• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Mantolama Trendleri, En Kaliteli Mantolama Rehberi Metpor'da

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Mantolama Trendleri, En Kaliteli Mantolama Rehberi Metpor'da

Mantolama Trendleri, En Kaliteli Mantolama Rehberi Metpor'da

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 269 756

Mantolama Trendleri, En Kaliteli Mantolama Rehberi Metpor'da

  Mantolama Planlaması, 2019'un En İyi Mantolama Rehberi Metpor'da

  Mantolama Fikirlerini Metpor Dekor Mantolama Kalitesiyle Keşfedin

  Dünya çapında enerji fiyatlarındaki büyük artış ve iklimi iyileştirmeye yönelik küresel çabaları destekleme kaygısı bağlamında, binanın dış duvarlarının mantolama yapılması, binaların enerji verimliliğini arttırmak için bilinen en iyi stratejidir. Bu makalede, toplu konut binalarında, müstakil evlerde, iş yerlerinden tutun tek kata mantolama veya daire mantolama için insanların olduğu bütün yaşam alanlarında enerji verimliliğinin arttırılması ve binanın dış cephesine mantolama uygulandığında meydana gelecek enerji tasarrufu ve yapılan bu enerji tasarrufunun bireye, ülke ekonomisine, doğaya ve enerji kaynaklarına faydalar sağlayan en iyi mantolama yöntemleri hakkında bilgi sahibi olup, mantolama tekniklerini inceleyeceğiz. Mantolama planlaması için Metpor Dekor size en yakın "yalıtım rehberi" olarak eşlik edecektir.

  İçindekiler:

  • Mantolama Nedir?
  • En İyi Mantolama Malzemeleri;
  • Dış Cephe Mantolama Çeşitleri;
  • Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?;
  • Mantolamada R Değeri ve U Değeri Nedir?;
  • Dış Cephe Mantolamanın Avantajları;
  • Mantolama Fiyatları 2019 - 2020;
  • Binalarda Mantolama Nerelere Yapılır?;
  • Yalı Baskı ve Fugalı Mantolama Yöntemi;
  • En İyi Mantolama Firmaları;
  • Mantolama İşe Yarar mı?;
  • Mantolama Alternatifleri;
  • Dekoratif Mantolama Çeşitleri;
  • Mantolama ve Termal Köprüler;
  • Dış Cephe Mantolama Ne Kadar Sürer?;
  • Dış cephe mantolama İle Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?;
  • İç Cephe Mantolama Kavramı;
  • Sonuç;

  1. Mantolama Nedir?, Mantolama Neden Yapılır?

  Mantolama nedir? diye soracak olursak, dış cephe kaplama malzemeleri yardımıyla bina cephesi kaplanarak, ısı kayıplarını ortadan kaldıran, ısı yalıtımı sağlamak amacıyla yapılan dış cephe kaplama işlemlerinin tamamına "mantolama" şeklinde açıklayabiliriz. Bina cephesinde uygulanan mantolama sistemleri, başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana gibi büyük şehirlerimizde çok fazla uygulanmakta olan bir bina dışı veya iç mekan yalıtım uygulamasıdır. 

  Binalarda, dış sıcaklık istenen iç sıcaklıktan çok farklıdır. Bu sebepten dolayı insanlar evlerini ısıtmak veya soğutmak durumunda kalmaktadır. Bu izolasyon sistemleri, enerjinin çalışmasını gerektirir. Yani mantolamayla yalıtım yapmanın amacı, binanın iç sıcaklığının, dış sıcaklık ile mümkün olduğu kadar ilişkisiz olmasını sağlamaktır. Bir binaya uygun şekilde mantolama ısı yalıtım yapılırsa, bu büyük enerji tasarrufu sağlayacaktır. Bu açıdan da değerlendirdiğimizde binaların dış cephesinde mantolama yapmak sadece ekonomik açıdan değil, çevresel ve sosyal açıdan çok faydalı bir uygulamadır.

  Akıllı Yalıtım İçin Mantolama Planlaması Oluşturun
  Yapı kuralları daha da zorlaşıyor. Bu nedenle, evlerimizde veya işyerlerimizde daha akıllı bir yaklaşım gereklidir. Bir binanın enerji kullanımını azaltmak için tek sürdürülebilir ilke, enerji kayıplarını ortadan kaldırmaktır. Enerji kayıplarının engellenmesinin en önemli yollarından birisi de "binalarda mantolama" yapılmasıdır.

  Akıllı Yalıtım Uygulaması İçin Şimdi Bir Bina Mantolama Programına Başlayın

  Her şey yalıtımı iyi yapılmış bir "bina mantolaması" ile başlar. Duvarları, tavanları ve zeminleri mümkün olduğunca verimli bir şekilde "mantolama" yaparak, evinizin değerini arttırırken enerji tasarrufu daha fazla olan bir konutla yaşam alanlarınızda önemli ölçüde yüksek konfor elde edersiniz. Dış cephe mantolama stratejisi ile yalıtım yapmak akıllı ve sürdürülebilir bir yatırımdır. Okuduğunuz bu "mantolama rehberi" sizlere doğru yalıtım için trend ve yaratıcı fikirler vermek amaçlı kaleme alınmıştır.

  Mantolama Nedir?, Mantolama Nasıl Yapılır?Türkiye Cumhuriyet'i yasalarında basitçe tabirle "mantolama kanunu" olarak tanımlanan bu dış cephe uygulamalarına devletimiz tarafından bazı kurallar ve standartlar getirilmiştir. Türkiye'de mantolama uygulamaları bu kural ve standartlara uygun olarak yapılması bir kanuni bir zorunluluktur. Resmi gazetede yayınlanan bu yönetmeliğin adı "TS 825 Binalarda Isı Yalıtımı Kuralları Standardı" olarak tanımlanmıştır. Yalıtım stratejisi olarak mantolama, dış cephe için en popüler "dış cephe kaplama" uygulamasıdır.

  Isı dediğimiz olgu, bir yapının duvarlarından, pencerelerinden, çatısından ve tabanlarından yayılır. Böylelikle iç mekanda ısı kaybedildikçe, soğuyan ortamı ısıtmak için mücadele etmek gerekir. Ya da evlerimizin odalarını tekrar ısıtmak amacıyla daha çok enerji harcamak mecburiyetinde kalırız. Bu enerji sarfiyatı da hem kullanılabilir doğal kaynaklar açısından hem de maliyet açısından zararlı bir durumdur. Yaz aylarında bu ısı kaybı ısı aktarmasına dönüşebilir. "Metpor Dekor" dış cephe mantolama sistemleri, çok ısı kaybını ve az ısı kazancını önlemeyi hedefleyen oran olarak kolay bir çözümdür.

  Mantolama yapılması gereken alanlardan bazıları, iç mekan tavanları, boşlukların duvarları ve dış duvarlardır. Eps Strafor malzemenin rahatça kesilebilir olmasından dolayı dış cephe kaplama modelleri için esnek tasarımlar yapılabilmesi için çok sayıda tasarım imkanları sunmaktadır. Bir binaya ısı yalıtımı uygulamak, enerji tüketiminde ve buna bağlı olarak yakıt tüketiminde önemli tasarruflara yol açar

  Daha az yakıtın gerekli olması daha temiz bir çevre anlamına gelir. İzolasyon yapılmış bir binanın ısıtılması için salınan CO2 gazlarının, ısı yalıtım levhası ile yalıtımı yapılmamış bir binadan yayılanlardan % 45 daha az olduğu hesaplanmıştır. Buraya kadar "eps mantolama ne demek" sorusuna yanıt vermiş olduk. Şimdi isterseniz rehberimizde "mantolama" için biraz daha derin bilgilere doğru yol alalım.

  Mantolama Modelleri, Mantolama Çeşitleri

  Mantolama Planlamasının Temel Amacı Nedir?

  Başka bir ifadeyle "mantolama nedir?" diye soracak olursak, mantolama uygulamasındaki temel amaç, evlerimizde, iş yerlerimizde kısacası insanların yaşam alanı olan tüm iç mekanlarda daha temiz, daha az rutubetli, kış ve yaz aylarında daha sıcak ya da daha soğuk bir atmosfer sağlaması sebebiyle ve bu sayede yaşam standardını yükselterek, daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam şansı tanıdığı için "dış cephe mantolama uygulamasını" binalarda, evlerde, daire veya işyerlerimizde kısacası insanın olduğu her yer ve mekanda uygularız.

  Binalarda mantolama yaşam kalitesini arttıran bir yalıtım stratejisidir. Yapılacak "cephe mantolama" uygulamaları, evlerde ve diğer iç mekanlarda oluşabilen bir çok sorunun önüne geçebileceği gibi, yaşadığınız binanın duvarlarının dış etkilerden tamamen mantolanması planlaması sayesinde, çok daha güçlü ve uzun ömürlü olmasına katkıda bulunmaktadır. Mevsimlere göre yazın sıcak havanın içeriye girmesini, soğuk havanında dışarıya çıkmasını, kış aylarında bunun tersi olarak, dışarıdaki soğuk havanın içeriye, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkışını engelleyerek, doğru ve sağlıklı bir iklimleme imkanı sunması mantolama yaptırmanın nedenleri arasında en başta gelir. Bu nedenle eviniz tek katlı bile olsa, tek kata mantolama yapma stratejisi göz önünde bulundurulmalıdır.

  Mantolama ile alakalı, özellikle büyük şehirler başta İstanbul olmak üzere bütün illerimizde olmazsa olmaz olarak tabir edeceğimiz bir dış cephe kaplama yöntemidir. Binalarda mantolama stratejisi sadecece evlerin "dış cephe" bölümünde olmaz. iç cephede de uygulanan yalıtım stratejileri arasında "iç cephe daire mantolama sistemleri" de bulunur.

  İç cephe duvar yalıtımı nasıl planlanır? yazımızın ilerleyen kısımlarında paylaşacağız. Isınma ihtiyacının modern yapılarda daha çok olması ve bu yapıların iklimlendirilmesi için yüksek doğalgaz ve elektrik maliyetlerine karşı karşıya kalmak zorunda bırakılırız. "İstanbul" ilimiz diğer birçok konuda olduğu gibi mantolama trendleri için de merkez noktadır.

  İstanbul'da çok sayıda mantolama firması bulunur. Hem de ülkemizin enerji kaynakları bakımından yeteri kadar zengin olmaması nedeniyle maliyetler ekstra yüksek olmaktadır. Bütün bu olumsuzlukları üst üste koyunca "dış cephe mantolama" uygulamalarının günümüzde bir binada olmazsa olmaz uygulama olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

  Mantolamada "R değeri" ve "U değeri" Kavramları

  Binalarınızda mantolama stratejisi oluşturulurken, Isı yalıtım uygulamalarında R değeri veya ısı direnci, belirli bir mantolama ürününün yalıtım yeteneğini tanımlamak için kullanılır. Isı direnci, malzemenin durabileceği ısı miktarını gösterir (kalınlığına göre). R değeri ne kadar yüksek olursa, ısı kaybı ve yalıtım özellikleri o kadar az olur.

  Mantolama planlaması yaparken, U değeri veya ısı transfer katsayısı, tüm bir yapısal elemanın yalıtım kabiliyetini tanımlamak için kullanılır. Isı transfer katsayısı, yapıdan geçen ısı miktarını (örn. Bir çatı) gösterir. U değeri ne kadar düşük olursa, ısı kaybı ve yalıtım özellikleri o kadar az olur.

  "Trias Energetica Modeli" İle Yeni Mantolama Planlama Stratejisi

  "Trias Energetica" enerji verimli binalar tasarlamak için izlenmesi gereken üç aşamalı bir modeldir: Binaların dış cephesinde yapacağımız "mantolama işlemi" Trias Energetica modelinin 1. adımını oluşturur.

  Trias Energetica, Delft Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilen bir modeldir. Trias Energetica İnşaat sektöründe enerji sürdürülebilirliği için bir rehber görevi görür. Trias Energetica, çevre koruma yolunda enerji tasarruflarının öncelikli olarak yapılması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. Sadece bir bina enerji kaybını en aza indirecek şekilde tasarlandığında, odak güneş panelleri veya ısı değişimi ve geri kazanım sistemleri gibi yenilenebilir enerji çözümlerine geçmelidir.

  1. Binanın enerji ihtiyacını azaltın. İşe binada, iyi bir mantolama tekniğiyle başlayın. Kompakt bir tasarım düşünün ve içeri giren hava nedeniyle oluşacak enerji kayıplarını önleyin.

  2. Mümkün olan her yerde yenilenebilir enerji kullanın. Enerji tüketimini minimuma indirdikten sonra, enerjinin nasıl üretildiğini düşünmenin zamanı geldi. Yenilenebilir enerji nerede kullanılabilir?

  3. Fosil yakıtları mümkün olduğunca verimli kullanın. Yenilenebilir enerji alternatif olmadığında, bunun yerine fosil yakıtlar kullanılabilir. Etkili sistemler ve teknolojiler bulmaya çalışın.

  + Mantolama Planlaması Yaparken Enerji Gereksinimlerini Azaltma Stratejisi İlk Olarak Düşünülmesi Gereken Konudur.
  Bir binanın enerji ihtiyacını azaltmak için daha "iyi mantolama" gereklidir. Tüketmediğiniz enerji her zaman için en ucuz enerjidir. Binanın hava geçirmez olması da önemlidir. Bu nedenle, Metpor dış cephe kaplama uzmanlarına danışmalısınız.

  Mantolama Malzemeleri, Mantolama Tenikleri

  7 Maddede Dış Cephe Mantolama ve Faydaları

  Metpor Söve & Mantolama "Isı Yalıtım Sistemlerinin Faydaları ve Avantajları";

  1. İç mekanlarda ısıtma maliyetini azatma konusunda faydalıdır.
  2. Termal konfor koşulunu sağlayarak, yaşam alanlarının kalitesini arttırır.
  3. Binanın yapısındaki bileşenlerde yoğuşmanın önlenmesine önemli fayda sağlar.
  4. Yapı elemanlarında oluşacak nemi azaltmaya yardımcı olur.
  5. Bina kaplamasının yoğun termal strese karşı korunmasına katkıda bulunur.
  6. Isıtma veya iklimlendirme için düşük maliyet sayesinde avantaj sağlar.
  7. Binalarda mantolama çevresel koruma sağlar.

  2. Mantolama Malzeme Çeşitleri ve Yeni Trendler

  Mantolama işlemi yapılması şöyle de açıklanabilir. Temel olarak katmanının yapısal bir eleman içerisinde konumlandırılması için üç olasılık vardır. Bu üç ihtimal, Bina dışı mantolama, iç cephe mantolama ve çekirdek ısı yalıtımıdır. Yani kısaca "mantolama = ısı yalıtımı" diyebiliriz. 

  Çok fazla teknik detaylarına girmeyerek sizleri sıkmadan dış cephe yalıtımda kullandığımız malzeme çeşitleri şöyledir;

  • Camyünü : ( TS 901 – EN13162 )
  • Taşyünü : ( TS 901 – EN13162 )
  • Expande Polistren (EPS) : ( TS7316 – EN13163 )
  • Extrüde Polistren (XPS) : ( TS11989 – EN13164 )
  • Poliüretan Köpük (PUR) : ( TS EN 13165 )
  • Cam Köpüğü : ( TS EN 13167 )
  • Fenol Köpüğü : ( TS 2193 – EN 13166 )
  • Polietilen Köpük : ( TS 418 – EN 12201 )
  • Mantar Levhalar : ( TS 304 )
  • Ahşap Lifli Levhalar : ( TS 304 )
  • Ahşap Yünlü Levhalar : ( TS EN 13171 )
  • Genleştirilmiş Perlit (EPB) : ( TS EN 13169 )
  • Genleştirilmiş Mantar (ICB) : ( TS EN 13170 )
  • Mantolama Yapıştırıcısı
  • Mantolama Dübeli
  • Mantolama Isı Yalıtımı Sıvası
  • Dekoratif Kaplama
  • Dış Cephe Boyası
  • Fugalı Kaplama
  • Yalı Baskı Cephe Kaplaması
  • Terra Cotta Duvar Yalıtım Panelleri
  • Ahşap Desenli Cephe Kaplama
  • Trendwall Strafor Duvar Panelleri

  Yukarıdaki bileşenler kısaca mantolama sistemini oluşturan malzeme çeşitleridir. Linkten "dış cephe nedir?" makalemizden de faydalanabilirsiniz.

  2.1. Karbon Takviyeli Siyah EPS Strafor Polistiren ve Düz Fileli Mantolama

  Düz mantolama olarak tarif ettiğimiz fileli ve dübelli mantolama sistemi, aslında "klasik mantolama" olarak da adlandırabilir. Karbon takviyeli EPS strafor köpük, en iyi mantolama malzemeleri arasında sayabileceğimiz ürünlerdir. Karbonlu siyah EPS barındırdığı grafit ısı reflektörleri sayesinde "yalıtım" özelliği mükemmel tasarlanmış bir EPS (Expanded Polistren) çeşididir. Karbonlu EPS strafor malzemelere gri rengi veren içeriğindeki bu grafit ısı reflektörleridir. Grafit, sıcak ve soğuğu daha iyi yansıtarak konvansiyonel (beyaz strandart) EPS'ye göre ısı yalıtımının daha verimli olmasını sağlar.

  B1 sınıfı yangın katagorisinde olan karbonlu siyah EPS strafor mantolama malzemeleri, düşük yoğunluklarda bile ısı iletkenlik grubu 035'e dahildir. (TS 7316 EN 13163). Düşük yoğunluklarda ısı iletkenlik grubunun 035 olması nedeniyle konvansiyonel EPS'ye göre çok daha az ya da daha ince malzemeyle aynı ısı yalıtımı değerlerini sağlayan mantolama çeşitleri de mevcuttur. Bununla beraber "mantolama fiyatları" açısından değerlendirdiğimizde siyah karbon takviyeli EPS strafor, klasik beyaz EPS strafora göre biraz daha maliyetli bir malzemedir. Klasik mantolama paket sistemlerinde "Filli Boya" ve "Polisan" gibi bilinen güvenilir firmalar da vardır. 

  Mantolama Ne Demek?

  2.2. Mantolama'da XPS Strafor Isı Yalıtım Levhaları

  Polistirenden imal edilen extrude polistren sert köpük (XPS), homojen hücre yapısına sahip, binlarda "yalıtım" yapmak amacıyla imal edilen bir ısı yalıtım malzemesidir. Ekstrude polistren bina mantolama malzemeleri (XPS), basma mukavemeti yüksek, ısı iletkenlik metrikleri mükemmel, B1 yangın katagorisinde, bünyesine su almayan ve nemden etkilenmeyen "kusursuz mantolama" malzemeleridir.

  XPS strafor mantolama kopüklerinin uygulandığı yerler; bina iç ve dış duvarları, zemin izolasyonları, su basman seviyelerinde, çatıların izolasyonunda kullanılan mantolama modelleri arasındadır. "Metpor Dekor Mantolama" XPS mantolama levhalarını bina yüzeyinde kullanılmasını önermez. Xps izolasyon panelleri kimyasal yapısı gereği dış cephe mantolama malzemesi olarak kullanılmaz. Daha çok zeminlerde, döşemelerde vb. alanlarda izolasyon malzemeleri olarak kullanılır.

  Not: Xps yalıtım levhalarının kullanımı konusu başlı başına detaylıca açıklanması gereken bir makale konusudur. Xps mantolama malzemelerinin cephe yüzeyinde neden kullanılmaması gerektiği ile alakalı bir çok parametre mevcuttur.

  2.3. Taş Yünü Isı Yalıtım Levhaları ve Mantolama

  Taş yünü mantolama, bazalt taşının 1350° C - 1400° C ’de eritilerek elyaf durumuna getirilmesi neticesi oluşur. Bazalt taşı dediğimiz malzeme, inorganik ham madde özelliğine sahiptir ve yerli üretim olarak ülkemizde temin edilmektedir. Taş yünü mantolama sistemleri, kullanım yeri ve hedefine göre değişik ebat ve teknik özelliklerde de üretilebilir.

  Farklı cephe kaplama malzemeleri ile şilte, levha (plaka), boru ve dökme şeklinde üretilebilen tasyun mantolama, ses yalıtımı, akustik planlama ve yangın yalıtımı amaçlı kullanılan "mantolama çeşitleri" ve izolasyon teknikleri arasında çok tercih edilen bir sistemdir. Biraz ağırdır. Ağır olmasından kaynaklı yapıya ek yük getirme durumu da söz konusudur. Eps strafor mantolama malzemelerine göre de biraz daha pahalı bir malzemedir.

  Mantolama Uygulaması, Isı Yalıtımı Uygulamaları

  2.4. Mantolama'da Fugalı Cephe Kaplaması ve Yalı Baskı Trendleri

  Fugalı Mantolama, dış cephe kaplama modelleri arasında genleşme ve çatlamayı önlemek ve mimari için estetik görünüm sağlama kabiliyetine sahip "dış cephe mantolama" ürünüdür. Fugalı mantolama uygulaması çalışmalarında fuga, dış cephe modelleri 2019 trendleri için en çok tercih edilen modellerden biridir. Hem estetik ve şık bir görünüm sağladığı için hem de uygulamada dekoratif sıva ve "cephe boyası" uygulama aşamasında ek yeri oluşturmadan bitiş sağlaması için kullanılan mantolama uygulamalarında trend olan bir kaplama çeşididir.

  Fugalı cephe kaplamaları ve yalı baskı kaplamaları eps blokların cnc makinelerde kesilmesiyle üretilen, dış cephe boya uygulamasına hazır, kendinden sıvalı hazır mantolama malzemeleri ve dış cephe kaplama levhası olarak hem de "iç cephe yalıtım levhası" üretilmektedir.

  METPOR cephe söve & mantolama ürünleri, dış cephe kaplama ürün yelpazesinde çok sayıda hazır dış cephe kaplama panelleri yani dekoratif dış cephe kaplaması vardır.

  Fugalı cephe kaplaması olarak kullandığımız alternatif mantolama panelleri, Metpor dekor mantolama ve söve kaplama ürünleri bünyesinde üretilen montaja hazır, evlerin dış cephe yüzeyinde kullanılan, yüksek oranda isı yalıtım sistemi sağlayan "dekoratif mantolama" plakalarıdır. Fugalı cephe mantolama levhaları, yalı baskı mantolama malzemeleri veya terracotta cephe kaplamaları üzerinde bulunan hazır sıva sayesinde, doğrudan cepheye uygulanarak gerek maliyet anlamında gerekse işçilikten zaman kazandıran "cephe kaplama" türleridir.

  Metpor Dekor Mantolama Levhaları, Binalara ve Dairelerde Şık Tasarım Çözümleri Sunar

  Sadece ek yeri diye tabir ettiğimiz mantolamanın birleşim yerleri tamir edilerek doğrudan boya uygulamaları yapılan hazır yalıtım malzemeleridir. Oldukça "pratik mantolama" malzemeleri olup, proje bütününde değerlendirecek olursak, klasik düz mantolama uygulamasından daha avantajlıdır. Dış cephe söve modelleri olarak bilinen dekoratif kaplama levhaları yalıtımı sıvası 3 mm ~ 5 mm kalınlıklarda değişkenlik gösterir.

  Dekoratif mantolama trendleri konusunda Metpor marka cephe kaplamaları, tam bir fiyat / performans ürünleridir. Metpor uzun yıllar yaptığı çalışmalarla dekoratif dış cephe kaplamaları konusunda uzman ve en fazla kullanılan marka durumuna gelmiştir. Yüksek yalıtım kapasitesine sahip Metpor mantolama levhaları çeşitli model ve ebatlarda üretilirken, bina cephelerine uygulanması ise oldukça pratik malzemelerdir.

  Binalarda Mantolama, Evlerde Mantolama Yapımı

  3. Mantolama Nasıl Yapılır?

  8 Maddede "mantolama paketi" Uygulaması Nasıl Yapılır?

  1. Aşama mantolama uygulaması öncesinde hazırlık aşamasıdır.
  2. Adım mantolama başlangıç profili su basman profili montajıdır.
  3. Adım yapıştırma harcı hazırlanması ve uygulanması aşamasıdır.
  4. Adım kısaca mantolama levhalarının montajı ve yerleştirilmesi işlemidir.
  5. Aşama mantolama plakalarının mantolama dübeli ile sabitlenmesidir.
  6. Maddede ise fileli PVC köşe profili ve köşebent profili montajı vardır.
  7. Adım sıva harcı katlarının oluşturulması ve donatı mantolama filesi uygulamasıdır.
  8. Son aşama olarak dekoratif mantolama sıvası ve son kat kaplamaları olan mantolama astarı ve mantolama boyası uygulaması karşımıza çıkar.

  Dış cephe mantolama işlem sırası yani, mantolama aşamaları bu şekilde yapılır.

  Dış cephe mantolama planlaması bina yalıtımında en ideal olan uygulama tekniğidir. Binanın bütün cephelerini eps strafor ısı yalıtım levhalarıyla boşluksuz olarak giydiririz. Dış cephede resimli anlatımla mantolama nasıl yapılır? için ilgili linke tıklayarak daha detaylı anlatımla ve görsellerle mantolama nasıl yapılır? sorusuna cevap bulabilirsiniz.

  4. Mantolama Stratejisinin Temel Amacı Enerjiden Tasarruf Etmek Üzerine Kuruludur.

  Binalarda dış cephe kaplaması yapılmasındaki asıl amaç termal köprüleme ve yapının soğutulması önlemektir. Özel bir dış mantolama şekli de, toprakla temas eden bütün yapı elemanlarını saran çevre yalıtımı yapılmasıdır. Dış cephede uygulanan mantolama çeşitleri için ilgili linkten detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca mantolama zorunlu mu? makalemizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

  Mantolamanın amacı nedir? dediğimizde, bina ısı yalıtımı genel olarak bir bölge ile diğer bölge arasındaki ısı alışverişini en aza indirmek amacıyla yapılan yalıtım uygulamalarına verdiğimiz genel bir isimdir.

  EPS Strafor Mantolama Uygulaması

  5. Dış Cephe "Mantolama Avantajları" Hakkında Bilgiler

  İzolasyon, ısı akışına bir bariyer görevi görür ve evinizi kışın sıcak ve yazın serin tutmak için gereklidir. Mantolama planlaması doğru yapılmış olan bir ev, yıl boyunca konfor, soğutma ve ısıtma faturalarını yarıya kadar azaltır. Bu da sera gazı emisyonlarını azaltarak çevre korumasına faydalı olur.
  İklim koşulları yapılması gereken mantolama seviyesini ve hangi çeşit mantolama yapılması gerektiğini etkiler. Binaya yapılacak mantolama uygulaması, mevsimsel ve günlük sıcaklık değişikliklerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir mantolama yöntemi olmalıdır.

  Mantolama, hava kötü koşullarına karşı korumaya yardımcı olur ve binalarda yoğunlaşma gibi nem sorunlarını ortadan kaldırması beklenir. Bazı mantolama çeşitleri aynı zamanda ses yalıtımı özelliklerine de sahiptir.

  Mantolamanın farklı avantajlarını sıralayacak olursak;

  1. Dış cephe mantolama uygulaması yapılmış binaların odaları kışın daha sıcak, yazın ise daha soğuk kalır. Bu nedenle, dış mantolama yapılmış bir bina hem yazın hem de kışın büyük rahatlık sağlar.
  2. Dış cephesine "mantolama" yapılmış bir bina, istenilen sıcaklık koşullarını güvenliğini sağlamak amacıyla daha az güç gerektirir. Bu da, enerji tasarrufu ve ek maliyet tasarrufu sağlar.
  3. Soğutucu, ısıtıcı vb. elektrikli aletlerin kullanımını azaltarak "elektrik enerjisi" için de tasarrufa katkıda bulunur.
  4. "Isı yalıtımı" tavan döşemesini koruyarak çatlamasını önler.
  5. İnşaat esnasında bir yapıda genleşme derzleri gerekli değildir.
  6. Mantolamada kullanılan malzemeler, betonarme döşemeden daha hafiftir.
  7. Mantolama malzemeleri yani "ısı yalıtım levhası" geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmektedir. Yani çevreye karşı duyarlı ve ekosistem dostudur.
  8. Mantolama sistemlerinin kurulumu oldukça pratiktir. Bu nedenle dış cephe kaplama uygulamasının hazırlık aşamasında mantolama analizi yapmak çok önemlidir. Başarılı bir mantolama sistemi için mantolama analizi doğru yaparak stratejimizi ona göre belirlemeliyiz.

  Mantolama Bilgi Rehberi, Mantolama Bilgi Servisi

  6. Binalarda Mantolama Ne Demek? ve Mantolama Nerelere Yapılır?

  Mantolama Yapılması Gereken Yerler? diye soracak olursak Kısaca, Bina iç ve dış duvarları şeklinde cevap verebiliriz. Bunu biraz daha detaylandıracak olursak, çevre yalıtımı, bodrum duvarlarında dikey olarak ve binaların sızdırmazlık katmanının dışındaki bodrum katının altında yatay olarak yerleştirilmiştir. Mantolama alternatifleri olarak dış cephe uygulaması yapılamadığı zamanlarda iç cephe mantolaması yapılmasını öneririz. İç cephe mantolama trendleri 2019 yılındda olduğu gibi 2020 yılında da önemli bir yalıtım stratejisidir.

  Mantolama Yapılması Gereken Yerler

  Binalarda Isı Yalıtımı Nerelerde Yapılır?

  • Dışa bakan duvarlar,
  • Depo, bodrum kat ya da garaj gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvar ve döşemeler,
  • Eğik ve düz çatılar,
  • Binanın toprakla temas eden döşeme ve duvarlarının yüzeyi,
  • Havalandırma kanalları, tesisat boruları gibi tesisat elemanlarına yapılır.
  • Çıkma tabanlarda "mantolama uygulaması" yapılmalıdır.
  • Bir ileri seviye olarak iç duvarda strafor duvar panelleri ile kusursuz yalıtım sağlanabilir.

  Yapısal kararlılık kriterlerini ve nem maruziyetine uzun süreli sağlamlığı sağlamalıdır. Dış cephe mantolama yapmak amacıyla iyi bir örnek, birleşik yalıtım sistemleridir, işte bu sistemlere "termal dış cephe kaplama" ya da "ısı yalıtımı" adını da veririz. Bir yalıtım katmanı, güçlendirilmiş bir katman ve son bir kaplama katmanından meydana gelir. Güçlendirilmiş katman ve son kat kaplama, mantolama malzemesini mekanik baskıya ve hava koşullarına karşı kornması için planlanmıştır.

  Böylece yalıtım, ısı aktarmasına engel olarak çalışır, yaz aylarında istenmeyen ısıyı önlemeye yardımcı olur ve kışın çok değerli olan ısıyı koruma vazifesi görür. Aslında, tek kata dahi termal mantolama uygulaması iyi yapılmış bir ev, tavandan, duvarlardan ve zeminden geçtiğimiz bütün ısı akışının % 60'ını durdurabilir.

  Duvarların U - değerini iyileştirmenin netice olarak elektrik ve doğal gaz ihtiyacını azalttığı kanıtlanmıştır. Dahası yapılan araştırmalar sonucu bu U - Değerinin iyileştirilmesi bunun dışında elektrik düzeneğinin ebatının da azaltılabilmesi için pik yükünü önemli ölçüde azaltır. Dış cephede mantolama nerelere yapılır? makalemizden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Pik yükünün azaltılması demek elektrik enerjisi olarak da enerji tasarrufu yaptığımız anlamına gelir. Sitemizde, mantolama alanı nasıl hesaplanır? kategorisinde bulunan makalemizi de incemelenizi tavsiye ederiz.

  Köpük levhalar - ısı yalıtım panelleri - çatıdan temele kadar evinizin hemen hemen her yerini yalıtmak için kullanılabilir. Dış duvar kaplamalarında, bodrum duvarları için iç duvar kaplamalarında ve tavan kapakları gibi özel uygulamalarda çok etkilidirler. İyi termal direnç sağlarlar (aynı kalınlıktaki diğer yalıtım malzemelerinin çoğundan 2 kat daha fazla) ve ahşap ve çelik saplamalar gibi yapısal elemanlarla ısı iletimini azaltırlar. Köpük levha yapımında kullanılan en yaygın malzeme türleri arasında polistiren (strafor) bulunur.

  Mantolama Firmaları, Dış Cephe Mantolama

  7. Mantolama İle "Enerji Tasarrufu" Nasıl Yapılır? 

  Bir binadaki mantolama uygulaması, enerji tüketiminin en mühim alanı soğutma ve ısıtma yüküyle bağlantılı olduğu için, dış cephe binaların mantolaması enerji tasarrufunda en önemli rolü oynamaktadır. Binalarda mantolama stratejisi aynı zamanda bir binanın içerisindeki konforu (soğutma ya da ısıtma) korur ve sera gazı emisyonlarını azaltan trend bir uygulama olduğunu yukarıda vurgulamıştık.

  Mantolama Faydaları, Mantolamanın YararlarıMetpor dış cephe mantolama, bir boşluk duvarının boşluğuna yerleştirilir. Boşluk yalıtım malzemesi ile tamamen ya da kısmen doldurulur, ek bir "izolasyon katmanı" olarak kullanılabilen ya da boşluğu havalandırmak amacıyla kullanılabilecek bir hava boşluğu için yer bırakarak "izolasyon" malzemesinin kurumasını hızlandırır. Boşluk mantolaması, restorasyonlarda ve yeni binalarda kaplama olarak kullanılır.
  Yenileme esnasında tarihi binaların ya da apartmanlarda, sitelerde anlaşmazlıklar sonucu toplu mantolama kararı alınamaması gibi durumlar için "içten mantolama" tercih edilir. İç cephe mantolamayı, "bireysel mantolama sistemleri" olarak da tanımlayabiliriz. İç cephe mantolama sistemlerinin az da olsa bir takım dezavantajları vardır. Mesela, daire içinin kışın az soğutulması ve termal köprü sorunları çıkarması kaçınılmazdır. Yani termal köprülerle ilgili denetlenemez zorlukları olması iç cephe mantolama için bazı handikaplar yaratıyor. Ayrıca, yaz aylarında aşırı ısınma problemi, iç yüzeylerdeki termal kapasitenin azalması ile artmaktadır. Kısacası bir yapıyı dıştan mantolamakla içten mantolamak arasında fiziksel nedenlerden dolayı farklar vardır.

  Mantolama Uygulaması, İstanbul Mantolama

  8. Dış Cephe Mantolama Malzemeleri ve Özellikleri

  Binaların yalıtımında kullanılan mantolama malzemeleri şekillerini korumak, küf ve parazitlere karşı dirençli ve sağlam olmak üzere planlanmış olmalıdır. Yapının nem dengesi pozitif olmalıdır. Buna göre, çözülme zamanı (kış) esnasında yapının içerisinde biriken suyun, buharlaşma zamanı (yaz) esnasında dışa çıkarılması gerekir. Rüzgar geçirmez bir katmanın dış yüzeye yerleştirilmesi ve iç yüzeye hava geçirmez olması, "yalıtım" malzemesi formunun samimi nemli ve ılık oda havasıyla ya da dıştan soğuk bölge havasıyla perfüze olmasını önler.

  Kullanım alanına bağlı olarak, mantolama malzemeleri yangından korunmak için emniyet gereksimlerini sağlamalıdır. Binalarda ısı yalıtımı nedir? dediğimizde, ısı yalıtımı uygulaması bir binanın dış cephesi üzerinde istenmeyen ısı kaybını ya da ısı kazancını azaltır. Bu sayede, binaların soğutulması ve ısıtılması amacıyla daire içinde enerji talebini azaltır ve bundan dolayı sera gazı emisyonlarını ortadan kaldırmak için yapmış olduğumuz önemli bir azaltma önlemidir.

  Mantolama Malzemeleri, Isı Yalıtım Levhalarıyla MantolamaGenişletilmiş Polistiren, EPS Strafor (Köpük) Trendleri

  Genel tanımını yapacak olursak "polistiren", her iki petrol ürününde de benzen ve etilen'den türetilen monomer stirenden yapılmış sentetik bir aromatik polimerdir. "Strafor Polistiren", köpük levha ısı izolasyonu ve ufak polistiren taneciklerinden meydana gelen bir tür gevşek dolgu yalıtımı gerçekleştirmek amacıyla devamlı kullanılan renksiz, şeffaf bir termoplastik bir malzemedir. Polistiren köpüklerin % 95 - 98 havadır. Polistiren strafor malzemeler süper ısı yalıtkanlarıdır. Bina mantolaması için yalıtım metrik değerleri mükemmel olan malzemelerdir.

  Bu amaçla genelde betonarme yalıtım formları ve yapısal yalıtımlı panel bina sistemleri gibi binalarda ve dairelerde yalıtım malzemeleri olarak kullanılırlar. Genişletilmiş (EPS) ve çekilmiş polistiren (XPS) her ikisi de polistirenden yapılır, fakat EPS strafor mantolama malzemeleri, birbirine kaynaşmış ufak plastik boncuklardan meydana gelir ve XPS, bir formdan tabakalar durumunda preslenmiş erimiş bir köpük mantolama malzemesi olarak başlar.

  XPS en çok köpük yalıtımı olarak kullanılır. Polistiren EPS strafor için daha kapsamlı ve detaylı bilgilere ilgili linkten ulaşabilirsiniz. Eps strafor köpük yalıtım malzemeleri aynı zamanda "mantolama" uygulamasını tamamlayıcı bir unsur olan söve imalatları için de bu "strafor malzemeleri" kullanırız.

  Binalarda Mantolama Uygulamaları

  9. Eps Strafor Köpük Levhalar ve Mantolama'da Kullanım Alanları

  Genişletilmiş polistiren (EPS) sert ve sert, kapalı hücreli bir köpüktür. Yapı ve inşaat uygulamaları, genişletilmiş polistiren talebinin aşağı yukarı üçte ikisini oluşturmaktadır. Boşluklu duvarların, çatıların ve beton zeminlerin yalıtımında kullanılır. Düşük ağırlık, sertlik ve şekillenebilirlik gibi teknik özelliklere sahip olmasından dolayı, genişletilmiş polistiren tepsiler, tabaklar ve balık kutuları gibi çok farklı ve detaylı uygulamalarda kullanılabilir. Dış cephede resimli anlatımla dış cephe kaplama uygulaması için ilgili linkten faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

  Hem genişletilmiş hem de ekstrüde polistirenin kapalı hücreli bir yapıya sahip olmasına rağmen su molekülleri doğrultusunda geçirgendir ve bir buhar bariyeri olarak değerlendirilemezler. Genişletilmiş polistirende, bağlı peletler arasında açık bir kanal ağı meydana getiren genişletilmiş kapalı hücreli peletler arasında geçiş boşlukları vardır. Su buz olarak donarsa, genleşir ve polistiren topakların köpükten kopmasına engel olabilir. Dış cephe mantolama nedir? makalesinden ayrıntıları inceleyebilirsiniz. 

  Binalarda mantolama neden ve nasıl yapılır? dediğimizde, Polistiren strafor köpük ısı yalıtım levhaları oran olarak daha az kalınlık özelliğine sahip olmasından dolayı üstün mantolama "Yalıtım R değerleri" sağlar.

  Bir binanın bütün duvarlarında ısı yalıtımı amaçlı kullanılabilirler ve bilhassa dış cephe kaplaması, bodrum duvarlarında "yalıtım yapmak" için, iç duvarları kaplama ve zemin kirişlerinin esasları bulduğu tavan kaplama ya da hava boşlukları gibi dairelerde özel uygulamalarda etkilidirler. Çatı kirişleri arasındaki boşlukları yalıtılmamış tavan aralarında izolasyon sağlamak için etkin bir malzemedir.

  İç duvar uygulamalarında kullanıldığında, strafor duvar paneli şık bir "ev dekorasyonu" ve bununla birlikte yüksek oranda "izolasyon" sağlar. İç cephede daire mantolama amaçlı kullanılan strafor duvar kaplama levhaları boya veya ektra farklı bir uygulama yöntemi gerektirmez.

  Köpük levha aynı kalınlıktaki başka malzemeler ile kıyaslandığında iki katından fazla mantolama ve kusursuz termal direnç sağlar. Çeşitli uygulamalarda kullanılmak için basitçe ihtiyaç duyulan ebatlara kesilebilirler.

  Mantolama Modelleri

  10. Termal Köprü Nedir? Mantolamanın Termal Köprü Kazanımları

  Termal köprüler dört ana gruba ayrılır:

  • Geometrik termal köprüler, ısı yayan ya da soğuran yüzey alanının büyütülmesiyle oluşturulur. Örnekler, dış bölümlerin iç ya da dış köşeleri (3 ebatlı termal köprüler) ya da oda kenarlarıdır (2 ebatlı termal köprüler).
  • Malzeme özelliklerine göre termal köprüler, bir yapısal elemanın bir ya da birkaç katmanının termal değerlerinin değiştirildiği alanlara yerleştirilir (örneğin bir tuğla duvardaki beton sütun, elemana montaj ekipmanı).
  • Kütle akışına bağlı termal köprüler, enerji aktarımına sahip malzeme taşıma yerleridir (hava kaçağı, boruların yapısal elemanlardan geçmesi).
  • Diğer bir özel termal köprüden başka bir küme oluşturulur. Bunlar, çevredeki diğer yapı elemanlarından daha yüksek U - değerleri ile değil, ulusal olarak değişik yüzey sıcaklıklarının (harici bir duvardaki radyatör) sebebiyle bulunduğu lokal olarak çoğalan ısı iletimi ile karakterize değillerdir.

  Yukarıda açıkladığımız termal köprü çeştlerinin kombinasyonları da mümkündür.

  Özellikle ısı yalıtımı iyi yapılmış binalarda, termal köprülerden kaçınmak stratejisi kilit bir rol oynar, zira termal köprülerden geçtiğimiz iletim kayıpları genel ısı iletim kayıplarına hâkim olabilir. Bu amaçla, gereksiz termal köprülerden kaçınmak, ısıtma enerjisinden tasarruf edilmesine yardımcı olur ve bu tasarrufta maliyetleri düşürür, bununla birlikte "mantolama, doğayı ve çevreyi korumaya katkıda bulunur".

  Isı köprülerinin bir başka riski, bu bölgelerdeki kötü yalıtımın bulunduğu düşük iç yüzeylerdir. Böylece, yapısal elemanın içerisinde ya da iç yüzeylerinde yoğuşma ve terleme oluşma riskini arttırır. Buda, binanın ciddi şekilde zarar görmesine ve mantar, küf oluşumuna sebep olur.
  Isı köprülerinin bu olumsuz etkileri, mantolama katmanları yani ısı yalıtım malzemelerinin yerleşimini dikkatlice planlayarak büyük ölçüde azaltılabilir.

  Son kat olarak uygulayacağımız "dış cephe boyası" da dikkatli seçilmelidir. Kalite değeri düşük dış cephe boyaları kısa süre sonra çatlama, solma, kararma gibi olumsuz reaksiyonlar gösterecektir. Bu nedenle "dış cephe boyası" atlanmaması gereken önemli bir ayrıntıdır. cepheler için "dış cephe boyası" makalemizden daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  11. Mantolama Planlaması İçin Firma Seçimi

  Dış cephede ısı yalıtımı için apartman mantolama kararı alındıktan sonra piyasada geçerli olan geniş bir aralıktaki mantolama fiyatları çoğu zaman yanıltıcı olmaktadır. Bütçe kaygılarıyla seçilen düşük bedelli merdiven altı mantolama üretimleri ve yanar ham maddeli mantolama ürünleri, sektördeki "cephe kaplama fiyatları" mantolama ürünlerine olan güveni sarsmaktadır. Çalışacağınız mantolama firmaları, muhatapların mevzuata uygun üretim yaptığı, bilinilirliği, güvenilirliği araştırılmalı ve referansları incelenmelidir.

  Binaların ısı yalıtımı uygulaması için mantolama firması nasıl seçilir? isimli makalemizden pratik ve faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. Dış cephe için mantolama fiyat teklifleri alınırken, en az 3 mantolama firmasından fiyat alınız. Mantolama için fiyat teklifleri değerlendirilirken bazen yanılan apartman yönetcileri veya mülk sahipleri olabiliyor. Mantolama için aldığınız fiyat teklifleri düz mantolama mı? yoksa tasyun mantolama veya dekoratif isı yalıtım mantolama uygulaması mıdır? buna dikkat etmenizi öneriririz. Isı yalıtım malzeme kalınlığına dikkat ediniz. Cephe yalıtımı mantolama uygun kalınlıktaki malzemelerle yapılmalıdır. mantolama kalınlıkları ile ilgili makaleye linkten ulaşabilirsiniz.

  Mantolama İle Dış Cephe Kaplama Yöntemleri

  12. Mantolama Deneyimleri

  Pasif evler bizlere, geleneksel ısı yalıtım malzemeleri için gereken daha kalın yalıtım katmanlarının basitçe yapılabilidiğini gösteriyor. Sadece yalıtım değil, ev dekorasyonu amacıyla yapılan mantolama tendleri de mevcuttur. Dış cephe mantolama püf noktaları isimli makalemize linkten ulaşarak mantolamanın püf noktaları hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Aslında "mantolama" küçük oranda da olsa "su yalitim" içinde fayda sağlar. 

  Çoğu yapı mantolama uygulaması için yeterli alan sağlar. Alan yoksa ya da ek alan ek maliyet gerektiriyorsa, daha farklı mantolama çeşitleri uygulanabilir. Daha kalın izolasyon katmanlarının tüketimi kolaydır.

  Elbette, kalınlığı yüksek mantolama seviyeleri daha pahalıya mal olur fakat, mantolama malzemeleri oran olarak fiyat bakımından çok daha ucuzdur. Peki mantolama nasıl hesaplanır? makalesinde dış yalıtım nasıl yapılır? cevaplarını ayrıntılı olarak ilgili linke tıklayarak bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Mantolama Çeşitleri, Mantolamanın Zararları

  13. Dekoratif Mantolama Nedir? Dekoratif Mantolama Trendleri

  Dekoratif alternatif mantolama çeşitleri şöyledir;

  • Fugalı Dış Cephe Kaplama
  • Yalı Baskı Cephe Kaplaması
  • Terracotta Duvar Yalıtım Panelleri
  • Ahşap Desenli Cephe Kaplama

  Dış cephe yalıtım malzeme çeşitleri dediğimizde, yalı baskı dış cephe kaplamaları, fugalı dış cephe kaplaması, ahşap görünümlü mantolama gibi EPS hazır mantolama sistemlerinden bahsetmiş oluruz. Binalarda ısı yalıtımının yanı sıra dekoratif mantolama yüzey tasarımlarıyla binanızın farklı renklerde boyanmasıyla görsel olarak daha iyi görünmesine, göze hitap etmesine yardımcı olur.

  Dekoratif dış cephe kaplama malzemeleri, "dekoratif mantolama alternatifleri" ya da dekoratif mantolama paneli olarak ta isimlendirilebilir. Oldukça fazla kullanılan bu mantolama çeşitleri, dış cephe kaplaması olarak gerek "İstanbul" gerekse tüm "Türkiye" genelinde ilgi gören bir üründür. Dış cephe mantolama ne işe yarar? sorusunun ayrıntılı açıklamalarını linke tıklayarak ilgili makaleden öğrenebilirsiniz.

  Dekoratif mantolama tekniklerinden olan ve çok tercih edilen "dış cephe mantolama malzemesi" olan ahşap görünümlü dış cephe kaplaması makalemizi inceleyebilirsiniz. Bu mantolama malzemeleri Metpor Söve & Mantolama tarafından üretilmektedir. Metpor ısı yalıtım uygulamalarında, ısı yalıtım levha yapıştırıcısı olarak "filli boya" veya "Polisan" markalı toz yapıştırıcı grubunu kullanır.

  Mantolama İle Yalıtım Çözümleri

  14. 2020 Alternatif Mantolama Fiyatları, Dış Cephede Mantolama Hesaplama 2020

  Mantolama maliyeti hesaplanması için, 3 cm, 4 cm kalınlığında ya da 5 cm strafor köpük bilgisayar ile kesildikten sonra üzerine "söve harcı" adı verilen cephe kaplama malzemesiyle söve kaplama makinası vasıtası ile üzeri kaplanır. 5 cm strafor mantolama köpüğü, Metpor Mantolama ve Söve sistemlerinde istenilen kalınlıklarda üretilebilmektedir. Örnek olarak "6 cm strafor mantolama levhası", 7 cm izolasyon paneli, 8 cm dış cephe mantolama alternatifleri şeklinde liste uzayarak, 10cm mantolama plakası hatta 15 cm cephe kaplaması olarak da tercih edilebilirler.

  Metpor Söve & Mantolama Ürünleri Üretici Firmadır. Ürünlerimizi kendi tesislerimizde üretmekteyiz. Sonuç olarak "söve kaplama harcı" ile dayanıklılığı daha da artmış olur. Dış cephe kaplama uygulaması yapacak olan en iyi mantolama firmaları sizlere bu seçenekleri sunarlar. istanbul'da genel olarak 3 cm ya da ağırlıklı olarak 4 cm mantolama levhaları kullanmaktayız.

  Buna göre İstanbul mantolama fiyatları dediğimizde, mantolama metrekare fiyatı, m2 birim olarak 3 cm için 29.00 ₺ + KDV iken, 4 cm içinse 32.00 ₺ + KDV olarak hesaplama yapılır. Bu mantolama strafor fiyatları 2019 yılı için geçerliliğini korumaktadır. Dış cephe mantolama fiyatları 2018 yılında 24.00 TL + KDV iken Dolar ve Euro para birimlerinde yaşanan döviz kuru dalgalanmaları nedeniyle 2019 yılında fiyatlar artış gösterdi.

  2020 mantolama fiyatları ise, 3 cm mantolama levhası için 32.00TL + KDV, 4 cm mantolama plakası 35.00TL + KDV dir. Bu ısı yalıtım levha fiyatları dekoratif mantolama çeşitlerinden olan yalı baskı mantolama ve fugalı kaplama için öngürülüyor.

  En iyi Mantolama Uygulamaları, Mantolama Fiyatları

  Mantolama Ölçüleri Nasıl Alınır?

  Dekoratif mantolama modelleri, 4 cm kalınlığında EPS strafor köpük paneller üzerine akrilik ve mineral esaslı kaplama malzemeleri ile kaplanmış bir bina ısı yalıtımı ve dekorasyon malzemesidir. Mantolama panelleri, isteğe bağlı olarak farklı ölçülerde üretilebiliyor. Standart olarak imal edilen kaplama panelinin boyutları 3 cm x 50  cm x 200 cm olarak imal edilmektedir.

  200 cm’lik kaplama malzemesinin boyu standart, diğer ölçüler ise değiştirilebiliyor. Yapılacak uygulamalarda mantolama Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Adana gibi büyükşehirlerde pahalı olan doğalgaz maliyetlerini geriye doğru çekmekte oldukça avantaj sağlayan bir dış cephe isı yalıtım sistemi çeşididir.

  Mantolama birim fiyat konusu ile alakalalı sizlere, bina mantolama fiyatları, mantolama birim fiyat, mantolama m2 fiyatları makalelelerimize de göz atmanızda fayda olduğunu düşünüyoruz.

  Enerji Kimlik Belgesi Nedir?, Mantolamada EKB Kavramı

  Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, bünyesinde "enerji kimlik belgesi" uzmanı istihdam eden enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenir. 

  Enerji verimliliği danışmanlık şirketleri, binanızı inceleyerek; yapım yılı, yönü, konumu vb. genel bilgileri, binanızın hangi yapı malzemelerinden inşaa edildiği, yalıtım durumu, çatı, dış cephe mantolama sistemleri, döşeme ve pencere alanları vb. temel bilgileri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimlilikleri, sıcak su sistemi ile ilgili teknik bilgileri ve kullanılan aydınlatma elemanlarının tipi, sayısı vb. bilgileri toplar. 

  Elde edilen bu bilgiler ışığında EKB uzmanı binaların enerji performansına dair gerekli hesaplamaları yaparak enerji kimliğini üretir ve ilgili idarelere onaylatır.

  Mantolama Hesaplama İçin Bina Ölçümü
  • Çalışma yapılacak dış cephe adeti teşhis edilir.
  • Mantolamanın hesaplanması için cephelerin eni ve boyu ayrı ayrı ölçülür.
  • Cephedeki boşluklar (pencere, balkon, kapı vb.) ayrı ayrı ölçülür.
  • Tüm cephelerin toplam alanı m2 olarak hesaplanır.
  • Dış cephedeki bütün boşlukların (pencere, balkon, kapı vb.) toplam kapladığı alan yine m2 cinsinden hesaplanır.
  • Toplam cephe alından, bütün boşluklar düşüldükten sonra "mantolama uygulaması" yapılacak alan m2 cinsinden belirlenir.

  Mantolama m2 Fiyatları, 2020 Mantolama Klavuzu

  15. Mantolama Yüzde Kaç Tasarruf Sağlıyor?

  Dekoratif mantolamalı ısı yalıtım levhaları birbirlerine geçmeli bir şekilde üretilmektedir. Teknik veriler bazında 3 cm’lik bir EPS mantolama levhası, ortalama bir binanın ısı yalıtımında % 40 - % 55‘e kadar tasarruf sağlıyor. Mantolama uygulaması yüzde kaç tasarruf sağlıyor? sorusunun çok farklı cevapları vardır. Her kafadan bir ses çıkmaktadır. Kimi firmalar % 35 tasarruf sağladığını söylerken, daha başka firmalar da işi abartıp % 85 tasarruf ettiğini iddia ediyor.

  Mantolama yüzde kaç tassarruf sağlar? meselesiyle alakalı en doğru bilgi ise şu şekildedir. Dış cephesine "ısı yalıtımı" yapılan binanın yapısı, doğrama, pencere anatomisi, binanın rakım seviyesi, yapının bulunduğu ilin mevsimsel şartları, binanın strüktüründe kullanılan malzemeler, binanın kat sayısı ve yüksekliği, her katta kaç daire olduğu hatta binanın bulunduğu sokaktaki diğer apartmanlara olan konumu dahi "mantolama performansı" için etki eden parametrelerdendir. Bu nedenle net bir yüzde vermek mantıklı bir yaklaşım değildir. Ama Metpor olarak mantolama yüzde kaç tasarruf sağlar? dediğimizde uygulamalarımızda aldığımız enerji tasarrufu ortalama sonucu % 40 ile % 55 arasındadır.

  Dekoratif mantolamalı "ısı yalıtımı" diye tanımladığımız sistem normal ısı yalıtımı panelinin üzerine 25 ya da 50 cm. de bir fuga (derz) açılması suretiyle yapılan mantolama trendleri arasındadır. Dekoratif mantolamalı izolasyon malzemeleri dış cephede ayrı bir estetik dekoratif görünüm kazandıran mantolama alternatifleri arasındadır. Dekoratif mantolama plakaları, "pratik dış cephe mantolama" uygulamalarındandır.

  Klasik fileli mantolama sisteminde, dekoratif mantolama sağlanabilmesi için ustalar tarafından cephede dekoratif mantolama (fuga, derz) açma yapılırsa hem düzgün olmaz hem de maliyet artırır. Kısaca özetlemek gerekirse dekoratif mantolama diye adlandırdığımız ısı yalıtım uygulaması, düz mantolama dediğimiz fileli sisteme göre görsellik anlamında binaya estetik, mimari bir kazanım sağlar.

  Dış cephede fileli mantolama nedir? makalesinden ayrıntılı olarak bilgi alabilirsiniz. Yani hazır mantolama panelleri üzerine, mantolama sıvası yapılmaz. Kendinden sıvalı hazır ısı yalıtım levhaları doğrudan cepheye uygulanabilmesi planlanarak ürettiğimiz mantolama levhalarıdır.  Kendiliğinden su yalitim özelliği mevcut olup 2019 yılında binlerce m2 uyguladığımız mükemmel mantolama malzemeleridir.

  Mantolama Analizi, En İyi Mantolama Malzemeleri

  2020 Mantolama Trendleri ve 2020 Villa Dış Cephe Modelleri
  Son senelerde villa mantolama çeşitleri arasında EPS strafor ile söve ve dış cephe kaplaması en önde gelmektedir. Villarda mantolama modelleri için üretilen dış cephe kaplama modelleri veya iç cephe kaplama malzemeleri, ısı yalıtımı değerlerinin mükemmel oluşundan dolayı ki bunları sıralayacak olursak, yüksek mukavemet, B1 sınıfı alev almaz özelliği, ileri seviye görsel tasarım özelliklerinden ve en ucuz yalıtım malzemeleri olmasından ilk tercih edelen villa mantolama için kullanılan dış cephe kaplama paneli diye adlandrdığımız malzeme tipleridir. 
  Müstakil evlerde kullanacağımız ısı yalıtım malzemeleri bina ömrü kadar yaşam değerlerine sahiptir.
  Binaların "dış cephe mantolama" uygulamasında tercih edilebilecek mantolama modelleri ve renkleri, ısı yalıtım sistemleri ile uyumlu, silikon teknolojisi yardımıyla suya dayanıklı, soluk alabilen ve kendi kendini temizleyebilen dış cephe boyalarından oluşmaktadır.
  Mantolama Hakkında Kapsamlı Bilgi Rehberi
  2018 Mantolama Modelleri - Dış Cephe Modelleri 2019 - 2020 En Yeni Mantolama Trendleri

  Bina dış cephe kaplamaları, özel yüzey kaplamaları ve "ısı yalıtımı" yapımına ideal malzemelerden yapılmış olan "mantolama malzemeleri" ve diğer dış cephe kaplamaları kullanılarak ısı transferinin kısmen ya da tamamen bastırılmasına yönelik yapılan bir mantolama stratejisidir..

  Yalıtım levhaları ile izolasyon, malzemenin ısıl ilişki halindeki malzemeler arasında ısı transferini engel olan bir işlemdir. İzolasyon tipleri ısı iletkenliği ile ölçülür. Binalarda dış cephe kaplaması amacıyla düşük termal iletken özelliğine sahip "cephe malzemeleri" veya "sandviç panelleri" kullanılır.

  Bina Dış Cephe Mantolama Görselleri Mantolama Rehberi Metpor'da.

  Bina dış cephe görselleri için doğal taş görünümlü strafor kaplama paneli, adından da anlaşılabildiği gibi cephelere doğal taş manzarası veren, sağlam, dış etkenlere sağlam bir "cephe mantolama" yöntemidir. Dış cephe kaplama tipleri tarafınden dekoratif tarafı ağır basan bu yöntemde, kendisine has taş rengi tespit edilen bisküvi tuğlalar kullanılmakta ve binaların manzara tarafınden zenginleşmesi ve çevresinin düzenini sağlamak amaçlı kullanılabilmektedir. Bu uygulamalar bina dış cephe görselleri için zenginleşme ve verim sağlar. Söve modelleri, kat silmesi, payanda gibi dekoratif mantolama aksesuarları bu noktada oldukça önem kazanıyor. Kat silmesi veya söve modelleri gerek tasarım açısından gerekse mantolama uygulama detayları açısından tamamlayıcı bir yöntemdir.

  Ahşap dış cephe kaplama, strafor ısı yalıtımı levhası olarak (söve) üretildiği için, binaya çok doğal bir görüntü vermektedir. Hafiftir ve binaya çok yük getirmemektedir. Fakat ahşap malzemelerin yanıcı özelliğinin yüksek olması sebebiyle her ne kadar göze hoş görünse de dış cephede tercih edilme seviyesi düşüktür. Bunun için alternatif olarak ürettiğimiz "strafor duvar paneli" malzemelerimiz vardır. 

  Mantolama firmaları tanımı, soğuk havanın evinize girmesini önlemek için yapınızın çatısı ve duvarları için ısı yalıtımı gibi hizmetleri mantolama firmaları sunar. Soğuk iklimlerde bulunan yerler için, evin içindeki ısıyı yakalamak için başka bir yol daha var. Binalarda dış cephe mantolama yapan firmalar konusunda hala karanlıktaysanız ve karar veremiyorsanız "mantolama firması nasıl seçilir?" makelemizden faydalanabilirsiniz.
  "Metpor Mantolama" 1980 yılında kurulan bu işin her alanında uzmanlaşmış bir "mantolama & söve" firmasıdır. Geçmişteki tecrübeye olan kayda değer bağlılığımız, gelecek için yaptığımız işin kalitesi için bir üne sahip olmamızı sağlamıştır. Mantolama fiyatları çok rekabetçi olsa da tecrübemiz ortak projelerde proaktif bir rol almamızı sağlıyor. Binalarınızın mantolama fiyat teklifleri için bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

  İç Cephe Mantolama ve İç Mekan Yalıtımında Trend Malzemeler "Daire Mantolama"

  Yapı dekorasyonu üstünde titizlikte durulması gereken konular arasında gözardı edilen iç cephe mantolama uygulamaları da var. Her ayrıntıyı incelikle elden geçirilerek meydana görkemli bir yapıt çıkmalıdır. Bunun için çok sayıda etken vardır aslında. Kullanılacak alanda tercih edilen strafor cephe panellerinin nasıl seçilmesi gerektiği ve hangi mantolama malzemesinin kullanılması gerektiği doğru analiz edilmelidir.

  Yapının bütün hatlarında modern bir tasarım mı? yoksa klasik eğilim bir tasarım şekli mi olacağı netleştikten sonra harekete geçilmelidir. her şeyin daha yolun başında belirlenmiş olması yol haritasında sonradan oluşacak problemlerin önüne geçer. Kapı seçiminden duvar tercihine kadar her şeyin netleşmiş olması aynı vakitte iç cephe mantolama uygulamasına da sürat kazandırır.

  Seçilecek iç cephe mantolama panelleri hem ekonomik hem dayanıklı hem de işlevsel olmalıdır. Mevcut alanlar maksimum civarda kullanılmalı ama boğucu olmamalı. Duvarlarda tuğla desenli strafor yapabilir mesela. İç cephe strafor kaplama, ısı izolasyonu malzemesi olmasının beraberinde, değişik model ve desenleri ile iç cephelerin değişik bir havaya kavuşmasını sağlamaktadır.

  inşaat ve dekorasyon dünyası her gün kendini geliştirerek büyümekte olup yurt içi ve yurt dışı fuar organizasyonları ile bu gelişmeleri yakından takip etmek mümkündür. Her birey bir başkasından farklı olduğu sürece diğerlerinden bir adım öndedir. Bu konu en çok biz mimarlar açısından önemlidir. Kişilerin ihtiyaçlarına ekonomik ve sağlam yapı çözümleri bulmak bizlerin işidir.

  Örneğin bir villa için strafor duvar paneli kullanımı villa sahibi için oldukça mantıklıdır. Bunu çekici hale getirebilmek için ise ahşap dekoratif duvar panelleri kullanmak "iç cephe mantolama" için yeterli olacaktır.

  Duvarlarda Mantolama Yapma Stratejisi Yüksek Oranda Enerji Tasarrufu Sağlar.
  • Duvarlarda mantolama ısıl konfor sağlar,
  • Isı kayıp ve kazançlarının azaltılması konusunda avantaj sağlar,
  • Duvarların mantolaması yoğuşmanın önlenmesi için görev yapar,
  • Isı köprülerinin ortadan kaldırılması için duvar kaplamaları bariyer oluşturur,
  • Strafor duvar kaplamaları duvarlarda rutubet oluşumunun önlenmesi konusunda çok faydalıdır,
  • Yangın koruma performansı için önemlidir,
  • Gürültünün önlenmesi konusunda duvarların mantolanması yüksek oranda ses yalıtımı avantajı vardır,
  • Desen çeşitleriyle "duvar panelleri" tasarım anlamında zengin seçenekler sunar.

  METPOR imalatı olan Trendwall iç cephe "strafor duvar panelleri" sayesinde hem "dekoratif" aynı zamanda sağladığı "izolasyon" özelliğiyle "kendin yap mantolama" avantajlarından yararlanabilirsiniz. Tamamlayıcı bir şekilde çatı ve teraslarda yapılacak su izolasyonu ve ısı yalıtım uygulamalarıyla, dairelerde ve diğer iç mekanlardaki havanın verim devamlılığını koruyarak, yaşayan insanlar için üstün niteliklere sahip yaşam alanları oluşturmaktadır.

  Bütün bu nedenleden dolayı "metpor dekor mantolama" uygulamasının zorunlu durumuna gelmesi sebepleriyle bir uygulama yapılacaksa tam olarak yapılmalı ve iç cephe ısı yalıtımı da yapılmalıdır. Yapılarda kullanılacak mantolama ürünlerinin çevresel etkileri bina düzeyinde ve kullanım ömrü boyunca değerlendirilmelidir.

  Daha az verimli yalıtım malzemeleri için daha büyük miktarlarda malzeme ve para harcamak gereklidir ve mantolama malzeme seçimi de diğer şeylerin yanı sıra sabitleme yöntemlerini de etkiler. Daha iyi yalıtım özelliklerine sahip malzemeler daha fazla enerji tasarrufu sağlar ve böylece mantolama sayesinde uzun vadeli çevresel etkilerini azaltır.

  Sonuç Basit

  -> Bina cephesine yapılacak "mantolama yalıtımı" uzun ömürlüdür ve üretimden sonra ısı yalıtımı, değiştirme veya bakım gerektirmeden çok uzun yıllar zarar görmeden binayı korur. Bu nedenle, uzun ömürlü kaliteli mantolama malzemeleriyle beraber, sürdürülebilir bina mantolama sistemlerinin seçilmesi ve kullanılacak mantolama aksesuarları ( söve, kat silmesi, payanda vb. ) önemlidir. Kat silmeleri ile ilgili makalemize linkten erişebilirsiniz.

  -> Bir binadaki ısı yalıtım seviyesinin, binanın çevresel etkisi üzerinde mantolama malzemesi seçiminden daha fazla etkisi vardır. Enerji tüketimini sınırlamak ve yüksek verimli mantolama malzemelerini seçmek için mümkün olduğunca bütün yüzeylere yalıtım yapmanızı öneririz. Daire mantolama teknikleri için trendwall duvar panellerini inceleminizi öneriyoruz.

  Sonuçlar, mantolanmamış duvarların dış yüzeyine strafor bazlı bir mantolama kaplaması yapmanın, nem tehlikesini önemli oranda azalttığını ya da tamamıyla ortadan kaldırdığını göstermektedir.

  Ayrıca, bilhassa eski yalıtımsız binalar ve bundan dolayı binanın enerji kullanımı için duvar ısı kayıplarını mühim ölçüde azaltır. Buna ek olarak, bu mantolama yapma stratejisi, pencere meydana çıkardığı gibi birtakım termal köprüler için de çok ideal bir çözüm olacaktır. Binalarda mantolama uygulama yöntemi ve yüksek yalıtım performansı sayesinde, ortalama bir ısı yalıtım levhasının bu tür ısı kayıplarını azaltmada büyük katkı sağlayacağı bilimsel bir gerçektir. Bu nedenle, bu tür mantolama kaplamaları, geleneksel mantolamanın zor bulunduğu ya da alan ya da inşaat kısıtlamaları nedeniyle daha ince strafor duvar panelleri ile ısı yalıtım kalınlıklarına gereksinim duyulan yerler için iyi bir çözüm olabilir.


  Hızlı Erişim Linkleri


  Mantolama Trendleri, En Kaliteli Mantolama Rehberi Metpor'da | Isı Yalıtım Malzemeleri ve En İyi İzolasyon Malzemeleri Özellikleri | Dış Cephe Kaplama Rehberi, Dış Cephe Mantolama 2019-2020 | Söve Nedir?, Pencere ve Kapı Sövesi Teknik Özellikleri Nedir? | Söve Modelleri, Söve Çeşitleri, Pencere Söve Tipleri | Söve Fiyatları 2018 - 2019 ₺, Söve Kaplama Fiyatları 2020 | Dış Cephe Kaplama Modelleri 2019, Strafor Dış Cephe Kaplamaları 2020 | Mantolama Çeşitleri, Dış Cephe Mantolama Türleri | 2020 Mantolama Metrekare m2 Birim Fiyatları | Dış Cephe Kaplamaları İle Söve ve Mantolama Uygulaması | Dış Cephe Nedir?, Dış Cephe Uygulamaları Nasıl Yapılır? | Mantolama Nedir?, Mantolama Nasıl Yapılır? | Isı Yalıtımı ve Enerji Tasarrufu ve Binaların Dış Cephe Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? | Mantolama Fiyatları 2019, Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları 2020 | Isı Yalıtımı Neden Önemlidir? | İç Cephe Mantolama, İçten Mantolama Teknikleri | Trendwall Duvar Panelleri | Mantolama & Söve Uygulaması | Mantolama Firmaları, Kaliteli Mantolama Şirketleri | 8 Adımda Resimli Anlatımla Mantolama Nasıl Yapılır? | Strafor Eps Isı Yalıtım Levhası Ölçüleri Nelerdir? | Fugalı Mantolama Fiyatları, Hazır Mantolama, Fugalı Kaplama m2 Fiyatları | Dış Cephe Kaplama Malzemeleri, Strafor Cephe Kaplama Malzemeleri | Isı Yalıtımı Nedir?, Binaların Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? | İç Cephe Mantolama, Strafor Duvar Paneli m2 Fiyatları | Fugalı Kaplama, Fugalı Mantolama Plakası, Dübelsiz Filesiz Mantolama | Yalıtım Nedir?, Yalıtım Uygulamaları | Villa Dış Cephe Kaplama, Villa Dış Cephe Dekorasyonu | Dış Cephe Mantolama Fiyatları 2018 - 2019 | Mantolama Maliyet Hesaplama | Cephe Kaplama Nedir? | Eps ve Xps Karşılaştırması, Polistiren Savaşları | Yalı Baskı Kaplama, Yalı Baskı Mantolama | 2019 Yılı En İyi Dış Cephe Kaplama Fiyatları | Mantolama Firmaları Rehberi 2019'un En İyileri | Ahşap Görünümlü Strafor Duvar Kaplama Panelleri | Trendwall | Villa Söve Modelleri, Villa Söve Çeşitleri | Yalı Baskı Nedir?, Yalı Baskı Dış Cephe Kaplama Modelleri ve Fiyatları | 2019 Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama Fiyatları | Dış Cephe Kaplama Panelleri, Dış Cephe Duvar Kaplamaları | Isı Yalıtımının Faydaları Kısaca | Düz Söve Modelleri, Düz Söve Çeşitleri | Strafor İç Cephe Duvar Kaplama Fiyatları | Harpuşta Nedir?, Parapetler İçin Söve Harpuşta Modelleri ve Fiyatları | Taş Görünümlü Strafor Duvar Paneli | Ahşap Desenli Duvar Kaplaması | Duvar Kaplamaları ve Duvar Dekorasyon Fikirleri | Dış Cephe Kaplama Çeşitleri | Dış Cephe Söve Kaplaması Nasıl Yapılır? | Isı Yalıtım Levhası, Mantolama Yalıtım Levhaları | Ahsap Görünümlü Dış Cephe Kaplaması | Strafor İç Cephe Duvar Dekorasyon Kaplamaları | Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları | Villalarda, Müstakil Evlerde Dış Cephe Mantolama ve Fiyatları | Dekoratif Mantolama | Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları | Tuğla Desenli Strafor Duvar Paneli | Dış Cephe Dekorasyon Çeşitleri, 2019 Trendleri | Duvar Söve Modelleri | Dekoratif Strafor Taş Duvar Panelleri | İç Mekan Strafor Duvar Paneli, Dekoratif Duvar Kaplama Panelleri | Strafor Mantolama Malzeme Fiyatları | İç Cephe Duvar Kaplama, İç Cephe Kaplama Panelleri | Dış Cephe Kaplaması, Mantolama İşçilik Fiyatları | Duvar Kaplama Çeşitleri, Strafor Duvar Paneli Modelleri | Ahşap Duvar Kaplama, Ahşap Duvar Panelleri | İstanbul Mantolama Fiyatları, Mantolama İstanbul | İzolasyon Nedir?, Yalıtım Neden Yapılır? | Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları | Duvar Paneli Nedir? | Duvar Taşı Dekorasyon Modelleri | Eps Mantolama Levhaları, Eps Yalıtım Plakaları | Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları ile İzolasyon | Dekoratif Dış Cephe Kaplama | Strafor Mantolama Nedir? | Ahşap Görünümlü Dış Cephe Mantolama | Strafor Duvar Taş Kaplama Modelleri | Strafor Duvar Kaplama Malzemeleri | En İyi Mantolama Nasıl Yapılır? | Mantolama İşleri Nedir?, Mantolama İşleri Nasıl Yapılır? | Strafor Duvar Kaplama Paneli Uygulamaları Fiyatları | Duvar Mantolama | Villa Dış Cephe Kaplamaları |
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2020 MT Web Team - Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde