• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Dış Cephe Kaplama Nedir?, Nasıl Yapılır?

Dış Cephe Kaplama Nedir?, Nasıl Yapılır?

 • Metpor

  Metpor

  info@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 213 385

Dış Cephe Kaplama Nedir?, Nasıl Yapılır?

  Binalarda Dış Cephe Kaplama 

  Bu makalemizde, villa dış cephe kaplama modelleri, dış cephe kaplama köpük, dış cephe kaplama görselleri, ekonomik dış cephe kaplama, dış cephe kaplama nasıl yapılır, dış cephe kaplama nedir?, dış cephe kaplama firmaları gibi konuları ele alacağız.

  Çoğumuzun yalnızca mantolama olarak algıladığı, fakat bundan çok daha değişik şekillerde oluşturulan, ilaveten kendi içeriğinde mantolama yeteneğine sahip olan hazır dış cephe ısı yalıtım kaplama tipleri çoğu zaman unutulmaktadır. Villa dış cephe kaplama modelleri ve görsellerini incelediğimizde bir çok dış cephe kaplama malzeme çeşitleri görebilmekteyiz.

  Dış Cephe Kaplama Nedir?

  Dış Cephe Kaplama ve Mantolama Nedir?

  Dış cephe kaplama çeşitleri denilince ilk akla gelen teknik mantolama teknikleridir. Bunun nedeni ise, uygulanmasının az maliyetli olması ve dış cephe kaplama kararı alındıktan sonra, hızlıca uygulama aşamasında geçilebilmesidir. Bu dış cephe kaplama malzeme seçeneğinde en önde gelen uygulama EPS polistren köpük esaslı ısı yalıtım levhalarıdır. Dış cephe kaplama görselleri arasında binada uygulanan dış cephe kaplamasının strafor (köpük) olduğu görülmemektedir. Çünkü üzerindeki farklı katmanlarda farklı kaplamalarla dış cephenin ağır şartlarına uygun olması açısından çeşitli uygulamalar vardır. Dış cephe strafor kaplamaları diğer malzeme seçeneklerine göre ekonomiktir. Dış cepheyi strafor ısı yalıtım levhaları ile saran bir dış cephe kaplama köpük malzemeleridir. Kış aylarında kabaran doğal gaz faturalarından sizleri rahatsız ediyorsa, yazları evinizin serinliğini muhafaza etmek istiyorsanız bu dış cephe kaplama yöntemi tam olarak derdinize derman olacak bir tekniktir. Yalıtım ihtiyacınıza fazlasıyla cevap verecektir. Çünkü mantolama dediğimiz dış cephe kaplama teknikleri ile değişik derecelere sahip ısı transferini önlemeniz mümkündür.

  Gelecek kış soğuk algınlığıyla mücadele etmek için evinizin en fazla ısı kaybınının önüne geçmek oldukça önemlidir. Bunun yolu da dış cephe kaplama uygulamalamarından geçer. Isı kaybı binaların neresinde olur? dediğimizde bu sorunlu noktaları tespit ederseniz, evinizin bu kış sıcaklığını içerdiğinden emin olmak için almanız gereken önlemleri bulmanıza yardımcı olacaktır. 

  Dış Cephe Kaplamaları Hakkında Faydalı Bilgilerİşte Evlerde Isı Kaybının Yaşandığı 5 Nokta

  Çatı;
  Evinizdeki sıcak hava, ısıtılmış hava evin her tarafına yayıldığı ve sonunda çatıya doğru yükseldiği için, tavandan kaçar. Soğuk çatı ile temas ettiğinde, ısı, taşınım süreci boyunca yavaşça dağılır. Çatınızı kaplamak, ısının kaçmasını engellemenin ve evinizde enerji verimliliğine yardımcı olmanın etkili bir yoludur.

  Şömineler;
  Soğuk bir gecede çalışan rahat bir şömine gibisi yoktur. Bununla beraber, şömineler de büyük bir ısı kaybı kaynağı olabilir. Damperiniz düzgün bir biçimde kapatılmazsa, şömineniz bacadan % 14'e kadar ısı kaybına yol açabilir. Şömine çalışırken sıcak hissederken, kapalıyken, sıcak hava bacadan dışarı çıkar. Bu nedenle, kış gelmeden şöminenin etkin bir biçimde sızdırmazlığını sağlamak isteyeceksiniz.

  Pencereler;
  Pencereler diğer bir yaygın ısı kaybı kaynağıdır. Düzgün perdeleri olmayan çıplak pencereler varsa, bu ısı kaybı miktarını artırabilir. Bu ısı kaybına karşı koymak için, sıcak bir odadan ısı kaybını % 10'a kadar azaltabilecek termal perdelere yalıtım yapmak iyi bir fikirdir . Pencerelerinizin etrafındaki çatlak ya da deliklerin kalafatla kapatılması bunun yanı sıra evinizde sıcaklık tutmanıza ve enerji faturalarınızı azaltmanıza yardım eder. Pencere kenarına söve uygulaması yapılması tavsiye edilir.

  Zemin;
  Zeminiz makul biçimde yalıtılmazsa, önemli miktarda ısı sızabilir. Aslında, evinizin ısısının % 10'u zemin üzerinden kaybolur ve yeteri kadar yalıtımlı zeminleri olmayan evler bundan daha çoksını kaybedebilir. Zemin yalıtımının kolay bir biçimde sabitlenmesi ve hatta yerinize halı ve halı eklenmesi, ısı kaybını azaltmanıza yardımcı olabilir.

  Duvarlar;

  Yalıtımsız duvarlar, ısı kaybının en büyük nedenlerinden biridir. Eviniz, duvarlarındaki ısının % 18 - 25'ini kaybeder. Bu, zayıf yalıtım, ya da dış duvarlardaki delikler ya da yanlış takılmış havalandırma delikleridir. Kaliteli izolasyon eklemek ve herhangi bir deliğin doldurulması duvarlarınızda ısı kaybını engellemek için kusursuz bir yoldur.

  Yardım edebileceğimiz yer burası. Metpor Söve & Mantolama, evinizdeki ısı kaybını azaltmak için evinizin iyi yalıtıldığından emin olmanıza yardım ederiz. Yapacağımız mantolama kaplamaları, evinizin ısı kaybını % 50 oranında azaltmanıza yardımcı olabilir.

  Dış Cephe Kaplama Uygulamasının Malzemeleri Hakkında Faydalı Bilgiler

  Binanın hem iç yüzeyinden, hem dış cephe kaplama yapılması hem de her iki kısımdan yapılabilecek şekilde 3 değişik teknikle yapılabilir. 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine göre yeni yapılacak binalarda 1 Ocak 2011 tarihinden tarihinden itibaren yalıtım standartlarına uyulması gerekliliği koşul koşulmuştur. Hem de bu tarihten evvelce yapılmış olan eski binalarda da 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Bu nedenle dış cephe ısı yalıtım kaplamaları yani mantolama oldukça önemli bir ısı yalıtımı unsuru olmuştur.

  Dış Cephe Kaplamanın Sağladığı Yararlar Nelerdir?Dış Cephe Kaplama Modelleri ve Dış Cephe Kaplama Uygulaması Nasıl Yapılır?

  Mantolama tıpkı biz insanların giyinmesi gibidir. Bina dış cephesinin giydirilmesine verdiğimiz bir isimdir. Binalarda dış cephe kaplama nasıl yapılır? sorusuna cevap bulabileceğiniz en iyi kaynakların başında METPOR gelmektedir. İlk yıllarda mantolama kelimesine eşdeğer olarak "paltolama", "ceketleme" gibi farklı isimlerle adlandırlıyordu. Binalarda ısı yalıtımı sağlamak suretiyle oluşturulan dış cephe kaplama uygulaması değişik katmanlardan oluşur. Metpor söve ve Mantolama olarak 2003 yılından bu yana yaptığımız ar-ge çalışmalarıyla, binaların gereksinimlerine yanıt veren dış cephe kaplama malzemeleri kullanmaktayız. Çünkü her binanın gereksinimleri birbirinden farklılık gösterir. Yani her yapının farklı izolasyon ihtiyaçları vardır. Binalarda dış cephe kaplama yani "mantolama" yapılırken bu gereksinimlere yanıt verecek ısı yalıtım malzemeleri seçilmeli ve tercih edilen ısı yalıtım sistemi tekniğine uygun bir şekilde dış cephe kaplama uygulaması yapılmalıdır.

  Dış Cephe Kaplamaları Hakkında Faydalı Bilgiler

  Dış Cephe Kaplama Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

  5 Adımda Dış Cephe Kaplama Uygulamasının Faydaları;

  • Doğal kaynakların tüketilmesini. hava kirliliğini azaltırsınız.
  • Mantolama ile dış cephe kaplama yaparsanız, ortalama olarak % 50 oranında yakıt tasarrufu sağlayarak şahsi ve ülke ekonomisine katkı sağlarsınız.
  • Mantolama sistemi oluşturulan binalarda evlerin sıcaklığı dengeli şekilde dağılır. Konforunuz artar.
  • Dış cephe kaplama uygulaması binanızın güvenliğini artırır. nem. sıcak ve soğuğun duvarlarda oluşturduğu yıpranmayı azaltırsınız.
  • Binanızın dış cephesinde estetik bir görünüme sahip olursunuz.

  Dış Cephe Kaplama Nasıl Yapılır?

  Binalarda dış cephe mantolama işlemi yapılmadan önce binada keşif yapılmalıdır. Binanın gereksinimleri net olarak belirlenmelidir. Metpor Mantolama Ürünleri sizlere bu hizmeti tamamen bedelsiz olarak sunar. İstanbul Anadolu Yakası Kartal'da 3 farklı lokasyonu bulunan Metpor Söve & Mantolama Ürünleri ile irtibata geçerseniz en kısa zamanda gerekli keşif yapılıp, dış cephe kaplama programının nasıl olması gerektiği hakkında hızlı bir değerlendirme alırsınız.
  Bu değerlendirmeler dış cephe kaplama çeşitleridış cephe kaplama fiyatlarıdış cephe kaplama modelleridış cephe kaplama panelleri hangi türde olabileceği şeklinde bilgilerdir.
  Binalarda dış cephe kaplama fiyatları uygulanacak cephe malzemesinin ebat, teknik özellikleri ve mantolama yapılacak alanın metrajına göre yani, kaplanacak yüzeyin m2 hesaplanarak, metrekare birim fiyatı şeklinde hesaplanmaktadır.

  Binalarda dış cephe kaplama levhalarının fiyatları, binanızın gereksinimlerine göre belli olacaktır. Keşifle beraber Metpor Söve ve Mantolama Ürünleri uzmanları binanızın gereksinimlerine makul ısı yalıtım malzemelerinin listesini hazırlar ve dış cephe kaplama uygulamasının m2 birim fiyatları bilgilerini de sizinle paylaşırlar. Bundan sonra yapılması gereken kendiniz ya da bina yönetimi ile beraber mantolama kararı alınarak işi Metpor uzmanlarına bırakmanız yeterli olacaktır. Alanında profesyonel bu ekip sizler için en doğru mantolama için dış cephe kaplama malzemeleri hakkında gerekli bilgileri vereceklerdir.
  En doğru mantolama için dış cephe kaplama malzemeleri için Metpor Uzmanları Sizlerle..

  Binalarda dış cephe kaplama teknikleri, sıcak ya da soğuk havanın ısı köprüleri vasıtası ile konutların içine girmesini ya da çıkmasını engellemek adına yapılan işlemlerdir. Sürekli yükselen enerji faturaları ısınma amacıyla ayrılan bütçeleri de arttırmaktadır. Tüketilen toplam enerjinin 1 / 3 kadar oranının konutların sarf ettiği hesaba katıldığında, en doğru izolasyon için dış cephe kaplama uygulamaları artık bir gereksinim haline gelmiş bulunmaktadır. Enerji tasarrufu ile birlikte yanı sıra ısı yalıtımı, konutların ömrünü uzatmak, değerini arttırmak, istenen konfor şartlarını sağlamak, daha sağlıklı bir hayat sürmek, çevreninin kirliliğini azaltmak ve daha sağlık bir doğa ve çevre oluşturmak için hayata geçirilmesi gereken bir uygulamadır.

  Yalı Baskı Dış Cephe Kaplamarı Hakkında Faydalı Bilgiler

  5 Maddede Dış Cephe Kaplama Uygulamasının Avantajları

  1. Metpor dış cephe strafor kaplaması ürünleri ile kışın soğuğu yazın ise sıcağı geçirmeyen dış cephede ısı yalıtım sistemleri ile 4 mevsim mükemmel performans amacıyla kalıcı çözümlerden faydalanabilirsiniz.
  2. Metpor ürünleri olan Doğru dış cephe kaplama panelleri ile ısıtma ve soğutma giderlerinizde % 40 - 60 oranında tasarruf sağlayabilirsiniz. Siz konforun keyfini sürerken elde edilen enerji tasarrufu yardımıyla mantolama maliyeti 3 kış sezonunda amorti olacaktır.
  3. Metpor dış cephe kaplama uygulamarıyla evlerinizde rutubet değil huzur olsun. Dış cephe kaplama levhaları sayesinde konutlarınızı küf ve nemden uzak tutarak sıhhatli ve rahat yuvanızın keyfini çıkartabilirsiniz.
  4. Metpor dış cephe kaplama malzemeleri fiyatları oldukça ekonomik olması ile konutlarınız da sağlayacağınız konforun yanında olumsuz dış etkenlerden koruyarak bakım, tamir vb. masraflarınızı azaltabilirsiniz.
  5. Metpor dış cephe kaplama levhaları yani dış cephe kaplama sistemleri Türkiye ve Avrupa Standartlarına makul ve ekolojik dengeyi korumaya yardımcı bir sistemdir. Kömür ya da doğal gaz gibi fosil yakıtların kullanımının azaltılması ile cüzdanınız kadar doğanın da yüzünü güldürebilirsiniz. dış cephe kaplama panelleri ile zararlı emisyonların etkisinin azalmasına yardımcı olabilir ve ileri nesillere daha sıhhatli bir dünya bırakılmasını sağlayabilirsiniz. En ekonomik dış cephe kaplama strafor fiyatları Metpor'da.

  Faydalı Makaleler

  Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?

  Mantolama Çeşitleri

  Mantolama

  Mantolama Malzemeleri Nelerdir?

  Mantolama Firmaları

  Mantolamanın Faydaları

  Dekoratif Mantolama

  İç Cephe Mantolama

  Isı Yalıtımı Nedir?

  Bina Dış Cephe

  Fugalı Mantolama

  Dış Cephe Kaplama Malzemeleri
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve&Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform