• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

dış cephe

dış cephe

 • Mete Yılmaz

  DIŞ CEPHE NEDİR

  Dış Cephe; Yapının her bir yüzeyi mimarinin yüzeyinde dikey doğrultuda ilerleyen her bir m2 kapsayan alanın genel adıdır.. Mimari terimler sözlüğünde görünüş veya fasat olarak da tabir edilmektedir.


  CEPHE SÖZLÜK ANLAMI : YAN, ALNAÇ, YÜZ 


  İnsanlık tarihinin erken dönemlerinde bireyler dışarıdan doğa etkilere maruz kaldıklarından dolayı barınma ihtiyacı hissetmişlerdir. Öncelikle hazır mağaraları kullanarak doğa şartlarından yağmur, kar, sis, soğuk gibi tabiat olaylarının yanı sıra, yabani hayvanlara karşı korunma ihtiyacı hissetmişlerdir. Daha sonra yeri kazarak yer altında kendi barınma alanlarını inşa etmişlerdir. Zaman geçtikçe insanla beraber mimari ihtiyaçlarda gelişmiştir. yavaş yavaş çatı, pencere, oda, kapı gibi temel mimari unsurları barınma mekanlarında yer almaya başlamıştır.

  Yer altı mağaralarından çıkan insan artık farklı malzemeler kullanarak kendi yaşam alanlarını inşa etmeye başlamıştır. ve işte tam bu noktadan sonra Cephe olarak tabir ettiğimiz mimari kavram hayatımıza girmiştir. Bir süre sonra dış cephe Çeşitli malzemelerle yukarıda bahsettiğimiz doğa, tabiat olaylarına karşı koyarken, mimari kimlik kavramını da kazanmıştır.


  Yapıların üzeri örtülerek çatılar oluşturulmuş çeşitli ihtiyaçlarından dolayı duvarlar vasıtası ile odalar oluşturmuş ve kendi yaşamlarına uygun mekanlar bu şekilde ortaya çıkmıştır.

  Dış Cephe artık tabiata karşı koyarken, farklı mimari anlamalar kazanmaya başlamıştır. Her dönemin sosyal, ekonomi, askeri, sanat gibi toplumun ortak değerlerini simgeleyen, anlatan sonraki nesillere aktarılmasını sağlayan bir sanatsal öğe olmuştur.


  21.YÜZYILDA DIŞ CEPHE

  21.Yüzyılda cephe Özellikle de dış cephe içeriden dışarıya doğru insanların kendi ihtiyaçları doğrultusunda, zamana yayılarak oluşmuştur. Bilim, teknoloji ve inşaat tekniklerinin gelişmesi ile birlikte dış cephe malzemelerinin ve mimarinin de işçiliklerinin hızlanması, maliyetlerin geri çekilmesi anlamında farklı bir dış cephe anlayışı getirmiştir.

  Pratik olarak uygulanabilen, finansal anlamda ekonomik ve İnsan ihtiyaçlarına cevap verebilen dış cephe kaplamaları yerini almıştır. Yeni yapılarda kolayca uygulanabilen bu dış cephe malzemeleri, mevcut yapılar için daha maliyetli ve işçilikli uygulamalardır. Mevcut yapılara görsellik kazandırmak ve ısıdan maksimum verim elde etmek için dış cephe mantolama uygulaması yapılmalıdır. Dış cephe mantolama ve söve uygulaması, Yapıların hem ısı yalıtım hem de su yalıtım ihtiyaçlarını karşılar. Dekoratif dış cephe söve profilleri ile birlikte Yapıya mimari kimlik kazandırır.

  DIŞ CEPHE SÖVE UYGULAMALARINDA TASARIM SİHİRBAZI

  Yılkar İnşaat Mimar,İnşaat Mühendisi, Türkiye ve Yurt dışında tecrübesi olan kalfa ve usta ekibine sahiptir. Türkiye' de dekoratif dış cephe kaplamaları ve dış cephe söve ürünleri imalatı yapan en eski firma olarak, İstanbul Anadolu Yakasında Kartal' da faaliyetlerine devam ediyor.

  Ucuz Söve veya Mantolama dış cephe çözümlerinize kısa vade de cevap verir. Fakat uzun vade de çok zarar veren bir iştir. yüzlerce berbat edilmiş dış cephe ile karşılaşan bizler sizlere dış cephe işerinizi yaptırırken, köklü referans sahibi firmalarla çalışmanızı tavsiye ederiz. Ucuz fiyatlara aldanmayınız.

  Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Mersin, Konya gibi önde gelen şehirlerimizin yanı sıra Türkiye'nin bütün bölgelerinde dış cephe söve imalatı ve dış cephe mantolama uygulaması yapan firma bile olmayan birçok merdiven altı iş yapan kişi veya kurumlar vardır. Bu kişi veya kurumlar firmamızın bayisi olduğunu dahi iddia ederek birçok işe kalkışmışlardır. METPORdış cephe söve ve mantolama sistemleri, sadece Yılkar İnşaat tarafından üretilir. Bu tip kişi veya kurumlara itibar etmemenizi önemle tavsiye ediyoruz.


    Etketler; Cephe nedir, Dış Cephe nedir, Dış Cephe Fiyatları, Dış Cephe Söve Uygulamaları, Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları, Dış cephe mantolama


  Metpordekor.com Mobilde