• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Mantolama Nedir?, Dış Cephe Mantolamanın Tanımı Nedir?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Mantolama Nedir?, Dış Cephe Mantolamanın Tanımı Nedir?

Mantolama Nedir?, Dış Cephe Mantolamanın Tanımı Nedir?

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 27 899

Mantolama Nedir?, Dış Cephe Mantolamanın Tanımı Nedir?

  Mantolama Nedir?

  Bu Makalemizde, Mantolama Nedir?, Mantolama Ne İşe Yarar?, Mantolama Neden Yapılır?, Mantolama Nasıl Yapılır? Sorularınının yanıtlarını beraberce arayacağız.

  Mantolama Nedir?; Türkiye'deki en zorlu yapı sorunlarımızdan birine çözümdür. ısı kaybını nasıl engel olur ya da azaltırız? Bu, natural olarak bunu gerçekleştirmek amacıyla kullandığımız para, doğal gaz ve elektrik sayısını azaltmak yapılan işlemlere "mantolama" denir. Dış cephede mantolama uygulamaları en popüler dış cephe kaplama uygulamalarındandır. Isı, bir yapının duvarlarından, pencerelerinden, çatısından ve tabanlarından yayılır, böylelikle ısı kaybedildikçe, daha düşük iç sıcaklıklarla mücadele etmek ya da kısmı yine yine ısıtmak amacıyla daha çok para harcamak mecburiyetinde kalırsınız. Yaz aylarında, bu ısı kaybı, ısının özelliğe girdiği ısı aktarmasına dönüşebilir. Isı yalıtımı, çok çok ısı kaybını ve çok çok ısı kazancını önlemeyi hedefleyen oran olarak kolay bir çözümdür. Yalıtılacak en süregelen alanlardan bazıları tavanları, boşluk duvarlarını, dış duvarları ve yerleri içerir. Eps Starforun rahatça kesilebilir olmasından dolayı dış cephe kaplama modelleri için esnek tasarımlar yapılabilmesi imkanı sunmaktadır.

  Mantolama Nedir? Mantolama Ne Demek? Faydalı BilgilerYani basitçe "mantolama" dışarıdaki ısıyı içeriye sokmadan, içerideki ısı güvenliğini sağlamak hedefi ile yapının bir nevi manto amacıyla alınması, ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı yalıtımı, rastgele bir ısı köprüsü oluşmayacak şekilde , lüzumlu ısı yalıtımı katsayısına ulaşmak amacıyla bina dış yüzeylerine oluşturulan ısı yalıtım izolasyonu programı olarak adlandırılır. Binalarda mantolama yalnızca kışın içerideki sıcak havanın dışarı çıkması manasında değildir. Yaz aylarında da içerideki soğuk havanın dışarı çıkmasına engel olur ve iç kısımların ısı kaybını azaltır. Kısaca Mantolama ısı geçişine karşı yalıtım işlemidir.

  Mantolama Nedir? Hangi Amaçla yapılır?Dış Cephe Mantolama Nedir? diye tanımladığımız vakit günümüzün en çok tercih edilen ısı yalıtım sistemidir. Mantolama uygulaması iyi olan bir yapıda ısıtma ve soğutma hedefiyle kullanılan enerjinin daha az kullanılması ve ısıtma ve soğutma sistemleri kaynaklanan giderlerin daha ekonomik rakamlara indirilmesine de yarar. Aynı zamanda bir diğer yönden de mantolamanın faydası, daha az yakıt kullanılması hava kirliligini önler. Bina dış cephelerinde ısı ve nem iletimi azalacağından binaların ömrü uzar. İnsanlar konforlu ve ekonomik yaşama ihtiyacını her geride bıraktığımız süre diliminde artarak hissetmişlerdir. Bu gelişmeler doğrultusunda da karşılaştıkları problemlere çözümler aramışlardır. Yapılarda ısı yalıtımı bu çözümlerin başında gelmektedir. Dış cephe kaplama panelleri ile ilgili bir çok çalışma 20. yüzyılın ilk % 50'sinde yapılmış ama geliştirilen bu mantolama malzemeleri yaşanılan petrol krizinin ardından kullanılmaya başlanmıştır.

  Mantolama Nedir? Mantolama Hakkında Faydalı BilgilerPolistiren (EPS Strafor), kusursuz bir ses ve sıcaklık yalıtım malzemesi olan su geçirmez bir termoplastik köpüktür. Strafor olarak da tanınan genişletilmiş (EPS) ve çekilmiş (XPS) olmak üzere iki tipte gelir. İki tür performans değerleri ve maliyet bakımından değişiklik gösterir. Daha pahalı olan XPS, R-5.5 R değerine sahipken, EPS R-4'tür. Polistiren yalıtım, diğer hiçbir yalıtımın sahip olmadığı benzersiz bir pürüzsüz yüzeye sahiptir.

  Tipik olarak, köpük dış cephede mantolama yapmak amacıyla en uygun olan bloklar durumunda oluşturulur ya da kesilir. Köpük yanıcıdır ve Hexabromocyclododecane (HBCD) olarak adlandırılan bir yanmaz kimyasal içerisinde kaplanması gerekir. HBCD, kullanımıyla temaslı sıhhat ve bölgesel tehlikeler nedeniyle son vakitlerde ateş altına alınmıştır.

  Mantolamanın Tanımı Hakkında Faydalı BilgilerMantolama Nedir? Dediğimizde Aklımıza Gelen İlk Şey Enerji Tasarrufu Olmalıdır.

  Yaşanan ekonomik zorluklar bundan sonra hayatımızın her bölümünde tasarruf yapmamızı gerektirdiği gibi enerji kaynaklarımızın azlığı ve etraf kirliliği de yaşamlarımızı ciddi olarak etkilemektedir. Bu amaçla dış cephe kaplama ile mantolama yapmak bugünün ve geleceğin vazgeçilmezidir. Binalarda ısı yalıtımı nedir? diye soracak olursak; Farklı iki bölge ve sıcaklıktaki ısı transferini engellemek hedefli oluşturulan işleme ısı yalıtımı denir.

  Binalarda mantolama uygulamaları için gereken süre; yapının ihtiyaçları, büyüklüğü ve yalıtım uygulamasında çalışacak kişi sayısıyla ilişkili olarak belirlenir. Genel olarak mantolama, orta ölçekteki bir bina için 1 - 4 haftalık zaman zarflarında tamamlanır. Tabii ki hava koşulları veya diğer mücbir sebepler bu süreyi olumlu veya olumsuz etkilemektedir.

  Mantolama Binalarda Nerelere Yapılır?

  Yapım aşamasında gerekli detaylar önceden dikkate alındığı sürece yeni binalarda ısı yalıtımı sistemi uygulamaları eski binalara nazaran tatbikatlar daha kolay yapılabilecektir. Karotlar yağmur suyu gider borularının kanalları açılırken mantolama payının bırakılmasına dikkat edilmelidir, çatı parapetleri  ve gizli derelerinin günümüzün en iyi mantolama malzemeleri ile izole edilmesi ve pencere denizlikler de yine mantolama payının ve düşünülüyorsa dekoratif söve kalınlıklarında dikkate alınması sistem uygulamaları yapılırken karşılaşılması muhtemel birçok problemi ortadan kaldıracaktır. Dış cephede pencere söveleri nedir? makalemizden söve malzemeleri ile ilgili kapsamlı bilgiler alabilirsiniz.

  Yeni binalarda mantolama altına kaba sıva yapılması teknik olarak bir mecburiyet olmamakla beraber sistem uygulamalarının daha problemsiz uygulanabilmesi için fayda sağlanacaktır.

  Oturulan binalarda yapılan ısı yalıtım sistemi uygulamaları yeni binalara nazaran daha zordur. Bunun sebebi özellikle denizlik altlarında, parapet kenarlarında, yağmur suyu giderlerinde, balkon kapılarında yaşanması muhtemel sorunların yoğunluğundandır

  Pencere Denizlik Altları: Mantolama uygulamalarında ısı yalıtım levhaları aracılığıyla kaplanmasıyla beraber çoğu binada mermer denizlik damlalıkları kapanmaktadır ve bu şekilde yapılan uygulamalarda önlem alınmaz ise yağmur sularını pencere merkezlerinden cepheye akması ve kirliliğe sebep olması kaçınılmaz sondur. Söz konusu problemi ortadan kaldırmak için eski binalarda mantolama sonrası denizlik altlarını pvc veya alüminyum damlalık profili konması tartışmasız bir mecburiyettir.

  Parapet Kenarları: Ülkemizdeki eski binalarda maalesef çatı parapetlerini gerekli izolasyonu yapılamamıştır. Çatı derelerindeki mevcut problemleri öncelikle olarak çözülmedikten sonra yapılan mantolama uygulamaları için ileri dönemde tehlike arz etmektedir. Dış cephe mantolama nedir? sorusuna böylelikle geniş anlatımla cevap vermiş olduk.

  YILKAR İNŞAAT olarak, dış cephe mantolama ve söve uygulamasını önemle tavsiye ediyoruz.

  Hızlı Erişim Linkleri

  Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?, Mantolama ÇeşitleriMantolamaMantolama Malzemeleri Nelerdir?Mantolama FirmalarıMantolamanın FaydalarıDekoratif Mantolamaİç Cephe MantolamaIsı Yalıtımı Nedir?Mantolama Fiyatları 2019Mantolama Malzeme Fiyatları 2019Dış Cephe Mantolama Fiyatları 2019, Dış Cephe Mantolama Malzeme FiyatlarıMantolama İşçilik Fiyatları 2019Mantolama Fiyat HesaplamaDış Cephe KaplamaMantolama FirmalarıYalı BaskıFugalı Kaplamaİstanbul Mantolama FiyatlarıMantolama ModelleriIsı YalıtımıIsı Yalıtımı NedirIsı Yalıtım FiyatlarıIsı Yalıtım FirmalarıIsı Yalıtım MalzemeleriIsı Yalıtım ÇeşitleriEn İyi Mantolama FirmalarıIsı Yalıtımı Nasıl YapılırIsı Yalıtımın ÖnemiIsı Yalıtımın FaydalarıNeden Isı Yalıtımı YaptırmalıyızIsı Yalıtımın Uygulandığı YerlerMantolamaDış Cephesöveduvar kaplamaduvar kaplamalarıduvar kaplama panelleriduvar kaplama straforduvar kaplama malzemeleristrafor duvar kaplamastrafor duvar kaplama koçtaşstrafor duvar kaplama fiyatlarıstrafor duvar kaplama nasıl yapılır?strafor duvar kaplama panelistrafor duvar paneliduvar dekorasyonutaş görünümlü duvar paneli, dış cephe kaplama panelleri
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve&Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform