• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Söve Nedir

Söve Nedir

 • Mete Yılmaz

  Okunma Sayısı : 210 471

  Söve Nedir?

  SÖVE NEDİR, SÖVE NE iŞE YARAR ?

  Söve Nedir : Bütün Söve Modelleri Kapı ve pencereleri yağan yağmur suyu ve dışarıdan gelebilecek her türlü sıvı maddeden korumak ve binanın cephe tasarımına mimari estetik kazandıran kapıların ve pencerelerin iki kenarına dikey olarak uygulanan pencere veya kapının üst kenarında ise yatay olarak uygulanan yüzeyden öne doğru (dışa doğru), değişik malzemelerden yapılabilen doğal taş, alimünyum, mermer, metal, poliüretan, beton, fibrobeton, alikobalt, poliproplen, EPS Polistiren strafor, XPS Polistiren strafor olarak üretilebilen mimari yapı elemanlarına söve denmektedir. 


  Söve Nedir : Pencerelerin bina dış cephesine bakan kısımlarına uygulanabileceği gibi istenirse estetik ve zengin görünüm açısından iç cephe sistemlerinde de uygulanabilir. Söve dış cephede iklim şartlarına dayanıklı her malzemeden yapılabilir. Söve tanımında da belirtildiği gibi, pencere ve kapı boşluklarını yağmur sularından bir nebze olsun korumanın yanında estetik görünüm amacıyla kullanılmaktadır.

  Sove-Nedir

   

  Pencere Anotomisinde Söve Nedir Kullanımı ;


  • Çerçeve Tüm pencere sistemini çevreleyen ve destekleyen çerçeve - başlık, söveler ve eşikten oluşur.

  • Üst Başlık Pencere çerçevesinin tepesini oluşturan ana yatay kısım.

  • Jamblar (dikey söveler) Pencere çerçevesinin kenarlarını oluşturan ana dikey parçalar.

  • Eşik Bir pencere çerçevesinin tabanını oluşturan ana yatay kısım.

  • Jambliner ( L söve yüzeyi) Bir pencere çerçevesinin kenarlarına giderek pencere kanadına rahatça uyabilen bir şerittir.

  Sove-Nedir-Tanimi

   

  SÖVE NEDİR NASIL YAPILIR ?

  Daha önceki makalelerimizde Söve Nedir sorusunun cevaplarını beraberce işlemiştik. Bahsettiğimiz gibi pekçok çeşit malzemeden söve imalatı yapılabilmektedir.Fakat Bizim İncelememiz CNC makinelerde ürettiğimiz EPS Strafor Polistiren Söve İmalatı Nedir? Nasıl Yapılır ; Söve İmalatı yapabilmek için öncelikle, yapının mimari kimliği ve konsepti oluşturulmalıdır. Bunun için ise yapının tasarım aşamasında yani proje aşamasında ilgili söve tasarımı hazırlanmalıdır. Bu tasarımlar mimar ın kendi özel tasarımı olabileceği gibi, mevcut hazır söve modelleri de seçilerek yapılabilir. Söve Nedir sorusunu tekrardan değerlendirecek olursak, söve hem dekorasyon hem mantolama özelliğine sahip, eps ve xps strafor gibi malzemelerden oluşturulan üzeri mineral temelli malzemelerin karışımı olan, akrilik diye adlandırdığımız her renge boyana bilen, sınırsız modelli bir dekorasyon ve cephe aksesuar malzemesidir. Kapı ve pencereleri yağmur sularından güvenliğini sağlamak ve yapıların çehresine estetik görünüş vermek üzere kapı ve pencerelerin yan kenarları ile üst kenarlarına oluşturulan yüzeyden dışa doğru çıkıntılı, farklı malzemelerden yapılabilen, estetik görüntülü yapı elemanlarına söve denir. Söve; kapı ve pencerelerin bina dış yüzeyine bakan kısımlarına uygulanabileceği gibi istenirse estetik ve varlıklı manzara yönünden iç mekanlarda da uygulanabilir. Metpor Söve olarak İstanbul Anadolu yakasında imalat yapmakta olup, Türkiye' nin en büyük söve imalatı yapan şirketiyiz. 

  Nedir-Sove

   

  CNC EPS Polistiren Söve Nedir Neden Avantajlıdır?. EPS Polistiren Söve bizlere birçok avantaj sunar. Tasarımcıya çalışmalarında oldukça esneklik sağlar. Tasarımcı isteği söve tasarımını kendisi hazırlayarak 1/1 ölçekte çizme avantajı sunar. Buna göre : Söve kesimini yapan CNC Operatörüne mevcut sövenin projesi (söve çizimleri) autocad ortamında iletilir.Genel olarak DWG veya DXF uzantıları tercih edilir. Operatör Söve EPS Strafor bloklarında imalat montajını hazırlar CNC söve kesim makinası otomatik olarak söveyi keser. Kesilen ürünleri söve harcı ile kaplamak üzere kaplama makinesi cihazı yardımıyla pürüzsüz bir yüzey elde edilerek kaplanır. Daha sonra kurumaya bırakınlan Söve ürünleri ortalama 48 - 72 saat dinlendirilerek kurutulup ilgili şantiyeye sevk edilir. Şantiyeye sevk edilen söve, denizlik, kat silmesi, payanda, söve tacı, dekoratif cephe kaplama malzemelerinin nasıl uygulama yapıldığı ile ilgili bilgileri bir başka makalede sizlerle paylaşacağız.

  Sove-Ne-Demektir

   

  Söve Nedir?

  Söve Fiyatları kullanılacak sövenin ölçüsü, bina yüzeyinin metresi, gibi temel etkenlere bağlı olarak Kaliteli bir ürünün fiyatı 4.00TL ile 12.00TL arasında değişkenlik gösterir. Söve Nedir ; dış cephe kaplamasında dekorasyon ve izolasyon amaçlı kullanılmaktadır. Söve fonksiyel, kullanışlı ve farklı farklı seçenekler sahiptir. Yalıtım ve estetik amaçlı kullanılır. Özellikle günümüz dünyasında enerji tasarrufunun önemli hale gelmesiyle beraber bu tarz tekniklerin önemi gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Pencere kenarlarına ve binanın dış cephelerine uygulanır. Ses yalıtım, ısı yalıtım ve estetik gibi fonksiyonel özelliklere sahiptir. Söve, binalarda meydana gelen enerji kaybını, soğuk ve sıcak hava giriş çıkışlarını önleyici özelliklere sahiptir. Hafif ve kullanışlı ürünler olmaları nedeniyle bina detaylarına uygulanabilmektedir. Özel olarak üretilmeleri nedeniyle uzun ömürlüdürler. Binalarınızın daha estetik ve sıcak bir görüntüye ulaşmasını istiyorsanız başvurabileceğiniz ürünlerdir. Söve, değişik ebatlarda yüzü aşkın seçenekler sunmaktadır. Evinizin dış cephesinin nasıl görünmesini istiyorsanız sizlere sunulan farklı ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bilindiği gibi birçok mimar yıllardan beri binaların ya da yapıların daha estetik hal gelmesi için farklı ürünler ortaya çıkarmışlardır. Söve uygulamalarını da bu kapsamda fonksiyonel özelliklere sahip inşaat teknikleri olarak belirtebiliriz.

  Sove-Nedir

   
  Söve İmalatında Kaliteden asla vazgeçmeyin !

  Merdiven altı üretim yapan birçok firma 1-2 TL gibi rakamlara satış yapmaktadır. Bu tip şahıs veya kurumlara kesinlikle itibar edip paranızı, zamanınızı en önemli olanı ise hayallerinizdeki Bina cephe tasarımını çöpe atmayınız. Bir çok kullanıcı deneyimi bizlere zaman içinde nasıl bir hayal kırıklığı yaşandığını bizlere gösterdi. İstanbul'da strafor söve imalatı yapmakta olan sadece 4-5 ciddi kuruluş vardır. Bu kurumlar Bizimle hemen hemen Beraber kuruluşmuş olup 12 senedir kaliteli hizmet vermektedir. istanbul anadolu yakası söve firmaları arasında kurumumuz METPOR Söve ürünleri İstanbul ve Türkiye genelindeki en eski söve fabrikasıdır. Bütün Söve Modelleri için TIKLAYINIZ.

  Sove-Nedir?

   


  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2018 MT Web Team

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform