• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Mantolama

Mantolama

 • Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 230 174

image

  123

  123 - 123

  Mantolama ve Dış Cephe Mantolama

  Isı tasarrufu amacıyla tasarlanmış bir çok teknik söz konuu olmakla birlikte, çağdaş programların en etkili olanı şüphesiz Dış Cephe Mantolama programlarıdır. Yapının harici iklim etkilerinden kusursuz biçimde yalıtılmasını gerçekleştiren programlara genel olarak mantolama denmekle birlikte, haricen uygulanacak kaplama yöntemleri ile değişik dizaynlar elde edilebilmesi olasıdür. Siding ve alüminyum kaplama gibi son kat programları ile Dış cephe mantolama prosedürü kuvvetlendirilebilmekte bunun yanı sıra dizayn bilhassari geliştirilebilmektedir. 


   

  mantolama

   

  Mantolama, malzemenin ısıl temas halindeki malzemeler arasında ısı transferini engelleyen bir işlemdir. Mantolama ısıl iletkenliği ile ölçülür. Mantolama için düşük termal iletken malzemeler kullanılır. Isı iletkenliğinin yanı sıra yalıtım malzemelerinin yoğunluğu ve ısı kapasitesi de önemli özelliklerdendir.

  Mantolama, ismi üzerine, manto gibi bir izole edici aracılığı ile, binaların giydirilmesi harekâtıdır. Tarif olarak, ısı yalıtımı sağlamaya yarayan harekât” denebilir. Isı izolasyonu ise, değişik sıcaklıktaki iki civar arasındaki ısı transferini yasaklamak emeliyle yapılan operasyonların tamına denmektedir. Bu harekât sırasında, ısı transferini eksiltmeyi sağlayan malzemelere ise, Mantolama Malzemeleri adı verilmektedir.


  Boru ve ekipmanların ısıdan korunduğu petrokimya ve diğer endüstrilerde ısı yalıtımı altında korozyon yaygındır. Korozyon genellikle borulama veya ekipmanın altında bulunan ısı yalıtımı malzemeleri üzerinde oluşur. Aynı zamanda ceket materyalinin ısı yalıtımını da etkiler.

  Mantolama, komşu yüzeyler arasındaki aktarmadan gelen ısı akışını geciktirme işlemi demektir. Özel olarak tasarlanmış yöntemler veya prosesler ve uygun nesne şekilleri ve malzemeleri, mantolama elde etmek için gereklidir.

  mantolama

   


  İzolatörler olarak bilinen ısı yalıtım malzemeleri binaların soğutma ve ısıtma sistemlerinin enerji tüketimini artırmak için ticari binalara yerleştirilir. Ayrıca, işlem boruları ve ekipmanları, buhar ve kondens dağıtım sistemleri, kazanlar ve diğer proses ekipmanlarındaki ısı kazanımını veya ısı kaybını kontrol etmek için endüstriyel sistemlere de monte edilirler.


  Mantolama için yalıtım malzemesindeki ısı akışına karşı dirençli olması gerekir. Bu nedenle, bir yalıtkan olarak çalışan yalıtım malzemesi, herhangi bir ısı aktarım mekanizması ile temas eden malzemelerin bitişik yüzeyleri arasındaki ısı akışını engellemelidir.

  Petrokimya endüstrilerinde çelik korozyonu, boruların ve diğer ekipmanların mantolamandan kaynaklanmaktadır. Şiddetli olduğu düşünülür, çünkü bitki yetmezliğine ve kazalara neden olur. Mantolama altındaki korozyon ciddidir ve ağırlaştırılıp bitki kapatılmasına neden olana kadar ceketin altında gizlenir.

  Termal köprü
  Termal köprüler, yapı iletiminde ısı iletiminin gerçekleşmesine izin veren noktalardır. Isı, en az direnç yolundan aktığı amacıyla, termal köprüler zayıf enerji performansına katkıda bulunabilir. Malzemeler, ısı akışının mantolama ile kesilmediği bir sıcaklık farkı süresince devamlı bir yol oluşturduğunda bir termal köprü oluşturulur. Zayıf izolatörler olan genel yapı malzemeleri cam ve metal barındırmaktadır .

  Bir bina tasarımı, yapının birtakım alanlarında mantolama amacıyla sınırlı kapasiteye sahip olabilir. Ortak bir yapı tasarımı, termal köprüler ahşap ya da çelik Çıtçıt ve süregelen olarak saplamada duvarlar dayanmaktadır kirişler genelde edilir, belirleme metal. En süregelen olarak yeterli mantolama uygulamasına sahip olmayan mühim alanlar, binalardaki köşeler ve elektrik kutuları (prizler ve ışıklı anahtarlar), sıhhi tesisat, yangın alarmı teçhizatı gibi sistem altyapısı amacıyla yer açmak amacıyla mantolama kaldırıldığı ya da yerinden edildiği yerlerdir.

  Termik köprüler, koordineli olmayan yapı ile, örnek olarak tamamıyla yalıtılmadan dış duvarların kısımlarını kapatarak da oluşturulabilir. Yalıtımdan yoksun duvar boşluğuna erişilemeyen boşlukların zenginliği termal köprü oluşturmanın kaynağı olabilir.

  Bazı izolasyon formları ıslandıklarında ısıyı daha basit aktarır ve bu amaçla bu halde bir termal köprü oluşturabilir.

  Isı iletimi, aşağıdakilerden rastgele biri ile en aza indirilebilir: köprülerin kesit alanlarının azaltılması , köprü uzunluğunun arttırılması ya da termal köprü adedinin azaltılması.

  Termal köprü tesirlerini azaltmanın bir yolu, dış dış duvarın üstüne bir mantolama levhası (ör. Köpük tahtası EPS XPS, ahşap fiber tahta, vb.) Yerleştirilmesidir. Bir diğer teknik duvarın mantolama amacıyla yapılan tekniklerindendir.

   


  İç mekanlarda Daha hijyenik, daha az rutubetli, kış ve yaz aylarında daha sıcak ya da daha soğuk bir atmosfer sağlaması sebebiyle ve bu sayede hayat standardını yükselterek, daha sıhhatli ve konforlu bir hayat talihi tanıması sebebiyle kesinlikle mantolama yapılmalıdır. Yapılacak dış cephe mantolama uygulamaları, iç mekanlarda oluşabilen bir çok problemin önüne geçebildiği gibi, yaşadığınız binanın duvarlarının dış etkilerden tamamiyle yalıtılması sayesinde, çok daha kuvvetli ve uzun hayatlı olmasını da sağlamaktadır. Mevsimlere göre yazın sıcak havanın içeriye, soğuk havanında dışarıya çıkmasını, kış aylarında bunun tersi olarak dışarıdaki soğuk havanın içeriye, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkışını engelleyerek, düzgün ve sıhhatli bir iklimleme imkanı sunar.


  Neden Isı Yalıtımı mantolama Yaptırmalıyız ?


  Bu sayede meydana gelen enerji tasarrufu bile, dış cephe ısı yalıtımının maliyetini en az iki en çok üç yıl ortamında karşılamakta ve meydana getirdiği yüksek standarttaki hayat imkanı da ekstra kar olarak hayatımıza yansımaktadır. Mantolama yalnızca dış cepheye yapılmamalıdır. Isı yalıtımı binalarınızın asliinden, çatılara kadar enerji kaçağı meydana gelebilecek ve aynı vakitte dış etkilere maruz kalabilecek her katmana yapılmalıdır. Bodrum katlarının toprağa ilişki etmekte olan duvarlarının, yoğuşma suyunu kesmek için, bodrum duvarlarının dışından bir mantolama gerekmektedir, bunun yanı sıra asli altına uygulanacak bir Isı yalıtımı gerekir, tamamlayıcı neden olarak bütün dış cephe mantolama ile ısı yalıtımı yapılması çok büyük bir gereklilik ve yasalarımızın mecburi kıldığı bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır.


  Karbon çeliğindeki paslanma (oksidasyon) ve klorit stres-korozyon çatlaması, mantolama altında oluşan iki genel korozyon türüdür. Su, nem ve klorür iyonu varlığı bu korozyona neden olur. Bu korozyon, gerektiği yerde yüksek kalitede bir buhar retarder ve kaliteli boya kullanarak, uygun şekilde tasarlanmış ve monte edilmiş bir ceket ile kontrol edilebilir.

  Mantolama, sıcak ortam ile soğuk ortam arasındaki ısı transferini sınırlamak için kullanılan tüm teknikleri ifade eder. Mantolama, bina (minimum enerji harcayarak binanın içinde bir konfor sıcaklığı sağlamak), sanayi, otomobil, zincir Soğuk, mutfak ve tekstil gibi birçok alanda kullanılır.

   


  mantolama

   

   

  Dış Cephe Mantolama

  Binalarda mantolamanın amacı, düşük ortam sıcaklıklarında konforlu ve hijyenik bir iç  iklim korumaktır. Yapı elementlerini termal darbelere ve neme bağlı hasarlara karşı korumak için az miktarda mantolama gerekir. Kışın ısıl ısı yalıtımının temel amacı, enerji tasarrufu, ısıtma talebinde ve dolayısıyla çevrenin korunmasında azalmaya yol açmaktadır. 


  Geçmişte yapıların içeriden yalıtılması programları denenmiş olsa da, yapı iskeletinin harici ısıya maruz kalması halinde içeriden oluşturulan yalıtımın yetersiz duruma gelmesi nedeniyle bu programlardan bu vakitlarda vazgeçilmiş durumdadır. Hali hazırda derhal her yapı amacıyla Dış Cephe Mantolama programı tercih edilir ve kusursuz neticelere ulaşılabilmesi olası olmaktadır.

  Kamu Binaları Her Türlü Apartman Müstakil Yapılar Alışveriş Merkezleri gibi her yapı türünde basitçe uygulanabilen bir yöntemdir ve mantolama gerçekleştirme amacıyla yapı niteliklerinde rastgele bir özellik aranmaz. İstanbul Mantolama programlarında derhal her yapı çeşidine hizmet verildiğini görebilir ve isterseniz siz de her türlü bina ve müstakil yapı amacıyla Dış Cephe Mantolama yaptırabilirsiniz.

  mantolama-isi-yalitimi

   

   

  Mantolama İstanbul

  Mantolama, bilhassa büyük şehirler amacıyla asli gereksinimdir. ısınma gereksiniminin çağdaş yapılarda daha çok olması ve bu yapıların iklimlendirilmesi amacıyla çok daha yüksek maliyetlere katlanılıyor olması nedeniyle İstanbul Mantolama programlarının en çok gerçekleştirildiği merkez konumundadır. Hem de ülkemizin enerji kaynakları bakmından yeteri kadar varlıklı olmayışı nedeniyle maliyetler ilaveten daha yüksek olmaktadır. Tüm bu olumsuzluklar nedeniyle Dış Cephe Mantolama programları bugünümüzde seçimlik bir konu değildir.


  mantolama

   

   

  Mantolama Yasal Bir Zorunlukluktur

  Hem de, sahip olunan yasalar kapsamında, zemin kısmı 50 metrekareden büyük bütün yapıların koşulsuz biçimde ısı yalıtımı yaptırmaları gereklidir. Yapıların enerji tasarrufu düzeyinin denetim altında tutulması maksadıyla çıkarılan kanunlar uyarınca, bütün binaların ısı yalıtımı yaptırıp, enerji kimlik belgesi almaları mecburi kılınmıştır.


  mantolama

   

  Bu noktada yapı sahiplerinin en kısa vakit ortamında binalarına mantolama yaptırmaları mecburi durumdadır. Tabii Dış Cephe Mantolama programlarının belli standartlara ideal olması gereklidir. Kanunda tespit edilen asgari ihtiyaçları karşılamayan yapıların enerji kimlik belgesi alması mantolama yaptırmış olsalar dahi olası değildir. Uygulamanın kanunda belirti edilen standartlara ideal olması gerekir. Bu noktada Metpor Söve ve Mantolama Ürünleri size kapsamlı desteği verecek ve en ideal fiyatlarla garantili program gerçekleştirecektir. Bizi Arayarak ideal çözümlere basitçe ulaşabilirsiniz.


   

  isi-yalitimi-mantolama

   

  mantolama

   

  Mantolama ürünleri , teknolojik ilerlemelerle önemli ölçüde ilerlemiştir. Mevzuat , Bina Yönetmeliklerinde ki asli gerekliliklerden , Sürdürülebilir Evler amacıyla Kod gibi ilerlemiş programlarla yönetilen karbon azaltma hedeflerine uyum sağlamak amacıyla mantolama kalkınmanın katalizörü olarak hareket etmiştir.


  Mantolama Ürünleri renk, yüzey niteliği ve doku, çekirdek kompozisyonu ve bilhassa performans yönünden değişir. Şartname ait malzemeler izole bilimsel esaslı bir karar olmakla birlikte, başarılı bir şartname belirteci anlayış üstüne matematiksel performansı, fakat son yüklemeyi etkileyebilecek bölgesel faktörler yalnızca dayanır.


  Şartname ve mantolama ürünlerinin fazlası kez asgari gereklerine bağlıdır Yapı Yönetmeliği ve yapımcıların performans verileriyle ilişkileri ve ileri sürülmüştür mevzuat bir dizi üretimini yönlendirdiğini ürünleri aralarında dikkat çekici bir fark bulunmuyor.
  Bununla birlikte, Mantolama Uygulamasının doğru bir şekilde vurgulanması amacıyla, belirleyicinin namacıyla çalıştığının namacıylalerini anlaması ve rastgele bir inşaat ayrıntısına doğru teknolojiyi programı gerekir. Yalıtımın işe yaradığı süreçleri ve aslında de çalışmasını durduran faktörleri daha iyi kavrayabilmek amacıyla , belirteçler doğru program amacıyla doğru malzemeyi belirtmek amacıyla çok daha kuvvetli bir konuma gelecektir.


  Bir Mantolama ürününün kurulu performansı yalnızca performans bilhassarine değil, mantolama yapan firmalar ve genel en iyi program işçiliğine olan gereksinimlerine değil ilaveten belirti edilen yalıtkan maddenin kurulu mevkisine uygunluğuna da bağlıdır.

   

  mantolama

  Mantolama Uygulanmış odalar veya binalar kışın sıcak, yaz aylarında daha serin kalır. Dolayısıyla, mantolama yapı hem yazın hem de kışın büyük konfor sağlar.
  Mantolama sağlanan bir bina, binadaki istenen sıcaklık koşullarını korumak için daha az güç gerektirir. Bu, enerji ve ekstra maliyetlerden tasarruf sağlar.
  AC, soğutucu, ısıtıcı vb. Gerek yok.
  Isı yalıtımı çatı güverte çatlamasını engeller.
  İnşaat sırasında bir yapıda genleşme derzleri gerekli değildir.
  Isı yalıtımı kullanılan malzemeler betondan daha hafif olup çatı plakasındaki ölü ağırlığı azaltır.
  Mantolama malzemeleri geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmektedir.
  Yüklemek kolaydır.
  Yangına dirençlidir.
  Bakım gerekli değildir.
  Mantolama Ürünleri Çevre dostudur.


  Şuradan Dış Cephe Kaplama ve Mantolama m2 Birim Fiyatları Makalemize ulaşabilirsiniz.


  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2018 MT Web Team

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform