• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Isı Yalıtım Malzemeleri ve Özellikleri Nelerdir?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Isı Yalıtım Malzemeleri ve Özellikleri Nelerdir?

Isı Yalıtım Malzemeleri ve Özellikleri Nelerdir?

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 227 799

Isı Yalıtım Malzemeleri ve Özellikleri Nelerdir?

  En İyi Isı Yalıtım Malzemeleri

  Bu makalemizde, ısı yalıtım malzemeleri köpük fiyatlarıen iyi ısı yalıtım malzemesi, yalıtım malzemesi çeşitleri, dış cephe ısı yalıtım malzemeleri fiyatları, ısı yalıtım malzemesi tavsiyesi, alternatif ısı yalıtım malzemeleri nelerdir?, ısı yalıtım malzemeleri nelerdir örnekler, ısı yalıtım levhası fiyatları konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

  Isı yalıtım malzemeleri bitişik yapı malzemelerinin ısı iletim direncini çoğaltmak ya da dışarıya kaçan ısı miktarının minimuma indirmek amacıyla sarfedilen TS 825 ve Alman DIN 4108 normlarına göre ısı iletim katsayısı 0,060 kcal/mh oC değerinin altında olan malzemelere ısı yalıtım malzemesi, bu değerin üstünde kalan malzemeler de yapı malzemesi veya söve kaplama olarak adlandırılmaktadırlar.

  dış cephe kaplama plakaları yapıların duvar, çatı ve döşemelerini ortaya getiren yapı elemanlarında ve tesisat sistemlerinin yalıtımında kullanılabilirler. Bu malzemeler ile beraber pencerelerde sarfedilen nitelikli doğramalar ve yalıtım camı üniteleri de etkin ısı yalıtımında büyük ehemmiyet taşımaktadır. En iyi ısı yalıtım malzemeleri net bir şekilde seçebilmek amacıyla ısı yalıtım malzemelerinin özelliklerini iyi bilmek gerekmektedir.

  Isı Yalıtım Malzemeleri ve Genel Özellikleri

  • Isı yalıtım malzemelerinin ısı iletim katsayılarının küçük olmalıdır.
  • Isı yalıtım malzemeleri hafif olmalıdır.
  • Mantolama malzemeleri kokusuz olmalıdır.
  • Su ve nem absorbe etme özelliği olmalıdır.
  • Bakteri ve haşerelerin yuva yapmasına elverişli olmamalıdır.
  • Çürümeye karşı sağlam olmalıdır.
  • İlk özelliğini kaybetmemelidir.
  • Yanıcı olmamalıdır.
  • Uzun yaşamlı olmalıdır.
  • Taşımaya elverişli ve insan sağlığına zarar vermemelidir.
  • Isı yalıtım malzemeleri ekonomik ve temin edilebilir olmalıdır.

  Isı Yalıtım Malzemeleri Hakkında Faydalı Bilgiler

  Taneli Yapıya Sahip Isı Yalıtım Malzemeleri

  Bu tür ısı yalıtım malzemeleri tanecikli bir yapıya sahip olup, programda malzemeler arasında hava boşlukları bulunmaktadır. Taneciklerin düzensiz olması sebebiyle hava hareketleri gerektiğince azdır. Bu amaçla taşınım yolu ile ısı aktarımı düşüktür. Isı Yalıtım Malzemesi Tavsiyeleri Bilgi Rehberi 

  Isı Yalıtım Malzemeleri Nelerdir Örnekler

  Sıcak ve soğuk yüzeylerin yalıtılmasında detaylı natural ve suni malzemeler kullanılmaktadır. Bir çok program gevşek dolgu olarak yapılabilmekte, bu tür hallerde ısı yalıtım malzemesi yalıtılacak yere dökülmektedir. Sıcak ve düzgün olamayan yüzeylerde uygulanacak elastik bir malzeme ile yüzeye elastik özellik kazandırılarak yalıtımın ömrü uzatılmaktadır.

  Lifli Yapıya Sahip Isı Yalıtım Malzemeleri

  Malzemelerin lifleri arasındaki serbest hava kanallarının genişliği ve adedi ve yoğunlukları düşüktür. Lifler arasında meydana gelen hava tabakaları taşınım oluşacak ısı transferlerine karşı direnç oluşturmakta ve ısı aktarımını en aza indirmektedir.

  Hücreli Yapıya Sahip Isı Yalıtım Malzemeleri

  Hücreli mantolama malzemelerinin taşınım yolu ile ısı aktarımını en aza indirmek için hücrelerin olası olduğunca küçük olması gerekmektedir.

  Reflektif Yapıya Sahip Isı Yalıtım Malzemeleri

  Bu tür malzemeler yutma kat adedinin düşük olması sebebiyle ısının büyük bir bölümünü geri yansıtmaktadırlar.

  Son Grup Isı Yalıtım Malzemeleri

  Yukarıdaki dört takım malzemenin iki ya da daha fazlasının karışımından ortaya gelmektedirler. Gerçekte bütün özellikleri bir arada barındıran bir ısı yalıtım malzemesi bulmak olası değildir.

  Isı Yalıtım Malzemeleri ve Performansı

  Isı İletkenlik

  Dış cephe mantolama hedefli sarfedilen ısı yalıtım malzemelerinin, gözenekli ya da lifli yapıda olmaları sebebiyle ısıl iletkenlikleri düşük olmaktadır. Şekilsiz yapıdaki katılar, kristal yapıdaki katılara göre daha çok gaz boşluklarına sahiptir. Bu amaçla bu tip malzemelerin ısıl iletkenlikleri daha düşüktür. Isı yalıtım malzemeleri arasından seçim yapılırken başka bütün faktörlerin eşit olması halinde en düşük ısıl iletkenliğe sahip malzemenin seçilmesi yapılacak programdan beklenilen tasarrufun sağlanması bakımından ehemmiyet taşımaktadır.

  Mekanik Hasara Karşı Direnç

  Isı yalıtım malzemeleri mekanik olarak zayıf olmaktadırlar. Bu amaçla seyrek korumasız olarak kullanılabilirler. Dış cephe mantolama programından sonra yalıtımın üzeri koruyucu bir tabaka ile örtülmektedir.

  Absorbsiyona Karşı Direnç

  Isı yalıtımı sarfedilen malzemelerin sıcaklığa bağlı olarak ısıl iletkenliğinin yükselmesi nemi absorbe etmemesi olmaktadır. Yapılan yalıtım programı nemli ya da atmosferik şartlarda ise yalıtımın üst tarafının su geçirmez bir tabaka ile örtülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde oluşturulan programda bozulmalar yaşanabilmektedir.

  Yanmaya Karşı Direnç

  Isı yalıtım malzemelerinin yanmaya karşı direnç özelliğinin bulunması gerekmektedir. Gerçekleştirilecek programda Isı yalıtım malzemeleri belirti edilen derecenin üstünde bir sıcaklıkta çalıştırılmamalıdır. Mantolama malzemelerinin sıcaklığa dayanma limiti maksimum yüzey sıcaklığının daima üstünde olmak halindedir.

  Yeniden Kullanımı

  Plastik yalıtım malzemeleri hariç başka fazlası malzemenin konumunu değiştirmek olasıdür. Metal malzemelerin yer değiştirmesi basittir. Plastik malzemelerin zarara karşı ufakta olsa bir direnci bulunmaktadır ancak tekrardan kullanılması ideal değildir.

  Ekonomik Olması

  Amacına ideal malzeme seçimi ve malzemenin ekonomik yalıtım kalınlığı, yalıtımın maliyetinin belirlemektedir. Dikkat edilmesi gereken en mühim nokta hangi malzemenin hangi bölge ve kalınlıkta ve uzun yaşamlı kullanılabilirliğinin seçiminin yapılmasıdır. Yalıtımın üstünde sarfedilen koruyucu tabaka ve örtüler yalıtımın ömrünü uzatmaktadır. Piyasada çok çeşitli ısı yalıtım malzemeleri bulunmaktadır. Isı yalıtım malzeme fiyatları ebat, kalınlık, malzeme cinsine göre farklılıklar göstermektedir.

  Sağlık Tehlikesi

  Dış cephede mantolama amacıyla kullanılan ısı yalıtım malzemelerinden çıkan ve solunum yolu ile akciğerlere gidebilecek tozlar insan sağlığına zarar verebilir. Genellikle asbest insan sağlığına en çok zarar veren maddedir. Bu tür mantolama malzemeleri çalışma bölgesinden uzak bir yerde depolanmalıdır. Bazı izolasyon malzemeleri ise deri ile ilişki ettiğinde kaşıntıya sebep olur, bu tür malzemeler kesinlikle eldiven ile taşınmalı ve uygulanmalıdır.

  Isı Yalıtımı Uygulamasının Malzeme Çeşitleri Hakkında Detaylı Bilgiler

  Bina Yalıtımında Kullanılan Bazı Isı yalıtım Malzeme Tavsiyesi Şöyledir;

  Dış duvarlarda yapılacak ısı yalıtımı amacıyla mantolama uygulamasında malzeme seçimi ve seçilen dış cephe kaplama kalınlığı mühim iki faktördür. Seçilecek malzemenin bünyesine muhakkak su almaması gerekmektedir. Hem de buhar difüzyon direncinin yüksek olması, basınç ve vuruş dayanımı, sıcak tutuculuk ve ısı iletim kat sayısı föktürü de oldukça önemlidir. Bununlar beraber ısı yalıtım levhası fiyatları önde gelen öncelikler arasındadır.

  Cam Yünü

  Ergimiş camın detaylı yollarla lif durumuna getirilmiş halidir. Hammaddesinin temelini silis kumu oluşturmaktadır. Bakalitli ve bakalitsiz olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

  Bakalitli Cam Yünü
  Yoğunluk : 10/80 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : +230 oC ye kadar.
  Isı İletim Katadedi : 20 oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,040 W/mK
  Su Buhar Geçişi : 542 µgm/Nh

  Bakalitsiz Cam Yünü
  Yoğunluk : 130 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : +555 oC ye kadar.
  Isı İletim Katadedi : 50 oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,045 W/mK

  Genleştirilmiş Polistren ( EPS ) Isı Yalıtım Levhaları

  Isı Yalıtım Mazlemeleri Ve Çeşitleri Nelerdir?

  Polistren sert köpük (strafor) suni organik bir izolasyon malzemesidirIsı yalıtım levhası fiyatları arasında pahalıdır. Farklı kullanım amacı güder. Isı yalıtım malzemesi tavsiyesi olarak çatılarda ve temellerde kullanılmalıdır.

  Yoğunluk : 15/30 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : -100 / +80 oC arası.
  Isı İletim Katadedi : 10 oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,033 W/mK
  Su Buhar Geçişi : 25 µgm/Nh

  Taşyünü

  Bazalt, kireç taşı, dolomit gibi gibi minerallerden elde edilen lifli ısı yalıtım malzemeleridir. Yüksek ve düşük yoğunlukta olmak üzere iki tür üretilmektedirler.

  Yüksek Yoğunluklu Taşyünü
  Yoğunluk : 100 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : 0 / 800 oC
  Isı İletim Katsayısı : 50 oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,043 W/mK
  Su Buhar Geçişi : 542 µgm/Nh

  Düşük Yoğunluklu Taşyünü
  Yoğunluk : 33 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : 0/800 oC
  Isı İletim Isı İletim Katsayısı : 50 oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,043 W/mK
  Su Buhar Geçişi : 542 µgm/Nh

  Extrüde Polistren ( XPS ) Isı Yalıtım Levhaları

  Polistren sert köpüğün banttan çekilerek imal edilen tipidir.

  Yoğunluk : 45 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : -60 / +75 oC arası.
  Isı İletim Katsayısı : 10 oCortalama sıcaklık amacıyla 0,026 W/mK
  Su Buhar Geçişi : 0.15 / 0.075 µgm/Nh

  Poliüretan Köpük

  Poliüretan iki kimyasal maddenin (poliol ve izosiyonat) karşımları arasında havanın sayesinde köpürüp sertleşmesinden elde edilen plastik temelli bir köpüktür.

  Yoğunluk: 50 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : -180 / +110 oC arası.
  Isı İletim Katsayısı : 10 oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,046 W/mK
  Su Buhar Geçişi: 0 µgm/Nh

  Fenol Köpüğü

  Fenol, formaldehit bakalitine anorganik şişirici ve sertleştirici maddeler katılarak elde edilmektedir. Muhtelif yoğunluklarda sert ancak kırılgan, ufak gözenekli ve yüzeyi sürtünmeyle tozlaşan bir yapıya sahiptir.

  Yoğunluk : 30/35 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : -180 / +120 oC arası.
  Isı İletim Katsayısı : 0,04 W/mK
  Su Buhar Geçişi : 6.8 µgm/Nh

  Cam Köpüğü

  Cam köpüğü levhalar, çok sert basınca sağlam, basit kırılabilen, sürtünmeye dayanıksız, yüzey sürtünmesi ile basit tozlaşabilen Isı yalıtım malzemeleridir.

  Yoğunluk : 135 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : -260 / +430 oC arası.
  Isı İletim Katsayısı : 10 oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,046 W/mK
  Su Buhar Geçişi : 0 µgm/Nh

  Türkiye'de Üretilen Isı Yalıtım Malzeme Tavsiyesi

  Camyünü : ( TS 901 – EN13162 )
  Taşyünü : ( TS 901 – EN13162 )
  Expande Polistren (EPS) : ( TS7316 – EN13163 )
  Extrüde Polistren (XPS) : ( TS11989 – EN13164 )
  Poliüretan Köpük (PUR) : ( TS EN 13165 )
  Cam Köpüğü : ( TS EN 13167 )
  Fenol Köpüğü : ( TS 2193 – EN 13166 )
  Polietilen Köpük : ( TS 418 – EN 12201 )
  Mantar Levhalar : ( TS 304 )
  Ahşap Lifli Levhalar : ( TS 304 )
  Ahşap Yünlü Levhalar : ( TS EN 13171 )
  Genleştirilmiş Perlit (EPB) : ( TS EN 13169 )
  Genleştirilmiş Mantar (ICB) : ( TS EN 13170 )

  Türkiye'de Üretilmeyip İthal Edilen Isı Yalıtım Malzemeleri

  Seramik Yünü
  Melamin Köpüğü
  Poli İzosiyonat Köpük
  PVC Köpük
  Vermikulit
  Elastomerik Kauçuk Köpüğü
  Knauf Vidipan
  Aqua Panel Meşli Çimento Bazlı Yalıtım Malzemeleri

  Metpor Dekoratif İç Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri

  Dekoratif iç cephe kaplaması strafor duvar paneli ne işe yarar? sorusunun yanıtı aslında nedir açıklamasının içerisinde de yer almıştır. Dolayısıyla bu paneller mekanın dekorasyonu için önemli bir yere sahiptir ve istediğiniz bir mekanı güzelleştirmek için kullanabilirsiniz.

  Isı Yalıtım Malzemeleri Nerelerde Kullanılır?

  Isı yalıtım malzemeleri şuralarda kullanılır;

  + Teras ve çatılarda kullanılır.

  + İnşaat temellerinde kullanılır.

  + Dış duvar kaplamada kullanılır.

  + Toprakta temasta olan duvar ve döşemelerde kullanılır.

  + Çeşitli ısı tesisatlarında kullanılır.

  + Tesisatlarda, havalandırmalarda, kat bölmelerinde kullanılır.

  + Cam, kapı açıklarında kullanılır.

  Isı yalıtımı sayesinde enerjiden tasarruf yapılmaktadır. Böylece daha az enerji kaynakları harcanmakta ve ekonomik olarak bir tasarruf sağlanmaktadır. Bu nedenle yeni ve eski her inşaatta ve imar ve iskana açık yerlerde ısı yalıtımı kullanılması önerilmektedir.

  Duvar panelleri ısı yaltım malzeme tavsiyesi için önde gelen hem dekoratif hemde yalıtım özelliği taşıyan düşük maliyetli yalıtım malzemesi seçeneklerindendir. Ev, ofis, cafe, restoran, hastaneler ve okullar gibi birçok yerde rahatlıkla uygulanabilir. Duvar paneli uygulamasını banyo gibi ıslak zeminli bölgelerde de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ayrıca, dış cephe kaplama panelleri makalemizden de faydalanabilirsiniz.


  Hızlı Erişim Linkleri


  Villa Dış Cephe Kaplama, Villa Dış Cephe Dekorasyonu | Resimli Anlatımla 8 Adımda Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır? | Mantolama Trendleri "2019 Yılı Dış Cephe Mantolama Klavuzu" | Dış Cephe Kaplama Panelleri, Dış Cephe Duvar Kaplamaları | Villa Dış Cephe Kaplamaları | Yalı Baskı Nedir?, Yalı Baskı Dış Cephe Kaplama Modelleri ve Fiyatları | Mantolama İşleri Nedir?, Mantolama İşleri Nasıl Yapılır? | Duvar Mantolama | İç Mekan Strafor Duvar Paneli, Dekoratif Duvar Kaplama Panelleri | Duvar Söve Modelleri | Ahşap Duvar Kaplama, Ahşap Duvar Panelleri | İç Cephe Duvar Kaplama, İç Cephe Kaplama Panelleri | Ahşap Desenli Duvar Kaplaması | Tuğla Desenli Strafor Duvar Paneli | Duvar Dekorasyonu, Strafor Duvar Kaplamaları | Taş Görünümlü Strafor Duvar Paneli | Duvar Kaplama Çeşitleri, Strafor Duvar Paneli Modelleri | Strafor İç Cephe Duvar Kaplama Fiyatları | Strafor Duvar Kaplama Malzemeleri | Strafor İç Cephe Duvar Dekorasyonu Kaplamaları | Strafor Duvar Kaplama Paneli Uygulamaları Fiyatları | Duvar Paneli Nedir? | Duvar Taşı Dekorasyon Modelleri | Dekoratif Strafor Taş Duvar Panelleri | Strafor Duvar Taş Kaplama Modelleri | Dekoratif Dış Cephe Kaplama | Dekoratif Mantolama | Ahsap Görünümlü Dış Cephe Kaplaması | Ahşap Görünümlü Strafor Duvar Kaplama Panelleri | Trendwall | İç Cephe Mantolama, Strafor Duvar Paneli m2 Fiyatları | Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları | Strafor Eps Isı Yalıtım Levhası Ölçüleri Nelerdir? | Harpuşta Nedir?, Parapetler İçin Söve Harpuşta Modelleri ve Fiyatları | Dış Cephe Dekorasyon Çeşitleri, 2019 Trendleri | 2019 Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama Fiyatları | Dış Cephe Mantolama M2 Fiyatları | Villalarda, Müstakil Evlerde Dış Cephe Mantolama ve Fiyatları | Dış Cephe Söve Kaplaması Nasıl Yapılır? | Dış Cephe Kaplaması, Mantolama İşçilik Fiyatları | 2019 Yılı En İyi Dış Cephe Kaplama Fiyatları | Strafor Mantolama Malzeme Fiyatları | Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları ile İzolasyon | İzolasyon Nedir?, Yalıtım Neden Yapılır? | Eps ve Xps Karşılaştırması, Polistiren Savaşları | Düz Söve Modelleri, Düz Söve Çeşitleri | Villa Söve Modelleri, Villa Söve Çeşitleri | En İyi Mantolama Nasıl Yapılır? | Fugalı Mantolama Fiyatları, Hazır Mantolama, Fugalı Kaplama m2 Fiyatları | Isı Yalıtım Levhası Nedir? | Eps Mantolama Levhaları, Eps Yalıtım Plakaları | Fugalı Kaplama, Fugalı Mantolama Plakası | Strafor Mantolama Nedir? | Ahşap Görünümlü Dış Cephe Mantolama | Isı Yalıtımının Faydaları Kısaca | Dış Cephe Kaplama Çeşitleri | İstanbul Mantolama Fiyatları | İç Cephe Mantolama | Mantolama Fiyatları 2019 | Mantolama Nedir?, Dış Cephe Mantolamanın Tanımı Nedir? | Mantolama Maliyet Hesaplama | Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları | Isı Yalıtımı Nedir?, Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? | 2020 Mantolama Metrekare m2 Birim Fiyatları | Dış Cephe Kaplama Malzemeleri, Strafor Cephe Kaplama Malzemeleri | Dış Cephe Kaplama Modelleri 2019, Strafor Dış Cephe Kaplamaları 2020 | Dış Cephe Mantolama Fiyatları 2018 - 2019 | Mantolama Firmaları, Kaliteli Mantolama Şirketleri | Dış Cephe Kaplama Nedir?, En iyi Dış Cephe Kaplama Rehberi 2019-2020 | Mantolama Firmaları Rehberi 2019'un En İyileri | Cephe Kaplama Nedir? | Söve Fiyatları 2018 - 2019 ₺, Söve Kaplama Fiyatları 2020 | Yalıtım Nedir?, Yalıtım Uygulamaları | Isı Yalıtımı, Dış Cephe Mantolama & Isı Yalıtım Sistemleri | Isı Yalıtım Malzemeleri ve Özellikleri Nelerdir? | Yalı Baskı Kaplama, Yalı Baskı Mantolama | Mantolama Çeşitleri, Dış Cephe Mantolama Çeşitleri Nelerdir? | Mantolama & Söve Uygulaması | Isı Yalıtımı Neden Önemlidir? | Dış Cephe Nedir?, Dış Cephe Uygulamaları Hakkında Bilgiler | Dış Cephe Kaplamaları İle Söve ve Mantolama Uygulaması | Söve Modelleri, Söve Çeşitleri, Pencere Söve Tipleri | Söve Nedir?, Pencere ve Kapı Sövesi Teknik Özellikleri Nedir? |
  Önerilen Ürünler

  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde