• info@metpordekor.com
 • SSS

Dış Cephe Malzemeleri: Güçlü ve Dayanıklı Yapılar İçin En İyi Seçenekler

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Dış Cephe Nedir: İşlevsel ve Şık Dış Cephe Tasarımı İle Yeni Bir Bakış Açısı Elde Edin

Dış Cephe Nedir: İşlevsel ve Şık Dış Cephe Tasarımı İle Yeni Bir Bakış Açısı Elde Edin

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 59 099

Dış Cephe Nedir: İşlevsel ve Şık Dış Cephe Tasarımı İle Yeni Bir Bakış Açısı Elde Edin

  Evinizin İlk İzlenimi: Dış Cephe Tasarımı İle Dikkat Çekin

  Dış cephe, bir binanın dış yüzeyini kaplayan malzemelerdir. Bu malzemeler, binanın dışını korumak, dekoratif bir görünüm sağlamak ve binanın enerji verimliliğini artırmak için kullanılır. Dış cepheler genellikle Eps strafor, çimento, tuğla, taş, ahşap, alüminyum veya PVC gibi dış cephe kaplamalarıyla giydirilir. Dış cepheler, hava koşullarına, güneş ışığına, yağmura ve diğer doğal faktörlere dayanıklı olmalıdır. Ayrıca, dış cepheler, binanın yalıtımı için de kullanılan mantolama sistemlerinin bir parçası olabilir. Bu nedenle, dış cephelerin seçimi, binanın güvenliği, dayanıklılığı ve enerji verimliliği açısından oldukça önemlidir.

  Dış cephe nedir?; yapının her bir yüzeyi mimarinin yüzeyinde dikey doğrultuda ilerleyen her bir m2 kapsayan alanın genel adına "dış cephe" denir. Mimari terimler sözlüğünde dış cephe, "görünüş" veya "fasat" olarak da tabir edilmektedir.

  Bu makalemizde şu konuları ele alacağız.

  Eski Binalarda Dış Cephe Uygulamaları

  Mimari bir tarif olarak "dış cephe", bir binanın dış tarafa bakan ön yüzünü ifade etmek için kullanılmakta olan bir "mimari" terimdir. Ön yüzün dışında arka ve yan yüzler için de "cephe" terimi kullanılır. Tasarım ilkeleri ve binanın geri kalanındaki "mimari" tarzın belirlemesi bakımından, binaların ön cepheleri yan ve arka cephelere oranla daha fazla önem taşımaktadır.

  Estetik beklentilerin yanı sıra enerji maliyetlerini düşürmesi yönünden de dış cephe kaplama, giydirme ve dış cephe yalıtım gibi farklı "cephe sistemleri" tercih edilmektedir.Dış Cephe Nedir

  Dış Cephenin Özellikleri;

  1. İyi bir dış cephe atmosferin kimyasal etkilerine dayanıklı olmalıdır.
  2. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden bozulmamalıdır.
  3. Sıcaklık farkıyla oluşabilecek genleşme ve daralmalardan dolayı zarar gelmemesi gerekir.
  4. Yağış sularında bozulmamalı ve suyu içeriye almamalıdır.
  5. Havalandırma özelliği taşımalıdır.
  6. Rüzgar yüküne karşı dirençli ve rüzgar geçirimsiz olmalıdır.
  7. Binanın mimari özelliğine uygun ve estetik olmalıdır.
  8. Dış cephe sıvası kolay tamir edilebilir olmalıdır.
  9. Her türlü iklim koşullarına dayanıklılık göstermelidir.

  Dış Cephe Köpük Strafor Malzemeleri

  Mimari bir tarif olarak cephe, bir binanın dış yüzeyini tanımlar. Ön yüzün dışında arka ve yan cepheleri de tarif etmek amacıyla da cephe terimi kullanılır. Tasarım unsurlarıyla beraber enerji tasarrufu için dış cephe uygulamaları yapılmaktadır. Bu "dış cephe uygulama" en çok tercih edilen tekniği ise "dış cephe mantolama" uygulamasıdır. Mantolama cephelerde yaz ve kış şartlarına uyum gösterme yeteneği olan dış cephe kaplama panelleri yardımıyla yapılır. "dış cephe kaplama panelleri", yapı sektöründe dış cephe köpük olarak da adlandırılmaktadır.

  Dış Cephe Tasarımı: Estetik ve Dayanıklılık Bir Arada

  Emlak sektöründe satışları direk etkileyen önemli faktörlerden cephe çeşitleri 7 ana başlığa ayrılır. Bunlar binanın yüzlerine göre çift cephe, serbest cepheler, "yan cephe", "arka cephe", "ön cephe", iç cephe, kesit "cephe" olarak adlandırılır.

  Binaların dış cephe uygulama tekniklerinde kullanılan dış cephe kaplama malzemeleri ve dış cephe kaplama kompozit giydirme cephe sistemleri ile hem binaların yenilenme gereksinimleri giderilir hem de enerji tasarrufuna dair mimari düzenlemeler yapılabilir.

  1. Mantolama Nedir?
  2. En İyi Dış Cephe Kaplaması
  3. Dış Cephe Kaplama Malzemeleri Fiyatları
  4. Villa Dış Cephe Kaplama Modelleri
  5. Cephe Sistemleri

  cephe sistemlerine dair literatürde keskin hatlarla belirlenmiş tariflemeler olmamasına rağmen, süregelen olarak çeşitli dış cephe kaplama görselleri mevcuttur. Cephe kaplama sistemlerinde alüminyumdan dış cephe kaplama kompozit ve dış cephe kaplama strafor plakalar ve söve modelleri kadar çok sayıda gereç ve teknik bir arada kullanılabilir. Mantolama nedir? yazımızdan da faydalanabilirsiniz.Dış Cephe Ne Demektir

  Eski Binaların Dış Cephesini Yenilemek

  Kış: Yaz evden çıkmaz, ısınma ihtiyacı azalır. Yaz: Yaz eve girmiyor, soğutma için daha az talep var. Enerji tasarrufu önlemlerine odaklanırsak, yalıtım önemli bir noktadır. Dış mekanda veya etkilenmemiş odalarda yatay elemanlar söz konusu olduğunda yüzlerde, tavanlarda, asma tavanlarda ve zeminlerde yalıtım panellerinin varlığı.

  Maske durumunda maskenin konumu çok önemlidir çünkü dışarıdan çıkarıldığında vücudun tüm katmanları iç ortama benzer bir sıcaklıkta konumlandırılarak ısı yalıtımını iyileştirir, tüm ısı köprüleri. Yoğunlaşmayı yok edin ve önleyin, ancak maliyet için en pahalı çözüm. İskele ve aksesuarların montajı.

  İzolasyonu hesaplarken şunları göz önünde bulundurmanız gerekir:
  Yalıtım türü. Her malzemenin kendine has özellikleri vardır;

  İzolasyon yapılacak duvar durumu. Yapıldığı malzemenin önemli bir etkisi olacaktır. Binanın inşası, çatlakların, çıkıntıların, metalik elemanların varlığı da duvarın ısı biriktirme kabiliyetini önemli ölçüde azaltır;

  El değmemiş odanın amacı. Sonuç olarak, banyolar ve garajlar gibi yalıtım gereksinimleri farklıdır. Evi ısıtırken bile yatak odasının koridordan daha sıcak olması gerektiğini anlamalısınız.

  Ev konumu. Burada rol rüzgar, yağış miktarı ve seviyesi, minimum sıcaklık tarafından oynanır.

  Dış Cephe Kaplama Köpük Malzemelerle Restorasyon Çalışmaları

  Dışarıdaki havanın ve yağmurun yapı içerisine girmesini engel olan ve estetik bir manzara katan yapı bileşenlerine "dış cephe kaplama" adı verilir. Mantolama malzemeleri tek başına bir yapı kabuğu olarak tasarlanabileceği gibi ısı yalıtımı yani mantolama özelliği de içerebilirler.
  Dikey bina kabukları olarak tariflenebilecek giydirme cephe malzemeleri, dış cephe üzerindeki yük ve kendi ağırlığı dışında yapısal yükler taşımazlar. Dış cephe strafor giydirme dendiğinde genelde metal taşıyıcılı cam cepheler akıllara gelse de, yük taşımayan beton paneller de dahil olmak üzere detaylı gereçler ve teknikler ile inşa edilebilirler. Başlıca bina giydirme cephe sistemleri cephe paneli, ünite, klasik, yapısal macun ve yapısal contalamadır.

  Mantolama İmalatı

  1. Betopan Dış Cephe Kaplama Fiyatları
  2. Yalıpan Kaplama
  3. Kendinden Boyalı Mantolama
  4. EPS Kaplama
  5. Dış Cephe Sistemleri

  Doğrudan yapının dışından, yani atmosferden gelen etkileri binanın duvar çekirdeğinden koruyan malzemelerdir. Dış cephe kaplaması binalardaki temel işlevi; ısı yalıtımı sağlamak ve estetik olarak mimari görünüm açısından dekoratif bir özellik sağlamaktır. Dış cephe kaplama ses ve ısı geçişini azaltarak "izolasyon" yapmayı sağlayan bir "uygulama" tekniğidir. Dış Cephe Kaplama Görselleri ile ilgili yazımıza linkten ulaşabilirsiniz.

  Isının iletim direncini artırarak optimum ısıl düzeyi sağlamaktadır. Binada "yalıtım" yapılırken binanın bir kısmını değil de tüm binayı ele almak gerekir. Çünkü amaç kullanım açısından sağlıklı bir dış cephe yalıtım elde etmektir. Dış cephe kaplama modelleri ile binanın ömrü uzarken oluşabilecek ısı kaybının da önüne geçer ve enerji tasarrufu sağlanmış olur.

  Dış cephe mantolama örnekleri makalemizden linke tıklayarak aydalanabilirsiniz. Sağlanan enerji tasarrufu hem doğaya hem de insanların ekonomisine katkıda bulunur. Bunun yanında insan sağlığını kötü yönde etkileyecek etkenlere karşı önlem alınmış olur. 

  1. Dış Cephe Kaplama Kompozit
  2. Dış Cephe Kaplama Çeşitleri ve Özellikleri
  3. Ahşap Görünümlü Dış Cephe Kaplama Malzemeleri
  4. Dış Cephe Mantolama Fiyatları
  5. Suya Dayanıklı Dış Cephe Malzemeleri

  Dış Cephe Mantolama Söve Uygulaması"Cephe" Sözlük Anlamı : Alın, Yan, Yalnaç

  Mimari bir tarif olarak "dış cephe", bir binanın dış tarafa bakan ön yüzünü tanımlayan bir terimdir. Ön yüzün dışında arka ve yan yüzler için de "dış cephe" ifadesi kullanılır. Tasarım ve binanın "mimari" tarzının belirlemesi bakımından, binaların ön cepheleri önemlidir demiştik. Mimaride cephe çeşitleri yediye ayrılır. Bunlar binanın yüzlerine göre çift, serbest, yan, arka, ön cephe, iç cephe, kesit cephe adı verilir.

  Dış Cephe Kaplama Uygulaması

  Binaların Yüzü: Dış Cephe Tasarımı İle Etkileyin

  Dışarıdaki havanın ve yağmurun yapı içerisine girmesini engel olan ve estetik bir görünüm sağlayan ve "yalıtım" özelliği taşıyan yapı bileşenlerine "dış cephe kaplama" adı verilir. ısı yalıtım malzemeleri genellikle ısı yalıtımı özelliklerine sahip olan malzemelerden seçilir.
  Cephe Giydirme

  Düşey bina kabukları olarak tariflenebilecek giydirme cepheler, "dış cephe" üzerindeki yük ve kendi ağırlığı dışında yapısal yükler taşımazlar. Yapılarda "dış cephe giydirme" dendiğinde genelde metal taşıyıcılı cam cepheler akıllara gelse de, yük taşımayan beton paneller de dahil olmak üzere detaylı gereçler ve teknikler ile yapılabilirler.

  İnsanlık tarihinin erken dönemlerinde bireyler dışarıdan doğa etkilere maruz kaldıklarından dolayı barınma ihtiyacı hissetmişlerdir. Öncelikle hazır mağaraları kullanarak doğa şartlarından yağmur, kar, sis, soğuk gibi tabiat olaylarının yanı sıra, yabani hayvanlara karşı korunma ihtiyacı hissetmişlerdir.

  Daha sonra yeri kazarak yer altında kendi barınma alanlarını inşa etmişlerdir. Zaman geçtikçe insanla beraber mimari ihtiyaçlar da gelişmiştir. yavaş yavaş çatı, pencere, oda, kapı gibi temel mimari unsurları barınma mekanlarında yer almaya başlamıştır.

  Dış Cephe Kaplama Modelleri

  Yer altı mağaralarından çıkan insan artık farklı yapı malzemeleri kullanarak kendi yaşam alanlarını inşa etmeye başlamıştır. ve işte tam bu noktadan sonra "cephe" olarak tabir ettiğimiz mimari kavram hayatımıza girmiştir. Bir süre sonra "dış cephe" çeşitli malzemelerle yukarıda bahsettiğimiz doğa, tabiat olaylarına karşı koyarken, "mimari" kimlik kavramını da kazanmıştır.
  Yapıların üzeri örtülerek çatılar oluşturulmuş çeşitli ihtiyaçlarından dolayı duvarlar vasıtası ile odalar oluşturmuş ve kendi yaşamlarına uygun mekanlar bu şekilde ortaya çıkmıştır.

  1. Yalıtımlı Dış Cephe Kaplamaları
  2. Isı Yalıtımlı Dış Cephe Kaplama Fiyatları
  3. Prefabrik Ev Dış Cephe Kaplama Fiyatları
  4. Eski Bina Dış Cephe Yenileme - Söve Modelleri İncelemesi
  5. Dış Cephe Duvar Kaplama

  Binalarda dış cephe artık tabiata karşı koyarken dış cephe veya iç cephefarklı mimari anlamlar kazanmaya başlamıştır. Her dönemin sosyal, ekonomi, askeri, sanat gibi toplumun ortak değerlerini simgeleyen, anlatan sonraki nesillere aktarılmasını sağlayan bir sanatsal unsur olmuştur.

  Çağımızda binaların dış cephe kaplaması olarak "söve modelleri" çok fazla ilgi gören EPS strafor polistiren malzemeden üretilen bir yapı malzemesidir. Özellikle İstanbul söve firmaları farklı söve kaplama ve farklı mantolama malzeme türleri ile başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye'ye hizmet vermektedir. Geldiğimiz nokta "dış cephe kaplama modelleri" açısından ülkemizde en kapsamlı ve özgün dış cephe kaplama çeşitleri bizlerle buluşturan firmaların başında Metpor Söve & Mantolama firması olarak biz cephe sistemleri konusunda ilk sırada yer almaktayız.
  Dış Cephe Hakkında Ayrıntılı Bilgiler21.Yüzyılda Dış Cephe ve Renovasyon

  21. Yüzyılda "cephe" Özellikle de dış cephe içeriden dışarıya doğru insanların kendi ihtiyaçları doğrultusunda, zamana yayılarak oluşmuştur. Bilim, teknoloji ve inşaat tekniklerinin gelişmesi ile birlikte dış cephe malzemelerinin ve mimarinin de işçiliklerinin hızlanması, maliyetlerin geri çekilmesi anlamında farklı bir "dış cephe" anlayışı getirmiştir.
  Pratik olarak uygulanabilen, finansal anlamda ekonomik ve İnsan ihtiyaçlarına cevap verebilen "dış cephe kaplama" ürünleri yerini almıştır. Yeni yapılarda kolayca uygulanabilen bu dış cephe malzemeleri, mevcut yapılar için daha dış cephe fiyatları daha yüksek ve işçilikli uygulamalardır. Mevcut yapılara görsellik kazandırmak ve ısıdan maksimum verim elde etmek için dış cephe mantolama uygulaması yapılmalıdır.

  Dış cephe mantolama ve söve uygulaması, Yapıların hem ısı yalıtımı hem de su yalıtım ihtiyaçlarını karşılar. Dekoratif dış cephe söve modelleri ile birlikte Yapıya mimari kimlik kazandırır. Binalarda dış cephe kaplama malzemeleri fiyatları makalemize de linkten ulaşabilirsiniz.Cephe Çeşitleri

  Eski Bina Dış Cephe Yenileme (Renovasyon)

  Yılkar İnşaat Mimar, İnşaat Mühendisi, Türkiye ve Yurt dışında tecrübesi olan kalifiye kalfa ve usta ekibine sahiptir. Türkiye'de dekoratif dış cephe kaplamaları ve dış cephe söve ürünleri imalatı yapan en eski firma olarak, İstanbul söve ve dış cephe kaplama imalatı olarak faaliyetlerine devam ediyor. Kısaca en büyük cephe firmaları arasında liste başı Metpor diyebiliriz.
  söve modelleri veya mantolama malzemeleri konusunda çözümlerinize kısa vade de cevap verir. Fakat uzun vade de çok zarar veren bir iştir. yüzlerce berbat edilmiş "dış cephe" ile karşılaşan bizler sizlere dış cephe işlerinizi yaptırırken, köklü referans sahibi dış cephe kaplama firmaları ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Dış cephe kaplama strafor fiyatları konusunda Metpor Söve & Mantolama dış cephe kaplama fiyatları konusunda üzerine düşen vazifeyi souna kadar yapmaktadır.

  En İyi Dış Cephe Kaplaması
  Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Mersin, Konya gibi önde gelen şehirlerimizin yanı sıra Türkiye'nin bütün bölgelerinde dış cephe söve imalatı ve dış cephe kaplama firmaları mevcuttur.

  Doğal yalıtım malzemeleri kullanılarak imal edilen yalı baskı cephe kaplamaları sahip bulunduğu ahşap manzarası ile cephelere estetik bir manzara kazandırır. Üzerine boya programı yapılabilir, neme karşı sağlamdır kabarma ve dökülme yapmaz, uzun süreli dayanım özelliğine sahiptir, ısıya ve ateşe sağlamdır, her türlü binaya rahatça uygulanabilir. EPS ısı yalıtım levhalarının üstüne akrilik temelli elyaflı sıva kaplanması tekniği ile üretildiği amacıyla, hem ısı hem de su yalıtımı kabiliyeti bulunmaktadır. Yalıtım uygulamasının kalitesine göre %40 - 60 arası ısı yalıtımı sağlayabilir.

  Binaların Dış Cephe Kaplaması İşi

  Günümüzde anında anında bütün inşaat firmaları yeni projelerinde binaların dış yüzeylerine mantolama çeşitleri uygulamaktadır. Dış cephede kaplama uygulamasının onlarca çeşidi mevcuttur. Dış cephe uygulamaları yapan mantolama firmaları uyguladığı bu işlemlerde kullanılan "mantolama malzemeleri" de değişkenlik gösterir. Fakat "yapılarda mantolama malzemeleri" arasında seçim yapılırken birkaç esas neden göz önünde bulundurmalıdır. Mantolama malzeme fiyatları 2019 yılı için linke tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.

  Enerji tasarrufu önlemlerini almadaki engeller, nispeten yüksek yatırım maliyetleri ve enerji tasarruflarını gerçekleştirmek için gereken zaman ve çaba harcamak olabilir. Soğuk iklimlerde, her biri kendine has teknik özelliklere ve finansal maliyet ve faydalara sahip ısı kaybına karşı çeşitli dış cephe kaplamaları mevcuttur. Yalıtım önlemleri genellikle en uygun maliyetli enerji tasarrufu önlemlerinden biridir. işinin ehli profesyonel bir izolasyon firması ile çalışılmalıdır.

  Birbirinden değişik kalınlık ve yoğunlukları değişen ısı yalıtım malzemeleri ile yapılarınızda konforu sağlamanız olası olacaktır. Yapılara mantolama işlemlerini yanı sıra sonradan da programı uygulanabilecek olan ısı yalıtımı yapmanın püf noktası, ihtiyaçlara en iyi mantolama malzemeleri kullanılarak, ısı yalıtımı programlarını yaptırabilirsiniz. Ses yalıtımı amacıyla tercih edilen malzemeler yapılara sonradan uygulanması ile "ısı yalıtımı" uygulamasına imkân tanımaktadır. Mantolama nedir? yazımızdan da faydalanabilirsiniz. • Söve Modelleri ile Binalarınızı Modernleştirin: Keşfetmeye Hazır Mısınız?
 • Mantolama Nedir: Evinizi Korumanın En Etkili Yolu
 • Söve Nedir? Dış Cephe Söve Sistemleri Ne İşe Yarar? Hakkında Güncel Bilgileri Keşfedin!
 • Mantolama Nedir? En İyi Mantolama Yöntemleri Rehberi 2023
 • Metpor | Söve & Mantolama İçin Kaliteli Dış Cephe Kaplama İmalatı
  Dış Cephe Nedir: İşlevsel ve Şık Dış Cephe Tasarımı İle Yeni Bir Bakış Açısı Elde Edin

  Metpor Dekor

  Evinizin İlk İzlenimi: Dış Cephe Tasarımı İle Dikkat Çekin

  Dış cephe, bir binanın dış yüzeyini kaplayan malzemelerdir. Bu malzemeler, binanın dışını korumak, dekoratif bir görünüm sağlamak ve binanın enerji verimliliğini artırmak için kullanılır. Dış cepheler genellikle Eps strafor, çimento, tuğla, taş, ahşap, alüminyum veya PVC gibi dış cephe kaplamalarıyla giydirilir. Dış cepheler, hava koşullarına, güneş ışığına, yağmura ve diğer doğal faktörlere dayanıklı olmalıdır. Ayrıca, dış cepheler, binanın yalıtımı için de kullanılan mantolama sistemlerinin bir parçası olabilir. Bu nedenle, dış cephelerin seçimi, binanın güvenliği, dayanıklılığı ve enerji verimliliği açısından oldukça önemlidir.

  Dış cephe nedir?; yapının her bir yüzeyi mimarinin yüzeyinde dikey doğrultuda ilerleyen her bir m2 kapsayan alanın genel adına "dış cephe" denir. Mimari terimler sözlüğünde dış cephe, "görünüş" veya "fasat" olarak da tabir edilmektedir.

  Bu makalemizde şu konuları ele alacağız.

  Eski Binalarda Dış Cephe Uygulamaları

  Mimari bir tarif olarak "dış cephe", bir binanın dış tarafa bakan ön yüzünü ifade etmek için kullanılmakta olan bir "mimari" terimdir. Ön yüzün dışında arka ve yan yüzler için de "cephe" terimi kullanılır. Tasarım ilkeleri ve binanın geri kalanındaki "mimari" tarzın belirlemesi bakımından, binaların ön cepheleri yan ve arka cephelere oranla daha fazla önem taşımaktadır.

  Estetik beklentilerin yanı sıra enerji maliyetlerini düşürmesi yönünden de dış cephe kaplama, giydirme ve dış cephe yalıtım gibi farklı "cephe sistemleri" tercih edilmektedir.Dış Cephe Nedir

  Dış Cephenin Özellikleri;

  1. İyi bir dış cephe atmosferin kimyasal etkilerine dayanıklı olmalıdır.
  2. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden bozulmamalıdır.
  3. Sıcaklık farkıyla oluşabilecek genleşme ve daralmalardan dolayı zarar gelmemesi gerekir.
  4. Yağış sularında bozulmamalı ve suyu içeriye almamalıdır.
  5. Havalandırma özelliği taşımalıdır.
  6. Rüzgar yüküne karşı dirençli ve rüzgar geçirimsiz olmalıdır.
  7. Binanın mimari özelliğine uygun ve estetik olmalıdır.
  8. Dış cephe sıvası kolay tamir edilebilir olmalıdır.
  9. Her türlü iklim koşullarına dayanıklılık göstermelidir.

  Dış Cephe Köpük Strafor Malzemeleri

  Mimari bir tarif olarak cephe, bir binanın dış yüzeyini tanımlar. Ön yüzün dışında arka ve yan cepheleri de tarif etmek amacıyla da cephe terimi kullanılır. Tasarım unsurlarıyla beraber enerji tasarrufu için dış cephe uygulamaları yapılmaktadır. Bu "dış cephe uygulama" en çok tercih edilen tekniği ise "dış cephe mantolama" uygulamasıdır. Mantolama cephelerde yaz ve kış şartlarına uyum gösterme yeteneği olan dış cephe kaplama panelleri yardımıyla yapılır. "dış cephe kaplama panelleri", yapı sektöründe dış cephe köpük olarak da adlandırılmaktadır.

  Dış Cephe Tasarımı: Estetik ve Dayanıklılık Bir Arada

  Emlak sektöründe satışları direk etkileyen önemli faktörlerden cephe çeşitleri 7 ana başlığa ayrılır. Bunlar binanın yüzlerine göre çift cephe, serbest cepheler, "yan cephe", "arka cephe", "ön cephe", iç cephe, kesit "cephe" olarak adlandırılır.

  Binaların dış cephe uygulama tekniklerinde kullanılan dış cephe kaplama malzemeleri ve dış cephe kaplama kompozit giydirme cephe sistemleri ile hem binaların yenilenme gereksinimleri giderilir hem de enerji tasarrufuna dair mimari düzenlemeler yapılabilir.

  1. Mantolama Nedir?
  2. En İyi Dış Cephe Kaplaması
  3. Dış Cephe Kaplama Malzemeleri Fiyatları
  4. Villa Dış Cephe Kaplama Modelleri
  5. Cephe Sistemleri

  cephe sistemlerine dair literatürde keskin hatlarla belirlenmiş tariflemeler olmamasına rağmen, süregelen olarak çeşitli dış cephe kaplama görselleri mevcuttur. Cephe kaplama sistemlerinde alüminyumdan dış cephe kaplama kompozit ve dış cephe kaplama strafor plakalar ve söve modelleri kadar çok sayıda gereç ve teknik bir arada kullanılabilir. Mantolama nedir? yazımızdan da faydalanabilirsiniz.Dış Cephe Ne Demektir

  Eski Binaların Dış Cephesini Yenilemek

  Kış: Yaz evden çıkmaz, ısınma ihtiyacı azalır. Yaz: Yaz eve girmiyor, soğutma için daha az talep var. Enerji tasarrufu önlemlerine odaklanırsak, yalıtım önemli bir noktadır. Dış mekanda veya etkilenmemiş odalarda yatay elemanlar söz konusu olduğunda yüzlerde, tavanlarda, asma tavanlarda ve zeminlerde yalıtım panellerinin varlığı.

  Maske durumunda maskenin konumu çok önemlidir çünkü dışarıdan çıkarıldığında vücudun tüm katmanları iç ortama benzer bir sıcaklıkta konumlandırılarak ısı yalıtımını iyileştirir, tüm ısı köprüleri. Yoğunlaşmayı yok edin ve önleyin, ancak maliyet için en pahalı çözüm. İskele ve aksesuarların montajı.

  İzolasyonu hesaplarken şunları göz önünde bulundurmanız gerekir:
  Yalıtım türü. Her malzemenin kendine has özellikleri vardır;

  İzolasyon yapılacak duvar durumu. Yapıldığı malzemenin önemli bir etkisi olacaktır. Binanın inşası, çatlakların, çıkıntıların, metalik elemanların varlığı da duvarın ısı biriktirme kabiliyetini önemli ölçüde azaltır;

  El değmemiş odanın amacı. Sonuç olarak, banyolar ve garajlar gibi yalıtım gereksinimleri farklıdır. Evi ısıtırken bile yatak odasının koridordan daha sıcak olması gerektiğini anlamalısınız.

  Ev konumu. Burada rol rüzgar, yağış miktarı ve seviyesi, minimum sıcaklık tarafından oynanır.

  Dış Cephe Kaplama Köpük Malzemelerle Restorasyon Çalışmaları

  Dışarıdaki havanın ve yağmurun yapı içerisine girmesini engel olan ve estetik bir manzara katan yapı bileşenlerine "dış cephe kaplama" adı verilir. Mantolama malzemeleri tek başına bir yapı kabuğu olarak tasarlanabileceği gibi ısı yalıtımı yani mantolama özelliği de içerebilirler.
  Dikey bina kabukları olarak tariflenebilecek giydirme cephe malzemeleri, dış cephe üzerindeki yük ve kendi ağırlığı dışında yapısal yükler taşımazlar. Dış cephe strafor giydirme dendiğinde genelde metal taşıyıcılı cam cepheler akıllara gelse de, yük taşımayan beton paneller de dahil olmak üzere detaylı gereçler ve teknikler ile inşa edilebilirler. Başlıca bina giydirme cephe sistemleri cephe paneli, ünite, klasik, yapısal macun ve yapısal contalamadır.

  Mantolama İmalatı

  1. Betopan Dış Cephe Kaplama Fiyatları
  2. Yalıpan Kaplama
  3. Kendinden Boyalı Mantolama
  4. EPS Kaplama
  5. Dış Cephe Sistemleri

  Doğrudan yapının dışından, yani atmosferden gelen etkileri binanın duvar çekirdeğinden koruyan malzemelerdir. Dış cephe kaplaması binalardaki temel işlevi; ısı yalıtımı sağlamak ve estetik olarak mimari görünüm açısından dekoratif bir özellik sağlamaktır. Dış cephe kaplama ses ve ısı geçişini azaltarak "izolasyon" yapmayı sağlayan bir "uygulama" tekniğidir. Dış Cephe Kaplama Görselleri ile ilgili yazımıza linkten ulaşabilirsiniz.

  Isının iletim direncini artırarak optimum ısıl düzeyi sağlamaktadır. Binada "yalıtım" yapılırken binanın bir kısmını değil de tüm binayı ele almak gerekir. Çünkü amaç kullanım açısından sağlıklı bir dış cephe yalıtım elde etmektir. Dış cephe kaplama modelleri ile binanın ömrü uzarken oluşabilecek ısı kaybının da önüne geçer ve enerji tasarrufu sağlanmış olur.

  Dış cephe mantolama örnekleri makalemizden linke tıklayarak aydalanabilirsiniz. Sağlanan enerji tasarrufu hem doğaya hem de insanların ekonomisine katkıda bulunur. Bunun yanında insan sağlığını kötü yönde etkileyecek etkenlere karşı önlem alınmış olur. 

  1. Dış Cephe Kaplama Kompozit
  2. Dış Cephe Kaplama Çeşitleri ve Özellikleri
  3. Ahşap Görünümlü Dış Cephe Kaplama Malzemeleri
  4. Dış Cephe Mantolama Fiyatları
  5. Suya Dayanıklı Dış Cephe Malzemeleri

  Dış Cephe Mantolama Söve Uygulaması"Cephe" Sözlük Anlamı : Alın, Yan, Yalnaç

  Mimari bir tarif olarak "dış cephe", bir binanın dış tarafa bakan ön yüzünü tanımlayan bir terimdir. Ön yüzün dışında arka ve yan yüzler için de "dış cephe" ifadesi kullanılır. Tasarım ve binanın "mimari" tarzının belirlemesi bakımından, binaların ön cepheleri önemlidir demiştik. Mimaride cephe çeşitleri yediye ayrılır. Bunlar binanın yüzlerine göre çift, serbest, yan, arka, ön cephe, iç cephe, kesit cephe adı verilir.

  Dış Cephe Kaplama Uygulaması

  Binaların Yüzü: Dış Cephe Tasarımı İle Etkileyin

  Dışarıdaki havanın ve yağmurun yapı içerisine girmesini engel olan ve estetik bir görünüm sağlayan ve "yalıtım" özelliği taşıyan yapı bileşenlerine "dış cephe kaplama" adı verilir. ısı yalıtım malzemeleri genellikle ısı yalıtımı özelliklerine sahip olan malzemelerden seçilir.
  Cephe Giydirme

  Düşey bina kabukları olarak tariflenebilecek giydirme cepheler, "dış cephe" üzerindeki yük ve kendi ağırlığı dışında yapısal yükler taşımazlar. Yapılarda "dış cephe giydirme" dendiğinde genelde metal taşıyıcılı cam cepheler akıllara gelse de, yük taşımayan beton paneller de dahil olmak üzere detaylı gereçler ve teknikler ile yapılabilirler.

  İnsanlık tarihinin erken dönemlerinde bireyler dışarıdan doğa etkilere maruz kaldıklarından dolayı barınma ihtiyacı hissetmişlerdir. Öncelikle hazır mağaraları kullanarak doğa şartlarından yağmur, kar, sis, soğuk gibi tabiat olaylarının yanı sıra, yabani hayvanlara karşı korunma ihtiyacı hissetmişlerdir.

  Daha sonra yeri kazarak yer altında kendi barınma alanlarını inşa etmişlerdir. Zaman geçtikçe insanla beraber mimari ihtiyaçlar da gelişmiştir. yavaş yavaş çatı, pencere, oda, kapı gibi temel mimari unsurları barınma mekanlarında yer almaya başlamıştır.

  Dış Cephe Kaplama Modelleri

  Yer altı mağaralarından çıkan insan artık farklı yapı malzemeleri kullanarak kendi yaşam alanlarını inşa etmeye başlamıştır. ve işte tam bu noktadan sonra "cephe" olarak tabir ettiğimiz mimari kavram hayatımıza girmiştir. Bir süre sonra "dış cephe" çeşitli malzemelerle yukarıda bahsettiğimiz doğa, tabiat olaylarına karşı koyarken, "mimari" kimlik kavramını da kazanmıştır.
  Yapıların üzeri örtülerek çatılar oluşturulmuş çeşitli ihtiyaçlarından dolayı duvarlar vasıtası ile odalar oluşturmuş ve kendi yaşamlarına uygun mekanlar bu şekilde ortaya çıkmıştır.

  1. Yalıtımlı Dış Cephe Kaplamaları
  2. Isı Yalıtımlı Dış Cephe Kaplama Fiyatları
  3. Prefabrik Ev Dış Cephe Kaplama Fiyatları
  4. Eski Bina Dış Cephe Yenileme - Söve Modelleri İncelemesi
  5. Dış Cephe Duvar Kaplama

  Binalarda dış cephe artık tabiata karşı koyarken dış cephe veya iç cephefarklı mimari anlamlar kazanmaya başlamıştır. Her dönemin sosyal, ekonomi, askeri, sanat gibi toplumun ortak değerlerini simgeleyen, anlatan sonraki nesillere aktarılmasını sağlayan bir sanatsal unsur olmuştur.

  Çağımızda binaların dış cephe kaplaması olarak "söve modelleri" çok fazla ilgi gören EPS strafor polistiren malzemeden üretilen bir yapı malzemesidir. Özellikle İstanbul söve firmaları farklı söve kaplama ve farklı mantolama malzeme türleri ile başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye'ye hizmet vermektedir. Geldiğimiz nokta "dış cephe kaplama modelleri" açısından ülkemizde en kapsamlı ve özgün dış cephe kaplama çeşitleri bizlerle buluşturan firmaların başında Metpor Söve & Mantolama firması olarak biz cephe sistemleri konusunda ilk sırada yer almaktayız.
  Dış Cephe Hakkında Ayrıntılı Bilgiler21.Yüzyılda Dış Cephe ve Renovasyon

  21. Yüzyılda "cephe" Özellikle de dış cephe içeriden dışarıya doğru insanların kendi ihtiyaçları doğrultusunda, zamana yayılarak oluşmuştur. Bilim, teknoloji ve inşaat tekniklerinin gelişmesi ile birlikte dış cephe malzemelerinin ve mimarinin de işçiliklerinin hızlanması, maliyetlerin geri çekilmesi anlamında farklı bir "dış cephe" anlayışı getirmiştir.
  Pratik olarak uygulanabilen, finansal anlamda ekonomik ve İnsan ihtiyaçlarına cevap verebilen "dış cephe kaplama" ürünleri yerini almıştır. Yeni yapılarda kolayca uygulanabilen bu dış cephe malzemeleri, mevcut yapılar için daha dış cephe fiyatları daha yüksek ve işçilikli uygulamalardır. Mevcut yapılara görsellik kazandırmak ve ısıdan maksimum verim elde etmek için dış cephe mantolama uygulaması yapılmalıdır.

  Dış cephe mantolama ve söve uygulaması, Yapıların hem ısı yalıtımı hem de su yalıtım ihtiyaçlarını karşılar. Dekoratif dış cephe söve modelleri ile birlikte Yapıya mimari kimlik kazandırır. Binalarda dış cephe kaplama malzemeleri fiyatları makalemize de linkten ulaşabilirsiniz.Cephe Çeşitleri

  Eski Bina Dış Cephe Yenileme (Renovasyon)

  Yılkar İnşaat Mimar, İnşaat Mühendisi, Türkiye ve Yurt dışında tecrübesi olan kalifiye kalfa ve usta ekibine sahiptir. Türkiye'de dekoratif dış cephe kaplamaları ve dış cephe söve ürünleri imalatı yapan en eski firma olarak, İstanbul söve ve dış cephe kaplama imalatı olarak faaliyetlerine devam ediyor. Kısaca en büyük cephe firmaları arasında liste başı Metpor diyebiliriz.
  söve modelleri veya mantolama malzemeleri konusunda çözümlerinize kısa vade de cevap verir. Fakat uzun vade de çok zarar veren bir iştir. yüzlerce berbat edilmiş "dış cephe" ile karşılaşan bizler sizlere dış cephe işlerinizi yaptırırken, köklü referans sahibi dış cephe kaplama firmaları ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Dış cephe kaplama strafor fiyatları konusunda Metpor Söve & Mantolama dış cephe kaplama fiyatları konusunda üzerine düşen vazifeyi souna kadar yapmaktadır.

  En İyi Dış Cephe Kaplaması
  Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Mersin, Konya gibi önde gelen şehirlerimizin yanı sıra Türkiye'nin bütün bölgelerinde dış cephe söve imalatı ve dış cephe kaplama firmaları mevcuttur.

  Doğal yalıtım malzemeleri kullanılarak imal edilen yalı baskı cephe kaplamaları sahip bulunduğu ahşap manzarası ile cephelere estetik bir manzara kazandırır. Üzerine boya programı yapılabilir, neme karşı sağlamdır kabarma ve dökülme yapmaz, uzun süreli dayanım özelliğine sahiptir, ısıya ve ateşe sağlamdır, her türlü binaya rahatça uygulanabilir. EPS ısı yalıtım levhalarının üstüne akrilik temelli elyaflı sıva kaplanması tekniği ile üretildiği amacıyla, hem ısı hem de su yalıtımı kabiliyeti bulunmaktadır. Yalıtım uygulamasının kalitesine göre %40 - 60 arası ısı yalıtımı sağlayabilir.

  Binaların Dış Cephe Kaplaması İşi

  Günümüzde anında anında bütün inşaat firmaları yeni projelerinde binaların dış yüzeylerine mantolama çeşitleri uygulamaktadır. Dış cephede kaplama uygulamasının onlarca çeşidi mevcuttur. Dış cephe uygulamaları yapan mantolama firmaları uyguladığı bu işlemlerde kullanılan "mantolama malzemeleri" de değişkenlik gösterir. Fakat "yapılarda mantolama malzemeleri" arasında seçim yapılırken birkaç esas neden göz önünde bulundurmalıdır. Mantolama malzeme fiyatları 2019 yılı için linke tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.

  Enerji tasarrufu önlemlerini almadaki engeller, nispeten yüksek yatırım maliyetleri ve enerji tasarruflarını gerçekleştirmek için gereken zaman ve çaba harcamak olabilir. Soğuk iklimlerde, her biri kendine has teknik özelliklere ve finansal maliyet ve faydalara sahip ısı kaybına karşı çeşitli dış cephe kaplamaları mevcuttur. Yalıtım önlemleri genellikle en uygun maliyetli enerji tasarrufu önlemlerinden biridir. işinin ehli profesyonel bir izolasyon firması ile çalışılmalıdır.

  Birbirinden değişik kalınlık ve yoğunlukları değişen ısı yalıtım malzemeleri ile yapılarınızda konforu sağlamanız olası olacaktır. Yapılara mantolama işlemlerini yanı sıra sonradan da programı uygulanabilecek olan ısı yalıtımı yapmanın püf noktası, ihtiyaçlara en iyi mantolama malzemeleri kullanılarak, ısı yalıtımı programlarını yaptırabilirsiniz. Ses yalıtımı amacıyla tercih edilen malzemeler yapılara sonradan uygulanması ile "ısı yalıtımı" uygulamasına imkân tanımaktadır. Mantolama nedir? yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

  logo

  Metpor, dış cephe kaplama, söve, ısı yalıtımı ve mantolama hizmetlerinde lider bir firmadır. Özelleştirilmiş dış cephe kaplama çözümlerimizle estetik, kalite, işlevsellik, ısı yalıtımı ve dış cephe kaplama malzemelerini bir arada sunuyoruz. 

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi, Kurtuluş Sokak No: 3/B 34862 Kartal/İstanbul

  2005 - 2023 MT Web Team | Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  whatsapp