• + 90 216 387 46 64
 • info[at]metpordekor.com

Mantolama Nedir?, Mantolama Ne Demek?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Mantolama Nedir?, Binalarda Mantolama Nasıl Yapılır?

Mantolama Nedir?, Binalarda Mantolama Nasıl Yapılır?

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 260 008

Mantolama Nedir?, Binalarda Mantolama Nasıl Yapılır?

  Mantolama Nedir?, Mantolama İle Binalarda Yalıtım Optimizasyonu

  İçindekiler:

  1. Mantolama Nedir?

  • mantolama nedir kısaca
  • mantolama nedir inşaat
  • mantolama nedir dış cephe
  • mantolama nedir fiyatı

  2. Mantolama Ne İşe Yarar?

  • taşyünü mantolama nedir
  • mantolama ücreti nedir
  • mantolama yasası nedir
  • mantolama ısı yalıtımı nedir
  • mantolama ve ısı yalıtımı nedir
  • mantolama zararları nedir?

  3. Mantolama Neden Yapılır?

  • dış mantolama nedir
  • eps mantolama nedir
  • fugalı mantolama nedir
  • fileli mantolama nedir
  • mantolama işlemi nedir
  • kolon mantolama nedir
  • mantolama malzemesi nedir

  3. Mantolama Nasıl Yapılır?

  • Mantolama Fiyatları 2019
  • Mantolama Fiyatları 2018
  • Mantolama Çeşitleri
  • Mantolama Malzemeleri

  4. Mantolama Nerelere Yapılır?

  • mantolama fiyatları ne kadar
  • dış cephe mantolama nedir nasıl yapılır
  • mantolama köşe profili nedir
  • mantolama sıvası nedir
  • mantolama sistemi nedir
  • mantolama söve nedir

  Mantolama, cephe giydirmesi yöntemi kullanılarak, bir yalıtım malzemesi aracılığı ile binaların cephelerinin kaplanarak optimize edilmesi işlemidir. Basitçe, "ısı yalıtımını yapmak için yapılan optimizasyon uygulamalarının bütünü" olarak tanımlanabilir. Isı yalıtımı ise, farklı sıcaklıktaki iki ortam arasındaki ısı transferini engellemek amacıyla yapılan uygulamalara verilen isimdir. Yalıtım malzemeleri veya uygulanacak mantolama sistem tipi, istenen ısı yalıtım seviyesine, binanın kullanım tipine ve uygulama alanına bağlı olarak değişir.

  • Isı yalıtımı, bir malzemenin bir ortamdan diğerine ısı girişini veya çıkışını azaltma yeteneğidir.
  • Çok sıcak veya soğuk bölgelerde kullanılan iyi monte edilmiş ısı yalıtımı, bina boyunca, yerden çatıya, duvarlara ve cephelere kadar enerji verimliliğini garanti eder.
  • Sıcak bölgelerde, yalıtım ısıyı ortamın dışında tutar ve klima ihtiyacını azaltırken, soğuk bölgelerde ısı yalıtımı ortamı sıcak tutar ve ısıtıcı kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır.
  • Mantolama ayrıca teknik tesisatlarda enerji kaybını önleyen borular ve kazanlar için yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Yapı elemanlarının sıcaklığını stabilize eder, iç yüzeylerde su buharının yoğunlaşma olasılığını önemli ölçüde azaltır, böylece genellikle mantar veya küf adı verilen sağlığa zararlı mikroorganizmaların ortaya çıkmasını ve çoğalmasını önler.
  • Termal konforda ve enerji kaynaklarının optimizasyonunda iyileşme sağlarlar.

  Mantolama, bina cephesinden ısı kaybına engel olarak binalarda enerji kullanımını azaltmak amacıyla yapılan önemli bir yapı teknolojisidir. Binalarda dış sıcaklığın ya da soğuğun içeriye girmesine izin vermemek ve bunun tersi olarak içeriden dışarıya hava sirkülasyonunu engelleyerek evin enerjisinden tasarruf etmek, "mantolama nedir?" sorusuna kısaca verilecek en net cevaptır.

  Mantolama, bir binanın ısısını koruma sürecidir. Daha soğuk bölgelerdeki insanlar binalarının içeride sıcak olmasını ve daha sıcak bölgelerdeki binaların içeride daha soğuk olmasını ister. Böylece, binanın ısısını insan ihtiyacına göre göre dengelemek amacıyla, binaların duvarlarında ve çatılarında izolasyon yapabilirsiniz.

  Mantolama Nedir? İnşaat İçin Önemi Nedir?

  Mantolama Nedir?; Isı kaybına tamamen engel olmak veya minumum seviyelere çekmek için yaptığımız uygulamalara mantolama denir. Binalarda yalıtım yaparak doğal gaz ve elektrik sarfiyatını azaltarak "enerji tasarrufu" sağlayan işlemlerdir mantolama. Bununla beraber dış cephede mantolama uygulamaları en popüler ve trend dış cephe kaplama uygulamalarındandır. Isı, bir yapının duvarlarından, pencerelerinden, çatısından ve tavanlarından yayılır. Isının seviyesi düştükçe terkrar ısınmak için daha fazla enerji tüketmemiz gerekmektedir. Binaların duvarlarındaki düşük ısı yalıtımı, dünya çapında milyonlarca ton CO2 ve sera gazı emisyonunun önemli bir nedeni olarak ortaya çıkıyor. Ve nedeni açık: duvarların zayıf yalıtımı, binalarımızın iklimlendirmesi açısından yüksek gaz ve elektrik tüketimi gerektirir.

  Yaz aylarında, bu ısı kaybı, ısının özelliğe girdiği ısı aktarmasına dönüşebilir. Binalarda ısı yalıtımı, ısı kaybını önlemeyi hedefleyen akıllı, pratik ve kolay bir çözümdür. Bina mantolama nerelere yapılır? diye soracak olursak, yalıtılacak en süregelen alanlardan bazıları tavanları, boşluk duvarlarını, dış duvarları ve zeminleri kapsamalıdır. Eps Starforun rahatça kesilebilir olmasından dolayı dış cephe kaplama modelleri için esnek tasarımlar yapılabilmesi imkanı sunmaktadır.

  Mantolama Nedir?

  Mantolama ve Isı Yalıtımı Nedir?

  Dış Cephe Mantolama Nedir? Ne İşe Yarar?

  Mantolama, bina cephesinden ısı kaybına engel olarak binalarda enerji kullanımını azaltmak amacıyla yapılan önemli bir yapı teknolojisidr. Isı yalıtımı, genelde 0,1 W / mK'den daha düşük ısı iletkenliğine sahip yapı malzemelerinden oluşturulur. Bu mantolama malzemelerinin enerji tasarrufu gerçekleştirme ve iç mekandaki ısının güvenliğini sağlamak ve konfor sağlamaktan başka bir amacı yoktur.

  mantolama metrekare fiyatı, m2 birim olarak 3 cm için 29.00 ₺ + KDV iken, 4 cm için de 32.00 ₺ + KDV olarak hesaplama yapılır. Bu mantolama strafor fiyatları 2019 yılı için geçerliliğini korumaktadır. Dış cephe mantolama fiyatları 2018 yılında 24.00 TL + KDV iken Dolar ve Euro para birimlerinde yaşanan döviz kuru dalgalanmaları nedeniyle 2019 yılında m2 fiyatları artış gösterdi.

  2020 mantolama fiyatları ise, 3 cm mantolama levhası için 32.00 ₺ + KDV, 4 cm mantolama plakası 35.00₺ + KDV dir. Bu ısı yalıtım levha fiyatları dekoratif mantolama çeşitlerinden olan yalı baskı mantolama ve fugalı kaplama için öngürülüyor.

  Yani basitçe "mantolama" dışarıdaki ısıyı içeriye sokmadan, içerideki ısı güvenliğini sağlamak hedefi ile yapının bir nevi manto içine alınması, ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise strafor duvar yani ısı yalıtımı, rastgele bir ısı köprüsü oluşmayacak şekilde, lüzumlu ısı yalıtımı katsayısına ulaşmak amacıyla bina dış yüzeylerine oluşturulan ısı yalıtım izolasyonu, "mantolama uygulaması" olarak adlandırılır. Bina dış cephe kaplama ve dış cephe sistemleri yalnızca kışın içerideki sıcak havanın dışarı çıkması manasında değildir. Yaz aylarında da içerideki soğuk havanın dışarı çıkmasına engel olur ve iç kısımların ısı kaybını azaltır. Kısaca Mantolama ısı geçişine karşı binada yalıtım işlemidir.

  Mantolama Nedir?, Mantolama Nasıl Yapılır?

  Bina Mantolama Nedir?

  Eps Mantolama Nedir?

  Dış Cephe Mantolama Nedir? diye tanımladığımız vakit günümüzün en çok tercih edilen ısı yalıtım sistemidir. Dış cephesinde "mantolama uygulaması" iyi olan bir yapıda ısıtma ve soğutma hedefiyle kullanılan enerjinin daha az kullanılması ve ısıtma ve soğutma sistemleri kaynaklanan giderlerin daha ekonomik rakamlara indirilmesine de yarayan izolasyon sistemi uygulamalarıdır. Aynı zamanda bir diğer yönden de söve ve mantolama kaplama modelleri, daha az yakıt kullanılması hava kirliligini önler. Bina dış cephelerinde ısı ve nem iletimi azalacağından binaların ömrü uzar. İnsanlar konforlu ve ekonomik yaşama ihtiyacını her geride bıraktığımız süre diliminde artarak hissetmişlerdir. Bu gelişmeler doğrultusunda da karşılaştıkları problemlere çözümler aramışlardır. Binalarda ısı yalıtımı bu çözümlerin başında gelmektedir. Dış cephe kaplama panelleri ile ilgili bir çok çalışma 20. yüzyılın ilk yarısında yapılmış ama geliştirilen bu mantolama malzemeleri yaşanılan petrol krizinin ardından kullanılmaya başlanmıştır. 

  Mantolama Nedir İnşaat?

  Eps Mantolama Nedir? sorusunda anahtar cevap polistiren (EPS Strafor) malzemelerin, kusursuz bir ses ve sıcaklık yalıtım malzemesi olan su geçirmez bir termoplastik köpüktür.

  Strafor olarak da tanınan genişletilmiş köpük (EPS) ve çekilmiş (XPS) olmak üzere iki tipte gelir. İki tür performans değerleri ve maliyet bakımından değişiklik gösterir. Daha pahalı olan XPS, R-5.5 R değerine sahipken, EPS R-4'tür. Polistiren yalıtım, diğer hiçbir yalıtımın sahip olmadığı benzersiz bir pürüzsüz yüzeye sahiptir. Şuradan mantolama nasıl yapılır resimli anlatımla linkine erişebilirsiniz.

  Tipik olarak, köpük dış cephede mantolama yapmak amacıyla en uygun olan bloklar durumunda oluşturulur ya da kesilir. Köpük yalıtım levhaları yanıcıdır ve Hexabromocyclododecane (HBCD) olarak adlandırılan bir yanmaz kimyasal içerisinde kaplanması gerekir. Dış cephe mantolama çeşitleri makalemize linkten ulaşabilirsiniz.

  Mantolama Nedir Kısaca?Mantolama Nedir? Dediğimizde Aklımıza Gelmesi Gereken İlk Şey Enerji Tasarrufu Olmalıdır.

  Yaşanan ekonomik zorluklar bundan sonra hayatımızın her bölümünde tasarruf yapmamızı gerektirdiği gibi enerji kaynaklarımızın az olması ve çevre ve doğa kirliliği de yaşamlarımızı ciddi olarak etkilemektedir. Bunu engellemenin yollarından olan dış cephe mantolama ile (mantolama yapmak) bugünün ve geleceğin vazgeçilmezidir. Binalarda ısı yalıtımı nedir? diye soracak olursak; Farklı iki bölge ve sıcaklıktaki ısı transferini engellemek hedefli oluşturulan işleme ısı yalıtımı denir.

  Binalarda mantolama uygulamaları için gereken süre; yapının ihtiyaçları, büyüklüğü ve yalıtım uygulamasında çalışacak kişi sayısıyla ilişkili olarak belirlenir. Genel olarak mantolama, orta ölçekteki bir bina için 5 - 6 haftalık zaman zarflarında tamamlanır. Tabii ki hava koşulları veya diğer mücbir sebepler bu süreyi olumlu veya olumsuz etkilemektedir. Fileli mantolama nedir? makalemizi incelemenizi de tavsiye ederiz.

  5 Maddede Dış Mantolama Uygulamasının Faydaları

  Harici ısı yalıtımı yani "dış mantolama", enerji verimliliği, konfor seviyeleri ve evimize enerji tasarrufu gibi mühim faydalar sağlar. Termal köprülerden uzak durmak, ısı hareketini azaltarak termal konforu çoğaltır; bu da kışın daha sıcak bir ev ve yazın daha serin olmasını sağlar.

  • Bir binanın ısıl performansını çoğaltır.
   Metpor dış mantolama uygulamaları ile duvarların termal ataletini çoğaltır ve ısı kaybını sınırlar. Bu, iç mekan termal konforunu iyileştirir, ısıtma maliyetlerini azaltır ve CO2 kirliliğini sınırlar.
  • Hayat alanları daha rahat duruma geliyor.
   Bir evin duvarlarından kaynaklanan ısı kaybı, boya ve sıvanın bozulmasına, duvar kağıdının sıkışmasına ve akarların ve küflerin gelişmesine yol açabilecek neme niçin olur. Nemli evler bunun dışında solunum problemlerine da katkıda bulunabilir. Binalarda dıştan mantolama bir evin etkili şekilde ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanması, yoğunlaşmanın tesirlerini sınırlandırır ve nemli problemlerin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.
  • Gürültü seviyesini oldukça azaltır.
   Gürültü kirliliği sağlığımız ve iyiliğimiz üstünde zararlı bir tesire sahip olabilir. Dışarıdan gelen trafik gürültüsü gibi rahatsızlıkları azaltmanın bir yolu, bir Dış mantolama sistemi kurmaktır. Çünkü sessiz bir ev daha rahat bir ev anlamına gelir.
  • Daha çekici bir ev yapar. Dış mantolama, boya ya da sıva gibi dekoratif bir kaplama ile kaplanmıştır. Silikon ve akrilik boyalar, mineral rendeler, tuğla efekti ve kuru çizgi gibi kül ve tırnak detaylandırma gibi dış mantolama sistemleri yelpazemizle uyumlu, geniş bakım gerektirmeyen dekoratif kaplamalar sunmaktadır.
  • Daha değerli, yüksek performanslı bir yapı, Projenin ister yeni ister inşa ister yenileme çalışmaları olsun, dış duvar yalıtımı istikbalteki düzenlemelerdeki değişikliklere karşı korumalıdır. Binada dışarıdan mantolama ve söve uygulaması potansiyel istikbal alıcılar yalnızca evin görünümüyle değil aynı vakitte termal performansla da ilgilenecektir. Yangın geciktirici malzemelerle kaplanmış, iyi yalıtımlı, termal olarak verimli bir ev daha değerlidir.

  Mantolama Binalarda Nerelere Yapılır?

  Yapım aşamasında gerekli detaylar önceden dikkate alındığı sürece yeni binalarda izolasyon sistemi uygulamaları eski binalara nazaran tatbikatlar daha kolay yapılabilecektir. Karotlar yağmur suyu gider borularının kanalları açılırken mantolama payının bırakılmasına dikkat edilmelidir, çatı parapetleri ve gizli derelerinin günümüzün en iyi mantolama malzemeleri ile izole edilmesi ve pencere denizlikler de yine mantolama payının ve düşünülüyorsa dekoratif söve modelleri kalınlıklarında dikkate alınması sistem uygulamaları yapılırken karşılaşılması muhtemel birçok problemi ortadan kaldıracaktır.

  Dış cephede pencere söveleri nedir? makalemizden söve malzemeleri ile ilgili kapsamlı bilgiler alabilirsiniz. Binalarda mantolama uygulaması kimi zaman klasik düz mantolama, yalı baskı kaplama malzemeleri, fugalı mantolama, terracotta dış cephe kaplaması gibi strafor mantolama malzemeleriyle doğalgaz enerjisinden tasarruf etmemizi sağlar.

  Yeni binalarda mantolama altına kaba sıva yapılması teknik olarak bir mecburiyet olmamakla beraber sistem uygulamalarının daha problemsiz uygulanabilmesi için fayda sağlayacaktır.

  Oturulan binalarda yapılan ısı yalıtım sistemi uygulamaları yeni binalara nazaran daha zordur. Bunun sebebi özellikle denizlik altlarında, parapet kenarlarında, yağmur suyu giderlerinde, balkon kapılarında yaşanması muhtemel sorunların yoğunluğundandır.

  Pencere Denizlik Altları: Binaların mantolama uygulamalarında ısı yalıtım levhaları aracılığıyla kaplanmasıyla beraber çoğu binada mermer denizlik damlalıkları kapanmaktadır ve bu şekilde yapılan uygulamalarda önlem alınmaz ise yağmur sularını pencere merkezlerinden cepheye akması ve kirliliğe sebep olması kaçınılmaz sondur. Söz konusu problemi ortadan kaldırmak için eski binalarda mantolama sonrası denizlik altlarını pvc veya alüminyum damlalık profili konması tartışmasız bir mecburiyettir. İç cephe mantolama nedir? isimli makalemizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

  Parapet Kenarları: Ülkemizdeki eski binalarda maalesef çatı parapetlerini gerekli ısı izolasyonu yapılamamıştır. Çatı derelerindeki mevcut problemleri öncelikle olarak çözülmedikten sonra yapılan mantolama uygulamaları için ileri dönemde tehlike arz etmektedir.

  Mantolama Nedir?, Mantolama Anlamı Nedir?

  Mantolama nedir?; Yapıların dış cephelerine yalıtım malzemeleri kullanılarak bir dış cephe kaplama yapılması uygulamasıdır. Yapının dış koşullardan doğrudan etkilenmesini engeller ve ısı korunmasını mantolama uygulamaları sağlar. Sektörde faaliyet gösteren dış cephe mantolama firmaları bu uygulamayı gerçekleştirebilme kabiliyetine sahip firmalardır.

  Bu noktada kabiliyetten bahsedilir, zira ısı yalıtım sistemlerinin uygulama firmaları özel araç ve gereçlere sahiptir ve uygulama kalitesi ağır olduğundan her boyuttaki işletme buna vakıf olmayabilir. İç cephe mantolama nedir? makalemizi de inceleminizi tavsiye ediyoruz.

  Binaların boyutuna bağlı olarak, farklı niteliklerde iskeletlerin kurulması, yeterli personele sahip olunması ve dış cephe mantolama firmaları tarafından ihtiyaç duyulan araç ve gerece sahip olunması gereklidir. Dekorasyon faaliyetleri yapmakta olan küçük çaplı firmaların dış cephe mantolama firmaları gibi faaliyet gösterebilmesi beklenmez. Kaldı ki, en küçük boyuttaki mantolama faaliyeti dahi ciddi bir personeli gerektirir ve oldukça yoğun bir uğraştır.

  Dış cephe mantolama nedir? sorusuna böylelikle geniş anlatımla cevap vermiş olduk. Mantolama dübeli nedir? makalemize linkten ulaşabilirsiniz.

  • mantolamada nedir?
  • mantolama anlamı nedir?
  • bina mantolama nedir?
  • betonarme mantolama nedir
  • mantolama yaptırmamanın cezası nedir
  • iç cephe mantolama nedir
  • mantolama dansite nedir

  YILKAR İNŞAAT olarak, mantolama yapımı ve söve uygulamasını önemle tavsiye ediyoruz. Binalarda ısı yalıtımı nedir? makalemize linkten erişebilirsiniz. • Bina Mantolama Nedir?, En İyi Mantolama Yöntemleri Metpor Dekor'da
 • Dış Cephe Mantolama, Dış Cephe Isı Yalıtımı
 • 8 Adımda Resimli Anlatımla Mantolama Nasıl Yapılır?
 • Dış Cephe Mantolamada En İyi Firmalar
 • Söve Nedir?, Pencere ve Kapı Sövesi Teknik Özellikleri Nedir?

 • Hızlı Erişim Linkleri


  Bina Mantolama Nedir?, En İyi Mantolama Yöntemleri Metpor Dekor'da | Dış Cephe Kaplama Rehberi, Dış Cephe Mantolama | Isı Yalıtım Malzemeleri ve En İyi İzolasyon Malzemeleri | Mantolama Nedir?, Binalarda Mantolama Nasıl Yapılır? | İç Cephe Mantolama, İçten Mantolama Teknikleri | Trendwall Duvar Panelleri | Dış Cephe Kaplama Modelleri 2019, Strafor Dış Cephe Kaplamaları 2020 | Mantolama Çeşitleri, Dış Cephe Mantolama Çeşitleri | Mantolama Fiyatları 2019, Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları 2020 | Mantolama Malzemeleri, Yapı İçin En İyi Mantolama Malzemeleri | 8 Adımda Resimli Anlatımla Mantolama Nasıl Yapılır? | İzolasyon Nedir?, Yalıtım Neden Yapılır? | Fugalı Mantolama m2 Fiyatları, Hazır Mantolama Fiyatları | Strafor Eps Isı Yalıtım Levhası Ölçüleri Nelerdir? | İç Cephe Mantolama, Strafor Duvar Paneli m2 Fiyatları | Yalı Baskı Nedir?, Yalı Baskı Dış Cephe Kaplama | Tuğla Desenli Strafor Duvar Paneli | Ahşap Görünümlü Dış Cephe Kaplaması | Dekoratif Mantolama | 2019 Yılı En İyi Dış Cephe Kaplama Fiyatları | Taş Görünümlü Strafor Duvar Paneli | Villalarda, Müstakil Evlerde Dış Cephe Mantolama ve Fiyatları | Harpuşta Nedir?, Parapet Sövesi Harpuşta Modelleri | Strafor Mantolama Malzeme Fiyatları | Eps ve Xps Karşılaştırması, Polistiren Savaşları | Ahşap Desenli Duvar Kaplaması | Strafor İç Cephe Duvar Kaplama Fiyatları | Villa Söve Modelleri, Villa Söve Çeşitleri | Duvar Paneli Nedir? | İç Cephe Duvar Kaplama, İç Cephe Kaplama Panelleri | Duvar Kaplamaları ve Duvar Dekorasyon Fikirleri | Duvar Taşı Dekorasyon Modelleri | Strafor Duvar Kaplama Paneli Uygulamaları Fiyatları | Dış Cephe Boyası Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Mantolama İşleri, Dış Cephe Kaplama İşleri | Dış Cephe Isı Yalıtım Uygulaması Önerileri Nelerdir? | Bina Ölçüsü Nasıl Alınır?, Dış Cephe Ölçüsü Nasıl Alınır? | Villa Dış Cephe Kaplamaları | Fugalı Dış Cephe Kaplaması Fiyatları | Villa Dış Cephe Kaplama Fiyatları, Villa Kaplama m2 Fiyatları 2020 | Villa Mantolama Modelleri, Villa Dış Cephe Süslemeleri |
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info[at]metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2020 MT Web Team - Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com