• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Mantolama, Dış Cephe Kaplama ve Isı Yalıtımı

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Mantolama, Dış Cephe Kaplama ve Isı Yalıtımı

Mantolama, Dış Cephe Kaplama ve Isı Yalıtımı

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 247 059

Mantolama, Dış Cephe Kaplama ve Isı Yalıtımı

  Mantolama Nedir? Dış Cephe Kaplama İle Isı Yalıtımı Performansı Nasıl Olmalıdır?

  Mantolama'ya Giriş;

  Mantolama, Dış Cephe Kaplama Malzemeleri Yardımıyla, Bina Cephesi Kaplanarak, Isı Kayıplarını Ortadan Kaldıran, Isı Yalıtımı Sağlamak Amacıyla Yapılan Bütün Dış Cephe Kaplama Organizasyonlarına Verilen Genel İsimdir.


  Isı yalıtımı, ısıl temastaki nesneler arasındaki ya da ışıma etkileri aralığındaki ısı aktarımının azaltılmasıdır. Mantolama, özel olarak geliştirilmiş yöntemler ya da işlemler ile ideal nesne şekilleri ve dış cephe kaplama malzemeleri ile sağlanabilir. Isı akışı, değişik sıcaklıktaki nesneler arasındaki temasın kaçınılmaz bir sonucudur.

  Isı tasarrufu amacıyla tasarlanmış bir çok teknik söz konusu olmakla birlikte, çağdaş programların en etkili olanı şüphesiz dış cephe mantolama programlarıdır. Yapının harici iklim etkilerinden kusursuz biçimde yalıtılmasını gerçekleştiren programlara genel olarak ısı yalıtımı denmekle birlikte, haricen uygulanacak dış cephe kaplama yöntemleri ile değişik dizaynlar elde edilebilmesi olasıdır. Dış cephe kaplamaları, konut ya da ekonomik nesnelerin, ısıtma tesislerinin, dondurucuların, ısıtma şebekelerinin vb. Korunmasıdır. Binaları zararlı ısı değişiminden uygun fiyat çözümüdür. Siding ve alüminyum kaplama gibi son kat programları ile Dış cephe ısı yalıtımı mantolama firmaları tarafından kuvvetlendirilebilmekte bunun yanı sıra eps blok özel kesim strafor söve malzemelerle tasarımın ileri seviyelere taşıma imkanı sunar.

  Mantolama ile Isı Yalıtımı Faydaları Nelerdir?mantolama işlemleri amacıyla standart mantolama malzemeleri tercih edebilirsiniz. Bu malzemeler dışında bütçeniz elverdiğinde kullanabileceğiniz desenli mantolama modelleri de vardır. Örnek resimde yer alan bu evde bulunduğu gibi değişik renklere ve desenlere sahip mantolama yüzeyleri tercih edebilirsiniz.

  Neden İzolasyon?, Niçin Mantolama

  Yukarıda tanımladığımız hallerde gereklilik gösteren mantolama çeşitleri, dış cephe kaplamaları, özel cephe kaplamaları ve ısı yalıtımı yapımına uygun malzemelerden yapılmış olan mantolama malzemeleri yani dış cephe kaplamaları kullanılarak ısı aktarımının kısmen ya da tamamıyla bastırılmasına yöneliktir. 

  Isı yalıtım levhaları ile izolasyon, malzemenin ısıl temas halindeki malzemeler arasında ısı transferini engelleyen bir işlemdir. İzolasyon çeşitleri ısı iletkenliği ile ölçülür. Dış cephe izolasyonu için düşük termal iletken malzemeler kullanılır. Isı iletkenliğinin yanı sıra ısı yalıtım uygulaması için seçilen izolasyon malzemelerinin yoğunluğu, hacmi ve ısı kapasitesi de öne çıkan en önemli özelliklerdendir. Kısa sürede İstanbul mantolama fiyatları amortisman sağlar. Uygulama yapılacak dış cephe mantolama fiyatları 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da konut sahiplerinin bütçesini sarsmamak adına makul seviyelerde tutmaya çalışıyoruz. konut sahipleri mantolama hesaplama yaparken sitemizde bulunan birçok makaleden faydalanabilirler.

  Mantolama Hakkında Faydalı Bilgi Rehberi 

  Dış cephede yalıtım yani izolasyon, telaffuzundan anlaşılacağı üzere, insan kıyafeti olan bir manto gibi bir izole edici aracılığı ile, binaların yüzeylerinin genleştirilmiş polistiren malzemeden üretilen eps ısı için giydirilmesi harekâtı mantolama uygulamasıdır. iş yaptırmak isteyenler öncelikle bunun bilincinde olması gerekir.Tarif olarak, Binalarda ısı yalıtımı sağlamaya yarayan dış cephe izolasyon harekâtı demek yanlış bir tabir olmaz. Biraz daha teknik olarak açıklarsak cephe yalıtımı; "Değişik sıcaklıktaki iki mesafe arasındaki ısı transferini yasaklamak emeliyle yapılan operasyonların tamamına denmektedir". Bu uygulama sırasında, ısı transferini eksiltmeyi sağlayan malzemelere ise, bina dış cephe izolasyon malzemeleri adı verilmektedir. Ücretsiz keşif firmamız tarafından verilmektedir.

  İzolasyon, Yalıtım Nasıl Yapılır?

  Yalıtım malzemelerinin etkinliği, negatif termal iletkenliği önleme de ısıl direnci ile belirlenir. Yalıtım komplike çok-katmanlı (bina) bir yapı da ise amaç oluşabilecek ısı köprülerinin engellenmesidir. Bu nedenle dış cephe kaplama uygulaması yaparken gözenekli malzemeler kullandığımızda bu veriler tam olarak istediğimiz hedefe yönelik iyi göstergelere sahip olur.

  Boru ve ekipmanların ısıdan korunduğu petrokimya ve diğer endüstrilerde ısı yalıtımı altında korozyon yaygındır. Korozyon genellikle borulama veya ekipmanın altında bulunan ısı yalıtım malzemeleri üzerinde oluşur. Aynı zamanda ceket materyalinin ısı yalıtımı performansını da olumsuz yönde etkiler.

  Dış Cephe Mantolama Uygulamalarının Faydaları Nelerdir? 

  Mantolama, komşu yüzeyler arasındaki aktarmadan gelen ısı akışını geciktirme işlemi demektir. Özel olarak tasarlanmış yöntemler veya prosesler ve uygun nesne şekilleri ve malzemeleri, ısı yalıtımı elde etmek için gereklidir.

  Dış cephe izolasyonu için seçilen dış cephe mantolama modelleri ısı akışına karşı dirençli olması gerekir. Bu nedenle, bir yalıtkan olarak çalışan yalıtım malzemesi, herhangi bir ısı aktarım mekanizması ile temas eden malzemelerin bitişik yüzeyleri arasındaki ısı akışını engellemelidir. Isı köprüsünü engellemek en öncelikli hedef olmalıdır.

  Petro kimya endüstrilerinde çelik korozyonu, boruların ve diğer ekipmanların doğru yalıtılmamasından kaynaklanmaktadır. Şiddetli olduğu düşünülür, çünkü çevreye, malzemeler zarar vererek istemeyen kazalara da neden olur. Bu bağlamda yalıtım çok önemlidir. Altındaki korozyon ciddidir ve ağırlaşıp bitki kaplamasına neden olarak ek yerlerinden geçiş yaparak ceketin altında gizlenir. Bu daha insan eliyle bir petrokimya tesisinde büyük felaketlere yol açabilir.

  Mantolama İle Tasarruf Etmenin Faydaları 

  Termal köprüler, yapı iletiminde ısı iletiminin gerçekleşmesine izin veren noktalardır. Isı, en az direnç yolundan aktığı amacıyla, termal köprüler zayıf enerji performansına katkıda bulunabilir. Malzemeler, ısı akışının dış cephe kaplama malzemeleri ile kesilmediği bir sıcaklık farkı süresince devamlı bir yol oluşturduğunda bir termal köprü oluşturulur. Zayıf izolasyon malzemeleri olan genel yapı malzemeleri cam ve metal barındırmaktadır .


  Termal köprü tesirlerini azaltmanın bir yolu, dış dış duvarın üstüne bir ısı yalıtım köpüğü (ör. Köpük tahtası EPS XPS, ahşap fiber tahta, vb.) uygulanmasıdır. Bir diğer teknik duvarın yalıtılması amacıyla yapılan tekniklerindendir.

  DIş Cephe Isı Yalıtımı Bilgi Rehberi 

  Dış cephe ısı yalıtım ürünleri , teknolojik ilerlemelerle önemli ölçüde ilerlemiştir. Mevzuat, Bina Yönetmeliklerinde ki asli gerekliliklerden, sürdürülebilir yaşam amacıyla Kod gibi ilerlemiş programlarla yönetilen karbon azaltma hedeflerine uyum sağlamak amacıyla dış cephe kaplama çeşitleri kalkınmanın katalizörü olarak hareket etmiştir.

   


  Mantolama Nedir? Nasıl Yapılır? Faydalı Bilgiler İçermektedir


  Eski binalarda dış cephe izolasyon çalışmaları yapılmadan evvel klimaların, antenlerin, tabelaların, çamaşır demirlerinin tümünün sökmek gerekmektedir. Sistemin ana prensibi hiçbir aralık kalmadan cephenin bütününün ısı yalıtım levhaları ile kapanması bulunduğu amacıyla söz hususu unsurların mantolama hesaplama işlemi ardından cepheye uygulanması oldukça yerinde bir tatbikat olacaktır. Yine eski binalarda daire doğramalarının değiştirilmesi düşünülüyorsa dış cephe kaplama uygulaması öncesinde bu değişikliğinde yapılması da düzenin zarar görmemesi adına mühim katkı sağlayacaktır. Bazı binalarda zemin katlar vasıta otoparkına cephelidir. Bu tip hallerde cephe duvarının önüne çiçeklik, çit ya da vasıtalar amacıyla lastik bar demirlerinin konulması istenmeyen kaza risklerini ortadan kaldıracaktır.

  İzolasyon Ve Mantolama Hakkında İleri Seviye Bilgiler 


  Bina idarelerinin dış cephe izolasyon çalışmalarının ardından kat malikleriyle birlikte ortak karar alarak gelişen dönemlerde de dış cephe ısı yalıtım sistemleri özel idare tedbirleri alınması her bireyin ortak menfaatine olacaktır. Bütün bu tedbirlere karşın tamir isteyen bir hal söz hususu bulunduğunda binanızın uygulamalarını yapan firmayla fikir alışverişi yapıp yardım talep etmeniz doğru bir seçim olacaktır.

  Yapınızın ömrü ve sizin hayat alanınızın sağlığı yönünden bugünkü yapı sektörünün en geçerli çözümü olan dış mantolama avantajlarından sonuna kadar faydalanmanız tekrar sizin elinizdedir.

  Mantolama uygulamasının temeli aslında Termodinamiğin yasası olan 4 temel prensibe dayanır.

  Sıfırıncı yasa: İki sistem birbirleriyle etkileşirken halleri değişmiyorsa dengede oldukları söylenir. İki sistem, üçüncü bir sistemle ayrı ayrı dengede durursa, bu sistemler kendi aralarında da dengededir.

  Birinci yasa: Enerji yaratılamaz ya da yok edilemez, fakat bir formdan diğer bir forma dönüşebilir.

  İkinci yasa: Kendiliğinden ortaya gelen bütün natural süreçler entropinin arttığı yönde ilerler. Entropi, en genel manasıyla düzensizliğin bir ölçüsüdür. Mesela bu yasa sıcak cisimlerden soğuk cisimlere ısı akışı olacağını söyler.

  Üçüncü yasa: Sıcaklık mutlak sıfıra yaklaşırken entropi sıfıra yakınsar. Mutlak sıfır ısısı Celsius ölçeğinde -273,15 derece, Kelvin ölçeğinde ise 0 dereceye karşılık gelir.

  Termodinamik ile ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra;

  Binalarda insanların konforlu bir yaşam sürebilmeleri 20-22 C sıcaklık ve %50 bağıl nem değerine sahip ortamlarda olanak sağlar. Kış aylarında dış ortam sıcaklıkları 20 C'nin çok daha fazla altında ilerler. Buna ters orantılı olarak yaz aylarında ise hava sıcaklıkları 20 C'nin oldukça üzerindedir. Isı bir enerji türüdür ve Termodinamiğin 2. kanunu gereği ısı yüksek sıcaklıklı ortamdan düşük sıcaklıklı ortama transfer olur. Bu nedenle yapılarda kışın enerji kayıpları; yazın ise istenmeyen fazla enerji kazançları oluşur.   

  Mantolamada Kalite Güvencesi Fark Yaratır

  mantolalamada yalıtım hatalarının enerji performansını tehlikeye atabileceği ilk 5 alan.

  1. Camların, kapıların ve sert açıklıkların etrafına yanlış sızdırmazlık - Camların, kapıların ve sert açıklıkların etrafındaki penetrasyonlardan kaynaklanan hava sızıntısı, konfor ve nem problemleri yaratabilir ve daha yüksek enerji faturalarına katkıda bulunabilir. Bu alanların uygun şekilde hava ile kapatılması uygun maliyetli olabilir ve hava geçirmez evler için yeni kod gereksinimlerini karşılamanın önemli bir bölümünü oluşturur. “Müteahhitlerin tüm penetrasyonları mühürleme konusunda dikkatli olmaları gerekir, ancak maalesef bu alanlar en sık problem gördüğümüz yerdi” dedi. İyi bir kalite kontrol sorumlusu, ister yönetici ister bina yöneticisi olsun, bu alanların etrafındaki hava sızdırmazlığını denetliyor olmalıdır. 
  1. Plak penetrasyonları ve kovalar kapatılmamış - Hava sızdırmazlığı söz konusu olduğunda, bir ev içindeki tüm alanlar hava kaçağına eşit şekilde katkıda bulunmaz. Örneğin, alçıpan tavan arası için üst plaka ACH50 puanlarını azaltmak için en büyük potansiyele sahip alandır. mantolama plakaları ve levhalar, evdeki sızıntıları önemli ölçüde azaltır ve daha iyi enerji performansı ve konforuna katkıda bulunur. 
  1. Çift cidar, küvet / duş etrafına yanlış yerleştirilmiş hava bariyerleri - Yalıtım girmeden önce küvetler ve duş girişleri bazen monte edildiğinden, eksik veya yanlış monte edilmiş hava bariyerleri oldukça yaygındır. Sürekli yalıtım ve bir hava bariyeri bu alanda nem ve hava kaçağı sorunlarını önleyebilir, ancak yalnızca uygun şekilde monte edilirse. 
  1. Alçıpan üst plakalara kapatılmamış - Alçıpanın tüm çatı / duvar arayüzlerinde üst plakalara yanlış sızdırmazlığı veya hava sızdırmazlığı, hava kaçağı için hava sağlar. Yükleniciler, kalıbı, sızdırmazlık malzemesini veya contayı üst plakanın yüzeyine ve sonra alçıpanı monte etmelidir. Ayrıca, alçıpan montajı sırasında sızdırmazlık maddesinin veya contanın sağlam kaldığından emin olun. Ulusal kod gerekliliklerini veya DOE'nin Sıfır Enerjiye Hazır Ev veya Enerji Yıldızı gibi belirli enerji hedeflerini yerine getirmek için özel bir uyumluluğun , programın öngördüğü şekilde takip edilmesi gerektiğine dikkat etmek önemlidir 
  1. Yalıtım yanlış hizalanması örtüsü dış kaplama (OSB veya kontrplak) yalıtım temas halinde olmalıdır yüklü olduğunda, örneğin - - izolasyon hava bariyeri ile temas halinde olan hava bariyeri veya malzeme ile önemli temas olmadığı zaman izolasyon hiza olur kılıf ile. Bunu tanımlamanın bir başka yolu, termal sınırın hava bariyeri ile yüzde 100 hizalı olmamasıdır. Bir hava bariyeri ve yalıtım, temas etmemeleri durumunda, temasın yanlış hizalanmış olması durumunda, büyük ölçüde temas halinde olmalıdır.

  Gördüğümüz en iyi mantolama işlerinde, Sınıf I kurulumunu sağlamak için her zaman titiz bir kalite kontrol süreci olmuştur. Kurulumun doğru yapıldığından emin olmak için her iş düzenli olarak kontrol edilir. endişeler söz konusu olduğunda ele alınır ve işlerin derhal tekrar gözden geçirilmesi beklenir.

  Bir mantolamacı olarak, eviniz için yüksek performanslı bir sertifika almak isteyip istemediğiniz veya kodunuzu yerine getirmek istemediğinizden, Grade I'i yükleniciye alma hedefini açıkça belirtmiyorsanız, bunun düşük olma ihtimali düşüktür. Ayrıca, Sınıf I Kurulumu Alma Kılavuzumuzda belirtildiği gibi, çalışma beyanı açık olmalı ve kurulum kalitesinin iş için ödemeyi nasıl etkilediğini özetlemelidir.

  Sertifika aranıp aranmaması kalite her zaman önemlidir. Tam olarak ödediğiniz paranın karşılığını almak, beklentilerinizi ayrıntılandırmak ve onların karşılanmasını sağlayacak bir sürece sahip olmak kadar basittir.


  Dış Cephe KaplamaDış Cephe Kaplama
  Dış Cephe MantolamaDış Cephe Mantolama
  Dış Cephe Mantolama ÇeşitleriDış Cephe Mantolama Çeşitleri
  Dış Cephe Mantolama FirmalarıDış Cephe Mantolama Firmaları
  Dış Cephe Mantolama Fiyatları 2018Dış Cephe Mantolama Fiyatları 2018
  İstanbul Mantolama Fiyatlarıİstanbul Mantolama Fiyatları
  MantolamaMantolama
  Mantolama ÇeşitleriMantolama Çeşitleri

  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform