• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Mantolama Nedir?, Mantolama Neden Yapılır?

Mantolama Nedir?, Mantolama Neden Yapılır?

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 27 498

Mantolama Nedir?, Mantolama Neden Yapılır?

  Mantolama, Isı Yalıtımı Nedir?

  Bu Makalemizde, Mantolama Nedir?, Mantolama Ne İşe Yarar?, Mantolama Neden Yapılır?, Mantolama Nasıl Yapılır? Sorularınının yanıtlarını beraberce arayacağız.

  Mantolama Nedir?; Türkiye'deki en zorlu yapı sorunlarımızdan birine çözümdür. ısı kaybını nasıl engel olur ya da azaltırız? Bu, natural olarak bunu gerçekleştirmek amacıyla kullandığımız para ve gaz ve elektrik sayısını azaltmak yapılan işlemlere mantolama denir. Isı, bir yapının duvarlarından, pencerelerinden, çatısından ve tabanlarından yayılır, böylelikle ısı kaybedildikçe, daha düşük iç sıcaklıklarla mücadele etmek ya da kısmı yine yine ısıtmak amacıyla daha çok para harcamak mecburiyetinde kalırsınız. Yaz aylarında, bu ısı kaybı,  ısının özelliğe girdiği ısı aktarmasına dönüşebilir. Isı yalıtımı, çok çok ısı kaybını ve çok çok ısı kazancını önlemeyi hedefleyen oran olarak kolay bir çözümdür. Yalıtılacak en süregelen alanlardan bazıları tavanları, boşluk duvarlarını, dış duvarları ve yerleri içerir. 

  Yani basitçe "mantolama" dışarıdaki ısıyı içeriye sokmadan, içerideki ısı güvenliğini sağlamak hedefi ile yapının bir nevi manto amacıyla alınması, ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı yalıtımı, rastgele bir ısı köprüsü oluşmayacak şekilde , lüzumlu ısı izolasyon katsayısına ulaşmak amacıyla bina dış yüzeylerine oluşturulan ısı yalıtım izolasyonu programı olarak adlandırılır. Binalarda mantolama yalnızca kışın içerideki sıcak havanın dışarı çıkması manasında değildir. Yaz aylarında da içerideki soğuk havanın dışarı çıkmasına engel olur ve iç kısımların ısı kaybını azaltır. Kısaca Mantolama ısı geçişine karşı yalıtım işlemidir.

  Mantolama Nedir? Hangi Amaçla yapılır?Dış Cephe Mantolama Nedir? diye tanımladığımız vakit günümüzün en çok tercih edilen ısı yalıtım sistemidir. Mantolama programı iyi olan bir yapıda ısıtma ve soğutma hedefiyle kullanılan enerjinin daha az kullanılması ve ısıtma ve soğutma sistemleri kaynaklanan giderlerin daha ekonomik rakamlara indirilmesine de yarar. Aynı vakitki bir diğer yönden de bakarsak daha az yakıt kullanılması hava kirliligini önler. Bina dış cephelerinde ısı ve nem iletimi azalacağından binaların ömrü uzar. İnsanlar konforlu ve ekonomik yaşama ihtiyacını her geride bıraktığımız süre diliminde artarak hissetmişlerdir. Bu gelişmeler doğrultusunda da karşılaştıkları problemlere çözümler aramışlardır. Yapılarda ısı yalıtımı bu çözümlerin başında gelmektedir. Mantolama malzemeleri ile ilgili bir çok çalışma 20. yüzyılın ilk %50 sinde yapılmış ama geliştirilen bu malzemeler yaşanılan petrol krizinin ardından kullanılmaya başlanmıştır. 

  Polistiren, kusursuz bir ses ve sıcaklık yalıtım malzemesi olan su geçirmez bir termoplastik köpüktür. Strafor olarak da tanınan genişletilmiş (EPS) ve çekilmiş (XEPS) olmak üzere iki tipte gelir. İki tür performans değerleri ve maliyet bakımından değişiklik gösterir. Daha pahalı olan XEPS, R-5.5 R değerine sahipken, EPS R-4'tür. Polistiren yalıtım, diğer hiçbir yalıtımın sahip olmadığı benzersiz bir pürüzsüz yüzeye sahiptir.

  Tipik olarak, köpük duvar yalıtımı amacıyla en uygun olan bloklar durumunda oluşturulur ya da kesilir. Köpük yanıcıdır ve Hexabromocyclododecane (HBCD) olarak adlandırılan bir yanmaz kimyasal içerisinde kaplanması gerekir. HBCD, kullanımıyla temaslı sıhhat ve bölgesel tehlikeler nedeniyle son vakitlerde ateş altına alınmıştır.

  Mantolamanın Tanımı Hakkında Faydalı BilgilerMantolama Nedir? Dediğimizde Aklımıza Gelen İlk Şey Enerji Tasarrufu Olmalıdır.

  Yaşanan ekonomik zorluklar bundan sonra hayatımızın her bölümünde tasarruf yapmamızı gerektirdiği gibi enerji kaynaklarımızın azlığı ve etraf kirliliği de yaşamlarımızı ciddi olarak etkilemektedir. Bu amaçla mantolama bugünün ve geleceğin vazgeçilmezidir. Bilgi : Farklı iki bölge ve sıcaklıktaki ısı transferini engellemek hedefli oluşturulan işleme ısı yalıtımı denir.

  Bina ısı yalıtımı uygulamaları için gereken süre; yapının ihtiyaçları, büyüklüğü ve yalıtım uygulamasında çalışacak kişi sayısıyla ilişkili olarak belirlenir. Genel olarak mantolama, orta ölçekteki bir bina için 1-4 haftalık zaman zarflarında tamamlanır. Tabii ki hava koşulları bu süreyi olumlu veya olumsuz etkilemektedir.

  Mantolama Binalarda Nerelere Yapılır?

  Yapım aşamasında gerekli detaylar önceden dikkate alındığı sürece yeni binalarda ısı yalıtım sistemi uygulamaları eski binalara nazaran tatbikatlar daha kolay yapılabilecektir. Karotlar yağmur suyu gider borularının kanalları açılırken mantolama payının bırakılmasına dikkat edilmelidir, çatı parapetleri  ve gizli derelerinin günümüzün yüksek kaliteli malzemeleriyle izole edilmesi ve pencere denizlikler  de yine mantolama payının ve düşünülüyorsa dekoratif söve kalınlıklarında dikkate alınması sistem uygulamaları yapılırken karşılaşılması muhtemel birçok problemi ortadan kaldıracaktır. Yeni binalarda mantolama altına kaba sıva yapılması teknik olarak bir mecburiyet olmamakla beraber sistem uygulamalarının daha problemsiz uygulanabilmesi için fayda sağlanacaktır.

  Oturulan binalarda yapılan ısı yalıtım sistemi uygulamaları yeni binalara nazaran daha zordur bunun sebebi özellikle denizlik altlarında, parapet kenarlarında, yağmur suyu giderlerinde, balkon kapılarında yaşanması muhtemel sorunların yoğunluğundandır

  Pencere Denizlik Altları: Mantolama uygulamalarında ısı yalıtım levhalarının kaplanmasıyla beraber çoğu binada mermer denizlik damlalıkları kapanmaktadır ve bu şekilde yapılan uygulamalarda önlem alınmaz ise yağmur sularını pencere merkezlerinden cepheye akması ve kirliliğe sebep olması kaçınılmaz sondur. Söz konusu problemi ortadan kaldırmak için eski binalarda mantolama sonrası denizlik altlarını pvc veya alüminyum damlalık profili konması tartışmasız bir mecburiyettir.

  Parapet Kenarları: Ülkemizdeki eski binalarda maalesef çatı parapetlerini gerekli izolasyonu yapılamamıştır. Çatı derelerindeki mevcut problemleri öncelikle olarak çözülmedikten sonra yapılan mantolama uygulamaları için ileri dönemde tehlike arz etmektedir. Dış cephe mantolama nedir? sorusuna böylelikle geniş anlatımla cevap vermiş olduk.   
  YILKAR İNŞAAT olarak, dış cephe mantolama ve söve uygulamasını önemle tavsiye ediyoruz.


  Faydalı Makaleler

  Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?

  Mantolama Çeşitleri

  Mantolama

  Mantolama Malzemeleri Nelerdir?

  Mantolama Firmaları

  Mantolamanın Faydaları

  Dekoratif Mantolama

  İç Cephe Mantolama

  Isı Yalıtımı Nedir?
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve&Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform