• info@metpordekor.com
 • SSS

Mantolama Nedir?, Mantolama Ne Demek?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Dış Cephe Mantolama Ne Demek?, Binalarda Mantolama Nedir?

Dış Cephe Mantolama Ne Demek?, Binalarda Mantolama Nedir?

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 97 965

Dış Cephe Mantolama Ne Demek?, Binalarda Mantolama Nedir?

  Mantolama Nedir?, Mantolama Nasıl Yapılır?

  İçindekiler:

  1. Mantolama Nedir?

  1. Mantolama Nedir Kısaca
  2. Dış Cephe Giydirme
  3. Taşyünü Mantolama Nedir?

  2. Mantolama Ne İşe Yarar?

  1. Dış Cephe Kaplama Malzemeleri
  2. Mantolama Çeşitleri
  3. Mantolama Malzemeleri
  4. Fugalı Mantolama Nedir?

  3. Mantolama Neden Yapılır?

  1. Mantolama Ücreti Nedir?
  2. Mantolama Yasası Nedir?
  3. Mantolama Zararları Nedir?
  4. Eski Bina Dış Cephe Yenileme

  Mantolama, cephe giydirmesi yöntemi ile bir yalıtım malzemesi aracılığı ile binaların dış veya iç cephelerinin kaplanarak içeride bulunan ısı değerlerinin optimize edilmesi işlemidir. Kısaca mantolama, "ısı yalıtımı yapmak için planlanan optimizasyon uygulamalarının bütünüdür. Isı yalıtım olarak tanımladığımız mantolama türü, farklı sıcaklıktaki iki ortam arasındaki ısı transferini engellemek amacıyla yapılan uygulamalara verilen isimdir.

  Mantolama malzemeleri veya uygulanacak mantolama sistem tipi, istenen dış cephe yalıtım seviyesine, binanın kullanım çeşidine ve uygulama alanına bağlı olarak değişir. Binalarda mantolama, dış ısının veya soğuğun içeriye ya da tam tersine bırakılmaması ile evin enerjisinden tasarruf edilmesi anlamına gelir. Isı yalıtımı, plakaların yan yana boşluk bırakmayacak şekilde yapıştırılmasıyla yapılan mantolama tekniği de diyebiliriz. Enerji Verimliliği Kanunu gereği binalarda enerji kimlik belgesi mevcut binalar için 2020 yılı Ocak ayına kadar, yeni binalarda ise ruhsat başvurusu ile beraber alınması zorunluluğu mevcuttur. Enerji Kimlik Belgesi ile ilgili detaylı bilgileri linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Kış aylarında yapılan ısı yalıtımının amacı, bir binanın içini ısıtma ihtiyacını azaltmak ve bu sayede enerji faturalarına çok fazla para harcanmasını önlemektir. Yaz aylarında yapılan dış cephe mantolama işi tam tersidir. Dış cephe yalıtım mekanlardaki İç sıcaklıkların serin ve konforlu tutulmasına yardımcı olur.

  Mantolama Ne Demek?, Dış Cephe Yalıtım (Mantolama) Nedir?

  Dış Cephe Kaplama (Mantolama) Nasıl Yapılır?

  1. Isı yalıtımı, bir malzemeyle bir ortamdan diğerine ısı girişini veya çıkışını azaltma yeteneğidir.
  2. Çok sıcak veya soğuk bölgelerde kullanılan iyi monte edilmiş ısı yalıtımı, bina boyunca, yerden çatıya, duvarlara ve cephelere kadar enerji verimliliğini garanti eder.
  3. Sıcak bölgelerde, ısı yalıtım ısıyı ortamın dışında tutar ve klima ihtiyacını azaltırken, soğuk bölgelerde ısı yalıtım ortamı sıcak tutar ve ısıtıcı kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır.
  4. Mantolama ayrıca teknik tesisatlarda enerji kaybını önleyen borular ve kazanlar için yaygın olarak kullanılmaktadır.
  5. Yapı elemanlarının sıcaklığını stabilize eder, iç yüzeylerde su buharının yoğunlaşma olasılığını önemli ölçüde azaltır, böylece genellikle mantar veya küf adı verilen sağlığa zararlı mikroorganizmaların ortaya çıkmasını ve çoğalmasını önler.
  6. Termal konfor ve "enerji tasarrufu" sağlarlar.

  Mantolama, bina cephesinden ısı kaybına engel olarak binalarda enerji kullanımını azaltmak amacıyla yapılan önemli bir yapı teknolojisidir. Binalarda dış sıcaklığın ya da soğuğun içeriye girmesine izin vermemek ve bunun tersi olarak içeriden dışarıya hava sirkülasyonunu engelleyerek evin enerjisinden tasarruf etmek, "mantolama nasıl yapılır?" sorusuna kısaca verilecek en net cevaptır.

  Drenaj, binaların dış duvarlarından temele sızan suların ya da yeraltı sularının bina ve altyapı elemanlarına zarar vermesini önlemek amacıyla yapılan su yalıtımı uygulamasıdır. En genel tanımıyla bina çevresindeki suyun toplanarak, yapıya ulaşmadan tahliye edimesi işlemine drenaj denir. 

  Drenaj temellerde, konutları yüzeysel ve yeraltı sularının yol açacağı zararlardan korunmak amacı ile yapılan su ve nem yalıtımı yapabilen özel bir uzmanlık işidir. Genel bir ifade ile temellerdeki nem – su yalıtımı yeraltı yüzey ve sızıntı sularının yanı sıra kar ve buzun erimesinden oluşan sulardan binayı korumak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

  Konutların temelleri su yalıtımı katmanı oluşturulmadan tamamlanmışsa, suya karşı koruma ancak perde duvarlarda yapılacak yalıtım katmanı ve binayı çepeçevre saracak drenaj hattıyla mümkün olacaktır. Drenaj hattının tıkanmaması bu tip yalıtımlarda hayati önem taşımaktadır.

  Mantolama, bir binanın ısısını koruma sürecidir. Daha soğuk bölgelerdeki insanlar binalarının içeride sıcak olmasını ve daha sıcak bölgelerdeki binaların içeride daha soğuk olmasını ister. Böylece ısı yalıtım, binanın ısısını insan ihtiyacına göre göre dengelemek amacıyla, binaların duvarlarında ve çatılarında izolasyon yapabilirsiniz. Yapı için dış cephe yalıtım yapımı planlanırken mantolama analizi doğru yapılmalıdır. Dış cephe kaplama için seçilecek "mantolama malzemesi" dikkatli seçilmelidir. 

  Mantolama Nedir? İnşaat Yapımı için Önemi Nedir?

  Mantolama Nedir? Ne İşe Yarar? sorusuna devam edersek, Isı kaybına tamamen engel olmak veya minumum seviyelere çekmek için yaptığımız uygulamalara "mantolama" denir. İnşaat esnasında yalıtım yaparak doğal gaz ve elektrik sarfiyatını azaltarak "enerji tasarrufu" sağlayan işlemlere denir mantolama. Bununla beraber dış cephede söve kaplama uygulamaları en popüler ve trend dış cephe kaplama uygulamalarındandır.

  Isı, bir yapının duvarlarından, pencerelerinden, çatısından ve tavanlarından yayılır. Isının seviyesi düştükçe terkrar ısınmak için daha fazla enerji tüketmemiz gerekmektedir. Binaların duvarlarındaki düşük ısı yalıtımı, dünya çapında milyonlarca ton Co2 ve sera gazı emisyonunun önemli bir nedeni olarak ortaya çıkıyor. Bunun nedeni açık: duvarların zayıf yalıtımı, binalarımızın iklimlendirmesi açısından yüksek gaz ve elektrik tüketimi gerektirir.

  Yaz aylarında, bu ısı kaybı, ısının özelliğe girdiği ısı aktarmasına dönüşebilir. Binalarda ısı yalıtımı, ısı kaybını önlemeyi hedefleyen akıllı, pratik ve kolay bir çözümdür. Bina mantolama nerelere yapılır? diye soracak olursak, yalıtılacak en süregelen alanlardan bazıları tavanları, boşluk duvarlarını, dış duvarları ve zeminleri kapsamalıdır. Eps Strafor ısı yalıtım levhalarının rahatça kesilebilir olmasından dolayı dış cephe kaplama modelleri için Bina dış cephe dekorasyon yapılabilmesi imkanı sunmaktadır. Mantolama Yangının Yayılmasına Neden Olur mu? makalesinden mantolama ve yangın dayanımı bilgilerine erişebilirsiniz.

  Mantolama Ne Demek?, Mantolama Nasıl Yapılır?

  Mantolama (Isı Yalıtımı) Nedir?

  Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır?

  Mantolama, bina cephesinden ısı kaybına engel olarak binalarda enerji kullanımını azaltmak amacıyla yapılan önemli bir yapı teknolojisidr. Isı yalıtımı, genelde 0,1 W / mK'den daha düşük ısı iletkenliğine sahip dış cephe kaplama malzemelerinden oluşturulur. Bu mantolama malzemelerinin enerji tasarrufu gerçekleştirme ve iç mekandaki ısının güvenliğini sağlamak ve konfor sağlamaktan başka bir amacı yoktur.

  Mantolama metrekare fiyatı, m2 birim olarak 3 cm için 29.00 ₺ + KDV iken, 4 cm içinse 32.00 ₺ + KDV olarak hesaplama yapılır. Bu mantolama strafor fiyatları 2019 yılı için geçerliliğini korumaktaydı. Dış cephe mantolama fiyatları 2018 yılında 24.00 TL + KDV iken Dolar ve Euro para birimlerinde yaşanan döviz kuru dalgalanmaları nedeniyle 2019 yılında fiyatlar artış gösterdi.

  2020 mantolama fiyatları ise, 3 cm mantolama levhası için 32.00TL + KDV4 cm mantolama plakası 34.00TL + KDV'dir. 2021 Hazır Mantolama Malzeme m2 Birim fiyatları ise şu şekildedir. 3 cm fugalı mantolama levhası m2 birim fiyatı 45.00TL + KDV, 4 cm hazır mantolama levha fiyatı 51.00TL + KDV'dir. 5 cm mantolama levhası 57.00TL +KDV'dir.

  Yukarıda bulunan ısı yalıtım levha fiyatları dekoratif mantolama çeşitlerinden olan yalı baskı mantolama ve fugalı kaplama için öngürülüyor.

  Yani basitçe "mantolama" dışarıdaki ısıyı içeriye sokmadan, içerideki ısı güvenliğini sağlamak hedefi ile yapının bir nevi manto içine alınması, ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise strafor duvar yani ısı yalıtımı, rastgele bir ısı köprüsü oluşmayacak şekilde, lüzumlu ısı yalıtımı katsayısına ulaşmak amacıyla bina dış yüzeylerine oluşturulan dış cephe giydirme, "mantolama uygulaması" olarak adlandırılır. Bina dış cephe mantolama ve dış cephe sistemleri yalnızca kışın içerideki sıcak havanın dışarı çıkması manasında değildir. Yaz aylarında da içerideki soğuk havanın dışarı çıkmasına engel olur ve iç kısımların ısı kaybını azaltır. Kısaca Mantolama ısı geçişine karşı binada yalıtım işlemidir.

  Mantolama Nedir?, Mantolama Anlamı Nedir?

  Mantolama nedir?; Yapıların dış cephelerine yalıtım malzemeleri kullanılarak bir "dış cephe kaplama yapılması" uygulamasıdır. Yapının dış koşullardan doğrudan etkilenmesini engeller ve ısı korunmasını mantolama uygulamaları sağlar. Sektörde faaliyet gösteren dış cephe mantolama firmaları bu uygulamayı gerçekleştirebilme kabiliyetine sahip firmalardır.

  Bu noktada kabiliyetten bahsedilir, zira dış cephe kaplama firmaları özel araç ve gereçlere sahiptir ve uygulama kalitesi ağır olduğundan her boyuttaki işletme buna vakıf olmayabilir. İç Cephe Mantolama Nasıl Yapılır? makalemizi de inceleminizi tavsiye ediyoruz.

  Binaların boyutuna bağlı olarak, farklı niteliklerde iskeletlerin kurulması, yeterli personele sahip olunması ve dış cephe mantolama firmaları tarafından ihtiyaç duyulan araç ve gerece sahip olunması gereklidir. Dış cephe dekorasyon faaliyetleri yapmakta olan küçük çaplı firmaların dış cephe mantolama firmaları gibi faaliyet gösterebilmesi beklenmez. Kaldı ki, en küçük boyuttaki mantolama faaliyeti dahi ciddi bir personeli gerektirir ve oldukça yoğun bir uğraştır. Bu nedenle mantolama firma seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

  Dış cephe mantolama nedir? sorusuna böylelikle geniş anlatımla cevap vermiş olduk. Mantolama dübeli nedir? makalemize linkten ulaşabilirsiniz.

  METPOR imalatı olan Trendwall iç cephe "strafor duvar panelleri" sayesinde hem "dekoratif" aynı zamanda sağladığı "izolasyon" özelliğiyle "kendin yap mantolama" özellikli yalıtım malzemeleridir. Tamamlayıcı bir şekilde çatı ve teraslarda yapılacak su izolasyonu ve ısı yalıtım uygulamalarıyla, dairelerde ve diğer iç mekanlarda bulunan havanın verim devamlılığını koruyarak, kaliteli koşullara sahip yaşam alanları oluşturmaktadır.

  Daha az verimli yalıtım malzemeleri için daha büyük miktarlarda malzeme ve para harcamak gereklidir ve mantolama malzeme seçimi de diğer şeylerin yanı sıra sabitleme yöntemlerini de etkiler.

  Daha iyi mantolama özelliklerine sahip malzemeler daha fazla enerji tasarrufu sağlar ve böylece mantolama sayesinde uzun vadede oluşacak olumsuz çevresel etkiler minumum seviyeye indirilmiş olacaktır.

  Mantolama, boşa giden enerjiyle gayret için kullanılan bir usuldür. Bir binanın duvarlarının izolasyon perfomansını güçlendiren bir çözümü temsil eder. Ayrıca, bu teknik onları hava geçirmez hale getirir ve havalandırmayı optimize eder.

  Çoğu yapı mantolama uygulaması için yeterli alan sağlar. Alan yoksa ya da ek alan ek maliyet gerektiriyorsa, daha farklı mantolama çeşitleri uygulanabilir. Daha kalın uygulanan mantolama katmanları yalıtım performansını daha da arttıracak malzemelerdir.

  Elbette, kalınlığı yüksek mantolama levhaları daha pahalıya mal olur fakat, mantolama malzemeleri oran olarak fiyat bakımından çok daha ucuzdur. Peki mantolama nasıl hesaplanır? makalesinde dış yalıtım nasıl yapılır? cevaplarını ayrıntılı olarak ilgili linke tıklayarak bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Yeni nesil mantolama panelleri üzerine, ısı yalıtım sıvası yapılmaz. Kendinden sıvalı hazır ısı yalıtım levhaları doğrudan cepheye uygulanabilmesi planlanarak ürettiğimiz mantolama levhalarıdır. Aynı zamanda su yalıtımı özelliği de mevcut olup 2019 yılında binlerce m2 uyguladığımız mükemmel mantolama malzemeleridir.

  Mantolama modelleri için aldığınız fiyat teklifleri düz mantolama mı? yoksa tasyünü mantolama veya dekoratif ısı yalıtım uygulaması mıdır? buna dikkat etmenizi öneriririz. Isı yalıtım malzeme kalınlığına dikkat ediniz. Cephe yalıtım mantolama uygun kalınlıktaki malzemelerle yapılmalıdır. Mantolama kalınlıkları ile ilgili makaleye linkten ulaşabilirsiniz.

  YILKAR İNŞAAT olarak, mantolama yapımı ve söve uygulamasını önemle tavsiye ediyoruz. Binalarda ısı yalıtımı nedir? makalemize linkten erişebilirsiniz.

  Bitişik Nizam Yapılarda Mantolama

  Bitişik nizam binalarda, binalardan birinin alt katta, diğerinin üst katta olması ya da her iki binanın aynı kotta bulunması durumunda farklı çözümler gerekir.

  İki bina arasına yağış sularının girmesinin kesinlikle önlenmesi için uygun bir detay çözülmesi ve bu detayın iki bina arasındaki hareketlere de uyum göstermesi beklenmelidir. Özet olarak, detayın yağış suyunu geçirmemesi ve harekete olanak vermesi beklenir. 

  Alt kattaki binanın çatı kaplamasına uygun olması gereken bu detayda, alt kottaki binanın kalkan duvarının bir miktar yükseltilerek bir eğik dere oluşturulması uygundur. Kalkan duvarı yükseltilmeksizin de bir çözüm yapılabilir. Subasman Nedir? makalemizde subasman kotu nedir?, subasman ne işe yarar? gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 

  Binaların saçak katlarının aynı olması durumunda detayın çözümü bir dilatasyon ara kesitinin çözümüne dönüşür. Öncelikle komşu her binaya, çatı kaplama kotuna yakın bir yükseklikte kalkan duvarı yapılması gereklidir; bu kalkan duvarlarının üstüne çatı kaplama kotunun 20 - 25 cm kadar üzerine çıkan ve kalınlığı yaklaşık 10 - 12 cm olan betonarme bir hatıl dökülmelidir. Komşu İki binadaki bu betonarme hatılların arasındaki boşluğu kapatmak üzere metal ya da eps strafor harpuşta malzemeleri kullanılarak çözüme ulaşılır.

  Mantolama Binanın Nefes Almasını Engeller mi?

  Her yapı malzemesinin su buharı geçişine gösterdiği bir direnç vardır. Bu nedenle EPS ısı yalıtım levhaları ile yapılan mantolama, binanın nefes almasına engel olmaz; ilave olarak binanın ısı yalıtımını sağlarken, bina donatısını korur ve binanın ömrünü uzatır.

  Bina duvarlarının nefes alması demek bina içinde veya evimizde bulunan havadaki su buharının difüzyon yoluyla duvarlardan atılması anlamına gelmektedir. Y

  ani içerideki nemli havanın dışarıya atılması neticesinde iç ortam hava kalitesinin korunmasıdır. Bina duvarlarına yapılan mantolama neticesinde bina veya ev içinde havada bulunan su buharının duvarlardan atılması engellenmemelidir.

  Bu nedenle mantolamada kullanılan sistem bileşenlerinin de su buharı geçişini engellemeyecek malzemeden olması gerekir. Isı yalıtım levhasından, son kat sıvaya kadar tüm malzemeler seçilirken su buharı geçiş katsayıları da dikkate alınmalı ve nispeten düşük olanları seçilmelidir.

  Mantolama Modelleri, Mantolama Köpüğü

  Bina Mantolama Nedir?

  Eps Mantolama Malzemesi

  Eps mantolama malzemesi diye tanımladığımız malzeme günümüzün en çok tercih edilen ısı yalıtım sistemidir. Dış cephesinde "mantolama mantolama malzemesi" iyi olan bir yapıda ısıtma ve soğutma hedefiyle kullanılan enerjinin daha az kullanılması ve ısıtma ve soğutma sistemleri kaynaklanan giderlerin daha ekonomik rakamlara indirilmesine de yarayan izolasyon sistemi uygulamalarıdır. 

  Aynı zamanda bir diğer yönden de söve ve mantolama kaplama modelleri, daha az yakıt kullanılması hava kirliligini önler. Bina dış cephelerinde ısı ve nem iletimi azalacağından binaların ömrü uzar. İnsanlar konforlu ve ekonomik yaşama ihtiyacını her geride bıraktığımız süre diliminde artarak hissetmişlerdir. Bu gelişmeler doğrultusunda da karşılaştıkları problemlere çözümler aramışlardır. Bina mantolama nedir? bu çözümlerin başında gelmektedir. Dış cephe kaplama panelleri ile ilgili bir çok çalışma 20. yüzyılın ilk yarısında yapılmış ama geliştirilen bu mantolama malzemeleri yaşanılan petrol krizinin ardından kullanılmaya başlanmıştır. Su yalıtımı nedir? makalemize linkten erişebilirsiniz.

  Mantolama Nedir? İnşaat

  Eps Mantolama Nedir? sorusunda anahtar cevap polistiren (EPS Strafor) malzemelerin, kusursuz bir ses ve sıcaklık yalıtım malzemesi olan su geçirmez bir termoplastik köpüktür.

  Strafor olarak da tanınan genişletilmiş köpük (EPS) ve çekilmiş (XPS) olmak üzere iki tipte gelir. İki tür performans değerleri ve maliyet bakımından değişiklik gösterir. Daha pahalı olan XPS, R-5.5 değerine sahipken, EPS R-4'tür. Polistiren yalıtım, diğer hiçbir yalıtımın sahip olmadığı benzersiz bir pürüzsüz yüzeye sahiptir. Şuradan mantolama nasıl yapılır? resimli anlatımla linkine erişebilirsiniz.

  Tipik olarak, köpük dış cephe mantolama fikirleri arasında en uygun olan bloklar durumunda oluşturulur ya da kesilir. Köpük yalıtım levhaları yanıcıdır ve Hexabromocyclododecane (HBCD) olarak adlandırılan bir yanmaz kimyasal içerisinde kaplanması gerekir. Dış cephe mantolama çeşitleri makalemize linkten ulaşabilirsiniz. Mantolamada Dikkat Edilecek Hususlar isimli makalemizden de faydalanabilirsiniz.

  Mantolama Nedir Kısaca?Mantolama Nedir? Dediğimizde Aklımıza Gelmesi Gereken İlk Şey Enerji Tasarrufu Olmalıdır.

  Yaşanan ekonomik zorluklar bundan sonra hayatımızın her bölümünde tasarruf yapmamızı gerektirdiği gibi enerji kaynaklarımızın az olması ve çevre ve doğa kirliliği de yaşamlarımızı ciddi olarak etkilemektedir. Bunu engellemenin yollarından olan dış cephe mantolama ile (mantolama yapmak) bugünün ve geleceğin vazgeçilmezidir. Binalarda ısı yalıtımı nedir? diye soracak olursak; Farklı iki bölge ve sıcaklıktaki ısı transferini engellemek hedefli oluşturulan işleme ısı yalıtımı denir.

  Mantolama İşlemi Ne kadar Sürer?

  Binalarda mantolama uygulamaları için gereken süre; yapının ihtiyaçları, büyüklüğü ve yalıtım uygulamasında çalışacak kişi sayısıyla ilişkili olarak belirlenir. Genel olarak mantolama, orta ölçekteki bir bina için 4 - 5 haftalık zaman zarflarında tamamlanır. Tabii ki hava koşulları veya diğer mücbir sebepler bu süreyi olumlu veya olumsuz etkilemektedir.  Fileli mantolama nedir? makalemizi incelemenizi de tavsiye ederiz.

  Mantolama Uygulamasının 5 Faydası

  Harici ısı yalıtımı yani "dış mantolama", enerji verimliliği, konfor seviyeleri ve evimize enerji tasarrufu gibi mühim faydaları vardır. Termal köprülerden uzak durmak, ısı hareketini azaltarak termal konforu çoğaltır; bu da kışın daha sıcak bir ev ve yazın daha serin olmasını sağlar.

  1. Binanın ısıl performansını çoğaltır.
   Metpor dış mantolama uygulamaları ile duvarların termal ataletini çoğaltır ve ısı kaybını sınırlar. Bu, iç mekan termal konforunu iyileştirir, ısıtma maliyetlerini azaltır ve CO2 kirliliğini sınırlar.
  2. Hayat alanları daha rahat duruma geliyor.
   Bir evin duvarlarından kaynaklanan ısı kaybı, boya ve sıvanın bozulmasına, duvar kağıdının sıkışmasına ve akarların ve küflerin gelişmesine yol açabilecek neme niçin olur. Nemli evler bunun dışında solunum problemlerine da katkıda bulunabilir. Binalarda dıştan mantolama bir evin etkili şekilde ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanması, yoğunlaşmanın tesirlerini sınırlandırır ve nemli problemlerin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.
  3. Gürültü seviyesini oldukça azaltır.
   Gürültü kirliliği sağlığımız ve iyiliğimiz üstünde zararlı bir tesire sahip olabilir. Dışarıdan gelen trafik gürültüsü gibi rahatsızlıkları azaltmanın bir yolu, bir dış cephe mantolama kurmaktır. Çünkü sessiz bir ev daha rahat bir ev anlamına gelir.
  4. Daha çekici bir ev yapar. Dış mantolama, boya ya da sıva gibi dekoratif bir kaplama ile kaplanmıştır. Silikon ve akrilik boyalar, mineral rendeler, tuğla efekti ve kuru çizgi gibi kül ve tırnak detaylandırma gibi dış mantolama sistemleri yelpazemizle uyumlu, geniş bakım gerektirmeyen dekoratif kaplamalar sunmaktadır.
  5. Daha değerli, yüksek performanslı bir yapı, projenin ister yeni ister inşa ister yenileme çalışmaları olsun, dış duvar yalıtımı ileride yapılacak olası düzenlemelerdeki değişikliklere karşı korumalıdır. Binada dışarıdan mantolama ve söve uygulaması potansiyel istikbal alıcılar yalnızca evin görünümüyle değil aynı vakitte termal performansla da ilgilenecektir. Yangın geciktirici malzemelerle kaplanmış, iyi yalıtımlı, termal olarak verimli bir ev daha değerlidir. Tek ya da Bazı Cephelerde Mantolama Yapmak Yeterli midir? makalesinde ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.
  Binalarda Mantolama Nerelere Yapılır?

  Yapım aşamasında gerekli detaylar önceden dikkate alındığı sürece yeni binalarda izolasyon sistemi uygulamaları eski binalara nazaran tatbikatlar daha kolay yapılabilecektir. Karotlar yağmur suyu gider borularının kanalları açılırken mantolama payının bırakılmasına dikkat edilmelidir, çatı parapetleri ve gizli derelerinin günümüzün en iyi mantolama malzemeleri ile izole edilmesi ve pencere denizlikler de yine mantolama payının ve düşünülüyorsa dekoratif söve modelleri kalınlıklarında dikkate alınması sistem uygulamaları yapılırken karşılaşılması muhtemel birçok problemi ortadan kaldıracaktır.

  Dış cephede pencere söveleri nedir? makalemizden söve malzemeleri ile ilgili kapsamlı bilgiler alabilirsiniz. Binalarda mantolama uygulaması kimi zaman klasik düz mantolama, yalı baskı kaplama malzemeleri, fugalı mantolama, terracotta dış cephe kaplaması gibi strafor mantolama malzemeleriyle doğalgaz enerjisinden tasarruf etmemizi sağlar.

  Yeni binalarda mantolama altına kaba sıva yapılması teknik olarak bir mecburiyet olmamakla beraber sistem uygulamalarının daha problemsiz uygulanabilmesi için fayda sağlayacaktır.

  Oturulan binalarda yapılan ısı yalıtım sistemi uygulamaları yeni binalara nazaran daha zordur. Bunun sebebi özellikle denizlik altlarında, parapet kenarlarında, yağmur suyu giderlerinde, balkon kapılarında yaşanması muhtemel sorunların yoğunluğundandır.

  Pencere Denizlik Altları: Binaların mantolama uygulamalarında "ısı yalıtım levhaları" aracılığıyla kaplanmasıyla beraber çoğu binada mermer denizlik damlalıkları kapanmaktadır ve bu şekilde yapılan uygulamalarda önlem alınmaz ise yağmur sularını pencere merkezlerinden cepheye akması ve kirliliğe sebep olması kaçınılmaz sondur. Söz konusu problemi ortadan kaldırmak için eski binalarda mantolama sonrası denizlik altlarını pvc veya alüminyum damlalık profili konması tartışmasız bir mecburiyettir. İç cephe mantolama nedir? isimli makalemizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

  Parapet Kenarları: Ülkemizdeki eski binalarda maalesef çatı parapetlerini gerekli ısı izolasyonu yapılamamıştır. Çatı derelerindeki mevcut problemleri öncelikle olarak çözülmedikten sonra yapılan "mantolama uygulamaları" için ileri dönemde tehlike arz etmektedir.

  İzolasyon, ısı akışına bir bariyer görevi gören bir uygulamadır. Evlerimizi kışın sıcak ve yazın serin tutmak için gerekli bir önlemdir. Mantolama planlaması doğru yapılmış olan bir ev konfor sağlamasının yanı sıra, soğutma ve ısıtma faturaları için de tasarruf sağlar. Bu da sera gazı emisyonlarını azaltarak çevre korumasına faydalı olur.
  İklim koşulları, konum, rakım gibi etkenler bina kaplamasının seviyesini ve hangi çeşit mantolama tekniğinin yapılması gerektiğini doğrudan etkileyen faktörlerdir. Binaya yapılacak mantolama uygulaması mutlaka binanın mevsimsel ihtiyaçlarını karşılayan bir mantolama yöntemi olmalıdır.

  Mantolama, hava kötü koşullarına karşı korumaya yardımcı olur ve binalarda yoğunlaşma gibi nem sorunlarını ortadan kaldırması beklenir. Bazı mantolama çeşitleri aynı zamanda ses yalıtımı özelliklerine de sahiptir.

  3. Mantolama Nasıl Yapılır?

  1. Mantolama Fiyatları 2020
  2. Mantolama Fiyatları 2018

  4. Mantolama Nerelere Yapılır?

  1. Mantolama Köşe Profili Nedir?
  2. Mantolama Sıvası Nedir?
  3. Mantolama Kararı Nasıl Alınır?
  4. Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır?

  Mantolama Rehberi 1. Bölüm...

  Mantolama Rehberi 2. Bölüm...



 • Mantolama Modelleri, Bina Mantolama Çeşitleri
 • En İyi Mantolama Hangisi?, Dış Cephe Mantolama (Isı Yalıtımı) Nasıl Yapılır?
 • Dış Cephe Mantolama, Dış Cephe Isı Yalıtımı
 • 2022 Dış Cephe Kaplama, Strafor Dış Cephe Duvar Kaplama
 • Mantolama Malzemeleri Nelerdir?
 • Mantolama Firmaları, En İyi Mantolama Şirketleri İstanbul
 • Söve Nedir?, Pencere Söve Modelleri ve Kapı Sövesi Nedir?

 • Hızlı Erişim Linkleri


  En İyi Mantolama Hangisi?, Dış Cephe Mantolama (Isı Yalıtımı) Nasıl Yapılır? | Mantolama Fiyatları 2022, Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları 2022 | 2022 Dış Cephe Kaplama, Strafor Dış Cephe Duvar Kaplama | Dış Cephe Kaplama Modelleri, Strafor Mantolama Modelleri | Dış Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri ve Teknik Özellikleri | Strafor Eps Isı Yalıtım Levhası Ölçüleri Nelerdir? | İç Cephe Mantolama, İçten Mantolama Teknikleri | Trendwall Duvar Panelleri | 8 Adımda Resimli Anlatımla Mantolama Nasıl Yapılır? | Mantolama Çeşitleri, Dış Cephe Mantolama Çeşitleri | Dış Cephe Mantolama Ne Demek?, Binalarda Mantolama Nedir? | İç Cephe Mantolama Fiyatları, Strafor Duvar Paneli m2 Fiyatları | Mantolama Malzemeleri Nelerdir? | Fugalı Mantolama m2 Fiyatları, Hazır Mantolama Fiyatları 2021 | Yalı Baskı Nedir?, Yalı Baskı Desenli Dış Cephe Kaplama Malzemeleri | İzolasyon Nedir?, İzolasyon Yöntemleri | Ahşap Görünümlü Strafor Dış Cephe Kaplaması | Villa Söve Modelleri, Lüks Villa Dış Cephe Modelleri | Villa Kaplama, Müstakil Ev Dış Cephe Mantolama ve m2 Birim Fiyatları | Ahşap Desenli Duvar Kaplaması | Harpuşta Nedir?, Parapet Sövesi Harpuşta Modelleri | Taş Görünümlü Strafor Duvar Paneli | Strafor Dış Cephe Kaplama m2 Birim Fiyatları | Duvar Kaplamaları ve Duvar Dekorasyon Fikirleri | Tuğla Desenli Strafor Duvar Paneli | Eps ve Xps Karşılaştırması, Polistiren Savaşları | Strafor Mantolama Malzeme Fiyatları | Strafor İç Cephe Duvar Kaplama Fiyatları | Dış Cephe Boyası Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Dekoratif Mantolama, Dekoratif Isı Yalıtımı | Duvar Paneli Nedir? | İç Cephe Duvar Kaplama, İç Cephe Kaplama Panelleri | Bina Ölçüsü Nasıl Alınır?, Dış Cephe Ölçüsü Nasıl Alınır? | Duvar Taşı Dekorasyon Modelleri | Strafor Duvar Kaplama Paneli Uygulamaları Fiyatları | Villa Dış Cephe Kaplama Fiyatları, Villa Kaplama m2 Fiyatları 2020 | Mantolama İşleri, Dış Cephe Kaplama İşleri | Fugalı Dış Cephe Kaplaması Fiyatları | Dış Cephe Isı Yalıtım Önerileri Nelerdir? | Villa Mantolama Modelleri, Villa Dış Cephe Süslemeleri | Villa Dış Cephe Kaplamaları, Villa Dış Cephe Giydirme | Mantolama Modelleri, Bina Mantolama Çeşitleri |




  logo

  Söve, Mantolama ve Dış Cephe Kaplama Malzemeleri Metpor'da! En İyi Mantolama, Söve Dış Cephe Kaplama ve Isı Yalıtım Malzemeleri Yeni Söve Modelleri ve Fiyatları ile Başta İstanbul Olmak üzere, Tüm Türkiye'ye Hizmet Verir.

  2005 - 2022 MT Web Team - Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde