemedir.

  Mantolama Hakkında Faydalı Bilgiler

  2.2. Mantolama'da XPS Strafor Isı Yalıtım Levhaları

  Polistirenden imal edilen Extrude Polistren sert köpük (XPS), homojen hücre yapısına sahip, "yalıtım" hedefli imal edilen bir ısı yalıtım malzemesidir. Ekstrude Polistren bina mantolama malzemeleri (XPS), basma mukavemeti yüksek, ısı iletkenlik metrikleri iyi, B1 yangın katagorisinde, bünyesine su almayan ve nemden etkilenmeyen "mantolama" malzemesidir.

  XPS Strafor Köpük Uygulandığı Yerler; Bina iç ve dış duvarları. zemin izolasyonların da, su basman seviyelerinde, çatıların izolasyonunda kullanılan mantolama modelleri arasındadır. "Metpordekor Mantolama" XPS izolasyon levhalarını bina yüzeyinde kullanılmasını önermez. Xps izolasyon panelleri kimyasal yapısı gereği dış cephe mantolama malzemesi olarak kullanılmaz. Daha çok zeminlerde, döşemelerde vb. alanlarda izolasyon yani yalıtım malzemesi olarak kullanılır.

  Not: Xps yalıtım levhalarının kullanımı konusu başlı başına detaylıca açıklanması gereken bir makale konusudur. Xps mantolama malzemelerinin cephe yüzeyinde kullanılmaması ile alakalı bir çok parametre mevcuttur.

  2.3. Taş Yünü Isı Yalıtım Levhalarıyla Yapılan Mantolama Teknikleri

  Taş yünü, bazalt taşının 1350° C - 1400° C ’de eritilerek elyaf durumuna getirilmesi neticesi oluşur. Bazalt taşı, inorganik ham madde özelliğine sahiptir ve yerli üretim olarak temin edilmektedir. Taş yünü, kullanım yeri ve hedefine göre değişik ebat ve teknik özelliklerde de üretilebilir. Farklı cephe kaplama malzemeleri ile şilte, levha (plaka), boru ve dökme şeklinde üretilebilen taş yününün ısı yalıtımı, ses yalıtımı, akustik planlama ve yangın yalıtımı amaçlı kullanılan mantolama çeşitleri ve teknikleri arasındadır.

  En iyi Mantolama Uygulamaları Hakkında Faydalı Bilgiler

  2.4. Mantolama'da Fugalı Cephe Kaplaması ve Yalı Baskı İzolasyon Levhaları

  Fugalı Mantolama, dış cephe kaplama modelleri arasında genleşme ve çatlamayı önlemek ve mimari için estetik görünüm sağlama kabiliyetine sahip "dış cephe mantolama" ürünüdür. Fugalı mantolama uygulaması programında fugadış cephe modelleri 2018 yılı için en çok tercih edilen modellerden biridir. Hem estetik bir manzara sağladığı için hem de, uygulamada dekoratif sıva ve "cephe boyası" uygulama aşamasında ek yeri oluşturmadan bitiş sağlaması için kullanılır. Fugalı cephe kaplamaları ve yalı baskı kaplamaları eps blokların cnc makinelerde kesilmesiyle üretilen, dış cephe boya uygulamasına hazır, kendinden sıvalı hazır mantolama malzemeleri ve dış cephe kaplama levhası olarak üretilmektedir. METPOR Söve & Mantolama Ürünleri, dış cephe kaplama ürün yelpazesinde çok sayıda hazır dış cephe kaplama panelleri yani dekoratif dış cephe kaplaması vardır. Fugalı cephe kaplaması olarak kullandığımız mantolama panelleri, Metpor dekor mantolama ve söve kaplama ürünleri bünyesinde üretilen montaja hazır yüksek oranda isı yalıtım sistemi sağlayan "dekoratif mantolama" plakalarıdır. Fugalı cephe mantolama levhaları, yalı baskı mantolama malzemleri veya terracotta cephe kaplamaları üzerinde bulunan hazır sıva sayesinde, doğrudan cepheye uygulanarak gerek maliyet anlamında gerekse işçilikten zaman kazandıran "cephe kaplama" türleridir. Sadece ek yeri diye tabir ettiğimiz mantolamanın birleşim yerleri tamir edilerek doğrudan boya uygulamaları yapılan hazır yalıtım malzemelerdir. Pratik mantolama uygulaması olup, proje bütününde değerlendirecek olursak klasik düz mantolama uygulamasından daha avantajlıdır.

  Binalarda Dış Cephe Mantolama Yöntemleri Hakkında Faydalı Bilgiler

  3. "Mantolama Dış Cephe" Nasıl Yapılır?

  8 Maddede "Mantolama Paketi" Uygulaması Nasıl Yapılır?

  1. Aşama mantolama uygulaması öncesinde hazırlık aşamasıdır.

  2. Adım mantolama başlangıç profili su basman profili montajıdır.

  3. Adım yapıştırma harcı hazırlanması ve uygulanması aşamasıdır.

  4. Adım kısaca mantolama levhalarının montajı ve yerleştirilmesi işlemidir.

  5. Aşama mantolama plakalarının mantolama dübeli ile sabitlenmesidir.

  6. Madde fileli PVC köşe profili ve köşebent profili montajıdır.

  7. Adım sıva harcı katlarının oluşturulması ve donatı mantolama filesi uygulamasıdır.

  8. Son aşama olarak dekoratif mantolama sıvası ve son kat kaplamaları olan mantolama astarı ve mantolama boyası uygulaması karşımıza çıkar.

  Dış cephe mantolamada işlem sırası yani, mantolama aşamaları bu şekilde yapılır.

  Dış cephe mantolama planlaması bina yalıtımında en ideal olan uygulama tekniğidir. Binanın bütün cepheleri Eps strafor ısı yalıtım levhalarıyla boşluksuz olarak giydiririz. Dış cephede resimli anlatımla mantolama nasıl yapılır? için ilgili linke tıklayarak daha detaylı anlatımla ve görsellerle mantolama nasıl yapılır? sorusuna cevap bulabilirsiniz.

  4. Mantolama Uygulamasının Amacı Nedir?

  Dış cephe kaplama uygulaması yapılmasındaki asıl amaç termal köprüleme ve yapının soğutulması önlenir. Özel bir dış mantolama şekli, toprakla temas eden bütün yapı elemanlarını saran çevre yalıtımı yapılmasıdır. Dış cephede uygulanan mantolama çeşitleri için ilgili linkten detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca mantolama zorunlu mu? makalemizi de incelemenizi tavsiye ederiz. Mantolamanın amacı nedir? dediğimizde, Isı yalıtımı genel olarak bir bölge ile diğer bölge arasındaki ısı alışverişini en aza indirmek amacıyla yaptığımız bütün uygulamalara verilen bir isimdir. "Mantolama yapmanın amacı", insanların binalarda daha konforlu yaşam sürmek hedefiyle yapılması gereken en önemli ve gerekli olan "ısı yalıtımı" uygulamalarıdır".


  EPS Strafor Dış Cephe Mantolama Hakkında Faydalı Bilgiler

  5. Dış Cephe Mantolama Uygulamasının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

  1. Dış cephe mantolama uygulaması yapılmış binaların odaları kışın daha sıcak, yazın ise daha soğuk kalır. Bu nedenle, dış mantolama yapılmış bir bina hem yazın hem de kışın büyük rahatlık sağlar.

  2. Dış cephesine "mantolama" yapılmış bir bina, istenilen sıcaklık koşullarını güvenliğini sağlamak amacıyla daha az güç gerektirir. Bu da, enerji ve ek maliyet tasarrufu sağlar.

  3. Soğutucu, ısıtıcı vb. elektrikli aletlerin kullanımını azaltarak "elektrik enerjisi" için de tasarrufa katkıda bulunur.

  4. "Isı yalıtımı" tavan döşemesini koruyarak çatlamasını önler.

  5. İnşaat esnasında bir yapıda genleşme derzleri gerekli değildir.

  6. Mantolamada kullanılan malzemeler, betonarme döşeme üzerindeki ölü ağırlığı azaltan betondan daha hafiftir.

  7. Mantolama malzemeleri geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiştir. Yani çevreye karşı duyarlı ve ekosistem dostudur.

  8. Mantolamanın kurulumu oldukça pratiktir. Bu nedenle dış cephe kaplama uygulamasının hazırlık aşamasında mantolama analizi yapmak çok önemlidir. Başarılı bir mantolama sistemi kurulumu için olmazsa olmaz kriterlerdendir.

  Mantolama İle Isı Yalıtımı Hakkında Faydalı Bilgiler

  6. Binalarda Mantolama Ne Demek? ve Nerelere Yapılır?

  Mantolama Yapılması Gereken Yerler? diye soracak olursak Kısaca, Bina iç ve dış duvarları şeklinde cevap verebiliriz. Bunu biraz daha detaylandıracak olursak, çevre yalıtımı, bodrum duvarlarında dikey olarak ve binaların sızdırmazlık katmanının dışındaki bodrum katının altında yatay olarak yerleştirilmiştir.

  Mantolama (Isı Yalıtımı) Nerelerde Kullanılır?

  • Dışa bakan duvarlar,
  • Depo, bodrum kat ya da garaj gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvar ve döşemeler,
  • Eğik ve düz çatılar,
  • Binanın toprakla temas eden döşeme ve duvarları,
  • Havalandırma kanalları, tesisat boruları gibi tesisat elemanları,
  • Çıkma tabanlarda "mantolama uygulaması" yapılmalıdır.
  • Bir ileri seviye olarak iç duvarda strafor duvar panelleri ile kusursuz yalıtım sağlanabilir.

  Yapısal kararlılık kriterlerini ve nem maruziyetine uzun süreli sağlamlığı sağlamalıdır. Dış cephe mantolama yapmak amacıyla iyi bir örnek, birleşik yalıtım sistemleridir, Buna "termal dış cephe kaplama" ya da "ısı yalıtımı" da denir. Bir yalıtım katmanı, güçlendirilmiş bir katman ve son bir kaplama katmanından meydana gelir. Güçlendirilmiş katman ve son kaplama, mantolama malzemesini mekanik baskıya ve hava koşullarına karşı korur. Böylece "yalıtım", ısı aktarmasına engel olarak çalışır, yaz aylarında istenmeyen ısıyı önlemeye yardımcı olur ve kışın çok kıymetli olan ısıyı korur. Aslında, mantolama uygulaması iyi yapılmış bir ev, tavandan, duvarlardan ve zeminden geçtiğimiz bütün ısı akışının % 60'ını durdurabilir. Duvarların U - değerini iyileştirmenin netice olarak elektrik ve doğal gaz ihtiyacını azalttığı kanıtlanmıştır. Dahası, bu U - Değerinin iyileştirilmesi bunun dışında elektrik düzeneğinin ebatının da azaltılabilmesi amacıyla pik yükünü mühim ölçüde azaltır. Dış cephede ısı yalıtımı yani mantolama nerelere yapılır? makalemizden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Pik yükünün azaltılması demek elektrik enerjisi olarak da enerji tasarrufu yaptığımız anlamına gelir. Sitemizde, mantolama alanı nasıl hesaplanır? kategorisinde bulunan makalemizi de incemelenizi tavsiye ederiz.

  Mantolama Nedir?, Neden Yapılır? Hakkında Faydalı Bilgiler7. Mantolama Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır? 

  Bir binadaki mantolama uygulaması, enerji tüketiminin en mühim alanı soğutma ve ısıtma yüküyle bağlantılı bulunduğundan, dış cephe binaların mantolaması enerji tasarrufunda en önemli rolü oynamaktadır. Mantolama aynı zamanda bir binanın içerisindeki konforu (soğutma ya da ısıtma) korur ve sera gazı emisyonlarını azaltır.

  Mantolamanın Avantajları Hakkında Bilgiler İçerirMetpor dış cephe mantolama, bir boşluk duvarının boşluğuna yerleştirilir. Boşluk yalıtım malzemesi ile tamamen ya da kısmen doldurulur, ek bir "izolasyon katmanı" olarak kullanılabilen ya da boşluğu havalandırmak amacıyla kullanılabilecek bir hava boşluğu için yer bırakarak "izolasyon" malzemesinin kurumasını hızlandırır. Boşluk mantolaması, restorasyonlarda ve yeni binalarda kullanılır.
  Yenileme esnasında tarihi binaların ya da başka uygar hakların korunmasında rastgele bir problem çıkmaması için "içten mantolama" tercih edilir. Bu yerleşimin bir takım dezavantajları vardır. Mesela, bina yapısının kışın az soğutulması ve termal köprülerle alakalı denetlenemez zorlukları olmasıdır. Ayrıca, yaz aylarında aşırı ısınma problemi, iç yüzeylerdeki termal kapasitenin azalması ile artmaktadır.

  Mantolama Uygulaması Hakkında Faydalı Bilgiler

  8. Mantolama Malzemelerinin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

  Yalıtımda kullanılan mantolama malzemeleri şekillerini korumak, küf ve parazitlere karşı dirençli ve sağlam olmak zorundadır. Yapının nem dengesi pozitif olmalıdır; yani, çözülme zamanı (kış) esnasında yapının içerisinde biriken suyun, buharlaşma zamanı (yaz) esnasında dışa çıkarılması gerekir. Rüzgar geçirmez bir katmanın dış yüzeye yerleştirilmesi ve iç yüzeye hava geçirmez olması, yalıtım malzemesi formunun samimi nemli ve ılık oda havasıyla ya da dıştan soğuk bölge havasıyla perfüze olmasını önler. Kullanım alanına bağlı olarak, mantolama malzemeleri yangından korunma amacıyla emniyet gereksimlerini sağlamalıdır. Binalarda ısı yalıtımı nedir? dediğimizde, bir binanın dış cephesi üzerinde istenmeyen ısı kaybını ya da ısı kazancını azaltır. Bu sayede, binaların soğutulması ve ısıtılması amacıyla enerji talebini azaltır ve bundan dolayı sera gazı emisyonlarını ortadan kaldırmak amacıyla yapmış olduğumuz önemli bir azaltma önlemidir.

  Eps Polistren, Strafor Mantolama Malzemeleri Hakkında Bilgiler 
  Genişletilmiş Polistiren - EPS Strafor Nedir?

  Genel Tanımını yapacak olursak polistiren, her iki petrol ürününde de benzen ve etilen'den türetilen monomer stirenden yapılmış sentetik bir aromatik polimerdir. Polistiren katı ya da köpüklü olabilir. Strafor Polistiren, köpük levha ısı yalıtımı ve ufak polistiren taneciklerinden meydana gelen bir tür gevşek dolgu yalıtımı gerçekleştirmek amacıyla devamlı kullanılan renksiz, şeffaf bir termoplastik bir malzemedir. Polistiren köpüklerin % 95 - 98 havadır. Polistiren strafor malzemeler iyi ısı yalıtkanlarıdır. Yalıtım metrik değerleri süper malzemelerdir. Bu amaçla genelde betonarme yalıtım formları ve yapısal yalıtımlı panel bina sistemleri gibi binalarda yalıtım malzemeleri olarak kullanılırlar. Genişletilmiş (EPS) ve çekilmiş polistiren (XPS) her ikisi de polistirenden yapılır, fakat EPS strafor mantolama malzemeleri, birbirine kaynaşmış ufak plastik boncuklardan meydana gelir ve XPS, bir formdan tabakalar durumunda preslenmiş erimiş bir malzeme olarak başlar. XPS en çok köpük yalıtımı olarak kullanılır. Polistiren EPS strafor için daha kapsamlı ve detaylı bilgilere ilgili linkten ulaşabilirsiniz. Eps strafor köpük yalıtım malzemeleri aynı zamanda "mantolama" uygulamasını tamamlayıcı bir unsur olan söve imalatında da kullanılmaktadır.

  Binalarda Mantolama

  9. Eps Strafor Levhalarla Mantolama Nasıl Yapılır?

  Genişletilmiş polistiren (EPS) sert ve sert, kapalı hücreli bir köpüktür. Yapı ve inşaat uygulamaları, genişletilmiş polistiren talebinin aşağı yukarı üçte ikisini oluşturmaktadır. Boşluklu duvarların, çatıların ve beton zeminlerin yalıtımında kullanılır. Düşük ağırlık, sertlik ve şekillenebilirlik gibi teknik özelliklere sahip olmasından dolayı, genişletilmiş polistiren tepsiler, tabaklar ve balık kutuları gibi çok detaylı uygulamalarda kullanılabilir. Dış cephede resimli anlatımla dış cephe kaplama uygulaması için ilgili linkten faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

  Hem genişletilmiş hem de ekstrüde polistirenin kapalı hücreli bir yapıya sahip olmasına rağmen su molekülleri doğrultusunda geçirgendir ve bir buhar bariyeri olarak değerlendirilemezler. Genişletilmiş polistirende, bağlı peletler arasında açık bir kanal ağı meydana getiren genişletilmiş kapalı hücreli peletler arasında geçiş boşlukları vardır. Su buz olarak donarsa, genleşir ve polistiren topakların köpükten kopmasına engel olabilir. Dış cephe mantolama nedir? makalesinden ayrıntıları inceleyebilirsiniz. 

  Binalarda mantolama neden ve nasıl yapılır? dediğimizde, Polistiren strafor köpük ısı yalıtım levhaları oran olarak daha az kalınlık özelliğine sahip olmasından dolayı üstün mantolama (Yalıtım) R değerleri sağlar. Bir binanın anında anında bütün kısımları amacıyla kullanılabilirler ve bilhassa dış cephe kaplaması, bodrum duvarlarında yalıtım yapmak amacıyla, iç duvarları kaplama ve zemin kirişlerinin esasları bulduğu tavan kaplama ya da hava boşlukları gibi özel uygulamalarda etkilidirler. Çatı kirişleri arasındaki boşlukları yalıtılmamış tavan aralarında izolasyon sağlamak amacıyla etkin bir malzemedir.

  İç duvar uygulamalarında kullanıldığında, strafor duvar paneli şık bir dekorasyon ve bununla birlikte yüksek oranda "izolasyon" sağlar. İç cephede mantolama amaçlı kullanılan strafor duvar kaplama levhaları boya veya ektra farklı bir uygulama yöntemi gerektirmez.

  Köpük levha aynı kalınlıktaki başka malzemeler amacıyla iki kat daha çok, mantolama kusursuz termal direnç sağlar. Çeşitli uygulamalarda kullanılmak için basitçe ebatlarına kesilebilirler.

  Mantolama Modelleri

  10. Termal Köprü Nedir? Mantolama İle Termal Köprü Kazanımları

  Termal köprüler dört ana gruba ayrılır:

  + Geometrik termal köprüler, ısı yayan ya da soğuran yüzey alanının büyütülmesiyle oluşturulur. Örnekler, dış bölümlerin iç ya da dış köşeleri (3 ebatlı termal köprüler) ya da oda kenarlarıdır (2 ebatlı termal köprüler).

  + Malzeme özelliklerine göre termal köprüler, bir yapısal elemanın bir ya da birkaç katmanının termal değerlerinin değiştirildiği alanlara yerleştirilir (örneğin bir tuğla duvardaki beton sütun, elemana montaj ekipmanı).

  + Kütle akışına bağlı termal köprüler, enerji aktarımına sahip malzeme taşıma yerleridir (hava kaçağı, boruların yapısal elemanlardan geçmesi).

  + Diğer bir özel termal köprüden başka bir küme oluşturulur. Bunlar, çevredeki diğer yapı elemanlarından daha yüksek U - değerleri ile değil, ulusal olarak değişik yüzey sıcaklıklarının (harici bir duvardaki radyatör) sebebiyle bulunduğu lokal olarak çoğalan ısı iletimi ile karakterize değillerdir.

  Yukarıda açıkladığımız termal köprü tiplerinin kombinasyonları da mümkündür.

  Özellikle ısı yalıtımı iyi yapılmış binalarda, termal köprülerden kaçınılması büyük bir rol oynar, zira termal köprülerden geçtiğimiz iletim kayıpları genel ısı iletim kayıplarına hâkim olabilir. Bu amaçla, lüzumsuz termal köprülerden kaçınmak, ısıtma enerjisinden tasarruf edilmesine yardımcı olur ve bundan dolayı maliyetleri düşürür, bununla birlikte mantolama, doğayı ve çevreyi korumaya katkıda bulunur.

  Isı köprülerinin bir başka riski, bu bölgelerdeki kötü yalıtımın bulunduğu düşük iç yüzeylerdir. Böylece, yapısal elemanın içerisinde ya da iç yüzeylerinde yoğuşma oluşma riskini arttırır. Buda, binanın ciddi şekilde zarar görmesine ve mantar, küf oluşumuna sebep olur.
  Isı köprülerinin bu olumsuz etkileri, mantolama katmanlarının yani ısı yalıtım malzemelerinin yerleşimini dikkatlice planlayarak büyük ölçüde azaltılabilir.

  Son kat olarak uygulayacağımız dış cephe boyası dikkatli seçilmelidir. Kalite değeri düşük dış cephe boyaları kısa süre sonra çatlama, solma, kararma gibi olumsuz reaksiyonlar gösterecektir. Bu nedenle "dış cephe boyası" atlanmaması gereken önemli bir ayrıntıdır. cepheler için "dış cephe boyası" makalemizden daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  11. Mantolama Firmaları Nasıl Seçilir?

  Dış cephede ısı yalıtımı için apartman mantolama kararı alındıktan sonra piyasada geçerli olan geniş bir aralıktaki mantolama fiyatları çoğu zaman muazzam ve yanıltıcı olmaktadır. Bütçe kaygılarıyla seçilen düşük bedelli merdiven altı mantolama üretimleri ve yanar ham maddeli mantolama ürünleri, sektördeki "cephe kaplama fiyatlarımantolama ürünlerine olan güveni sarsmaktadır. Çalışacağınız mantolama firmaları, muhatapların mevzuata uygun üretim yaptığı, bilinilirliği, güvenilirliği araştırılmalı ve referansları incelenmelidir. Isı yalıtımı uygulaması için mantolama firmasını nasıl seçilir? isimli makalemizden pratik ve faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

  Mantolama ve Isı Yalıtımı Hakkında Yararlı Bilgiler

  12. Mantolama Deneyimleri

  Mevcut pasif evler, geleneksel ısı yalıtım malzemeleri için gereken daha kalın yalıtım katmanlarının basitçe gerçekleştirilebileceğini göstermektedir: Dış cephe mantolama püf noktaları isimli makalemize linkten ulaşarak mantolamanın püf noktaları hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Aslında mantolama küçük oranda da olsa "su yalitim" içinde fayda sağlar. 

  Çoğu yapı mantolama uygulaması için yeterli alan sağlar. Alan yoksa ya da ek alan ek maliyet gerektiriyorsa, daha farklı mantolama çeşitleri uygulanabilir. Daha kalın izolasyon katmanlarının tüketimi kolaydır; şunları uygulamak, doğru şekilde uygulanması şartıyla, daha ince tabakalar için gerekenden çok daha çaba gerektirmiyordu. Elbette, çoğalan yalıtım seviyeleri daha pahalıya mal olur fakat, mantolama malzemeleri oran olarak fiyat bakımından çok daha ucuzdur. Peki mantolama nasıl hesaplanır? makalesinde dış yalıtım nasıl yapılır? cevaplarını ayrıntılı olarak ilgili linke tıklayarak bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Dış Cephe Mantolamanın Sağladığı Yararlar

  13. Dekoratif Mantolama Nedir?

  Dış cephe yalıtım malzeme çeşitleri dediğimizde, yalı baskı dış cephe kaplamaları, fugalı dış cephe kaplaması, ahşap görünümlü mantolama gibi EPS hazır mantolama sistemlerinden bahsetmiş oluruz. Binalarda ısı yalıtımının yanı sıra dekoratif mantolama Aralıklarıyla binanızın farklı renklerde boyanmasıyla görsel olarak daha iyi görünmesine, göze hitap etmesine yardımcı olur. Dekoratif dış cephe kaplama malzemeleri, "dekoratif mantolama" yada dekoratif mantolama paneli olarak ta isimlendirilebilir. Oldukça fazla kullanılan bu mantolama çeşitleri, dış cephe kaplaması olarak gerek "İstanbul" gerekse tüm "Türkiye" genelinde ilgi gören bir üründür. Dış cephe mantolama ne işe yarar? sorusunun ayrıntılı açıklamalarını linke tıklayarak ilgili makaleden öğrenebilirsiniz. Dekoratif mantolama tekniklerinden olan ve çok tercih edilen "dış cephe mantolama malzemesi" olan ahşap görünümlü dış cephe kaplaması makalemizi inceleyebilirsiniz.

  Dış Cephe Mantolama Çözümleri

  14. Mantolama Fiyatları Ne Kadar?, Mantolama Hesaplama

  3cm, 4 cm ya da 5 cm Strafor köpük bilgisayar ile kesildikten sonra üzerine "söve harcı" adı verilen cephe kaplama malzemesiyle söve kaplama makinası vasıtası ile üzeri kaplanır. 5cm strafor mantolama köpüğü, Metpor Mantolama ve Söve sistemlerinde istenilen kalınlıklarda üretilebilmektedir. Örnek olarak "6 cm strafor mantolama levhası", 7 cm izolasyon paneli, 8cm dış cephe mantolama kaplaması şeklinde liste uzayarak, 10cm mantolama plakası hatta 15 cm cephe kaplaması olarak da tercih edilebilirler. Metpor Söve & Mantolama Ürünleri Üretici Firmadır. Ürünlerimizi kendi tesislerimizde üretmekteyiz. Sonuç olarak "söve kaplama harcı" ile dayanıklılığı daha da artmış olur. Dış cephe kaplama uygulaması yapacak olan en iyi mantolama firmaları sizlere bu seçenekleri sunarlar. istanbul'da genel olarak 3 cm ya da ağırlıklı olarak 4 cm mantolama levhaları kullanmaktayız. Buna göre İstanbul mantolama fiyatları dediğimizde, mantolama metrekare fiyatı, m2 birim olarak 3 cm için 29.00₺ + KDV iken, 4 cm içinse 32.00₺ + KDV olarak hesaplama yapılır. bu mantolama strafor fiyatları 2019 yılı için geçerliliğini korumaktadır. Dış cephe mantolama fiyatları 2018 yılında 24.00 TL + KDV iken Dolar ve Euro para birimlerinde yaşanan döviz kuru dalgalanmaları nedeniyle 2019 yılında fiyatlar artış gösterdi.

  Mantolama Ölçüleri

  Dekoratif mantolama modelleri, 4 cm kalınlığında EPS strafor köpük paneller üzerine akrilik ve mineral malzemeler ile kaplanmış bir dış cephe ısı yalıtımı ve dekorasyon malzemesidir. Ürün, isteğe bağlı olarak farklı ölçülerde üretilebiliyor. Standart olarak imal edilen malzemenin boyutları 3 cm x 50  cm x 200 cm olarak geçiyor. 200 cm’lik malzeme boyu standart, diğer ölçüler ise değiştirilebiliyor. Yapılacak uygulamalarda mantolama Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Adana gibi büyükşehirlerde pahalı olan doğalgaz maliyetlerini geriye doğru çekmekte oldukça avantaj sağlayan bir dış cephe uygulama çeşididir. Mantolama birim fiyat konusu ile alakalalı sizlere, Bina mantolama fiyatları , mantolama birim fiyat, mantolama m2 fiyatları makalelelerimizi de incelemenizi öneririz.

  Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır? EKB Nedir?

  Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, bünyesinde "enerji kimlik belgesi" uzmanı istihdam eden enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenir.

  Enerji verimliliği danışmanlık şirketleri, binanızı inceleyerek; yapım yılı, yönü, konumu vb. genel bilgileri, binanızın hangi malzemelerden inşaa edildiği, yalıtım durumu, çatı, dış cephe mantolama sistemleri, döşeme ve pencere alanları vb. temel bilgileri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimlilikleri, sıcak su sistemi ile ilgili teknik bilgileri ve kullanılan aydınlatma elemanlarının tipi, sayısı vb. bilgileri toplar.

  Elde edilen bu bilgiler ışığında EKB uzmanı binanızın enerji performansına dair gerekli hesaplamaları yaparak enerji kimliğini üretir ve ilgili idarelere onaylatır.

  Mantolama Hesaplama İçin Bina Nasıl Ölçülür?;

  + Çalışma yapılacak dış cephe adeti teşhis edilir.

  + Cephelerin eni ve boyu ayrı ayrı ölçülür.

  + Cephedeki boşluklar (pencere, balkon, kapı vb.) ayrı ayrı ölçülür.

  + Tüm cephelerin toplam kısmı hesaplanır.

  + Cephedeki bütün boşlukların (pencere, balkon, kapı vb.) toplam kısmı hesaplanır.

  + Toplam cephe alından, bütün boşluklar düşüldükten sonra program yapılacak alan m2 cinsinden belirlenir.

  Mantolama Nedir? Dış Cephe Mantolama Hakkında Bilgiler

  15. Mantolama Yüzde Kaç Tasarruf Sağlıyor?

  Dekoratif mantolamalı ısı yalıtım levhaları birbirlerine geçmeli bir şekilde üretilmektedir. Teknik veriler bazında 3 cm’lik bir EPS mantolama levhası, ortalama bir binanın ısı yalıtımında % 40 - % 60‘e kadar tasarruf sağlıyor. Mantolama uygulamasının yüzde kaç tasarruf sağlıyor? sorusunun çok farklı cevapları vardır. Her kafadan bir ses çıkmaktadır. Kimi firmalar yüzde 35 tasarruf sağladığını söylerken, başka firmalar da işi abartıp yüzde 85 tasarruf ettiğini iddia ediyor. Mantolamanın yüzde kaç tassarruf sağlar meselesiyle alakalı en gerçek bilgi ise şu şekildedir. Isı Yalıtımı yapılan binanın yapısı, doğrama, pencere anatomisi, binanın rakım seviyesi, yapının bulunduğu ilin mevsimsel şartları, binanın strüktüründe kullanılan malzemeler, binanın kat sayısı ve yüksekliği, her katta kaç daire olduğu hatta binanın bulunduğu sokaktaki diğer apartmanlara olan konumu dahi "mantolama performansı" için etki eden parametrelerdendir. Bu nedenle net bir yüzde vermek mantıklı bir yaklaşım değildir. Ama Metpor olarak mantolama uygulamalarımızda aldığımız ortalama sonuç yüzde 40 ile yüzde 55 arasındadır.

  Dekoratif mantolamalı "ısı yalıtımı"diye tanımladığımız sistem normal ısı yalıtımı plakasının üzerine 25 ya da 50 cm. de bir fuga (derz) açılmasıdır. dekoratif mantolamalı izolasyon malzemeleri dış cephede ayrı bir estetik dekoratif görünüm kazandırır. Dekoratif mantolama plakaları, "pratik dış cephe mantolama" uygulamalarındandır. Fileli mantolama sisteminde, dekoratif mantolama ustalar tarafından cephede dekoratif mantolama (fuga, derz) açma yapılırsa hem düzgün olmaz hem de maliyet artırır. Kısaca özetlemek gerekirse dekoratif mantolama diye adlandırdığımız ısı yalıtım uygulaması, düz mantolama dediğimiz fileli sisteme göre görsellik anlamında binaya estetik, mimari bir kazanım sağlar. dış cephede fileli mantolama nedir? makalesinden ayrıntılı olarak bilgi alabilirsiniz. Yani hazır mantolama panelleri üzerine, mantolama sıvası yapılmaz. Kendinden sıvalı hazır ısı yalıtım levhaları doğrudan cepheye uygulanır.

  Grafiklerle Mantolama Uygulaması

  Mantolama'da 2019 - 2020 Trendleri

  Son senelerde villa mantolama çeşitleri arasında EPS strafor ile söve ve dış cephe kaplaması en önde gelmektedir. Villarda mantolama modelleri için üretilen dış cephe kaplama modelleri veya iç cephe kaplama malzemeleri, ısı yalıtımı değerlerinin iyi oluşundan dolayı ki bunları sıralayacak olursak, yüksek mukavemet, B1 sınıfı alev almaz özelliği, ileri seviye görsel tasarım özelliklerinden ve en ucuz yalıtım malzemeleri olmasından ilk tercih edelen villa mantolama için kullanılan dış cephe kaplama paneli diye adlandrdığımız malzeme tipleridir. Müstakil evlerde kullanacağımız ısı yalıtım malzemeleri bina ömrü kadar hayat değerlerine sahiptir.
  "Dış cephe mantolama" uygulamasında tercih edilebilecek mantolama modelleri ve renkleri, ısı yalıtım sistemleri ile uyumlu, silikon teknoloji yardımıyla suya dayanıklı, soluk alabilen ve kendi kendini temizleyebilen dış cephe boyalarından oluşmaktadır.
  Mantolama Hakkında Benzersiz Bilgiler

  Mantolama Modelleri 2018 - Dış Cephe Modelleri 2019

  Bina dış cephe kaplamaları, özel yüzey kaplamaları ve "ısı yalıtımı" yapımına ideal malzemelerden yapılmış olan "mantolama malzemeleri" ve diğer dış cephe kaplamaları kullanılarak ısı transferinin kısmen ya da tamamen bastırılmasına yöneliktir.

  Yalıtım levhaları ile izolasyon, malzemenin ısıl ilişki halindeki malzemeler arasında ısı transferini engel olan bir işlemdir. İzolasyon tipleri ısı iletkenliği ile ölçülür. Binalarda dış cephe kaplaması amacıyla düşük termal iletken özelliğine sahip "cephe malzemeleri" veya "sandviç panelleri" kullanılır.

  Bina Dış Cephe Görselleri

  Bina dış cephe görselleri için doğal taş görünümlü strafor kaplama paneli, adından da anlaşılabildiği gibi cephelere doğal taş manzarası veren, sağlam, dış etkenlere sağlam bir "cephe mantolama" yöntemidir. Dış cephe kaplama tipleri tarafınden dekoratif tarafı ağır basan bu yöntemde, kendisine has taş rengi tespit edilen bisküvi tuğlalar kullanılmakta ve binaların manzara tarafınden zenginleşmesi ve çevresinin düzenini sağlamak amaçlı kullanılabilmektedir. Bu uygulamalar bina dış cephe görselleri için zenginleşme ve verim sağlar

  Ahşap dış cephe kaplama, strafor ısı yalıtımı levhası olarak (söve) üretildiği için, binaya çok natural bir görüntü vermektedir. Hafiftir ve binaya çok yük getirmemektedir. Fakat ahşap’ın yanıcı özelliğinin yüksek olması sebebiyle her ne kadar göze hoş görünse de dış cephede tercih edilme seviyesi düşüktür. Bunun için alternatif olarak ürettiğimiz "strafor duvar paneli" malzemelerimiz vardır. 

  Mantolama firmaları tanımı, soğuk havanın evinize girmesini önlemek için yapınızın çatısı ve duvarları için ısı yalıtımı gibi hizmetleri mantolama firmaları sunar. Soğuk iklimlerde bulunan yerler için, evin içindeki ısıyı yakalamak için başka bir yol daha var. Binalarda dış cephe mantolama yapan firmalar konusunda hala karanlıktaysanız ve topluma gerçekten bir şey sağladıklarını, ulus inşası için önemli bir rol oynadıklarını yeterince yakında göreceksiniz.
  "Metpor Mantolama" 1980 yılında kurulan bu işin her alanında uzmanlaşmış bir "mantolama & söve" firmasıdır. Geçmişteki tecrübeye olan kayda değer bağlılığımız, gelecek için yaptığımız işin kalitesi için bir üne sahip olmamızı sağlamıştır. Mantolama fiyatları çok rekabetçi olsa da tecrübemiz ortak projelerde proaktif bir rol almamızı sağlıyor. Mantolama fiyat teklifleri için irtibata geçebilirsiniz.

  Dış Cephe Mantolama Uygulaması Hakkında Faydalı Bilgiler

  İç Cephe Mantolama

  Yapı dekorasyonu üstünde titizlikte durulması gereken konular arasında gözardı edilen iç cephe mantolama uygulamaları da var. Her ayrıntıyı incelikle elden geçirilerek meydana görkemli bir yapıt çıkmalıdır. Bunun için çok sayıda etken vardır aslında. Kullanılacak alanda tercih edilen strafor cephe panellerinin nasıl seçilmesi gerektiği ve hangi malzemenin kullanılması gerektiği doğru analiz edilmelidir. Yapının bütün hatlarında modern bir tasarım mı? yoksa klasik eğilim bir tasarım şekli mi olacağı netleştikten sonra harekete geçilmelidir. her şeyin daha yolun başında belirlenmiş olması yol haritasında sonradan oluşacak problemlerin önüne geçer. Kapı seçimimden duvar tercihine kadar her şeyin netleşmiş olması aynı vakitte iç cephe mantolama uygulamasına da sürat kazandırır.

  Seçilecek iç cephe mantolama panelleri hem ekonomik hem dayanıklı hem de işlevsel olmalı. Mevcut alanlar maksimum civarda kullanılmalı ama boğucu olmamalı. Duvarlarda tuğla desenli strafor yapabilir mesela. İç cephe strafor kaplama, ısı izolasyonu malzemesi olmasının beraberinde, değişik model ve desenleri ile iç cephelerin değişik bir havaya kavuşmasını sağlamaktadır.

  inşaat ve dekorasyon dünyası her gün kendini geliştirerek büyümekte olup yurt içi ve yurt dışı fuar organizasyonları ile bu gelişmeleri yakından takip etmek mümkün. Her birey bir başkasından farklı olduğu sürece diğerlerinden bir adım öndedir. Bu konu en çok mimarlar açısından önemlidir. Kişilerin ihtiyaçlarına ekonomik ve sağlam çözümler bulmak onların işidir. Örneğin bir villa için strafor duvar paneli kullanımı villa sahibi için oldukça mantıklıdır. Bunu çekici hale getirebilmek için ise ahşap dekoratif duvar panelleri kullanmak iç cephe mantolama için yeterli olacaktır.

  Duvarlarda Mantolama Yapmanın Faydaları;
  • Isıl Konfor.
  • Isı Kayıp ve Kazançlarının Azaltılması.
  • Yoğuşmanın Önlenmesi.
  • Isı Köprülerinin Ortadan Kaldırılması.
  • Strafor Duvar Kaplamaları Duvarlarda Rutubet Oluşumunun Önlenmesi.
  • Yangın Koruma Performansı.
  • Gürültünün Önlenmesi.
  • Desen çeşitleriyle "duvar panelleri" tasarım anlamında zengin seçenekler sunar.

  METPOR imalatı olan Trendwall iç cephe "strafor duvar panelleri" sayesinde hem "dekoratif" hemde "izolasyon" özelliğiyle kendin yap mantolama avantajlarından yararlanabilirsiniz. Tamamlayıcı bir şekilde çatı ve teraslarda yapılacak su izolasyonu ve ısı yalıtım uygulamalarıyla, iç mekanlardaki havanın verim devalılığını koruyarak, bireyler için üstün niteliklere sahip yaşam alanları oluşturmaktadır. Bütün bu nedenleden dolayı "metpor dekor mantolama" uygulamasının zorunlu durumuna gelmesi sebepleriyle bir uygulama yapılacaksa tam olarak yapılmalı ve iç cephe ısı yalıtımı da yapılmalıdır.


  Hızlı Erişim Linkleri


  Villa Dış Cephe Kaplama, Villa Dış Cephe Dekorasyonu | Resimli Anlatımla 8 Adımda Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır? | Mantolama Trendleri "2019 Yılı Dış Cephe Mantolama Klavuzu" | Dış Cephe Kaplama Panelleri, Dış Cephe Duvar Kaplamaları | Villa Dış Cephe Kaplamaları | Yalı Baskı Nedir?, Yalı Baskı Dış Cephe Kaplama Modelleri ve Fiyatları | Mantolama İşleri Nedir?, Mantolama İşleri Nasıl Yapılır? | Duvar Mantolama | İç Mekan Strafor Duvar Paneli, Dekoratif Duvar Kaplama Panelleri | Duvar Söve Modelleri | Ahşap Duvar Kaplama, Ahşap Duvar Panelleri | İç Cephe Duvar Kaplama, İç Cephe Kaplama Panelleri | Ahşap Desenli Duvar Kaplaması | Tuğla Desenli Strafor Duvar Paneli | Duvar Dekorasyonu, Strafor Duvar Kaplamaları | Taş Görünümlü Strafor Duvar Paneli | Duvar Kaplama Çeşitleri, Strafor Duvar Paneli Modelleri | Strafor İç Cephe Duvar Kaplama Fiyatları | Strafor Duvar Kaplama Malzemeleri | Strafor İç Cephe Duvar Dekorasyonu Kaplamaları | Strafor Duvar Kaplama Paneli Uygulamaları Fiyatları | Duvar Paneli Nedir? | Duvar Taşı Dekorasyon Modelleri | Dekoratif Strafor Taş Duvar Panelleri | Strafor Duvar Taş Kaplama Modelleri | Dekoratif Dış Cephe Kaplama | Dekoratif Mantolama | Ahsap Görünümlü Dış Cephe Kaplaması | Ahşap Görünümlü Strafor Duvar Kaplama Panelleri | Trendwall | İç Cephe Mantolama, Strafor Duvar Paneli m2 Fiyatları | Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları | Strafor Eps Isı Yalıtım Levhası Ölçüleri Nelerdir? | Harpuşta Nedir?, Parapetler İçin Söve Harpuşta Modelleri ve Fiyatları | Dış Cephe Dekorasyon Çeşitleri, 2019 Trendleri | 2019 Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama Fiyatları | Dış Cephe Mantolama M2 Fiyatları | Villalarda, Müstakil Evlerde Dış Cephe Mantolama ve Fiyatları | Dış Cephe Söve Kaplaması Nasıl Yapılır? | Dış Cephe Kaplaması, Mantolama İşçilik Fiyatları | 2019 Yılı En İyi Dış Cephe Kaplama Fiyatları | Strafor Mantolama Malzeme Fiyatları | Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları ile İzolasyon | İzolasyon Nedir?, Yalıtım Neden Yapılır? | Eps ve Xps Karşılaştırması, Polistiren Savaşları | Düz Söve Modelleri, Düz Söve Çeşitleri | Villa Söve Modelleri, Villa Söve Çeşitleri | En İyi Mantolama Nasıl Yapılır? | Fugalı Mantolama Fiyatları, Hazır Mantolama, Fugalı Kaplama m2 Fiyatları | Isı Yalıtım Levhası Nedir? | Eps Mantolama Levhaları, Eps Yalıtım Plakaları | Fugalı Kaplama, Fugalı Mantolama Plakası | Strafor Mantolama Nedir? | Ahşap Görünümlü Dış Cephe Mantolama | Isı Yalıtımının Faydaları Kısaca | Dış Cephe Kaplama Çeşitleri | İstanbul Mantolama Fiyatları | İç Cephe Mantolama | Mantolama Fiyatları 2019 | Mantolama Nedir?, Dış Cephe Mantolamanın Tanımı Nedir? | Mantolama Maliyet Hesaplama | Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları | Isı Yalıtımı Nedir?, Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? | 2020 Mantolama Metrekare m2 Birim Fiyatları | Dış Cephe Kaplama Malzemeleri, Strafor Cephe Kaplama Malzemeleri | Dış Cephe Kaplama Modelleri 2019, Strafor Dış Cephe Kaplamaları 2020 | Dış Cephe Mantolama Fiyatları 2018 - 2019 | Mantolama Firmaları, Kaliteli Mantolama Şirketleri | Dış Cephe Kaplama Nedir?, En iyi Dış Cephe Kaplama Rehberi 2019-2020 | Mantolama Firmaları Rehberi 2019'un En İyileri | Cephe Kaplama Nedir? | Söve Fiyatları 2018 - 2019 ₺, Söve Kaplama Fiyatları 2020 | Yalıtım Nedir?, Yalıtım Uygulamaları | Isı Yalıtımı, Dış Cephe Mantolama & Isı Yalıtım Sistemleri | Isı Yalıtım Malzemeleri ve Özellikleri Nelerdir? | Yalı Baskı Kaplama, Yalı Baskı Mantolama | Mantolama Çeşitleri, Dış Cephe Mantolama Çeşitleri Nelerdir? | Mantolama & Söve Uygulaması | Isı Yalıtımı Neden Önemlidir? | Dış Cephe Nedir?, Dış Cephe Uygulamaları Hakkında Bilgiler | Dış Cephe Kaplamaları İle Söve ve Mantolama Uygulaması | Söve Modelleri, Söve Çeşitleri, Pencere Söve Tipleri | Söve Nedir?, Pencere ve Kapı Sövesi Teknik Özellikleri Nedir? |
  Önerilen Ürünler

  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde