• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Isı Yalıtım Malzemeleri ve Özellikleri Nelerdir?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Isı Yalıtım Malzemeleri ve Özellikleri Nelerdir?

Isı Yalıtım Malzemeleri ve Özellikleri Nelerdir?

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 223 640

Isı Yalıtım Malzemeleri ve Özellikleri Nelerdir?

  En İyi Isı Yalıtım Malzemeleri

  Bu makalemizde, ısı yalıtım malzemeleri köpük fiyatlarıen iyi ısı yalıtım malzemesi, yalıtım malzemesi çeşitleri, dış cephe ısı yalıtım malzemeleri fiyatları, ısı yalıtım malzemesi tavsiyesi, alternatif ısı yalıtım malzemeleri nelerdir?, ısı yalıtım malzemeleri nelerdir örnekler, ısı yalıtım levhası fiyatları konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

  Isı yalıtım malzemeleri bitişik yapı malzemelerinin ısı iletim direncini çoğaltmak ya da dışarıya kaçan ısı miktarının minimuma indirmek amacıyla sarfedilen TS 825 ve Alman DIN 4108 normlarına göre ısı iletim katsayısı 0,060 kcal/mh oC değerinin altında olan malzemelere ısı yalıtım malzemesi, bu değerin üstünde kalan malzemeler de yapı malzemesi veya söve kaplama olarak adlandırılmaktadırlar.

  dış cephe kaplama plakaları yapıların duvar, çatı ve döşemelerini ortaya getiren yapı elemanlarında ve tesisat sistemlerinin yalıtımında kullanılabilirler. Bu malzemeler ile beraber pencerelerde sarfedilen nitelikli doğramalar ve yalıtım camı üniteleri de etkin ısı yalıtımında büyük ehemmiyet taşımaktadır. En iyi ısı yalıtım malzemeleri net bir şekilde seçebilmek amacıyla ısı yalıtım malzemelerinin özelliklerini iyi bilmek gerekmektedir.

  Isı Yalıtım Malzemeleri ve Genel Özellikleri

  • Isı yalıtım malzemelerinin ısı iletim katsayılarının küçük olmalıdır.
  • Isı yalıtım malzemeleri hafif olmalıdır.
  • Mantolama malzemeleri kokusuz olmalıdır.
  • Su ve nem absorbe etme özelliği olmalıdır.
  • Bakteri ve haşerelerin yuva yapmasına elverişli olmamalıdır.
  • Çürümeye karşı sağlam olmalıdır.
  • İlk özelliğini kaybetmemelidir.
  • Yanıcı olmamalıdır.
  • Uzun yaşamlı olmalıdır.
  • Taşımaya elverişli ve insan sağlığına zarar vermemelidir.
  • Isı yalıtım malzemeleri ekonomik ve temin edilebilir olmalıdır.

  Isı Yalıtım Malzemeleri Hakkında Faydalı Bilgiler

  Taneli Yapıya Sahip Isı Yalıtım Malzemeleri

  Bu tür ısı yalıtım malzemeleri tanecikli bir yapıya sahip olup, programda malzemeler arasında hava boşlukları bulunmaktadır. Taneciklerin düzensiz olması sebebiyle hava hareketleri gerektiğince azdır. Bu amaçla taşınım yolu ile ısı aktarımı düşüktür. Isı Yalıtım Malzemesi Tavsiyeleri Bilgi Rehberi 

  Isı Yalıtım Malzemeleri Nelerdir Örnekler

  Sıcak ve soğuk yüzeylerin yalıtılmasında detaylı natural ve suni malzemeler kullanılmaktadır. Bir çok program gevşek dolgu olarak yapılabilmekte, bu tür hallerde ısı yalıtım malzemesi yalıtılacak yere dökülmektedir. Sıcak ve düzgün olamayan yüzeylerde uygulanacak elastik bir malzeme ile yüzeye elastik özellik kazandırılarak yalıtımın ömrü uzatılmaktadır.

  Lifli Yapıya Sahip Isı Yalıtım Malzemeleri

  Malzemelerin lifleri arasındaki serbest hava kanallarının genişliği ve adedi ve yoğunlukları düşüktür. Lifler arasında meydana gelen hava tabakaları taşınım oluşacak ısı transferlerine karşı direnç oluşturmakta ve ısı aktarımını en aza indirmektedir.

  Hücreli Yapıya Sahip Isı Yalıtım Malzemeleri

  Hücreli mantolama malzemelerinin taşınım yolu ile ısı aktarımıni en aza indirmek amacıyla hücrelerin olası olduğunca küçük olması gerekmektedir.

  Reflektif Yapıya Sahip Isı Yalıtım Malzemeleri

  Bu tür malzemeler yutma kat adedinin düşük olması sebebiyle ısının büyük bir bölümünü geri yansıtmaktadırlar.

  Son Grup Isı Yalıtım Malzemeleri

  Yukarıdaki dört takım malzemenin iki ya da daha fazlasının karışımından ortaya gelmektedirler. Gerçekte bütün özellikleri bir arada barındıran bir ısı yalıtım malzemesi bulmak olası değildir.

  Isı Yalıtım Malzemeleri ve Performansı

  Isı İletkenlik

  Dış cephe mantolama hedefli sarfedilen ısı yalıtım malzemelerinin, gözenekli ya da lifli yapıda olmaları sebebiyle ısıl iletkenlikleri düşük olmaktadır. Şekilsiz yapıdaki katılar, kristal yapıdaki katılara göre daha çok gaz boşluklarına sahiptir. Bu amaçla bu tip malzemelerin ısıl iletkenlikleri daha düşüktür. Isı yalıtım malzemeleri arasından seçim yapılırken başka bütün faktörlerin eşit olması halinde en düşük ısıl iletkenliğe sahip malzemenin seçilmesi yapılacak programdan beklenilen tasarrufun sağlanması bakımından ehemmiyet taşımaktadır.

  Mekanik Hasara Karşı Direnç

  Isı yalıtım malzemeleri mekanik olarak zayıf olmaktadırlar. Bu amaçla seyrek korumasız olarak kullanılabilirler. Dış cephe mantolama programından sonra yalıtımın üzeri koruyucu bir tabaka ile örtülmektedir.

  Absorbsiyona Karşı Direnç

  Isı yalıtımı sarfedilen malzemelerin sıcaklığa bağlı olarak ısıl iletkenliğinin yükselmesi nemi absorbe etmemesi olmaktadır. Yapılan yalıtım programı nemli ya da atmosferik şartlarda ise yalıtımın üst tarafının su geçirmez bir tabaka ile örtülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde oluşturulan programda bozulmalar yaşanabilmektedir.

  Yanmaya Karşı Direnç

  Isı yalıtım malzemelerinin yanmaya karşı direnç özelliğinin bulunması gerekmektedir. Gerçekleştirilecek programda Isı yalıtım malzemeleri belirti edilen derecenin üstünde bir sıcaklıkta çalıştırılmamalıdır. Mantolama malzemelerinin sıcaklığa dayanma limiti maksimum yüzey sıcaklığının daima üstünde olmak halindedir.

  Yeniden Kullanımı

  Plastik yalıtım malzemeleri hariç başka fazlası malzemenin konumunu değiştirmek olasıdür. Metal malzemelerin yer değiştirmesi basittir. Plastik malzemelerin zarara karşı ufakta olsa bir direnci bulunmaktadır ancak tekrardan kullanılması ideal değildir.

  Ekonomik Olması

  Amacına ideal malzeme seçimi ve malzemenin ekonomik yalıtım kalınlığı, yalıtımın maliyetinin belirlemektedir. Dikkat edilmesi gereken en mühim nokta hangi malzemenin hangi bölge ve kalınlıkta ve uzun yaşamlı kullanılabilirliğinin seçiminin yapılmasıdır. Yalıtımın üstünde sarfedilen koruyucu tabaka ve örtüler yalıtımın ömrünü uzatmaktadır. Piyasada çok çeşitli ısı yalıtım malzemeleri bulunmaktadır. Isı yalıtım malzeme fiyatları ebat, kalınlık, malzeme cinsine göre farklılıklar göstermektedir.

  Sağlık Tehlikesi

  Dış cephede mantolama amacıyla kullanılan ısı yalıtım malzemelerinden çıkan ve solunum yolu ile akciğerlere gidebilecek tozlar insan sağlığına zarar verebilir. Genellikle asbest insan sağlığına en çok zarar veren maddedir. Bu tür mantolama malzemeleri çalışma bölgesinden uzak bir yerde depolanmalıdır. Bazı izolasyon malzemeleri ise deri ile ilişki ettiğinde kaşıntıya sebep olur, bu tür malzemeler kesinlikle eldiven ile taşınmalı ve uygulanmalıdır.

  Isı Yalıtımı Uygulamasının Malzeme Çeşitleri Hakkında Detaylı Bilgiler

  Bina Yalıtımında Kullanılan Bazı Isı yalıtım Malzeme Tavsiyesi Şöyledir;

  Dış duvarlarda yapılacak ısı yalıtımı amacıyla mantolama uygulamasında malzeme seçimi ve seçilen dış cephe kaplama kalınlığı mühim iki faktördür. Seçilecek malzemenin bünyesine muhakkak su almaması gerekmektedir. Hem de buhar difüzyon direncinin yüksek olması, basınç ve vuruş dayanımı, sıcak tutuculuk ve ısı iletim kat sayısı föktürü de oldukça önemlidir. Bununlar beraber ısı yalıtım levhası fiyatları önde gelen öncelikler arasındadır.

  Cam Yünü

  Ergimiş camın detaylı yollarla lif durumuna getirilmiş halidir. Hammaddesinin temelini silis kumu oluşturmaktadır. Bakalitli ve bakalitsiz olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

  Bakalitli Cam Yünü
  Yoğunluk : 10/80 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : +230 oC ye kadar.
  Isı İletim Katadedi : 20 oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,040 W/mK
  Su Buhar Geçişi : 542 µgm/Nh

  Bakalitsiz Cam Yünü
  Yoğunluk : 130 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : +555 oC ye kadar.
  Isı İletim Katadedi : 50 oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,045 W/mK

  Genleştirilmiş Polistren ( EPS ) Isı Yalıtım Levhaları

  Isı Yalıtım Mazlemeleri Ve Çeşitleri Nelerdir?

  Polistren sert köpük (strafor) suni organik bir izolasyon malzemesidirIsı yalıtım levhası fiyatları arasında pahalıdır. Farklı kullanım amacı güder. Isı yalıtım malzemesi tavsiyesi olarak çatılarda ve temellerde kullanılmalıdır.

  Yoğunluk : 15/30 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : -100 / +80 oC arası.
  Isı İletim Katadedi : 10 oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,033 W/mK
  Su Buhar Geçişi : 25 µgm/Nh

  Taşyünü

  Bazalt, kireç taşı, dolomit gibi gibi minerallerden elde edilen lifli ısı yalıtım malzemeleridir. Yüksek ve düşük yoğunlukta olmak üzere iki tür üretilmektedirler.

  Yüksek Yoğunluklu Taşyünü
  Yoğunluk : 100 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : 0 / 800 oC
  Isı İletim Katsayısı : 50 oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,043 W/mK
  Su Buhar Geçişi : 542 µgm/Nh

  Düşük Yoğunluklu Taşyünü
  Yoğunluk : 33 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : 0/800 oC
  Isı İletim Isı İletim Katsayısı : 50 oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,043 W/mK
  Su Buhar Geçişi : 542 µgm/Nh

  Extrüde Polistren ( XPS ) Isı Yalıtım Levhaları

  Polistren sert köpüğün banttan çekilerek imal edilen tipidir.

  Yoğunluk : 45 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : -60 / +75 oC arası.
  Isı İletim Katsayısı : 10 oCortalama sıcaklık amacıyla 0,026 W/mK
  Su Buhar Geçişi : 0.15 / 0.075 µgm/Nh

  Poliüretan Köpük

  Poliüretan iki kimyasal maddenin (poliol ve izosiyonat) karşımları arasında havanın sayesinde köpürüp sertleşmesinden elde edilen plastik temelli bir köpüktür.

  Yoğunluk: 50 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : -180 / +110 oC arası.
  Isı İletim Katsayısı : 10 oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,046 W/mK
  Su Buhar Geçişi: 0 µgm/Nh

  Fenol Köpüğü

  Fenol, formaldehit bakalitine anorganik şişirici ve sertleştirici maddeler katılarak elde edilmektedir. Muhtelif yoğunluklarda sert ancak kırılgan, ufak gözenekli ve yüzeyi sürtünmeyle tozlaşan bir yapıya sahiptir.

  Yoğunluk : 30/35 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : -180 / +120 oC arası.
  Isı İletim Katsayısı : 0,04 W/mK
  Su Buhar Geçişi : 6.8 µgm/Nh

  Cam Köpüğü

  Cam köpüğü levhalar, çok sert basınca sağlam, basit kırılabilen, sürtünmeye dayanıksız, yüzey sürtünmesi ile basit tozlaşabilen Isı yalıtım malzemeleridir.

  Yoğunluk : 135 kg/m³
  Kullanım Sıcaklığı : -260 / +430 oC arası.
  Isı İletim Katsayısı : 10 oC ortalama sıcaklık amacıyla 0,046 W/mK
  Su Buhar Geçişi : 0 µgm/Nh

  Türkiye'de Üretilen Isı Yalıtım Malzeme Tavsiyesi

  Camyünü : ( TS 901 – EN13162 )
  Taşyünü : ( TS 901 – EN13162 )
  Expande Polistren (EPS) : ( TS7316 – EN13163 )
  Extrüde Polistren (XPS) : ( TS11989 – EN13164 )
  Poliüretan Köpük (PUR) : ( TS EN 13165 )
  Cam Köpüğü : ( TS EN 13167 )
  Fenol Köpüğü : ( TS 2193 – EN 13166 )
  Polietilen Köpük : ( TS 418 – EN 12201 )
  Mantar Levhalar : ( TS 304 )
  Ahşap Lifli Levhalar : ( TS 304 )
  Ahşap Yünlü Levhalar : ( TS EN 13171 )
  Genleştirilmiş Perlit (EPB) : ( TS EN 13169 )
  Genleştirilmiş Mantar (ICB) : ( TS EN 13170 )

  Türkiye'de Üretilmeyip İthal Edilen Isı Yalıtım Malzemeleri

  Seramik Yünü
  Melamin Köpüğü
  Poli İzosiyonat Köpük
  PVC Köpük
  Vermikulit
  Elastomerik Kauçuk Köpüğü
  Knauf Vidipan
  Aqua Panel Meşli Çimento Bazlı Yalıtım Malzemeleri

  Metpor Dekoratif İç Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri

  Dekoratif iç cephe kaplaması strafor duvar paneli ne işe yarar? sorusunun yanıtı aslında nedir açıklamasının içerisinde de yer almıştır. Dolayısıyla bu paneller mekanın dekorasyonu için önemli bir yere sahiptir ve istediğiniz bir mekanı güzelleştirmek için kullanabilirsiniz.

  Isı Yalıtım Malzemeleri Nerelerde Kullanılır?

  Isı yalıtım malzemeleri şuralarda kullanılır;

  + Teras ve çatılarda kullanılır.

  + İnşaat temellerinde kullanılır.

  + Dış duvar kaplamada kullanılır.

  + Toprakta temasta olan duvar ve döşemelerde kullanılır.

  + Çeşitli ısı tesisatlarında kullanılır.

  + Tesisatlarda, havalandırmalarda, kat bölmelerinde kullanılır.

  + Cam, kapı açıklarında kullanılır.

  Isı yalıtımı sayesinde enerjiden tasarruf yapılmaktadır. Böylece daha az enerji kaynakları harcanmakta ve ekonomik olarak bir tasarruf sağlanmaktadır. Bu nedenle yeni ve eski her inşaatta ve imar ve iskana açık yerlerde ısı yalıtımı kullanılması önerilmektedir.

  Duvar panelleri ısı yaltım malzeme tavsiyesi için önde gelen hem dekoratif hemde yalıtım özelliği taşıyan düşük maliyetli yalıtım malzemesi seçeneklerindendir. Ev, ofis, cafe, restoran, hastaneler ve okullar gibi birçok yerde rahatlıkla uygulanabilir. Duvar paneli uygulamasını banyo gibi ıslak zeminli bölgelerde de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ayrıca, dış cephe kaplama panelleri makalemizden de faydalanabilirsiniz.

  Hızlı Erişim Linkleri

  Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?, Mantolama ÇeşitleriMantolamaMantolama Malzemeleri Nelerdir?Mantolama FirmalarıMantolamanın FaydalarıDekoratif Mantolamaİç Cephe MantolamaIsı Yalıtımı Nedir?Mantolama Fiyatları 2019Mantolama Malzeme Fiyatları 2019Dış Cephe Mantolama Fiyatları 2019, Dış Cephe Mantolama Malzeme FiyatlarıMantolama İşçilik Fiyatları 2019Mantolama Fiyat HesaplamaDış Cephe KaplamaMantolama FirmalarıYalı BaskıFugalı Kaplamaİstanbul Mantolama FiyatlarıMantolama ModelleriIsı YalıtımıIsı Yalıtımı NedirIsı Yalıtım FiyatlarıIsı Yalıtım FirmalarıIsı Yalıtım MalzemeleriIsı Yalıtım ÇeşitleriEn İyi Mantolama FirmalarıIsı Yalıtımı Nasıl YapılırIsı Yalıtımın ÖnemiIsı Yalıtımın FaydalarıNeden Isı Yalıtımı YaptırmalıyızIsı Yalıtımın Uygulandığı YerlerMantolamaDış Cephesöveduvar kaplamaduvar kaplamalarıduvar kaplama panelleriduvar kaplama straforduvar kaplama malzemeleristrafor duvar kaplamastrafor duvar kaplama koçtaşstrafor duvar kaplama fiyatlarıstrafor duvar kaplama nasıl yapılır?strafor duvar kaplama panelistrafor duvar paneliduvar dekorasyonutaş görünümlü duvar paneli, dış cephe kaplama panelleri
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform