facebook

MANTOLAMA ÇEŞİTLERİ

DIŞ CEPHE MANTOLAMA

Dış mekandan gelen soğuk hava dalgasını, bina içerisindeki ısıyı korumak amacıyla, bina dış cephesi ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanması işlemine Dış cephe mantolama uygulaması denir. Dış cephe mantolama uygulaması 21.yy içinde en yaygın olarak görülen ısı yalıtım sistemidir. Özellikle İstanbul içerisinde binlerce şantiye bulunur. İstanbul Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası olarak çok sayıda mantolama firmaları mevcuttur.

Kullanılan malzemeler : EPS, XPS, Karbon takviyeli EPS, Taşyünü ısı yalıtım levhaları.

İÇ CEPHE MANTOLAMA

Dış cephe kaplama uygulaması gibi uygulanmaktadır. Fakat burda süreç ters işleyip, İç cephe duvarları ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmak suretiyle iç cephe mantolama uygulaması yapılır ve boyanır, kaplamanın üzerine alçıpan uygulaması da yapma olanağı sağlamaktadır.

Kullanılan malzemeler :  EPS, XPS, Karbonlu EPS, ısı yalıtım plakaları kullanılabilir.


ORTADAN MANTOLAMA

İki masif yapı kabuğu ve bunların arasında yer alan ısı yalıtım katmanının oluşturduğu çift kabuk dış duvar sistemi ortadan ısı yalıtımlı dış duvar olarak adlandırılmaktadır.


Kullanılan malzemeler : Ortadan ısı yalıtımlı dış duvarlarda, cam yünü, taş yünü, ahşap yünü. koyun yünü, mineral lifli plaka ısı yalıtım malzemeleri, EPS ve XPS sert köpük, poliüretan sert köpük, genleştirilmiş  üreformaldehit köpük vb. plak üreten ısı yalıtım malzemeleri, cam köpüğü ya da genleştirilmiş perlit veya verniküit, bims vb taneli yalıtkan dolgu malzemeleri kullanılmak suretiyle ısı yalıtım malzemeleri olarak kullanılmaktadır.

DÖŞEMELERDE MANTOLAMA

Zemine oturan döşemelerde, içerisine su geçirmeyen ve yüksek basma mukavemetine sahip XPS plakalar kullanılmalıdır. Isıtılmayan bodrumların üzerinde yer alan döşemelerde, Mantolama bodrum tavanına tespit edilerek, zemin katların döşemelerden kaynaklanan ısı kayıpları engellenmiş olur.

ÇATILARDA MANTOLAMA

Çatı arasında yürünmesi gerektiğinde, ahşap kadronlar üzerine kalaslarla yürüme yolu inşa edilmelidir. Yalıtım malzemesi eğer yüke maruz kalacak ise şilte tipi ürünler yerine levha formunda sert mantolama malzemeleri kullanılmalıdır. 


Uygulama yapılacak çatı döşemesinin üstü, toz, kir harç artıklarından temizlenerek veya döşeme betonu üzerine mala perdahlı ince şap uygulaması yapılarak, düzgün bir zemin temin edilir. Düzgün yüzey üzerine yoğuşma tahkikinin sonuçlarına göre buhar dengeleyici serilir ve kalınlığı TS 825 “Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı”na göre belirlenmiş mantolama malzemeleri döşenir. 


ISI YALITIM MALZEMELERİNE GÖRE MANTOLAMA ÇEŞİTLERİ

EPS MANTOLAMA

Expanded Polistren köpük (EPS),petrolden elde edilen, termoplastik, kapalı gözenekli, tipik olarak beyaz renkli bir ısı yalıtım malzemesidir.  EPS levhalarının bünyesindeki çok sayıda (1 m3 EPS'de 3-6 milyar) küçük kapalı gözenekli hücreler içinde, % 98'i hareketsiz ve kuru hava bulunmaktadır. EPS ısı yalıtım levhalarının ekonomik ve üstün ısı yalıtım özellikleri bu şekilde sağlanır. Ürünün performansı kullanım ömrü boyunca sabit kalır. Kalınlığı
incelmez, ısı iletkenliği azalmaz, özelliklerinde hiçbir bozulma meydana gelmez. EPS istenilen yoğunluklarda üretilir. Yalıtım amacıyla genellikle 15-30 kg/m3 yoğunluklarda kullanılan EPS levhalar çok hafiftirler ve cepheye fazla yük getirmez.

Uygulandığı yerler : Bina iç ve dış duvarları.

KARBONLU EPS MANTOLAMA ( KARBON TAKVİYELİ EPS ISI YALITIM LEVHASI )

Karbon takviyeli EPS strafor, içeriğindeki grafit ısı reflektörleri sayesinde yalıtım özelliği geliştirilmiş bir EPS (Expanded Polistren) çeşididir. Karbonlu EPS'ye gri rengini veren de içeriğindeki bu grafit ısı reflektörleridir. Grafit, sıcak ve soğuğu daha iyi yansıtarak konvansiyonel EPS 'ye göre ısı yalıtımının daha iyi olmasını sağlar. B1 yangın sınıfında karbonlu EPS strafor düşük yoğunluklarda bile Isı İletkenlik Grubu 035'e dahildir (TS 7316 EN 13163). Düşük yoğunluklarda ısı iletkenlik grubunun 035 olması  sayesinde konvansiyonel EPS 'ye göre çok daha az ya da daha ince malzemeyle aynı ısı yalıtımı sağlanmaktadır.

Uygulandığı yerler : Bina iç ve dış duvarları.

XPS MANTOLAMA

Polistirenden üretilen Extrude Polistren sert köpük XPS, homojen hücre yapısına sahip, yalıtım amaçlı üretilen bir ısı yalıtım malzemedir. Ekstrude Polistren malzemeler (XPS), basma mukavemeti yüksek, ısı iletkenlik değerleri iyi, B1 yangın sınıfında, bünyesine su almayan ve nemden etkilenmeyen malzemelerdir.

Uygulandığı yerler : Bina iç ve dış duvarları. zemin izolasyonların da, subasman seviyelerinde, çatıların izolasyonunda kullanılır.

TAŞYÜNÜ MANTOLAMA

Taşyünü, bazalt taşının 1350°C-1400°C’de ergitilerek elyaf haline getirilmesi sonucu oluşur. Bazalt taşı,inorganik ham madde özelliğine sahiptir ve yerli olarak temin edilmektedir.Taş yünü, kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve teknik özelliklerde üretilebilir.  Değişik kaplama malzemeleri ile şilte, levha (plaka), boru ve dökme şeklinde üretilebilen taş yününün ısı yalıtımı, ses yalıtımı, akustik düzenleme ve yangın yalıtımı amacıyla kullanılmaktadır.


FUGALI MANTOLAMA / YALI BASKI MANTOLAMA

Fuga, dış cephe kaplamaları arasında genleşme ve çatlamayı önlemek ve estetik görünüm sağlamak amacı ile kullanılan dış cephe mantolama ürünüdür. Fugalı Mantolama uygulamasında fuga hem estetik bir görünüm sağladığı için, hem de, uygulamada dekoratif sıva ve boya uygulama aşamasında ek oluşturmadan bitiş sağladığı için kullanılır. Fugalı Kaplamalar ve yalı baskı ürünleri boyaya hazır kendiliğinden sıvalı hazır dış cephe kaplama levhası olarakta üretilmektedir.


METPOR Dış cephe mantolama ürünleri ürün yelpazesinde çok sayıda hazır panel yani dekoratif dış cephe kaplaması vardır.