• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Dış Cephe Nedir?, Dış Cephenin Tanımı Nedir?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Dış Cephe Nedir?, Dış Cephenin Tanımı Nedir?

Dış Cephe Nedir?, Dış Cephenin Tanımı Nedir?

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 28 159

Dış Cephe Nedir?, Dış Cephenin Tanımı Nedir?

  Dış Cephe Nedir?, Dış Cephe Ne Demektir?

  Dış Cephe; Yapının her bir yüzeyi mimarinin yüzeyinde dikey doğrultuda ilerleyen her bir m2 kapsayan alanın genel adıdır.. Mimari terimler sözlüğünde görünüş veya fasat olarak da tabir edilmektedir.

  Mimari bir tarif olarak cephe, bir binanın dış tarafa bakan ön yüzünü ifade etmek amacıyla kullanılmakta olan bir mimari terimdir. Ön yüzün dışında arka ve yan yüzler amacıyla de cephe terimi kullanılır. Tasarım ilkeleri ve binanın geri kalanındaki mimari tarzın belirlemesi bakımından, binaların ön cepheleri yan ve arka cephelere oranla daha fazla önem taşımaktadır. Estetik beklentilerin yanı sıra enerji maliyetlerini düşürmesi yönünden de dış cephe kaplama, giydirme ve dış cephe yalıtım gibi farklı cephe sistemleri tercih edilmektedir.Dış Cephe Nedir

  Dış Cephede Olması Gereken Özellikler;

  + Atmosferin kimyasal etkilerine dayanıklı,
  + Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden bozulmamalı,
  + Sıcaklık farkıyla oluşabilecek genleşme ve daralmalardan
  dolayı zarar gelmemesi,
  + Yağış sularında bozulmamalı ve suyu içeriye almamalı,
  + Havalandırma özelliği olmalı,
  + Rüzgar yüküne karşı dirençli ve rüzgar geçirimsiz olmalı,
  + Binanın mimari özelliğine uygun ve estetik olmalı,
  + Dış cephe sıvası kolay tamir edilebilir olmalıdır.
  + Her türlü iklim koşullarına dayanıklılık göstermelidir.

  Dış Cephe Uygulamaları

  Mimari bir tarif olarak cephe, bir binanın dış yüzeyini tanımlar. Ön yüzün dışında arka ve yan cepheleri de tarif etmek amacıyla da cephe terimi kullanılır. Tasarım unsurlarıyla beraber enerji tasarrufu için dış cephe uygulamaları yapılmaktadır. Bu dış cephe uygulamalarının en çok tercih edilen tekniği ise dış cephe mantolama uygulamasıdır. Mantolama cephelerde yaz ve kış şartlarına uyum gösterme yeteneği olan dış cephe kaplama panelleri yardımıyla yapılır. dış cephe kaplama panelleri, yapı sektöründe dış cephe köpük olarak da adlandırılmaktadır.

  Dış Cephenin Tanımı

  Cephe Çeşitleri ve Dış Cephe Yalıtım

  Emlak pazarında satışları direk etkileyen faktörlerden cephe yediye ayrılır. Bunlar binanın yüzlerine göre çift, serbest, yan, arka, ön, iç, kesit cephe olarak adlandırılır.

  Binaların dış cephe uygulama tekniklerinde kullanılan dış cephe kaplama malzemeleri ve dış cephe kaplama kompozit giydirme cephe sistemleri ile hem binaların yenilenme gereksinimleri giderilir hem de enerji tasarrufuna dair mimari düzenlemeler yapılabilir. Cephe sistemlerine dair literatürde keskin hatlarla belirlenmiş tariflamalar olmamasına rağmen, süregelen olarak çeşitli dış cephe kaplama görselleri mevcuttur. Cephe sistemlerinde alüminyumdan dış cephe kaplama kompozit ve dış cephe kaplama strafor plakalara kadar çok sayıda gereç ve teknik bir arada kullanılabilir.Dış Cephe Ne Demektir

  Dış Cephe Kaplama ve Cephe Giydirme

  Dışarıdaki havanın ve yağmurun yapı içerisine girmesini engel olan ve estetik bir manzara katan yapı bileşenlerine "dış cephe kaplama" adı verilir. Dış cephe kaplama malzemeleri tek başına bir yapı kabuğu olarak tasarlanabileceği gibi ısı yalıtımı yani mantolama özelliği de içerebilirler.
  Düşey bina kabukları olarak tariflenebilecek giydirme cephe malzemeleri, dış cephe üzerindeki yük ve kendi ağırlığı dışında yapısal yükler taşımazlar. Dış cephe strafor giydirme dendiğinde genelde metal taşıyıcılı cam cepheler akıllara gelse de, yük taşımayan beton paneller de dahil olmak üzere detaylı gereçler ve teknikler ile inşa edilebilirler. Başlıca bina giydirme cephe sistemleri cephe paneli, ünite, klasik, yapısal macun ve yapısal contalamadır. Doğrudan yapı dışından, yani atmosferden gelen etkileri binanın duvar çekirdeğinden koruyan malzemelerdir. Dış cephe kaplamasının binadalardaki temel işlevi; ısı yalıtımı sağlamak ve estetik olarak mimari görünüm açısından dekoratif bir özellik sağlamaktır. Dış cephe kaplama ses ve ısı geçişini azaltan bir uygulamadır. Isının iletim direncini artırarak optimum ısıl düzeyi sağlamaktadır. Binada yalıtım yapılırken binanın bir kısmını değil de tüm binayı ele almak gerekir. Çünkü amaç kullanım açısından sağlıklı bir dış cephe yalıtım elde etmektir. Dış cephe kaplaması ile binanın ömrü uzarken oluşabilecek ısı kaybının da önüne geçer ve enerji tasarrufu sağlanmış olur. Sağlanan enerji tasarrufu hem doğaya hem de insanların ekonomisine katkıda bulunur. Bunun yanında insan sağlığını kötü yönde etkileyecek etkenlere karşı önlem alınmış olur.

  Dış Cephe Mantolama Söve Uygulaması"Cephe" Sözlük Anlamı : Alın, Yan, Yalnaç

  Mimari bir tarif olarak dış cephe, bir binanın dış tarafa bakan ön yüzünü ifade etmek amacıyla sarfedilen bir terimdir. Ön yüzün dışında arka ve yan yüzler amacıyla de dış cephe terimi kullanılır. Tasarım ilkeleri ve binanın geri kalanındaki mimari tarzın belirlemesi bakımından, binaların ön cepheleri önemlidir demiştik. Mimaride cephe çeşitleri yediye ayrılır. Bunlar binanın yüzlerine göre çift, serbest, yan, arka, ön, iç, kesit cephe olarak adlandırılır.

  Dış Cephe Kaplama Uygulaması

  Cephe Sistemleri ve Cephe Kaplama Modelleri

  Dışarıdaki havanın ve yağmurun yapı içerisine girmesini engel olan ve estetik bir manzara katan yapı bileşenlerine "dış cephe kaplama" adı verilir. Dış cephe kaplamaları genellikle mantolama özelliği olan malzemelerden seçilir.
  Cephe giydirme

  Düşey bina kabukları olarak tariflenebilecek giydirme cepheler, cephe üzerindeki yük ve kendi ağırlığı dışında yapısal yükler taşımazlar. Giydirme dendiğinde genelde metal taşıyıcılı cam cepheler akıllara gelse de, yük taşımayan beton paneller de dahil olmak üzere detaylı gereçler ve teknikler ile yapılabilirler.

  İnsanlık tarihinin erken dönemlerinde bireyler dışarıdan doğa etkilere maruz kaldıklarından dolayı barınma ihtiyacı hissetmişlerdir. Öncelikle hazır mağaraları kullanarak doğa şartlarından yağmur, kar, sis, soğuk gibi tabiat olaylarının yanı sıra, yabani hayvanlara karşı korunma ihtiyacı hissetmişlerdir. Daha sonra yeri kazarak yer altında kendi barınma alanlarını inşa etmişlerdir. Zaman geçtikçe insanla beraber mimari ihtiyaçlar da gelişmiştir. yavaş yavaş çatı, pencere, oda, kapı gibi temel mimari unsurları barınma mekanlarında yer almaya başlamıştır.

  Dış Cephe Kaplama Modelleri


  Yer altı mağaralarından çıkan insan artık farklı malzemeler kullanarak kendi yaşam alanlarını inşa etmeye başlamıştır. ve işte tam bu noktadan sonra Cephe olarak tabir ettiğimiz mimari kavram hayatımıza girmiştir. Bir süre sonra dış cephe çeşitli malzemelerle yukarıda bahsettiğimiz doğa, tabiat olaylarına karşı koyarken, mimari kimlik kavramını da kazanmıştır.
  Yapıların üzeri örtülerek çatılar oluşturulmuş çeşitli ihtiyaçlarından dolayı duvarlar vasıtası ile odalar oluşturmuş ve kendi yaşamlarına uygun mekanlar bu şekilde ortaya çıkmıştır.
  Dış Cephe artık tabiata karşı koyarken, farklı mimari anlamalar kazanmaya başlamıştır. Her dönemin sosyal, ekonomi, askeri, sanat gibi toplumun ortak değerlerini simgeleyen, anlatan sonraki nesillere aktarılmasını sağlayan bir sanatsal unsur olmuştur.
  Dış Cephe Hakkında Ayrıntılı Bilgiler21.Yüzyılda Dış Cephe

  21.Yüzyılda cephe Özellikle de dış cephe içeriden dışarıya doğru insanların kendi ihtiyaçları doğrultusunda, zamana yayılarak oluşmuştur. Bilim, teknoloji ve inşaat tekniklerinin gelişmesi ile birlikte dış cephe malzemelerinin ve mimarinin de işçiliklerinin hızlanması, maliyetlerin geri çekilmesi anlamında farklı bir dış cephe anlayışı getirmiştir.
  Pratik olarak uygulanabilen, finansal anlamda ekonomik ve İnsan ihtiyaçlarına cevap verebilen dış cephe kaplama ürünleri yerini almıştır. Yeni yapılarda kolayca uygulanabilen bu dış cephe malzemeleri, mevcut yapılar için daha maliyetli ve işçilikli uygulamalardır. Mevcut yapılara görsellik kazandırmak ve ısıdan maksimum verim elde etmek için dış cephe mantolama uygulaması yapılmalıdır. Dış cephe mantolama ve söve uygulaması, Yapıların hem ısı yalıtım hem de su yalıtım ihtiyaçlarını karşılar. Dekoratif dış cephe söve profilleri ile birlikte Yapıya mimari kimlik kazandırır. Binalarda dış cephe kaplama malzemeleri fiyatları makalemize de linkten ulaşabilirsiniz.Cephe ÇeşitleriDIŞ CEPHE SÖVE UYGULAMALARINDA TASARIM SİHİRBAZI

  Yılkar İnşaat Mimar, İnşaat Mühendisi, Türkiye ve Yurt dışında tecrübesi olan kalifiye kalfa ve usta ekibine sahiptir. Türkiye' de dekoratif dış cephe kaplamaları ve dış cephe söve ürünleri imalatı yapan en eski firma olarak, İstanbul söve İmalatçısı olarak faaliyetlerine devam ediyor.
  Ucuz Söve veya Mantolama dış cephe çözümlerinize kısa vade de cevap verir. Fakat uzun vade de çok zarar veren bir iştir. yüzlerce berbat edilmiş dış cephe ile karşılaşan bizler sizlere dış cephe işerinizi yaptırırken, köklü referans sahibi firmalarla çalışmanızı tavsiye ederiz. Dış cephe kaplama stafor fiyatları konusunda Metpor Söve & Mantolama üzerine düşen vazifeyi souna kadar yapmaktadır.
  Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Mersin, Konya gibi önde gelen şehirlerimizin yanı sıra Türkiye'nin bütün bölgelerinde dış cephe söve imalatı ve dış cephe kaplama firmaları mevcuttur. Dış cephe kaplama strafor fiyatları makalemizi de inceleyebilirsiniz.
  Dış Cephe Kaplama ve Yalıtım Uygulamaları

  Faydalı Makaleler

  Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?

  Mantolama Çeşitleri

  Mantolama

  Mantolama Malzemeleri Nelerdir?

  Mantolama Firmaları

  Mantolamanın Faydaları

  Dekoratif Mantolama

  İç Cephe Mantolama

  Isı Yalıtımı Nedir?

  Bina Dış Cephe
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve&Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform