• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Dış Cephe Nedir?, Dış Cephenin Tanımı Nedir?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Dış Cephe Nedir?, Dış Cephenin Tanımı Nedir?

Dış Cephe Nedir?, Dış Cephenin Tanımı Nedir?

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 27 009

Dış Cephe Nedir?, Dış Cephenin Tanımı Nedir?

  Dış Cephe Nedir?, Dış Cephe Ne Demektir?

  Dış Cephe; Yapının her bir yüzeyi mimarinin yüzeyinde dikey doğrultuda ilerleyen her bir m2 kapsayan alanın genel adıdır.. Mimari terimler sözlüğünde görünüş veya fasat olarak da tabir edilmektedir.

  Mimari bir tarif olarak cephe, bir binanın dış tarafa bakan ön yüzünü ifade etmek amacıyla sarfedilen bir terimdir. Ön yüzün dışında arka ve yan yüzler amacıyla de cephe terimi kullanılır. Tasarım ilkeleri ve binanın geri kalanındaki mimari tarzın belirlemesi bakımından, binaların ön cepheleri daha çok ehemmiyet taşır. Estetik beklentilerin yanı sıra enerji maliyetlerini düşürmesi yönünden da kaplama ve giydirme gibi değişik cephe sistemleri sık sık tercih edilir.Dış Cephe Nedir

  Mimari bir tarif olarak cephe, bir binanın dış tarafa bakan ön yüzünü ifade etmek amacıyla sarfedilen bir terimdir. Ön yüzün dışında arka ve yan yüzler amacıyla de cephe terimi kullanılır. Tasarım ilkeleri ve binanın geri kalanındaki mimari tarzın belirlemesi bakımından, binaların ön cepheleri daha çok ehemmiyet taşır. Estetik beklentilerin yanı sıra enerji maliyetlerini düşürmesi yönünden da dış cephe kaplama ve giydirme gibi değişik cephe sistemleri sık sık tercih edilir. 

  Dış Cephenin Tanımı

  Cephe Çeşitleri ve Dış Cephe Sistemleri

  Emlak pazarında satışları direk  etkileyen faktörlerden cephe yediye ayrılır. Bunlar binanın yüzlerine göre çift, serbest, yan, arka, ön, iç, kesit cephe olarak adlandırılır.

  Binaların cephelerinde sarfedilen kaplama ve giydirme cephe sistemleri ile hem binaların yenilenme gereksinimleri giderilir hem de enerji tasarrufuna dair mimari düzenlemeler yapılabilir. Cephe sistemlerine dair literatürde keskin hatlarla belirlenmiş tariflamalar olmamasına rağmen, süregelen olarak kaplama ve giydirme sistemleri olarak bilinir. Cephe sistemlerinde alüminyumdan kompozit plakalara kadar çok sayıda gereç ve teknik bir arada kullanılabilir.Dış Cephe Ne Demektir

  Cephe Kaplama ve Cephe Giydirme

  Dışarıdaki havanın ve yağmurun yapı içerisine girmesini engel olan ve estetik bir manzara katan yapı bileşenlerine ”kaplama” adı verilir. Kaplamalar tek başına bir yapı kabuğu olarak tasarlanabileceği gibi ısı yalıtım tabakası da içerebilirler.
  Düşey bina kabukları olarak tariflenebilecek giydirme cepheler, cephe üzerindeki yük ve kendi ağırlığı dışında yapısal yükler taşımazlar. Giydirme dendiğinde genelde metal taşıyıcılı cam cepheler akıllara gelse de, yük taşımayan beton paneller de dahil olmak üzere detaylı gereçler ve teknikler ile inşa edilebilirler. Başlıca giydirme cephe sistemleri panel, ünite, klasik, yapısal macun ve yapısal contalamadır.

  Dış Cephe Mantolama Söve UygulamasıCEPHE SÖZLÜK ANLAMI : YAN, ALNAÇ, YÜZ 

  Mimari bir tarif olarak cephe, bir binanın dış tarafa bakan ön yüzünü ifade etmek amacıyla sarfedilen bir terimdir. Ön yüzün dışında arka ve yan yüzler amacıyla de cephe terimi kullanılır. Tasarım ilkeleri ve binanın geri kalanındaki mimari tarzın belirlemesi bakımından, binaların ön cepheleri daha çok ehemmiyet taşır. Estetik beklentilerin yanı sıra enerji maliyetlerini düşürmesi yönünden da kaplama ve giydirme gibi değişik cephe sistemleri sık sık tercih edilir.


  Cephe çeşitleri

  Mimaride cephe çeşitleri yediye ayrılır. Bunlar binanın yüzlerine göre çift, serbest, yan, arka, ön, iç, kesit cephe olarak adlandırılır.


  Cephe sistemleri ve Cephe kaplama

  Binaların cephelerinde sarfedilen kaplama ve giydirme cephe sistemleri ile hem binaların yenilenme gereksinimleri giderilir hem de enerji tasarrufuna dair mimari düzenlemeler yapılabilir. Cephe sistemlerine dair literatürde keskin hatlarla belirlenmiş tarifler olmamasına rağmen, süregelen olarak dış cephe kaplama ve giydirme sistemleri olarak bilinir. Cephe sistemlerinde alüminyumdan kompozit plakalara kadar çok sayıda gereç ve teknik bir arada kullanılabilir.

  Dış Cephe Kaplama Uygulaması

  Dışarıdaki havanın ve yağmurun yapı içerisine girmesini engel olan ve estetik bir manzara katan yapı bileşenlerine "dış cephe kaplama" adı verilir. Kaplamalar tek başına bir yapı kabuğu olarak tasarlanabileceği gibi ısı yalıtım tabakası da içerebilirler.
  Cephe giydirme

  Düşey bina kabukları olarak tariflenebilecek giydirme cepheler, cephe üzerindeki yük ve kendi ağırlığı dışında yapısal yükler taşımazlar. Giydirme dendiğinde genelde metal taşıyıcılı cam cepheler akıllara gelse de, yük taşımayan beton paneller de dahil olmak üzere detaylı gereçler ve teknikler ile inşa edilebilirler. Başlıca giydirme cephe sistemleri panel, ünite, klasik, yapısal macun ve yapısal contalamadır.

  İnsanlık tarihinin erken dönemlerinde bireyler dışarıdan doğa etkilere maruz kaldıklarından dolayı barınma ihtiyacı hissetmişlerdir. Öncelikle hazır mağaraları kullanarak doğa şartlarından yağmur, kar, sis, soğuk gibi tabiat olaylarının yanı sıra, yabani hayvanlara karşı korunma ihtiyacı hissetmişlerdir. Daha sonra yeri kazarak yer altında kendi barınma alanlarını inşa etmişlerdir. Zaman geçtikçe insanla beraber mimari ihtiyaçlar da gelişmiştir. yavaş yavaş çatı, pencere, oda, kapı gibi temel mimari unsurları barınma mekanlarında yer almaya başlamıştır.

  Dış Cephe Kaplama Modelleri


  Yer altı mağaralarından çıkan insan artık farklı malzemeler kullanarak kendi yaşam alanlarını inşa etmeye başlamıştır. ve işte tam bu noktadan sonra Cephe olarak tabir ettiğimiz mimari kavram hayatımıza girmiştir. Bir süre sonra dış cephe Çeşitli malzemelerle yukarıda bahsettiğimiz doğa, tabiat olaylarına karşı koyarken, mimari kimlik kavramını da kazanmıştır.
  Yapıların üzeri örtülerek çatılar oluşturulmuş çeşitli ihtiyaçlarından dolayı duvarlar vasıtası ile odalar oluşturmuş ve kendi yaşamlarına uygun mekanlar bu şekilde ortaya çıkmıştır.
  Dış Cephe artık tabiata karşı koyarken, farklı mimari anlamalar kazanmaya başlamıştır. Her dönemin sosyal, ekonomi, askeri, sanat gibi toplumun ortak değerlerini simgeleyen, anlatan sonraki nesillere aktarılmasını sağlayan bir sanatsal unsur olmuştur.

  Dış Cephe Hakkında Ayrıntılı Bilgiler21.YÜZYILDA DIŞ CEPHE

  21.Yüzyılda cephe Özellikle de dış cephe içeriden dışarıya doğru insanların kendi ihtiyaçları doğrultusunda, zamana yayılarak oluşmuştur. Bilim, teknoloji ve inşaat tekniklerinin gelişmesi ile birlikte dış cephe malzemelerinin ve mimarinin de işçiliklerinin hızlanması, maliyetlerin geri çekilmesi anlamında farklı bir dış cephe anlayışı getirmiştir.
  Pratik olarak uygulanabilen, finansal anlamda ekonomik ve İnsan ihtiyaçlarına cevap verebilen dış cephe kaplama ürünleri yerini almıştır. Yeni yapılarda kolayca uygulanabilen bu dış cephe malzemeleri, mevcut yapılar için daha maliyetli ve işçilikli uygulamalardır. Mevcut yapılara görsellik kazandırmak ve ısıdan maksimum verim elde etmek için dış cephe mantolama uygulaması yapılmalıdır. Dış cephe mantolama ve söve uygulaması, Yapıların hem ısı yalıtım hem de su yalıtım ihtiyaçlarını karşılar. Dekoratif dış cephe söve profilleri ile birlikte Yapıya mimari kimlik kazandırır.
  Cephe ÇeşitleriDIŞ CEPHE SÖVE UYGULAMALARINDA TASARIM SİHİRBAZI

  Yılkar İnşaat Mimar, İnşaat Mühendisi, Türkiye ve Yurt dışında tecrübesi olan kalifiye kalfa ve usta ekibine sahiptir. Türkiye' de dekoratif dış cephe kaplamaları ve dış cephe söve ürünleri imalatı yapan en eski firma olarak, İstanbul söve İmalatçısı olarak faaliyetlerine devam ediyor.
  Ucuz Söve veya Mantolama dış cephe çözümlerinize kısa vade de cevap verir. Fakat uzun vade de çok zarar veren bir iştir. yüzlerce berbat edilmiş dış cephe ile karşılaşan bizler sizlere dış cephe işerinizi yaptırırken, köklü referans sahibi firmalarla çalışmanızı tavsiye ederiz. Ucuz söve fiyatları ilanlarına aldanmayınız.
  Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Mersin, Konya gibi önde gelen şehirlerimizin yanı sıra Türkiye'nin bütün bölgelerinde dış cephe söve imalatı ve dış cephe mantolama uygulaması firmaları bile olmayan birçok merdiven altı iş yapan kişi veya kurumlar vardır. Bu kişi veya kurumlar firmamızın bayisi olduğunu dahi iddia ederek birçok işe kalkışmışlardır. METPOR dış cephe söve ve mantolama sistemleri, sadece Yılkar İnşaat tarafından üretilir. Bu tip kişi veya kurumlara itibar etmemenizi önemle tavsiye ediyoruz.
  Dış Cephe Kaplama ve Yalıtım Uygulamaları  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform