• info@metpordekor.com
 • SSS

Evinizi Yalıtmanın Püf Noktaları: Isı Yalıtımı Nedir ve Neden Önemlidir?

Yalıtım Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  info@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 58 385

Yalıtım Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

  Yalıtım (İzolasyon) Nedir? Yalıtım Çeşitleri Nelerdir?

  Yalıtım, bir yapı elemanının iç veya dış yüzeyine, ısı, ses, nem gibi etkileri önlemek veya azaltmak amacıyla uygulanan bir işlemdir. Bu işlem, bina ve yapıların enerji verimliliğini artırarak, sıcaklık ve nem kontrolünü sağlayarak, konforlu bir yaşam alanı sunar. Yalıtım malzemeleri arasında cam yünü, taş yünü, EPS (genleştirilmiş polistiren), XPS (ekstrüde polistiren) ve PU (poliüretan) gibi seçenekler bulunur.

  Dış cephe kaplama size daha huzurlu ve güvenli bir hayat sunarken ekonomik bütcenize de oldukça yararı oluyor diyebiliriz. Yaz aylarında dışarıdaki yüksek sıcaklığı evinizin içerisinde hissetmemek için, kış aylarında ise dışarıdaki soğuk havanın evinize etki etmemesi için ısı yalıtımı düşünülebilir.

  Yalıtım, sadece enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çevre dostu bir uygulama olarak karbon ayak izini azaltmaya da yardımcı olur. Yalıtımın doğru bir şekilde uygulanması, bina veya yapıların ömrünü uzatarak, bakım maliyetlerini azaltır ve çevreye duyarlılık açısından önemlidir.

  Yalıtım, herhangi bir yalıtım malzemeleri kullanılarak, ortamdan dışarı olan enerji akışının indirgenmesidir. Isı yalıtımı, özellikle eski binalarda enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada hayati öneme sahiptir, çünkü daha önce bina yapımında bu parametrelere dikkat edilmemiştir.

  Isı yalıtımı yani mantolama nedir?; Yapılarda ve tesisatlarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması amacıyla oluşturulan işleme "ısı yalıtımı" denir. Teknik olarak, ısı izolasyonu, diğer bir deyişle mantolama, söve ve farklı cephe sistemleri "değişik sıcaklıktaki iki bölge arasında ısı geçişini azaltmak amacıyla yapılan uygılamalara ısı yalıtımı denir". Doğadaki bütün olaylar enerjinin kalitesinin azalacağı yönde gelişmektedir.

  Bina dış cephesinin giydirilmesine verdiğimiz bir isimdir. Binalarda dış cephe kaplaması nasıl yapılır? "baskı cephe" sorusuna cevap bulabileceğiniz en iyi kaynakların başında övünerek söyleyebiliriz ki METPOR Söve ve Mantolama Ürünleri gelmektedir. Zaten en çok tercih edilen kaynak olarak en başta gelmekteyiz. Her yapının farklı "izolasyon" ihtiyaçları vardır. Binalarda dış cephe giydirme yani "mantolama" yapılırken bu gereksinimlere yanıt verecek ısı yalıtım malzemeleri seçilmeli ve tercih edilen cephe kaplama ısı yalıtım duvar sistemi tekniğine uygun bir şekilde strafor dış cephe kaplama panelleri ile yapılmalıdır.

  Yalıtımın Önemi ve Çeşitleri
  Yaşam kalitesini arttırmak ve enerji tasarrufu sağlamak için evlerimizde yalıtım işlemi oldukça önemlidir. Yalıtım malzemeleri arasında yumurta sünger, yalıtım süngerleri, ses yalıtım sünger, akustik ses yalıtımı, yalıtım köpüğü 10 cm, yalıtım strafor 5 cm gibi birçok farklı seçenek bulunmaktadır.

  Isı Yalıtımı Nedir?

  Binalarda mantolama, evlerde sıcaklığı kontrol etmek için uygulanan bir yöntemdir. Isı yalıtımı malzemeleri arasında genellikle yalıtım köpüğü, yalıtım strafor gibi malzemeler kullanılır. Bu dış cephe kaplama malzemelerinin kalınlığı, yalıtımın etkinliği için oldukça önemlidir. Örneğin, yalıtım köpüğü 5 cm, 10 cm gibi farklı kalınlıklarda tercih edilebilir. 5 cm yalıtım malzemesi fiyatları, malzemenin cinsine göre değişebilir. Ses yalıtımı ve su yalıtımı malzemeleri Yalıtım malzemeleri arasında ses yalıtım süngeri, su yalıtım malzemeleri gibi malzemeler de yer almaktadır. Ses yalıtım süngeri, özellikle stüdyo ve ses kayıt odalarında sıklıkla kullanılan bir malzemedir.
  Su yalıtım malzemeleri ise, özellikle banyo ve tuvalet gibi ıslak alanlarda kullanılır. Yalıtımın farklı türleri Yalıtım malzemeleri arasında yalıtım bandı ve yalıtım boyası gibi seçenekler de bulunmaktadır. Yalıtım bandı, özellikle cam, ahşap gibi yüzeylere uygulanan bir malzemedir. Yalıtım boyası ise, özellikle dış cephe yalıtımı için kullanılan bir boyadır.
  Yalıtım malzemeleri ve fiyatları, izolasyon malzemeleri arasında en sık kullanılanlar, yalıtım köpüğü, yalıtım strafor, cam elyafı, taş yünü gibi malzemelerdir. Yalıtım malzemelerinin fiyatları, malzemenin kalınlığı, cinsi ve markasına göre değişiklik gösterebilir.
  Yalıtımın Faydaları
  Yalıtım malzemelerinin kullanımı, evlerimizde sıcaklığı kontrol etmemize, enerji tasarrufu yapmamıza ve konforlu bir yaşam sürdürmemize yardımcı olur. Yalıtımın faydaları arasında ayrıca rutubet önleme, ses yalıtımı sağlama gibi özellikler de bulunmaktadır. Yalıtım malzemelerinin kullanımı ayrıca çevre dostu bir seçenek olması sebebiyle de tercih edilmektedir.

  Yalıtımın Önemi

  Yalıtım, evlerimizdeki sıcaklık ve nem kontrolünü sağlamak için önemli bir role sahiptir. Evinizi yalıtım malzemeleri ile yalıtmak, evinizin ısısını koruyarak faturalarınızı düşürebilir. Ayrıca, ses yalıtım süngeri gibi malzemeler kullanarak evinizin sessizliğini koruyabilirsiniz. Su yalıtım malzemeleri ile de banyo ve tuvaletlerde su sızıntısı problemlerini önleyebilirsiniz.

  Yalıtım, evlerimizdeki sıcaklık, nem ve ses kontrolü için oldukça önemli bir role sahiptir. Yalıtım malzemeleri arasında birçok seçenek bulunmaktadır ve malzemelerin kalınlığı, cinsi ve markası gibi faktörlere göre fiyatları değişebilir. Yalıtım malzemeleri ile enerji tasarrufu yapmak, konforlu bir yaşam sürdürmek ve çevre dostu bir seçenek tercih etmek mümkündür.

  Yalıtım Ne Demek? 

  Bina duvarlarındaki ısı kayıplarını en aza indirmek amacıyla bina dış duvarlarının, dışarıdan mantolama özelliği olan ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasına "Binalarda Dış cephe ısı yalıtımı" ya da "mantolama" denilmektedir.  Bina sahipleri dış cephe dekorasyonu yapılması amacıyla ekstra bir bütçe ayırmakta ve o bütçeye makul tercihler yapmaktadır.

  Ülkemizde ve Avrupa’da binaların dış cephelerinin kaplanması amacıyla yapılan dış cephe kaplama, yani "ısı yalıtımı" uygulamalarında genellikle kullanılan mantolama malzeme çeşitleri EPS strafor - XPS köpük levhalar - TAŞ YÜNÜ dış cephe kaplama malzemeleri ile yapılmaktadır.

  Yalıtım, bir şeyin içindeki sıcaklık, ses veya nem seviyesinin kontrol altında tutulması için yapılan işlemlerin tümüdür. Yalıtım astarı, yüzeylere uygulanan bir malzeme türüdür ve yalıtımın etkinliğini artırmaya yardımcı olur.

  Yalıtım Nedir? Yalıtım Nasıl Yapılır?

  Yalıtım, sadece binalarda değil aynı zamanda araçlarda, endüstriyel tesislerde, su depolarında ve daha pek çok alanda kullanılır.

  Yalıtımın çeşitleri arasında ısı yalıtımı, ses yalıtımı, su yalıtımı, radyasyon yalıtımı ve kimyasal yalıtım gibi farklı türler bulunur.

  Çatı yalıtımı, çatı teras yalıtımı, iç yalıtım ve dış cephe yalıtım gibi farklı alanlarda yalıtım malzemeleri kullanılır. Çatı yalıtım malzemeleri arasında yalıtım strafor, cam elyafı, taş yünü gibi seçenekler bulunurken, iç yalıtım malzemeleri arasında iç yalıtım strafor ve ses yalıtım süngeri gibi malzemeler kullanılır.

  Yalıtım direnci, yalıtım malzemesinin birim alan başına ne kadar ısı akışını engelleyebileceğini ölçen bir birimdir. Bu ölçüm, yalıtım malzemesinin etkinliğini belirlemeye yardımcı olur.

  Dış cephe ısı yalıtım malzemeleri arasında yalıtım levhaları, köpük malzemeleri ve mineral yünü gibi seçenekler bulunur ve fiyatları malzemenin cinsine ve kalınlığına göre değişir. Duvar ses yalıtım malzemeleri de farklı türlerde gelir ve dış cephe ısı yalıtım fiyatları gibi, fiyatları malzemenin kalınlığına ve cinsine göre farklılık gösterir.

  Akustik düzenleme, bir mekanın ses özelliklerini iyileştirmek için yapılan işlemlerden biridir. Bu işlem, genellikle akustik paneller kullanılarak gerçekleştirilir. Akustik paneller, mekandaki yankı ve gürültüyü azaltarak, daha net ve net olmayan bir ses ortamı sağlar. Ses yalıtımı ise farklı bir işlemdir ve farklı teknikler gerektirir. Ses yalıtımı, sesin bir odadan diğerine veya dışarıya yayılmasını önleyen bir dizi işlemi içerir. Bu işlemler arasında, ses yalıtımı sağlayan özel kaplama malzemelerinin kullanımı, ses geçişlerinin önlenmesi için doğru şekilde kaplanan duvarlar ve tavanlar yer alır.

  Yalıtım Nedir ve Türleri Nelerdir? Evinizi ve Bütçenizi Korumanın Yolları

  Fark etmeden, kötü "ısı yalıtımı" kötü yapılmış binalar çok enerji kaybeder. Bunu çözüme ulaştırmak amacıyla, cepheleri termal olarak yalıtmak gerekir, zira bu ısıtma ya da iklimlendirme hedefli evlerdeki enerji kullanımını mühim ölçüde azaltır. Söve kaplama ile elde edilen ısıtma harcamalarında enerji tasarrufu % 50'ye kadar çıkmaktadır. 

  Çevre maliyetlerini azaltmak için "ısı yalıtımı" ön plana çıkmıştır. Binalar inşa edilirken ve restore edilirken mühim bir mevzu olmaktan hayati bir konuma geldi. Cephelerine bitişik olarak yapıştırılmış prefabrik bir yalıtım paneli yerleştirerek ısının soğuk havalarda kaçmasını, duvarların ve iç odaların yaz aylarında ısınmasını önlüyoruz.

  Amaç, yılın rastgele bir saatinde daha eğlenceli bir his vermek, evimizdeki refahımızı arttırmak.

  Evlerin içerisinde ayrıca, yoğuşmayı ortadan kaldırmayı ve akustik izolasyonu iyileştirmeyi de başardık; iç nem, küfün meydana çıkmasına engel olur ve dışardan gelen gürültüyü azaltır.

  İzolasyon, yangında sağlam mantolama kaplaması bizi ateşten korur ve bu her bina için çok önemli bir konudur.

  Yalıtım malzemelerinin (yalıtkan) çeşitli tipleri vardır:

  Isı akışını indirgemek için, ısıl (termal) yalıtkanlar. Elektrik akışını önlemek için, elektrik yalıtkanlar.
  Ses dalgalarını indirgemek için, akustik yalıtım malzemeleri
  Bir yalıtım malzemesi her yönden yalıtkan olmayabilir. Örneğin, elmas mükemmel bir elektrik yalıtkanı iken, çok kötü bir ısı yalıtım malzemesidir. Sentetik haldeki saf elmas, ısıyı bakırdan daha iyi iletir ve oda sıcaklığında bilinen en iyi ısıl iletkenlik katsayısına sahip katı malzemelerden biridir. Yani oda sıcaklığında bilinen en kötü "yalıtım çeşitleri" arasındadır.
  Isı, doğal olarak yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğru akar ve direncin en az olduğu yol boyunca en fazla ısı akışı oluşur. Yüksek sıcaklık bölgesinin yanından, düşük sıcaklık bölgesine bir sıcaklık gradyeni oluşur. Isı yalıtımı, sıcaklık gradyeni içinden olan ısı akışını düşürerek, sıcaklık gradyenini korur.
  Büyük alet / araçların birçoğunda "yalıtım" yer alır. Örneğin, fırınlarda, soğutucularda, dondurucularda ve su ısıtıcılarında. Çoğu halde, "yalıtım" çevreye olan ısı kaybını engellemeye yarar. Diğer hallerde ise, çevreden gelen ısıya karşı koruma sağlar. Mantolama nedir? makalesine göz atabilirsiniz.

  Yalıtım malzemeleri, bina veya mekanların ısı ve ses yalıtımını sağlamak için kullanılır. Bu malzemelerin arasında yumurta sünger gibi akustik yalıtım malzemeleri ve ısı yalıtımı için farklı malzemeler bulunur. Isı yalıtımı malzemeleri, binaların iç sıcaklıklarını korumak ve enerji tasarrufu sağlamak için kullanılırken, ses yalıtımı malzemeleri ise, gürültü ve seslerin iç ve dış mekanlarda yayılmasını önlemek için kullanılır. Yumurta sünger, ses yalıtımı için yaygın olarak kullanılan bir malzemedir ve ince kabarcıklarla dolu, süngerimsi bir yapıya sahiptir. Bu malzeme, ses dalgalarını soğurarak yankıyı azaltır ve daha iyi bir akustik ortam sağlar.

  Binalarda Yalıtımın Önemi: Evinizi Isıtmak ve Soğutmak için Doğru Yolu Seçin

  Isı yalıtımı binalarda oluşturulan dış cephe kaplama aracılığla maksimum düzeyde enerji tasarrufu sağlamasının yanısıra bütçenize de sağladığı katkılarıyla düşük enerjide hayat alanlarında maksimum konfor sağlayabilmektedir. bu işlemlerde "mantolama" denmektedir.

  Isı transferi üç yolla olur.
  Kondüksiyon ya da iletim, madde veya cismin bir tarafından diğer tarafına ısının iletilmesi ile oluşan ısı transferinin bir çeşididir. Isı transferi daima yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğrudur. Yoğun maddeler genelde iyi iletkendirler; örneğin metaller çok iyi iletkenlerdir.
  Konveksiyon ya da taşınım, katı yüzey ile akışkan arasında gerçekleşen ısı transferinin bir çeşididir. Akışkan içindeki akımlar vasıtası ile ısı transfer edilir. Akışkan içindeki veya akışkanla sınır yüzey arasındaki sıcaklık farklarından ve bu farkın yoğunluk üzerinde oluşturduğu etkiden doğabilmektedir.

  Işınım yolu ile ısı transferi, fotonlar (elektromanyetik radyasyon) yolu ile olan ısı transferidir.
  Yalıtım malzemeleri, bu ısı transfer yöntemlerindeki ısı akışlarının düşürülmesi ile "yalıtım" sağlar. Örneğin; ince bir köpük (strafor) tabakası konveksiyon ve kondüksiyon ile olan ısı geçişini düşürür. Yansıtıcı bir metalik film veya beyaz boya ısıl yayınımı düşürür. Bazı izolasyon malzemeleri bir ısı transfer yöntemi için iyi bir yalıtkandır, fakat diğeri için kötü olabilir. Örneğin, metal bir tabaka ışınım için iyi bir yalıtkandır, fakat iletim için çok kötü bir yalıtkandır.

  Mantolamanın amacı nedir? dediğimizde, basitçe iki bölge arasındaki ısı alışverişini en aza indirmek amacıyla yapılan yalıtım uygulamalarına verilen isimdir. Binaları için "mantolama teklifi isteyenler" telefon ve e-mail adresimiz üzerinden irtibata geçebilirler.

  Yalıtım (İzolasyon) Nedir? Nasıl Yapılır?

  Yalıtım İhtiyacının Nedenleri 

  Çoğu ülkede, ısıtma ve soğutma işi için oldukça büyük miktarda enerji yani para harcanmaktadır. Evler ve binalarda verimli ve doğru bir şekilde "tecrit" yapıldığında: Enerji verimi artacak ve parasal olarak tasarruf sağlanacaktır. Yalıtımın korunması için, ekstra bir güç ve maliyete gerek yoktur, kalıcıdır ve genelde bakım gerektirmez.

  Dış cephe kaplama çeşitleri denilince ilk akla gelen teknik "mantolama" teknikleridir. Bunun nedeni ise, uygulanmasının az maliyetli olması ve dış cephe kaplama kararı alındıktan sonra, hızlıca pratik uygulama aşamasına geçilebilmesidir. Bu polistren dış cephe kaplamaları seçeneğinde en önde gelen uygulama EPS polistren köpük esaslı ısı yalıtım levhalarıdır.

  Konforu arttırır. Bina boyunca, sıcaklık dağılımı daha homojen olur. "Yalıtım", dışardan gelen gürültüyü emdiği için, ses yalıtımı da sağlar. Genel bir kazanç olarak da, mantolama malzemeleri sayesinde ısınma amacı ile yakılan yakıttan çevreye olan zararlı atık gaz geçişi azalmış olur. Eğer bina kötü yalıtılmış ve kötü havalandırılıyorsa şu işaretler görülür: Kış aylarında, taban altı ve tavan aralarında çiğlenme ve donmuş yüzeyler oluşur. Yaz aylarında, tavan arası son derece sıcak ve bunaltıcı olur. Yalıtımın mutlaka tüm bina ihtiyacı gözönünde bulundurularak yapılması gereklidir. Sadece yaşam mekanları yalıtıma, tavan ve taban yalıtımı olmadan "en iyi yalıtım" şekli değildir. Bina ısısının sürekliliğini koruyabilmek için mutlaka ısı kaybı olan tüm alanların saptanması ve yalıtımda göz önünde bulundurulması gereklidir.

  Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

  Binalarda kullanılan dış cephe kaplama malzemeleri ve ürün standartları:

  1. Camyünü, TS 901 EN 13162Ekspande Polistiren (EPS), TS 7316 EN 13163
  2. Ekstrude Polistiren (XPS), TS 11989 EN 13164
  3. Poliüretan (PUR), TS EN 13165
  4. Fenol Köpüğü, TS EN 13166
  5. Cam Köpüğü, TS EN 13167
  6. Ahşap Lifli Levhalar, TS EN 13168
  7. Genleştirilmiş Perlit (EPB), TS EN 13169
  8. Genleştirilmiş Mantar(ICB) TS EN 13170
  9. Ahşap yünü levhalar, TS EN 13171
  10. Tesisatlarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve standartları:
  11. Camyünü, prEN 14303
  12. Taşyünü, prEN 14303
  13. Elastomerik Kauçuk (FEF) prEN 14304
  14. Cam Köpüğü (CG) prEN 14305
  15. Kalsiyum Silikat (CS) prEN 14306
  16. Ekstrüde Polistiren (XPS) prEN 14307
  17. Poliüretan (PUR / PIR) prEN 14308
  18. Ekspande Polistiren (EPS), prEN 14309
  19. Polietilen Köpük (PEF), prEN 14313
  20. Fenolik Köpük prEN 14314

  Ses yalıtımı, bir mekanda rahatsız edici yankıları ve gürültüyü azaltmak için kullanılan bir tekniktir. Bu işlem için, yalıtım malzemeleri kullanılır. Bu malzemeler arasında, yanmaz süngerler ve yalıtım bantları gibi özel malzemeler bulunur. Yanmaz süngerler, yangın durumlarında yayılma riski olmadan ses yalıtımı sağlar. Yalıtım bantları ise, ses geçişlerini önlemek için kaplama malzemelerinin arasında kullanılır. Yalıtım malzemelerinin doğru bir şekilde kullanılması, mekandaki ses kalitesinin önemli ölçüde artmasına yardımcı olur. Yalıtım işlemi, mekanın boyutuna, kullanım amacına ve tasarımına göre değişebilir.

  Yaşam alanlarında ses yalıtımı, özellikle apartman veya daire yaşamında komşu duvarlar arasında yaşanan ses sorunlarını gidermek için oldukça önemlidir. Bu sorunlar arasında, yüksek sesle müzik dinleyen komşular, yüksek topuklu ayakkabı sesleri ve diğer yüksek sesli etkinlikler yer alır. Bu sorunları önlemek için, ses yalıtımı malzemeleri kullanılarak komşu duvarlarda yalıtım işlemi yapılabilir.

  Ses yalıtımında kullanılan malzemeler arasında, akustik süngerler, ses yalıtım bantları ve özel kaplama malzemeleri yer alır. Bu malzemeler, sesin yayılmasını önleyerek, mekanda daha sessiz bir ortam yaratır. Ses yalıtımı işlemi yapılırken, komşu duvarların yapısına ve malzemesine dikkat edilmelidir. Bu sayede, daha etkili bir ses yalıtımı sağlanarak, rahat ve sessiz bir yaşam alanı oluşturulabilir.

  Ses yalıtımı, bir mekandaki ses seviyesini azaltmak veya dışarıdan gelen sesleri önlemek için kullanılan bir yöntemdir. Dışarıdan gelen sesler, özellikle trafik gürültüsü veya sokakta yapılan diğer yüksek sesli aktiviteler gibi sebeplerden dolayı rahatsız edici olabilir. Dışarıdan gelen seslerin önlenmesi için, özellikle pencerelerin yalıtımı önemlidir. Bu amaçla kullanılan malzemeler arasında, özel camlar ve ses yalıtımı için tasarlanmış perdeler yer alır. Bunun yanı sıra, duvarlarda kullanılan ses yalıtım malzemeleri de dışarıdan gelen sesleri önlemeye yardımcı olabilir.

  Komşu duvar ses yalıtımı ise, genellikle duvarlar arasına yerleştirilen yalıtım malzemeleri ile yapılır. Bu malzemeler arasında, akustik süngerler, yalıtım battaniyeleri ve yalıtım bantları yer alır. Bu malzemeler, sesin yayılmasını önleyerek, komşu duvardan gelen rahatsız edici seslerin engellenmesine yardımcı olur. Ses yalıtımı işlemi yapılırken, malzemelerin kalitesine ve doğru bir şekilde yerleştirilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca, bir uzman tarafından takip edilerek doğru uygulama sağlanabilir.

  Binalarda yalıtım nasıl yapılır?

  Su Yalıtımı

  Su yalıtımı ve ilgili izolasyon malzemeleri; Yapılarda "su yalıtımı", suyun veya nemin yapı içine girmesine veya yapı elemanlarını sürekli bir biçimde etkileyerek teknik ve görsel olarak bozmasına engel olmak amacıyla uygulanır. Bu bozulmalardan en sık karşılaşılanı özellikle bodrum katlarda zemin içerisinde mevcut olan suyun temel duvarlarından veya zemin plağından sızarak bina içerisinden rutubete yol açmasıdır. Su yalıtımını kabaca şu gruplara ayırmak mümkündür:
  Topraktan yükselen neme karşı zemin plağının yatay düzlemde yalıtılması (bitümlü örtüler, drenaj levhası vs. ile) Duvarların topraktan yükselen neme karşı yatay düzlemde yalıtılması (duvar bariyeri vs.) Zemin seviyesinin altında kalan duvarlara yatay düzlemde etki eden suyun düşey yöndeki elemanlarla yalıtılması (bitümlü örtüler, drenaj levhası vs. ile)
  Su İzolasyon Malzemeleri Çeşitleri:
  1. Sürme Tip Su Yalıtım Malzeme Türleri:
  Bir yapıyı düşündüğümüzde temel - perde, teras - çatı, balkon, ıslak mekanlar, kapı - pencere detayları ve dış yüzeylerde kullanılırlar. Ayrıca su depoları, kanallar, yüzme havuzları vs. gibi yapılarda kendi başlarına veya yardımcı malzeme olarak işlev görürler. 4’e ayrılırlar;

  Çimento esaslı su yalıtım malzemeleri, bitüm esaslı su yalıtım malzemeleri, poliüretan esaslı su yalıtım malzemeleri, akrilik esaslı su yalıtım malzemeleri
  2. Sentetik örtüler:
  Plastik esaslı örtülerin üretici firmaların geliştirdikleri formülasyonlara göre çeşitli tipleri bulunmaktadır. Kullanılan bazı plastik tip su yalıtım malzemeleri:
    PVC (polivinilklorür): Alev alması zor olan, yakıldığında dioksin adlı zehirli bir gaz türünü havaya salan fakat yalıtım sektöründe bazı uygulamalarda daha iyi bir alternatifi bulunmayan bir plastik türüdür.
    EPDM (etilen propilen dimonomer): Yapay bir kauçuk türüdür.
    HDPE (high density polietilen): Boru üretiminde kullanılır. Plastik poşetin hammaddesidir.
    CPE (klorine polietilen)
    CSPE (klorosülfone polietilen) / Hypalon
    TPO (termoplastik poliolefin)
    ECB, PİB,FPA, FPP vs.
  3. Polimer Bitümlü Membranlar:

  Membran: İnşaat sanayisinde kaliteyi arttırmak ve yalıtım sağlamak için kullanılan kimyasal maddedir.
  Bitüm: Sıvı ve sarımtırak veya katı ve siyah bir hal ve renkte olan, alev alabilen hidrokarbonlar karııışımı olan bir maddedir. Polimer: Tekrarlanan yapısal kümelerin oluşturduğu yüksek molekül ağırlıklı bileşikler. Yapıların temellerinden çatılarına birçok detayında uygulanabilen bitümlü membranlar ile yapılan su yalıtımı, gerek gelişmiş ülkelerde, gerekse ülkemizde su yalıtımında en fazla kullanılan yalıtım malzemelerdir. Polimer bitümlü membranlar "Elastomerik membran” ve "Plastomerik membran” olmak üzere ikiye ayrılırlar. Elastomerik bitümlü membranlar yüksek elastikiyetleri, plastomerik bitümlü membranlar ise yüksek sıcaklık dayanımları ile birbirlerinden ayrılırlar. Her iki tip membran da yapıların hemen hemen tüm "su yalıtım" detaylarında güvenle kullanılabilmektedir.

  Binalarda Yalıtım Nasıl Yapılır?

  Ses Yalıtımı

  Ses yalıtımı, özellikle apartman daireleri veya ofisler gibi ortak alanlarda komşu duvarların arasında yaşanan ses problemlerini gidermek için oldukça önemlidir. Ortak duvarlarda ses yalıtımı yapmak için kullanılan malzemeler arasında, akustik paneller, yalıtım battaniyeleri, ses yalıtım bantları ve özel kaplama malzemeleri yer alır. Bu malzemeler, sesin duvarlardan yayılmasını önleyerek daha sessiz bir ortam yaratır.

  Ses yalıtımı işlemi yapılırken, öncelikle duvarın yapısına ve malzemesine dikkat edilmelidir. Duvarın içinde veya dışında uygulanacak olan malzemelerin kalitesine ve doğru bir şekilde yerleştirilmesine özen gösterilmelidir. Ayrıca, ses yalıtımı işlemi yapılırken, ses kaynağına göre doğru malzeme seçimi yapılmalıdır. Bu sayede, ortak duvarlardan gelen rahatsız edici seslerden kurtulmak ve daha sessiz bir ortam sağlamak mümkün olabilir.

  Binalarda "ses yalıtımı" sesin olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla yapılan izolasyon türüdür. Sesin ortamdaki yayılmasını kontrol altına almak ses yalıtımındaki en önemli amaçtır. Ses bir ortamda yayılırken önüne bir engel çıktığı zaman, diğer fiziksel olaylar gibi davranır. Yani sesin bir bölümü çarparak geri yansır. Bir bölümü önünde bulunan engel tarafından yutulur. Bir kısmı da önünde bulunan engelin diğer tarafına geçer. Bu sebeple her malzemenin bir ses yutma potansiyeli vardır. Yapılarda "ses yalıtımı" yapılırken bu ses yutma potansiyelleri en yüksek olan maddeler kullanılır.

  Yapılarda sesin iletimi ve gürültü oluşumu için ki önemli etmen vardır. Bunlardan birisi sesin boşluklardan diğer tarafa geçmesi anlamını taşıyan hava doğuşumlu seslerdir. Bu seslere müzik sesleri, konuşma sesleri örnek olarak gösterilebilir. Diğeri ise darbe kaynaklıdır. Darbe kaynaklı seslere ise zıplama sonucu oluşan sesler, çarpma sonucu oluşan sesler ve bir eşyayı sürüklerken meydana gelen sesler örnek gösterilebilir. Bu seslerin bir kısmı duvarın içinde kalmakta bir kısmı gürültü kaynağının olduğu tarafta ses çıkarmakta bir kısmı ise duvarın diğer tarafına gerek ses çıkarmaktadır.

  Ses Yalıtım Malzemeleri
  1. Mineral Yünler (Cam Yünü, Taş Yünü)
  2. Cam Yünü: Ergitilmiş camdan elde edilen ısı ve ses izolasyonunda kullanılan, bükülebilir, ateşe dayanıklı cam lifleridir.
  3. Taş Yünü: bazalt kayasının hamur haline getirilip, daha sonra istenilen kalınlığa göre preslenmesiyle elde edilen yalıtım malzemesidir.
  4. Polietilen : Boru yapımında kullanılan ve ayrıca gıda maddelerinin saklanması için üretilen maddelerin yapımında kullanılan, petrol türevidir.
  5. Kauçuk Köpüğü : Kauçuktan elde edilen "yalıtım" malzemesidir.
  6. Ahşap Yünü : Ahşap kökenli bir "yalıtım" malzemesidir.
  7. Poliüretan : Bir karbon bileşiğidir. Buzdolabı gibi günlük hayatımızda kullandığımız araçların yalıtımında kullanılır.
  8. Melamin köpüğü : Bir plastik çeşidi melaminden üretilen "izolasyon" malzemesidir.
  Isı Yalıtımı (İzolasyon) Yaptırmak İstiyorum

  Isı yalıtımı yaptırmak istiyorum denildiğinde, kısaca  sıcak bir çayın sıcak kalması için yaptıklarınız veya soğuk bir suyun soğuk kalmasını sağlamak için yaptıklarınızı eviniz için yapıldığını düşünebilirsiniz. Kışın Evinizin Sıcak kalmasını Yazın ise Sıcak kalmasını sağlamak bizim işimiz. Yani soğuk ve sıcağın kayıp edilmemesi için yapılan işlemlere ısı yalıtımı denir.

  Evinizi Yalıtmanın Püf Noktaları: Yalıtım Nedir ve Neden Önemlidir?

  Isı yalıtımı yaptırmak istiyorum veya yalıtım yaptıran kişiler evin içerisinde kullandıkları ısıtıcıların daha az tüketilmesine olanak sağlıyor. Bu durumda fazla yakıt tüketmediğiniz den paranız cebinizde kalabiliyor. 

  Size sağladığı yararları ise görmek oldukça basittir. Binanızda yalıtım yokken yaktığınız yakıtın, enerjinin, binanın yalıtımlı haliyle karşılaştırdığınızdaki farkı sizde göreceksiniz. İyi bir ısı yalıtımı sizlere tahmin edemeyeceğiniz şeyleri de kazandıracaktır. Evinizde ısıtma ve soğutmak için tükettiğiniz enerjiyi azaltırken i dışarıdaki hava kirliliğinin  evinize girmesini de önler.

  Bu durumdan yola çıkarak hastalanma riskiniz azalır ve sağlık giderleriniz azalır. Dışardan yapınızı etkileyecek zararlı maddelerden koruyarak olası bir depreme karşı en etkili korunma yollarından diyebiliriz. Sizde mantolama yaptırmak istiyorum diyorsanız çok geç kalmış sayılmazsınız.
  Yalıtım Çeşitleri ve Yalıtım (Mantolama) Türleri

  İzolasyon denilince pek birfazlasımuzun aklına ısı ve su yalıtımı geliyor olsa da Ses, yangın, radyasyon, ve ışık yalıtımı gibi alt dallar da mevcuttur. Bu noktada gereksinime ideal projelendirme yapılması yalıtım fiyatları bakımından doğru seviyenin yakalanmasına da yarar sağlayacağından firmamız bütün işlemlerinde kusursuz projelendirme ilkelerinden yararlanmaktadır.

  Elbette programın kusursuzliği de yalıtım fiyatları üstünde etkili olmaktadır ve biz bu hususta son derece iddialıyız. Yalıtım eksperi olan Metpor Mantolama bütün yalıtım gereksinimlerini göz önünde bulundurarak sizlere en doğru yalıtım çözümleri noktasında destek vermektedir

  Çatılarınızın yangın, ısı, ses ve radyasyon yalıtımlarını gerçekleştirebilir ya da binanıza ısı yalıtımı yapılabiliriz.

  Bunun yanısıra karmaşık ses yalıtımı programları da yapılabilir ürettiğinizi sesi kısıtlayabilir ya da dışarıdan içeriye girmekte olan zararlı ses öğelerinı yok edebiliriz. Bütün bu programlarımızda yalıtım fiyatları bakımından en ideal seviyeyi de üretilmektedir.
  Çeşitleri, niteliği ve ebatı fark etmeksizin bütün "yalıtım" işlemlerinizde en ideal mantolama fiyatları civarını elde etmek amacıyla bizimle irtibata geçiniz.

  Enerji Tasarrufu için Yalıtım: Hayatınızı Kolaylaştırın, Bütçenizi Koruyun
  1. Strafor dış cephe kaplama kaplamaları hafiftir,
  2. Dış cephe kaplama plakaları yüksek enerji tasarrufu sağlar,
  3. Polistren dış cephe kaplama malzemeleri, mantolama işlemi kolay ve oldukça hızlı uygulanır,
  4. Çevre dostudur,
  5. Su izolasyon yeteneği vardır, suyu geçirmez,
  6. Dış cephe mantolama plakalarının ses yalıtımı kabiliyeti vardır,
  7. Dış cephe giydirme malzemeleri ekonomiktir,
  8. Uzun yıllar boyunca özelliğini kaybetmez,
  9. Dış cephe kaplama malzemeleri estetik olarak binanıza değer katar.

  Evinizi Sıcak Tutmanın Yaratıcı Yolları: Yalıtımın Önemi

  Uzun vadede gereksinimlerini en iyi biçimde karşılayacak mantolama uygulamalarını sizlere sunabiliriz. Firmamızın sizlere sunacağı hizmet sınıfının en nitelikli olmasının yanı sıra değindiğimiz gibi gerekesinimlerin tam karşılığı olan gereçlerle üretilecek ve optimum yalıtım fiyatları sizler amacıyla oluşturulacaktır. Bizim programlarımızdan yeterli verimin alınamama olsılığı yoktur, çünkü bir bütün programlarımızda bilimsel teknikler kullanır ve programın her adımını titizlikte takip ederiz. Mantolama nedir? yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

  Mantolama, bugünkü koşullarında her yapının önemli ihtiyaçlarından bir tanesidir ki, bu gün inşa edilen hiç bir yapıya ısı yalıtımı nitelikleri sağlanmadıkça yapı kullanma izni verilmemektedir. Bu noktada "mantolama firmaları" yoğun çalışmalar sürdürmekte ve yurdun tamamında toplam yapı stoğu bütünüyle yenilenmekte ve ısı yalıtım malzemeleri ile uygulamalar yapılmaktadır. Ticari yapılar, konutlar ve kamu yapıları ayırt edilmeksizin "en iyi mantolama firmaları" doğrulusunda, ısı yalıtımı programlarına tabi tutulmaktadır ki, yalıtım bunların en çok programlarının başında gelmektedir. Ücretsiz keşif ve yalı baskı siding mantolama m2 fiyatları hizmetlerimizden kesinlikle faydalanın. Yer keşfi yapılarak, metrajlar hesaplanarak, yalı baskı dış cephe giydirme panelleri seçilerek bütün maliyetleri Metpor'dan Alın. • Isı Yalıtım Malzemeleri ve Teknik Özellikleri
 • Mantolama & Dış Cephe Kaplama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 2022 - 2023
 • Mantolama Çeşitleri, Dış Cephe Mantolama Çeşitleri
 • Mantolama Nedir: Evinizi Korumanın En Etkili Yolu
 • Polistiren Isı Yalıtım Levhaları: Kolay Uygulanabilirlik ve Yüksek Performans
  Yalıtım Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

  Metpor Dekor

  Yalıtım (İzolasyon) Nedir? Yalıtım Çeşitleri Nelerdir?

  Yalıtım, bir yapı elemanının iç veya dış yüzeyine, ısı, ses, nem gibi etkileri önlemek veya azaltmak amacıyla uygulanan bir işlemdir. Bu işlem, bina ve yapıların enerji verimliliğini artırarak, sıcaklık ve nem kontrolünü sağlayarak, konforlu bir yaşam alanı sunar. Yalıtım malzemeleri arasında cam yünü, taş yünü, EPS (genleştirilmiş polistiren), XPS (ekstrüde polistiren) ve PU (poliüretan) gibi seçenekler bulunur.

  Dış cephe kaplama size daha huzurlu ve güvenli bir hayat sunarken ekonomik bütcenize de oldukça yararı oluyor diyebiliriz. Yaz aylarında dışarıdaki yüksek sıcaklığı evinizin içerisinde hissetmemek için, kış aylarında ise dışarıdaki soğuk havanın evinize etki etmemesi için ısı yalıtımı düşünülebilir.

  Yalıtım, sadece enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çevre dostu bir uygulama olarak karbon ayak izini azaltmaya da yardımcı olur. Yalıtımın doğru bir şekilde uygulanması, bina veya yapıların ömrünü uzatarak, bakım maliyetlerini azaltır ve çevreye duyarlılık açısından önemlidir.

  Yalıtım, herhangi bir yalıtım malzemeleri kullanılarak, ortamdan dışarı olan enerji akışının indirgenmesidir. Isı yalıtımı, özellikle eski binalarda enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada hayati öneme sahiptir, çünkü daha önce bina yapımında bu parametrelere dikkat edilmemiştir.

  Isı yalıtımı yani mantolama nedir?; Yapılarda ve tesisatlarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması amacıyla oluşturulan işleme "ısı yalıtımı" denir. Teknik olarak, ısı izolasyonu, diğer bir deyişle mantolama, söve ve farklı cephe sistemleri "değişik sıcaklıktaki iki bölge arasında ısı geçişini azaltmak amacıyla yapılan uygılamalara ısı yalıtımı denir". Doğadaki bütün olaylar enerjinin kalitesinin azalacağı yönde gelişmektedir.

  Bina dış cephesinin giydirilmesine verdiğimiz bir isimdir. Binalarda dış cephe kaplaması nasıl yapılır? "baskı cephe" sorusuna cevap bulabileceğiniz en iyi kaynakların başında övünerek söyleyebiliriz ki METPOR Söve ve Mantolama Ürünleri gelmektedir. Zaten en çok tercih edilen kaynak olarak en başta gelmekteyiz. Her yapının farklı "izolasyon" ihtiyaçları vardır. Binalarda dış cephe giydirme yani "mantolama" yapılırken bu gereksinimlere yanıt verecek ısı yalıtım malzemeleri seçilmeli ve tercih edilen cephe kaplama ısı yalıtım duvar sistemi tekniğine uygun bir şekilde strafor dış cephe kaplama panelleri ile yapılmalıdır.

  Yalıtımın Önemi ve Çeşitleri
  Yaşam kalitesini arttırmak ve enerji tasarrufu sağlamak için evlerimizde yalıtım işlemi oldukça önemlidir. Yalıtım malzemeleri arasında yumurta sünger, yalıtım süngerleri, ses yalıtım sünger, akustik ses yalıtımı, yalıtım köpüğü 10 cm, yalıtım strafor 5 cm gibi birçok farklı seçenek bulunmaktadır.

  Isı Yalıtımı Nedir?

  Binalarda mantolama, evlerde sıcaklığı kontrol etmek için uygulanan bir yöntemdir. Isı yalıtımı malzemeleri arasında genellikle yalıtım köpüğü, yalıtım strafor gibi malzemeler kullanılır. Bu dış cephe kaplama malzemelerinin kalınlığı, yalıtımın etkinliği için oldukça önemlidir. Örneğin, yalıtım köpüğü 5 cm, 10 cm gibi farklı kalınlıklarda tercih edilebilir. 5 cm yalıtım malzemesi fiyatları, malzemenin cinsine göre değişebilir. Ses yalıtımı ve su yalıtımı malzemeleri Yalıtım malzemeleri arasında ses yalıtım süngeri, su yalıtım malzemeleri gibi malzemeler de yer almaktadır. Ses yalıtım süngeri, özellikle stüdyo ve ses kayıt odalarında sıklıkla kullanılan bir malzemedir.
  Su yalıtım malzemeleri ise, özellikle banyo ve tuvalet gibi ıslak alanlarda kullanılır. Yalıtımın farklı türleri Yalıtım malzemeleri arasında yalıtım bandı ve yalıtım boyası gibi seçenekler de bulunmaktadır. Yalıtım bandı, özellikle cam, ahşap gibi yüzeylere uygulanan bir malzemedir. Yalıtım boyası ise, özellikle dış cephe yalıtımı için kullanılan bir boyadır.
  Yalıtım malzemeleri ve fiyatları, izolasyon malzemeleri arasında en sık kullanılanlar, yalıtım köpüğü, yalıtım strafor, cam elyafı, taş yünü gibi malzemelerdir. Yalıtım malzemelerinin fiyatları, malzemenin kalınlığı, cinsi ve markasına göre değişiklik gösterebilir.
  Yalıtımın Faydaları
  Yalıtım malzemelerinin kullanımı, evlerimizde sıcaklığı kontrol etmemize, enerji tasarrufu yapmamıza ve konforlu bir yaşam sürdürmemize yardımcı olur. Yalıtımın faydaları arasında ayrıca rutubet önleme, ses yalıtımı sağlama gibi özellikler de bulunmaktadır. Yalıtım malzemelerinin kullanımı ayrıca çevre dostu bir seçenek olması sebebiyle de tercih edilmektedir.

  Yalıtımın Önemi

  Yalıtım, evlerimizdeki sıcaklık ve nem kontrolünü sağlamak için önemli bir role sahiptir. Evinizi yalıtım malzemeleri ile yalıtmak, evinizin ısısını koruyarak faturalarınızı düşürebilir. Ayrıca, ses yalıtım süngeri gibi malzemeler kullanarak evinizin sessizliğini koruyabilirsiniz. Su yalıtım malzemeleri ile de banyo ve tuvaletlerde su sızıntısı problemlerini önleyebilirsiniz.

  Yalıtım, evlerimizdeki sıcaklık, nem ve ses kontrolü için oldukça önemli bir role sahiptir. Yalıtım malzemeleri arasında birçok seçenek bulunmaktadır ve malzemelerin kalınlığı, cinsi ve markası gibi faktörlere göre fiyatları değişebilir. Yalıtım malzemeleri ile enerji tasarrufu yapmak, konforlu bir yaşam sürdürmek ve çevre dostu bir seçenek tercih etmek mümkündür.

  Yalıtım Ne Demek? 

  Bina duvarlarındaki ısı kayıplarını en aza indirmek amacıyla bina dış duvarlarının, dışarıdan mantolama özelliği olan ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasına "Binalarda Dış cephe ısı yalıtımı" ya da "mantolama" denilmektedir.  Bina sahipleri dış cephe dekorasyonu yapılması amacıyla ekstra bir bütçe ayırmakta ve o bütçeye makul tercihler yapmaktadır.

  Ülkemizde ve Avrupa’da binaların dış cephelerinin kaplanması amacıyla yapılan dış cephe kaplama, yani "ısı yalıtımı" uygulamalarında genellikle kullanılan mantolama malzeme çeşitleri EPS strafor - XPS köpük levhalar - TAŞ YÜNÜ dış cephe kaplama malzemeleri ile yapılmaktadır.

  Yalıtım, bir şeyin içindeki sıcaklık, ses veya nem seviyesinin kontrol altında tutulması için yapılan işlemlerin tümüdür. Yalıtım astarı, yüzeylere uygulanan bir malzeme türüdür ve yalıtımın etkinliğini artırmaya yardımcı olur.

  Yalıtım Nedir? Yalıtım Nasıl Yapılır?

  Yalıtım, sadece binalarda değil aynı zamanda araçlarda, endüstriyel tesislerde, su depolarında ve daha pek çok alanda kullanılır.

  Yalıtımın çeşitleri arasında ısı yalıtımı, ses yalıtımı, su yalıtımı, radyasyon yalıtımı ve kimyasal yalıtım gibi farklı türler bulunur.

  Çatı yalıtımı, çatı teras yalıtımı, iç yalıtım ve dış cephe yalıtım gibi farklı alanlarda yalıtım malzemeleri kullanılır. Çatı yalıtım malzemeleri arasında yalıtım strafor, cam elyafı, taş yünü gibi seçenekler bulunurken, iç yalıtım malzemeleri arasında iç yalıtım strafor ve ses yalıtım süngeri gibi malzemeler kullanılır.

  Yalıtım direnci, yalıtım malzemesinin birim alan başına ne kadar ısı akışını engelleyebileceğini ölçen bir birimdir. Bu ölçüm, yalıtım malzemesinin etkinliğini belirlemeye yardımcı olur.

  Dış cephe ısı yalıtım malzemeleri arasında yalıtım levhaları, köpük malzemeleri ve mineral yünü gibi seçenekler bulunur ve fiyatları malzemenin cinsine ve kalınlığına göre değişir. Duvar ses yalıtım malzemeleri de farklı türlerde gelir ve dış cephe ısı yalıtım fiyatları gibi, fiyatları malzemenin kalınlığına ve cinsine göre farklılık gösterir.

  Akustik düzenleme, bir mekanın ses özelliklerini iyileştirmek için yapılan işlemlerden biridir. Bu işlem, genellikle akustik paneller kullanılarak gerçekleştirilir. Akustik paneller, mekandaki yankı ve gürültüyü azaltarak, daha net ve net olmayan bir ses ortamı sağlar. Ses yalıtımı ise farklı bir işlemdir ve farklı teknikler gerektirir. Ses yalıtımı, sesin bir odadan diğerine veya dışarıya yayılmasını önleyen bir dizi işlemi içerir. Bu işlemler arasında, ses yalıtımı sağlayan özel kaplama malzemelerinin kullanımı, ses geçişlerinin önlenmesi için doğru şekilde kaplanan duvarlar ve tavanlar yer alır.

  Yalıtım Nedir ve Türleri Nelerdir? Evinizi ve Bütçenizi Korumanın Yolları

  Fark etmeden, kötü "ısı yalıtımı" kötü yapılmış binalar çok enerji kaybeder. Bunu çözüme ulaştırmak amacıyla, cepheleri termal olarak yalıtmak gerekir, zira bu ısıtma ya da iklimlendirme hedefli evlerdeki enerji kullanımını mühim ölçüde azaltır. Söve kaplama ile elde edilen ısıtma harcamalarında enerji tasarrufu % 50'ye kadar çıkmaktadır. 

  Çevre maliyetlerini azaltmak için "ısı yalıtımı" ön plana çıkmıştır. Binalar inşa edilirken ve restore edilirken mühim bir mevzu olmaktan hayati bir konuma geldi. Cephelerine bitişik olarak yapıştırılmış prefabrik bir yalıtım paneli yerleştirerek ısının soğuk havalarda kaçmasını, duvarların ve iç odaların yaz aylarında ısınmasını önlüyoruz.

  Amaç, yılın rastgele bir saatinde daha eğlenceli bir his vermek, evimizdeki refahımızı arttırmak.

  Evlerin içerisinde ayrıca, yoğuşmayı ortadan kaldırmayı ve akustik izolasyonu iyileştirmeyi de başardık; iç nem, küfün meydana çıkmasına engel olur ve dışardan gelen gürültüyü azaltır.

  İzolasyon, yangında sağlam mantolama kaplaması bizi ateşten korur ve bu her bina için çok önemli bir konudur.

  Yalıtım malzemelerinin (yalıtkan) çeşitli tipleri vardır:

  Isı akışını indirgemek için, ısıl (termal) yalıtkanlar. Elektrik akışını önlemek için, elektrik yalıtkanlar.
  Ses dalgalarını indirgemek için, akustik yalıtım malzemeleri
  Bir yalıtım malzemesi her yönden yalıtkan olmayabilir. Örneğin, elmas mükemmel bir elektrik yalıtkanı iken, çok kötü bir ısı yalıtım malzemesidir. Sentetik haldeki saf elmas, ısıyı bakırdan daha iyi iletir ve oda sıcaklığında bilinen en iyi ısıl iletkenlik katsayısına sahip katı malzemelerden biridir. Yani oda sıcaklığında bilinen en kötü "yalıtım çeşitleri" arasındadır.
  Isı, doğal olarak yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğru akar ve direncin en az olduğu yol boyunca en fazla ısı akışı oluşur. Yüksek sıcaklık bölgesinin yanından, düşük sıcaklık bölgesine bir sıcaklık gradyeni oluşur. Isı yalıtımı, sıcaklık gradyeni içinden olan ısı akışını düşürerek, sıcaklık gradyenini korur.
  Büyük alet / araçların birçoğunda "yalıtım" yer alır. Örneğin, fırınlarda, soğutucularda, dondurucularda ve su ısıtıcılarında. Çoğu halde, "yalıtım" çevreye olan ısı kaybını engellemeye yarar. Diğer hallerde ise, çevreden gelen ısıya karşı koruma sağlar. Mantolama nedir? makalesine göz atabilirsiniz.

  Yalıtım malzemeleri, bina veya mekanların ısı ve ses yalıtımını sağlamak için kullanılır. Bu malzemelerin arasında yumurta sünger gibi akustik yalıtım malzemeleri ve ısı yalıtımı için farklı malzemeler bulunur. Isı yalıtımı malzemeleri, binaların iç sıcaklıklarını korumak ve enerji tasarrufu sağlamak için kullanılırken, ses yalıtımı malzemeleri ise, gürültü ve seslerin iç ve dış mekanlarda yayılmasını önlemek için kullanılır. Yumurta sünger, ses yalıtımı için yaygın olarak kullanılan bir malzemedir ve ince kabarcıklarla dolu, süngerimsi bir yapıya sahiptir. Bu malzeme, ses dalgalarını soğurarak yankıyı azaltır ve daha iyi bir akustik ortam sağlar.

  Binalarda Yalıtımın Önemi: Evinizi Isıtmak ve Soğutmak için Doğru Yolu Seçin

  Isı yalıtımı binalarda oluşturulan dış cephe kaplama aracılığla maksimum düzeyde enerji tasarrufu sağlamasının yanısıra bütçenize de sağladığı katkılarıyla düşük enerjide hayat alanlarında maksimum konfor sağlayabilmektedir. bu işlemlerde "mantolama" denmektedir.

  Isı transferi üç yolla olur.
  Kondüksiyon ya da iletim, madde veya cismin bir tarafından diğer tarafına ısının iletilmesi ile oluşan ısı transferinin bir çeşididir. Isı transferi daima yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğrudur. Yoğun maddeler genelde iyi iletkendirler; örneğin metaller çok iyi iletkenlerdir.
  Konveksiyon ya da taşınım, katı yüzey ile akışkan arasında gerçekleşen ısı transferinin bir çeşididir. Akışkan içindeki akımlar vasıtası ile ısı transfer edilir. Akışkan içindeki veya akışkanla sınır yüzey arasındaki sıcaklık farklarından ve bu farkın yoğunluk üzerinde oluşturduğu etkiden doğabilmektedir.

  Işınım yolu ile ısı transferi, fotonlar (elektromanyetik radyasyon) yolu ile olan ısı transferidir.
  Yalıtım malzemeleri, bu ısı transfer yöntemlerindeki ısı akışlarının düşürülmesi ile "yalıtım" sağlar. Örneğin; ince bir köpük (strafor) tabakası konveksiyon ve kondüksiyon ile olan ısı geçişini düşürür. Yansıtıcı bir metalik film veya beyaz boya ısıl yayınımı düşürür. Bazı izolasyon malzemeleri bir ısı transfer yöntemi için iyi bir yalıtkandır, fakat diğeri için kötü olabilir. Örneğin, metal bir tabaka ışınım için iyi bir yalıtkandır, fakat iletim için çok kötü bir yalıtkandır.

  Mantolamanın amacı nedir? dediğimizde, basitçe iki bölge arasındaki ısı alışverişini en aza indirmek amacıyla yapılan yalıtım uygulamalarına verilen isimdir. Binaları için "mantolama teklifi isteyenler" telefon ve e-mail adresimiz üzerinden irtibata geçebilirler.

  Yalıtım (İzolasyon) Nedir? Nasıl Yapılır?

  Yalıtım İhtiyacının Nedenleri 

  Çoğu ülkede, ısıtma ve soğutma işi için oldukça büyük miktarda enerji yani para harcanmaktadır. Evler ve binalarda verimli ve doğru bir şekilde "tecrit" yapıldığında: Enerji verimi artacak ve parasal olarak tasarruf sağlanacaktır. Yalıtımın korunması için, ekstra bir güç ve maliyete gerek yoktur, kalıcıdır ve genelde bakım gerektirmez.

  Dış cephe kaplama çeşitleri denilince ilk akla gelen teknik "mantolama" teknikleridir. Bunun nedeni ise, uygulanmasının az maliyetli olması ve dış cephe kaplama kararı alındıktan sonra, hızlıca pratik uygulama aşamasına geçilebilmesidir. Bu polistren dış cephe kaplamaları seçeneğinde en önde gelen uygulama EPS polistren köpük esaslı ısı yalıtım levhalarıdır.

  Konforu arttırır. Bina boyunca, sıcaklık dağılımı daha homojen olur. "Yalıtım", dışardan gelen gürültüyü emdiği için, ses yalıtımı da sağlar. Genel bir kazanç olarak da, mantolama malzemeleri sayesinde ısınma amacı ile yakılan yakıttan çevreye olan zararlı atık gaz geçişi azalmış olur. Eğer bina kötü yalıtılmış ve kötü havalandırılıyorsa şu işaretler görülür: Kış aylarında, taban altı ve tavan aralarında çiğlenme ve donmuş yüzeyler oluşur. Yaz aylarında, tavan arası son derece sıcak ve bunaltıcı olur. Yalıtımın mutlaka tüm bina ihtiyacı gözönünde bulundurularak yapılması gereklidir. Sadece yaşam mekanları yalıtıma, tavan ve taban yalıtımı olmadan "en iyi yalıtım" şekli değildir. Bina ısısının sürekliliğini koruyabilmek için mutlaka ısı kaybı olan tüm alanların saptanması ve yalıtımda göz önünde bulundurulması gereklidir.

  Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

  Binalarda kullanılan dış cephe kaplama malzemeleri ve ürün standartları:

  1. Camyünü, TS 901 EN 13162Ekspande Polistiren (EPS), TS 7316 EN 13163
  2. Ekstrude Polistiren (XPS), TS 11989 EN 13164
  3. Poliüretan (PUR), TS EN 13165
  4. Fenol Köpüğü, TS EN 13166
  5. Cam Köpüğü, TS EN 13167
  6. Ahşap Lifli Levhalar, TS EN 13168
  7. Genleştirilmiş Perlit (EPB), TS EN 13169
  8. Genleştirilmiş Mantar(ICB) TS EN 13170
  9. Ahşap yünü levhalar, TS EN 13171
  10. Tesisatlarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve standartları:
  11. Camyünü, prEN 14303
  12. Taşyünü, prEN 14303
  13. Elastomerik Kauçuk (FEF) prEN 14304
  14. Cam Köpüğü (CG) prEN 14305
  15. Kalsiyum Silikat (CS) prEN 14306
  16. Ekstrüde Polistiren (XPS) prEN 14307
  17. Poliüretan (PUR / PIR) prEN 14308
  18. Ekspande Polistiren (EPS), prEN 14309
  19. Polietilen Köpük (PEF), prEN 14313
  20. Fenolik Köpük prEN 14314

  Ses yalıtımı, bir mekanda rahatsız edici yankıları ve gürültüyü azaltmak için kullanılan bir tekniktir. Bu işlem için, yalıtım malzemeleri kullanılır. Bu malzemeler arasında, yanmaz süngerler ve yalıtım bantları gibi özel malzemeler bulunur. Yanmaz süngerler, yangın durumlarında yayılma riski olmadan ses yalıtımı sağlar. Yalıtım bantları ise, ses geçişlerini önlemek için kaplama malzemelerinin arasında kullanılır. Yalıtım malzemelerinin doğru bir şekilde kullanılması, mekandaki ses kalitesinin önemli ölçüde artmasına yardımcı olur. Yalıtım işlemi, mekanın boyutuna, kullanım amacına ve tasarımına göre değişebilir.

  Yaşam alanlarında ses yalıtımı, özellikle apartman veya daire yaşamında komşu duvarlar arasında yaşanan ses sorunlarını gidermek için oldukça önemlidir. Bu sorunlar arasında, yüksek sesle müzik dinleyen komşular, yüksek topuklu ayakkabı sesleri ve diğer yüksek sesli etkinlikler yer alır. Bu sorunları önlemek için, ses yalıtımı malzemeleri kullanılarak komşu duvarlarda yalıtım işlemi yapılabilir.

  Ses yalıtımında kullanılan malzemeler arasında, akustik süngerler, ses yalıtım bantları ve özel kaplama malzemeleri yer alır. Bu malzemeler, sesin yayılmasını önleyerek, mekanda daha sessiz bir ortam yaratır. Ses yalıtımı işlemi yapılırken, komşu duvarların yapısına ve malzemesine dikkat edilmelidir. Bu sayede, daha etkili bir ses yalıtımı sağlanarak, rahat ve sessiz bir yaşam alanı oluşturulabilir.

  Ses yalıtımı, bir mekandaki ses seviyesini azaltmak veya dışarıdan gelen sesleri önlemek için kullanılan bir yöntemdir. Dışarıdan gelen sesler, özellikle trafik gürültüsü veya sokakta yapılan diğer yüksek sesli aktiviteler gibi sebeplerden dolayı rahatsız edici olabilir. Dışarıdan gelen seslerin önlenmesi için, özellikle pencerelerin yalıtımı önemlidir. Bu amaçla kullanılan malzemeler arasında, özel camlar ve ses yalıtımı için tasarlanmış perdeler yer alır. Bunun yanı sıra, duvarlarda kullanılan ses yalıtım malzemeleri de dışarıdan gelen sesleri önlemeye yardımcı olabilir.

  Komşu duvar ses yalıtımı ise, genellikle duvarlar arasına yerleştirilen yalıtım malzemeleri ile yapılır. Bu malzemeler arasında, akustik süngerler, yalıtım battaniyeleri ve yalıtım bantları yer alır. Bu malzemeler, sesin yayılmasını önleyerek, komşu duvardan gelen rahatsız edici seslerin engellenmesine yardımcı olur. Ses yalıtımı işlemi yapılırken, malzemelerin kalitesine ve doğru bir şekilde yerleştirilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca, bir uzman tarafından takip edilerek doğru uygulama sağlanabilir.

  Binalarda yalıtım nasıl yapılır?

  Su Yalıtımı

  Su yalıtımı ve ilgili izolasyon malzemeleri; Yapılarda "su yalıtımı", suyun veya nemin yapı içine girmesine veya yapı elemanlarını sürekli bir biçimde etkileyerek teknik ve görsel olarak bozmasına engel olmak amacıyla uygulanır. Bu bozulmalardan en sık karşılaşılanı özellikle bodrum katlarda zemin içerisinde mevcut olan suyun temel duvarlarından veya zemin plağından sızarak bina içerisinden rutubete yol açmasıdır. Su yalıtımını kabaca şu gruplara ayırmak mümkündür:
  Topraktan yükselen neme karşı zemin plağının yatay düzlemde yalıtılması (bitümlü örtüler, drenaj levhası vs. ile) Duvarların topraktan yükselen neme karşı yatay düzlemde yalıtılması (duvar bariyeri vs.) Zemin seviyesinin altında kalan duvarlara yatay düzlemde etki eden suyun düşey yöndeki elemanlarla yalıtılması (bitümlü örtüler, drenaj levhası vs. ile)
  Su İzolasyon Malzemeleri Çeşitleri:
  1. Sürme Tip Su Yalıtım Malzeme Türleri:
  Bir yapıyı düşündüğümüzde temel - perde, teras - çatı, balkon, ıslak mekanlar, kapı - pencere detayları ve dış yüzeylerde kullanılırlar. Ayrıca su depoları, kanallar, yüzme havuzları vs. gibi yapılarda kendi başlarına veya yardımcı malzeme olarak işlev görürler. 4’e ayrılırlar;

  Çimento esaslı su yalıtım malzemeleri, bitüm esaslı su yalıtım malzemeleri, poliüretan esaslı su yalıtım malzemeleri, akrilik esaslı su yalıtım malzemeleri
  2. Sentetik örtüler:
  Plastik esaslı örtülerin üretici firmaların geliştirdikleri formülasyonlara göre çeşitli tipleri bulunmaktadır. Kullanılan bazı plastik tip su yalıtım malzemeleri:
    PVC (polivinilklorür): Alev alması zor olan, yakıldığında dioksin adlı zehirli bir gaz türünü havaya salan fakat yalıtım sektöründe bazı uygulamalarda daha iyi bir alternatifi bulunmayan bir plastik türüdür.
    EPDM (etilen propilen dimonomer): Yapay bir kauçuk türüdür.
    HDPE (high density polietilen): Boru üretiminde kullanılır. Plastik poşetin hammaddesidir.
    CPE (klorine polietilen)
    CSPE (klorosülfone polietilen) / Hypalon
    TPO (termoplastik poliolefin)
    ECB, PİB,FPA, FPP vs.
  3. Polimer Bitümlü Membranlar:

  Membran: İnşaat sanayisinde kaliteyi arttırmak ve yalıtım sağlamak için kullanılan kimyasal maddedir.
  Bitüm: Sıvı ve sarımtırak veya katı ve siyah bir hal ve renkte olan, alev alabilen hidrokarbonlar karııışımı olan bir maddedir. Polimer: Tekrarlanan yapısal kümelerin oluşturduğu yüksek molekül ağırlıklı bileşikler. Yapıların temellerinden çatılarına birçok detayında uygulanabilen bitümlü membranlar ile yapılan su yalıtımı, gerek gelişmiş ülkelerde, gerekse ülkemizde su yalıtımında en fazla kullanılan yalıtım malzemelerdir. Polimer bitümlü membranlar "Elastomerik membran” ve "Plastomerik membran” olmak üzere ikiye ayrılırlar. Elastomerik bitümlü membranlar yüksek elastikiyetleri, plastomerik bitümlü membranlar ise yüksek sıcaklık dayanımları ile birbirlerinden ayrılırlar. Her iki tip membran da yapıların hemen hemen tüm "su yalıtım" detaylarında güvenle kullanılabilmektedir.

  Binalarda Yalıtım Nasıl Yapılır?

  Ses Yalıtımı

  Ses yalıtımı, özellikle apartman daireleri veya ofisler gibi ortak alanlarda komşu duvarların arasında yaşanan ses problemlerini gidermek için oldukça önemlidir. Ortak duvarlarda ses yalıtımı yapmak için kullanılan malzemeler arasında, akustik paneller, yalıtım battaniyeleri, ses yalıtım bantları ve özel kaplama malzemeleri yer alır. Bu malzemeler, sesin duvarlardan yayılmasını önleyerek daha sessiz bir ortam yaratır.

  Ses yalıtımı işlemi yapılırken, öncelikle duvarın yapısına ve malzemesine dikkat edilmelidir. Duvarın içinde veya dışında uygulanacak olan malzemelerin kalitesine ve doğru bir şekilde yerleştirilmesine özen gösterilmelidir. Ayrıca, ses yalıtımı işlemi yapılırken, ses kaynağına göre doğru malzeme seçimi yapılmalıdır. Bu sayede, ortak duvarlardan gelen rahatsız edici seslerden kurtulmak ve daha sessiz bir ortam sağlamak mümkün olabilir.

  Binalarda "ses yalıtımı" sesin olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla yapılan izolasyon türüdür. Sesin ortamdaki yayılmasını kontrol altına almak ses yalıtımındaki en önemli amaçtır. Ses bir ortamda yayılırken önüne bir engel çıktığı zaman, diğer fiziksel olaylar gibi davranır. Yani sesin bir bölümü çarparak geri yansır. Bir bölümü önünde bulunan engel tarafından yutulur. Bir kısmı da önünde bulunan engelin diğer tarafına geçer. Bu sebeple her malzemenin bir ses yutma potansiyeli vardır. Yapılarda "ses yalıtımı" yapılırken bu ses yutma potansiyelleri en yüksek olan maddeler kullanılır.

  Yapılarda sesin iletimi ve gürültü oluşumu için ki önemli etmen vardır. Bunlardan birisi sesin boşluklardan diğer tarafa geçmesi anlamını taşıyan hava doğuşumlu seslerdir. Bu seslere müzik sesleri, konuşma sesleri örnek olarak gösterilebilir. Diğeri ise darbe kaynaklıdır. Darbe kaynaklı seslere ise zıplama sonucu oluşan sesler, çarpma sonucu oluşan sesler ve bir eşyayı sürüklerken meydana gelen sesler örnek gösterilebilir. Bu seslerin bir kısmı duvarın içinde kalmakta bir kısmı gürültü kaynağının olduğu tarafta ses çıkarmakta bir kısmı ise duvarın diğer tarafına gerek ses çıkarmaktadır.

  Ses Yalıtım Malzemeleri
  1. Mineral Yünler (Cam Yünü, Taş Yünü)
  2. Cam Yünü: Ergitilmiş camdan elde edilen ısı ve ses izolasyonunda kullanılan, bükülebilir, ateşe dayanıklı cam lifleridir.
  3. Taş Yünü: bazalt kayasının hamur haline getirilip, daha sonra istenilen kalınlığa göre preslenmesiyle elde edilen yalıtım malzemesidir.
  4. Polietilen : Boru yapımında kullanılan ve ayrıca gıda maddelerinin saklanması için üretilen maddelerin yapımında kullanılan, petrol türevidir.
  5. Kauçuk Köpüğü : Kauçuktan elde edilen "yalıtım" malzemesidir.
  6. Ahşap Yünü : Ahşap kökenli bir "yalıtım" malzemesidir.
  7. Poliüretan : Bir karbon bileşiğidir. Buzdolabı gibi günlük hayatımızda kullandığımız araçların yalıtımında kullanılır.
  8. Melamin köpüğü : Bir plastik çeşidi melaminden üretilen "izolasyon" malzemesidir.
  Isı Yalıtımı (İzolasyon) Yaptırmak İstiyorum

  Isı yalıtımı yaptırmak istiyorum denildiğinde, kısaca  sıcak bir çayın sıcak kalması için yaptıklarınız veya soğuk bir suyun soğuk kalmasını sağlamak için yaptıklarınızı eviniz için yapıldığını düşünebilirsiniz. Kışın Evinizin Sıcak kalmasını Yazın ise Sıcak kalmasını sağlamak bizim işimiz. Yani soğuk ve sıcağın kayıp edilmemesi için yapılan işlemlere ısı yalıtımı denir.

  Evinizi Yalıtmanın Püf Noktaları: Yalıtım Nedir ve Neden Önemlidir?

  Isı yalıtımı yaptırmak istiyorum veya yalıtım yaptıran kişiler evin içerisinde kullandıkları ısıtıcıların daha az tüketilmesine olanak sağlıyor. Bu durumda fazla yakıt tüketmediğiniz den paranız cebinizde kalabiliyor. 

  Size sağladığı yararları ise görmek oldukça basittir. Binanızda yalıtım yokken yaktığınız yakıtın, enerjinin, binanın yalıtımlı haliyle karşılaştırdığınızdaki farkı sizde göreceksiniz. İyi bir ısı yalıtımı sizlere tahmin edemeyeceğiniz şeyleri de kazandıracaktır. Evinizde ısıtma ve soğutmak için tükettiğiniz enerjiyi azaltırken i dışarıdaki hava kirliliğinin  evinize girmesini de önler.

  Bu durumdan yola çıkarak hastalanma riskiniz azalır ve sağlık giderleriniz azalır. Dışardan yapınızı etkileyecek zararlı maddelerden koruyarak olası bir depreme karşı en etkili korunma yollarından diyebiliriz. Sizde mantolama yaptırmak istiyorum diyorsanız çok geç kalmış sayılmazsınız.
  Yalıtım Çeşitleri ve Yalıtım (Mantolama) Türleri

  İzolasyon denilince pek birfazlasımuzun aklına ısı ve su yalıtımı geliyor olsa da Ses, yangın, radyasyon, ve ışık yalıtımı gibi alt dallar da mevcuttur. Bu noktada gereksinime ideal projelendirme yapılması yalıtım fiyatları bakımından doğru seviyenin yakalanmasına da yarar sağlayacağından firmamız bütün işlemlerinde kusursuz projelendirme ilkelerinden yararlanmaktadır.

  Elbette programın kusursuzliği de yalıtım fiyatları üstünde etkili olmaktadır ve biz bu hususta son derece iddialıyız. Yalıtım eksperi olan Metpor Mantolama bütün yalıtım gereksinimlerini göz önünde bulundurarak sizlere en doğru yalıtım çözümleri noktasında destek vermektedir

  Çatılarınızın yangın, ısı, ses ve radyasyon yalıtımlarını gerçekleştirebilir ya da binanıza ısı yalıtımı yapılabiliriz.

  Bunun yanısıra karmaşık ses yalıtımı programları da yapılabilir ürettiğinizi sesi kısıtlayabilir ya da dışarıdan içeriye girmekte olan zararlı ses öğelerinı yok edebiliriz. Bütün bu programlarımızda yalıtım fiyatları bakımından en ideal seviyeyi de üretilmektedir.
  Çeşitleri, niteliği ve ebatı fark etmeksizin bütün "yalıtım" işlemlerinizde en ideal mantolama fiyatları civarını elde etmek amacıyla bizimle irtibata geçiniz.

  Enerji Tasarrufu için Yalıtım: Hayatınızı Kolaylaştırın, Bütçenizi Koruyun
  1. Strafor dış cephe kaplama kaplamaları hafiftir,
  2. Dış cephe kaplama plakaları yüksek enerji tasarrufu sağlar,
  3. Polistren dış cephe kaplama malzemeleri, mantolama işlemi kolay ve oldukça hızlı uygulanır,
  4. Çevre dostudur,
  5. Su izolasyon yeteneği vardır, suyu geçirmez,
  6. Dış cephe mantolama plakalarının ses yalıtımı kabiliyeti vardır,
  7. Dış cephe giydirme malzemeleri ekonomiktir,
  8. Uzun yıllar boyunca özelliğini kaybetmez,
  9. Dış cephe kaplama malzemeleri estetik olarak binanıza değer katar.

  Evinizi Sıcak Tutmanın Yaratıcı Yolları: Yalıtımın Önemi

  Uzun vadede gereksinimlerini en iyi biçimde karşılayacak mantolama uygulamalarını sizlere sunabiliriz. Firmamızın sizlere sunacağı hizmet sınıfının en nitelikli olmasının yanı sıra değindiğimiz gibi gerekesinimlerin tam karşılığı olan gereçlerle üretilecek ve optimum yalıtım fiyatları sizler amacıyla oluşturulacaktır. Bizim programlarımızdan yeterli verimin alınamama olsılığı yoktur, çünkü bir bütün programlarımızda bilimsel teknikler kullanır ve programın her adımını titizlikte takip ederiz. Mantolama nedir? yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

  Mantolama, bugünkü koşullarında her yapının önemli ihtiyaçlarından bir tanesidir ki, bu gün inşa edilen hiç bir yapıya ısı yalıtımı nitelikleri sağlanmadıkça yapı kullanma izni verilmemektedir. Bu noktada "mantolama firmaları" yoğun çalışmalar sürdürmekte ve yurdun tamamında toplam yapı stoğu bütünüyle yenilenmekte ve ısı yalıtım malzemeleri ile uygulamalar yapılmaktadır. Ticari yapılar, konutlar ve kamu yapıları ayırt edilmeksizin "en iyi mantolama firmaları" doğrulusunda, ısı yalıtımı programlarına tabi tutulmaktadır ki, yalıtım bunların en çok programlarının başında gelmektedir. Ücretsiz keşif ve yalı baskı siding mantolama m2 fiyatları hizmetlerimizden kesinlikle faydalanın. Yer keşfi yapılarak, metrajlar hesaplanarak, yalı baskı dış cephe giydirme panelleri seçilerek bütün maliyetleri Metpor'dan Alın.

  logo

  Metpor, dış cephe kaplama, söve, ısı yalıtımı ve mantolama hizmetlerinde lider bir firmadır. Özelleştirilmiş dış cephe kaplama çözümlerimizle estetik, kalite, işlevsellik, ısı yalıtımı ve dış cephe kaplama malzemelerini bir arada sunuyoruz. 

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi, Kurtuluş Sokak No: 3/B 34862 Kartal/İstanbul

  2005 - 2023 MT Web Team | Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  whatsapp