• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Mantolama Çeşitleri Nelerdir?

Mantolama Çeşitleri Nelerdir?

 • Metpor

  Metpor

  info@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 210 496

Mantolama Çeşitleri Nelerdir?

  Mantolama, Dış Cephe Isı Yalıtımı Çeşitleri

  Mantolama Çeşitleri Isı Yalıtım Levhası; Dış mekandan gelen soğuk hava dalgasını, bina içerisindeki ısıyı güvenliğini sağlamak hedefiyle, bina dış cephesi ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanması işlemine Dış cephe mantolama Uygulaması programı denir. Bir çok mantolama çeşitleri vardır. Dış cephe mantolama programı 21.yy içerisinde en süregelen olarak görülen ısı yalıtım sistemidir. Genellikle İstanbul ortamında binlerce şantiye bulunur. İstanbul Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası olarak çok sayıda mantolama firmaları mevcuttur. Kullanılan malzemel çeşitleri: EPS, XPS, Karbon takviyeli EPS, Taş yünü ısı yalıtım levhaları.

  Mantolama Çeşitleri Hakkında Bilgilendirici Kaynak

   

  İç Cephe Mantolama Çeşitleri

  Dış cephe kaplama programı gibi uygulanmaktadır. Ancak burda proses ters işleyip, İç cephe duvarları ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmak hedefiyle iç cephe mantolama uygulaması programı yapılır ve boyanır, kaplamanın üstüne alçıpan programı da yapma imkanı sağlamaktadır. Kullanılan malzemeler : EPS, XPS, Karbonlu EPS, ısı yalıtım plakaları kullanılabilir.

  Dış Cephe Mantolama Çeşitleri Nelerdir?

  ORTADAN MANTOLAMA

  İki masif yapı kabuğu ve bunların arasında yer alan ısı yalıtım katmanının ortaya getirdiği çift kabuk dış duvar sistemi ortadan ısı yalıtımlı dış duvar olarak adlandırılmaktadır. Kullanılan malzemeler : Ortadan ısı yalıtımlı dış duvarlarda, cam yünü, taş yünü, ahşap yünü. koyun yünü, mineral lifli plaka ısı yalıtım malzemeleri, EPS ve XPS sert köpük, poliüretan sert köpük, genleştirilmiş üreformaldehit köpük vb. plak yapan ısı yalıtım malzemeleri, cam köpüğü ya da genleştirilmiş perlit ya da verniküit, bims vb taneli yalıtkan dolgu malzemeleri kullanılmak hedefiyle ısı yalıtım malzemeleri olarak kullanılan mantolama çeşitleri programıdır.

  Isı Yalıtımı Çeşitleri Bilgileri

  DÖŞEMELERDE MANTOLAMA

  Zemine oturan döşemelerde, içerisine su geçirmeyen ve yüksek basma mukavemetine sahip XPS plakalar kullanılmalıdır. Isıtılmayan bodrumların üstünde yer alan döşemelerde, Mantolama bodrum tavanına belirleme edilerek, zemin katların döşemelerden kaynaklanan ısı kayıpları engellenen mantolama çeşitleri tekniklerindendir.

   Mantolama Çeşitleri ve Türleri Nelerdir?

  ÇATILARDA MANTOLAMA

  Çatı arasında yürünmesi gerektiğinde, ahşap kadronlar üstüne kalaslarla yürüme yolu inşa edilmelidir. Yalıtım malzemesi şayet yüke maruz kalacak ise şilte tarzı mamüller yerine levha formunda sert mantolama malzemeleri kullanılmalıdır. Uygulama yapılacak çatı döşemesinin üstü, toz, kir harç artıklarından temizlenerek ya da döşeme betonu üstüne mala perdahlı ince şap programı yapılarak, düzgün bir zemin temin edilir. Düzgün yüzey üstüne yoğuşma tahkikinin sonuçlarına göre buhar dengeleyici serilir ve kalınlığı TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standarlarına göre belirlenmiş mantolama malzemeleri döşenen mantolama modelleri renkleri uygulamalarındandır.

  Mantolama Çeşitleri ve Modelleri Detayları İçerir

  Malzemelerine Göre Mantolama Çeşitleri

  EPS MANTOLAMA Expanded Polistren köpük (EPS),petrolden elde edilen, termo plastik, kapalı gözenekli, tarzık olarak beyaz renkli bir ısı yalıtım malzemesidir. EPS levhalarının bünyesindeki çok sayıda (1 m3 EPS 'de 3-6 milyar) ufak kapalı gözenekli hücreler içersinde, % 98'i hareket etmeyen ve kuru hava bulunmaktadır. EPS ısı yalıtım levhalarının ekonomik ve üstün ısı yalıtım özellikleri bu şekilde sağlanır. Ürünün performansı kullanım ömrü süresince sabit kalır. Kalınlığı incelmez, ısı iletkenliği azalmaz, özelliklerinde hiçbir bozulma ortaya gelmez. EPS istenilen yoğunluklarda üretilir. Dış cephede mantolama amaçlı genelde 15-30 kg/m3 yoğunluklarda sarfedilen EPS levhalar çok hafiftirler ve cepheye çok yük getirmeyen mantolama çeşitleridış cephe kaplama çeşitleri ve fiyatları programlarındandır. Uygulandığı yerler : Bina iç ve dış duvarları.

  Mantolama Malzemeleri Çeşitleri Nelerdir

   

  KARBONLU EPS MANTOLAMA ÇEŞİTLERİ ( KARBON TAKVİYELİ EPS ISI YALITIM LEVHASI )

  Karbon takviyeli EPS straforen iyi mantolama malzemeleri arasında önde gelmektedir. içeriğindeki grafit ısı reflektörleri yardımıyla yalıtım özelliği tasarlanmış bir EPS (Expanded Polistren) çeşididir. Karbonlu EPS 'ye gri rengini veren de içeriğindeki bu grafit ısı reflektörleridir. Grafit, sıcak ve soğuğu daha iyi yansıtarak konvansiyonel EPS 'ye göre ısı yalıtımının daha iyi olmasını sağlar. B1 yangın katagorisinde karbonlu EPS strafor düşük yoğunluklarda bile Isı İletkenlik Grubu 035'e dahildir (TS 7316 EN 13163). Düşük yoğunluklarda ısı iletkenlik grubunun 035 olması yardımıyla konvansiyonel EPS 'ye göre çok daha az ya da daha ince malzemeyle aynı ısı yalıtımı sağlanan mantolama mantolama çeşitleri tekniklerindendir. Uygulandığı yerler : Bina iç ve dış duvarları. XPS MANTOLAMA Polistirenden imal edilen Extrude Polistren sert köpük XPS, homojen hücre yapısına sahip, yalıtım hedefli imal edilen bir ısı yalıtım malzemedir. Ekstrude Polistren malzemeler (XPS), basma mukavemeti yüksek, ısı iletkenlik dşayetleri iyi, B1 yangın katagorisinde, bünyesine su almayan ve nemden etkilenmeyen malzemelerdir. Uygulandığı yerler : Bina iç ve dış duvarları. zemin izolasyonların da, su basman seviyelerinde, çatıların izolasyonunda kullanılan mantolama çeşitleri uygulamasıdır. TAŞYÜNÜ MANTOLAMA Taş yünü, bazalt taşının 1350° C - 1400° C ’de eritilerek elyaf durumuna getirilmesi neticesi oluşur. Bazalt taşı, inorganik ham madde özelliğine sahiptir ve yerli olarak temin edilmektedir. Taş yünü, kullanım yeri ve hedefine göre değişik ebat ve teknik özelliklerde üretilebilir. Değişik kaplama malzemeleri ile şilte, levha (plaka), boru ve dökme şeklinde üretilebilen taş yününün ısı yalıtımı, ses yalıtımı, akustik planlama ve yangın yalıtımı hedefiyle kullanılan mantolama çeşitleri tekniklerindendir. Ayrıca, dış cephe kaplama panelleri makalemizden de faydalanabilirsiniz.

  Binalarımızda Hangi Mantolama Çeşitleri Tercih Edilmelidir

   

  Diğer Bir Mantolama Çeşitleri Olan ;

  Fugalı Mantolama ve Yalı Baskı Kaplamaları İle Mantolama Çeşitleri

  Fugalı Mantolama, dış cephe kaplamaları arasında genleşme ve çatlamayı önlemek ve estetik manzara sağlamak hedefi ile sarfedilen dış cephe mantolama ürünüdür. Fugalı Mantolama Uygulaması programında fuga dış cephe modelleri 2018 yılı için ençok tercih edilen modellerin olmuştur. Hem estetik bir manzara sağladığı amacıyla, hem de, uygulamada dekoratif sıva ve boya uygulama aşamasında ek oluşturmadan bitiş sağladığı amacıyla kullanılır. Fugalı Kaplamalar ve yalı baskı Kaplamaları boyaya hazır kendi kendine sıvalı hazır mantolama çeşitleri ve dış cephe kaplama levhası olarak da üretilmektedir. METPOR Dış cephe mantolama Ürünleri ürün yelpazesinde çok sayıda hazır panel yani dekoratif dış cephe kaplaması yani mantolama çeşitleri vardır.


  Dış Cephede Mantolama Uygulamasının Çeşitleri Nelerdir?

  Hızlı Erişim Linkleri

  Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?, Mantolama ÇeşitleriMantolamaMantolama Malzemeleri Nelerdir?Mantolama FirmalarıMantolamanın FaydalarıDekoratif Mantolamaİç Cephe MantolamaIsı Yalıtımı Nedir?Mantolama Fiyatları 2019Mantolama Malzeme Fiyatları 2019Dış Cephe Mantolama Fiyatları 2019, Dış Cephe Mantolama Malzeme FiyatlarıMantolama İşçilik Fiyatları 2019Mantolama Fiyat HesaplamaDış Cephe KaplamaMantolama FirmalarıYalı BaskıFugalı Kaplamaİstanbul Mantolama FiyatlarıMantolama ModelleriIsı YalıtımıIsı Yalıtımı NedirIsı Yalıtım FiyatlarıIsı Yalıtım FirmalarıIsı Yalıtım MalzemeleriIsı Yalıtım ÇeşitleriEn İyi Mantolama FirmalarıIsı Yalıtımı Nasıl YapılırIsı Yalıtımın ÖnemiIsı Yalıtımın FaydalarıNeden Isı Yalıtımı YaptırmalıyızIsı Yalıtımın Uygulandığı YerlerMantolamaDış Cephesöveduvar kaplamaduvar kaplamalarıduvar kaplama panelleriduvar kaplama straforduvar kaplama malzemeleristrafor duvar kaplamastrafor duvar kaplama koçtaşstrafor duvar kaplama fiyatlarıstrafor duvar kaplama nasıl yapılır?strafor duvar kaplama panelistrafor duvar paneliduvar dekorasyonutaş görünümlü duvar paneli, dış cephe kaplama panelleri
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform