• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com
 • SSS

Söve Nedir?, Söve Modelleri ve Söve Çeşitleri

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Söve Nedir?, Pencere Söve Modelleri ve Kapı Sövesi Nedir?

Söve Nedir?, Pencere Söve Modelleri ve Kapı Sövesi Nedir?

 • Metpor

  Metpor

  info@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 93 148

Söve Nedir?, Pencere Söve Modelleri ve Kapı Sövesi Nedir?

  Söve Nedir? Söve Ne İşe Yarar?

  Söve Nedir?; binalarda kullanılan söve modelleri kapı ve pencereleri yağan yağmur suyu ve dışarıdan gelebilecek her türlü sıvı maddeden korumak ve binanın cephe tasarımına mimari estetik kazandırmak için uygulanan cephe profilleridir. Kapıların ve pencere kenarına dikey veya dört kenarına çerçeve olarak uygulanan pencere veya kapının üst kenarında ise yatay olarak uygulanan yüzeyden öne doğru (dışa doğru), değişik malzemelerden yapılabilen doğal taş, alimünyum, mermer, metal, poliüretan, beton, fibrobeton, alikobant, poliproplen, EPS Polistiren strafor, XPS Polistiren strafor olarak üretilebilen mimari yapı elemanlarına "söve" denmektedir. 

  Dış cephede kullanılan söve malzemeleri, pencerelerin bina dış cephesine bakan kısımlarına uygulanabileceği gibi istenirse estetik ve sanatsal görünüm açısından iç cephe duvar kaplama sistemlerinde de uygulanabilir. Söve dış cephe iklim şartlarına dayanıklı her malzemeden yapılabilir. Söve çeşitleri tanımında da belirtildiği gibi, pencere ve kapı boşluklarını yağmur sularından bir nebze olsun korumanın yanında estetik görünüm kazandırmak amaçlı olarak da kullanılan ısı yalıtımı sağlayan yapı malzemeleridir.

  Söve nedir?, Mimaride söve nedir?

  Pencere Anotomisinde Söve Nedir?, Nasıl Kullanılır?;
  • Çerçeve tüm pencere sistemini çevreleyen ve destekleyen çerçevesi, söve taçları, yan dikey söveler ve eşikten oluşur.
  • Üst Başlık pencere çerçevesinin tepesini oluşturan ana yatay kısım.
  • Jamblar (dikey söveler) pencere çerçevesinin cam kenarı söve ana dikey parçalar.
  • Eşik Bir pencere çerçevesinin tabanını oluşturan ana yatay kısım.
  • Jambliner (L söve yüzeyi) bir pencere çerçevesinin kenarlarına giderek pencere kanadına rahatça uyabilen bir şerittir.

  Dış cephe pencere sövesi nedir?

  Mimaride Söve Nedir?, Eps Söve İmalatı

  Mimaride söve nedir? sorusunun cevaplarını yukarıda sıraladık. Bahsettiğimiz gibi pek çok çeşit malzemeden söve imalatı yapılabilmektedir. Fakat bizim incelememiz CNC söve makinasında ürettiğimiz EPS strafor polistiren söve imalatı nedir?, nasıl yapılır?; Söve imalatı yapabilmek için öncelikle, yapının mimari kimliği ve konsepti oluşturulmalıdır. Bunun için ise yapının tasarım aşamasında yani proje aşamasında ilgili EPS sövelerin tasarımı hazırlanmalıdır. Bu tasarımlar mimarın kendi özel tasarımı olabileceği gibi, mevcut hazır söve modelleri de seçilerek yapılabilir.

  Söve nedir? sorusunu tekrardan değerlendirecek olursak, söve dekorasyon ve mantolama sistemleri özelliğine sahip, eps ve xps strafor gibi malzemelerden oluşturulan üzeri mineral temelli malzemelerin karışımı olan, akrilik diye adlandırdığımız her renge boyana bilen, sınırsız modelli bir dekorasyon ve dış cephe aksesuarları için söve pazarlama malzemesidir. Bina için söve pazarlama malzemesi olarakta görülür. Kapı ve pencereleri yağmur sularından güvenliğini sağlamak ve yapıların çehresine estetik görünüş vermek üzere kapı ve pencerelerin yan kenarları ile üst kenarlarına oluşturulan yüzeyden dışa doğru çıkıntılı, farklı malzemelerden yapılabilen, estetik görüntülü eps strafor polistiren imalatı olan yapı elemanlarına söve denir.

  Söve; kapı ve pencerelerin bina dış yüzeyine bakan kısımlarına uygulanabileceği gibi istenirse estetik ve varlıklı manzara yönünden iç mekanlarda da uygulanabilir. Metpor Söve ve Mantolama Ürünleri olarak İstanbul Anadolu Yakasında söve imalatı yapmakta olup, Türkiye'nin en büyük söve imalatı Metpor, söve ve ısı yalıtım malzemeleri üretiminde lider firmadır

  Pencere sövesi nedir?, Kapı sövesi nedir?

  Söve ne demek? sorusunu yanıtlamaya devam edersek, binaların dış cephelerinde bulunan kapı, pencere, balkon ve benzeri boşluklu yüzeylerin etrafını çerçeve şeklinde kuşatan mimari açıdan estetik bir görünüm sağlamak amacıyla kullanılan inşaat malzemelerine verilen genel bir isimdir. Pencere ve kapı söveleri dışında dış cephe söve kaplamaları olarak bina dış cephesine uygulanan kat silmesi, çatı silmesi, kilit taşı, sütun, kolon kaplaması, payanda, bina köşe söve modelleri olarak kullanılan tüm malzemelere de genel olarak söve ismi verilmektedir.

  Söve İmalatı Dış Cephe

  Pencere sövelerinin bina giriş çıkışlarında yani kapılarda kullanılan söve çeşitleri kapı sövesi olarak adlandırılır. Balkonlarda kullanılan cephe kaplamalarına balkon söveleri, Fransız balkon diye tanımladığımız yapı elemanlarında kullanılan sövelere Fransız balkon söve modelleri denmektedir. Mantolama nedir? yazımızdan da faydalanabilirsiniz. CNC söve makinası "EPS Polistiren Söve Nedir?" Neden Avantajlıdır?.

  EPS Polistiren söve bizlere birçok avantaj sunar. Tasarımcıya çalışmalarında oldukça esneklik sağlar. Tasarımcı istediği söve tasarımını kendisi hazırlayarak söve çizimleri 1/1 ölçekte hazırlanır. Buna göre; Söve kesimini yapan CNC operatörüne mevcut sövenin projesi (söve çizimleri) autocad ortamında iletilir. Genel olarak DWG veya DXF uzantıları tercih edilir. Bina Saçak veya parapetlerinde kullandığımız söve çeşitleri harpuşta söve olarak adlandırılır. Linke tıklayarak harpuşta söve hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Operatör söve EPS strafor bloklarında imalat montajını hazırlar CNC söve kesim makinası otomatik olarak söveyi keser. Kesilen ürünleri söve harcı ile kaplamak üzere söve kaplama makinesi cihazı yardımıyla söve sıvası isimli malzemeyle pürüzsüz bir yüzey elde edilerek kaplanır. Daha sonra kurumaya bırakınlan söve ürünleri ortalama 48 - 72 saat dinlendirilerek kurutulup ilgili şantiyeye sevk edilir. Şantiyeye sevk edilen pencere sövesi, denizlik, kat silmesi, payanda, söve tacı, köşe taşı, dekoratif izolasyon malzemelerinin nasıl uygulama yapıldığı ile ilgili bilgileri bir başka makalede sizlerle paylaşacağız. Bina mantolama nedir? makalemize linkten ulaşabilirsiniz.

  Söve Nasıl Yapılır?

  Söve Nedir?, EPS Söve Nedir?, Söve Teknik Özellikleri

  Söve fiyatları kullanılacak sövenin ölçüsü, bina yüzeyinin metresi, gibi temel etkenlere bağlı olarak Kaliteli bir ürünün fiyatı 8.00 TL ile 19.00 TL arasında değişkenlik gösterir. Binalarda pencere söveleri nedir?; dış cephe kaplamasında dekorasyon ve izolasyon amaçlı kullanılmaktadır. Hazır söve malzemeleri fonksiyel, kullanışlı ve farklı farklı seçenekler sahiptir. Bina cephelerinde ısı yalıtımı ve estetik amaçlı kullanılır. Özellikle günümüz dünyasında enerji tasarrufunun önemli hale gelmesiyle beraber bu tarz tekniklerin önemi gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Pencere kenarlarına ve binanın dış cephelerine uygulanır.

  Ses yalıtım, dış cephe yalıtımı ve mantolama, estetik gibi fonksiyonel özelliklere sahiptir. Mimaride söve, binalarda meydana gelen enerji kaybını, soğuk ve sıcak hava giriş çıkışlarını önleyici özelliklere sahiptir. Hafif ve kullanışlı ürünler olmaları nedeniyle bina detaylarına uygulanabilmektedir. Özel olarak üretilmeleri nedeniyle uzun ömürlü dış cephe mantolama malzemeleridir.

  İstanbul Söve Firmaları

  Binalarınızın daha estetik ve sıcak bir görüntüye ulaşmasını istiyorsanız başvurabileceğiniz ürünlerdir. Söve, değişik ebatlarda ve boyutlarda seçenekler sunmaktadır. Evinizin dış cephesinin nasıl görünmesini istiyorsanız sizlere sunulan farklı ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bilindiği gibi birçok mimar yıllardan beri binaların ya da yapıların daha estetik hale gelebilmesi için farklı ürünler ortaya çıkarmışlardır. Dış cephelerde söve uygulamaları da bu kapsamda fonksiyonel özelliklere sahip dış cephe uygulama teknikleri olarak belirtebiliriz. Söve nasıl uygulanır? makelemizden resimli anlatımla söve uygulama teknikleri hakkında daha fazla ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Eski yalı veya konaklarda veya yeni binalarda eski konak havası vermek için söve ahşap boyası ile boyama yapılmaktadır. Aslında buna gerek yoktur. Metpor ahşap görünümlü hazır dış cephe kaplamaları üretmektedir. Söve ahşap boyama yapmakla uğraşmadan hazır levhaları kullanıp zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Söve fuga olarak kullanılan dış cephe kaplama malzemesi ise fugalı söve kaplama olarak bilinir. Birbirine geçme sistemle kurulumu yapılan bu malzemeler 2020 yılında oldukça kullanılan mazlemeler olmuştur. 

  Söve ne demektir?, Sövenin Anlamı nedir?

  Strafor Söve Ev Modelleri, Söve Dekor İmalatı

  Merdiven altı üretim yapan bir çok firma 3.00 - 4.00 TL gibi fiyatlarla satış yapmaktadır. Bu tip kendisini söveci diye adlandıran şahıs veya kurumlara kesinlikle itibar edip paranızı, zamanınızı harcamamak ve daha da önemli olanı ise hayallerinizdeki bina cephe tasarımını çöpe atmayınız. Bir çok kullanıcı deneyimi bizlere zaman içinde nasıl bir hayal kırıklığı yaşandığını bizlere gösterdi. İstanbul'da strafor söve imalatı yapmakta olan sadece 4 ya da 5 ciddi kuruluş vardır. Bu kurumlar bizimle hemen hemen beraber kurulmuş olup 15 senedir kaliteli söve cephe giydirme hizmeti vermektedir.

  İstanbul Anadolu Yakası Söve Firmaları arasında kurumumuz METPOR söve ürünleri İstanbul ve Türkiye genelindeki en eski söve fabrikasıdır. Bütün söve modelleri için TIKLAYINIZ. Buraya kadar anlattığımız söve dış cephe kaplama malzemeleri günümüz koşulları için, peki söve sanat tarihi açısından ne ifade ediyor. Söve sanat tarihi ile ilgili bölümünüzdeki detaylar için dış cephe isimli makalemizi inceleyebirsiniz. Ayrıca, dış cephe kaplama panelleri makalemizden ayrıca yeni nesil iç cephe söve kaplamalı kareo duvar ve tavan panel ürünleri için de linklerden faydalanabilirsiniz. 

  Söve ne demek?, Söve Modelleri ve Fiyatları • Mantolama Nedir?, Binalarda Mantolama Nasıl Yapılır?
 • Söve Modelleri, Söve Çeşitleri, Pencere Söve Tipleri
 • Kapı Sövesi Nedir?, Pencere Söveleri Temel Kavramları
 • Söve Motifleri, Dış Cephe Söve Desenleri ve Süslemeler
 • Polar Dış Cephe Cam Kenarı Sövesi 15 cm x 6 cm
 • Söve Fiyatları 2021 ₺, Dış Cephe Söve Kaplama Fiyatları 2020
 • Radius Pencere Sövesi 15 cm x 6,5 cm

 • Hızlı Erişim Linkleri


  En İyi Mantolama Hangisi?, Dış Cephe Mantolama (Isı Yalıtımı) Nasıl Yapılır? | Mantolama Fiyatları 2021, Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları 2022 | 2021 Dış Cephe Kaplama, Strafor Dış Cephe Duvar Kaplama | Dış Cephe Kaplama Modelleri, Strafor Mantolama Modelleri | Dış Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri ve Teknik Özellikleri | Strafor Eps Isı Yalıtım Levhası Ölçüleri Nelerdir? | İç Cephe Mantolama, İçten Mantolama Teknikleri | Trendwall Duvar Panelleri | 8 Adımda Resimli Anlatımla Mantolama Nasıl Yapılır? | Mantolama Çeşitleri, Dış Cephe Mantolama Çeşitleri | Mantolama Nedir?, Binalarda Mantolama Nasıl Yapılır? | İç Cephe Mantolama Fiyatları, Strafor Duvar Paneli m2 Fiyatları | Mantolama Malzemeleri Nelerdir? | Fugalı Mantolama m2 Fiyatları, Hazır Mantolama Fiyatları 2021 | Yalı Baskı Nedir?, Yalı Baskı Desenli Dış Cephe Kaplama | İzolasyon Nedir?, İzolasyon Yöntemleri | Ahşap Görünümlü Strafor Dış Cephe Kaplaması | Villa Söve Modelleri, Lüks Villa Dış Cephe Modelleri | Villa Kaplama, Müstakil Ev Dış Cephe Mantolama ve m2 Birim Fiyatları | Ahşap Desenli Duvar Kaplaması | Harpuşta Nedir?, Parapet Sövesi Harpuşta Modelleri | Taş Görünümlü Strafor Duvar Paneli | Strafor Dış Cephe Kaplama m2 Birim Fiyatları | Duvar Kaplamaları ve Duvar Dekorasyon Fikirleri | Tuğla Desenli Strafor Duvar Paneli | Eps ve Xps Karşılaştırması, Polistiren Savaşları | Strafor Mantolama Malzeme Fiyatları | Strafor İç Cephe Duvar Kaplama Fiyatları | Dış Cephe Boyası Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Dekoratif Mantolama, Dekoratif Isı Yalıtımı | Duvar Paneli Nedir? | İç Cephe Duvar Kaplama, İç Cephe Kaplama Panelleri | Bina Ölçüsü Nasıl Alınır?, Dış Cephe Ölçüsü Nasıl Alınır? | Duvar Taşı Dekorasyon Modelleri | Strafor Duvar Kaplama Paneli Uygulamaları Fiyatları | Villa Dış Cephe Kaplama Fiyatları, Villa Kaplama m2 Fiyatları 2020 | Mantolama İşleri, Dış Cephe Kaplama İşleri | Fugalı Dış Cephe Kaplaması Fiyatları | Dış Cephe Isı Yalıtım Önerileri Nelerdir? | Villa Mantolama Modelleri, Villa Dış Cephe Süslemeleri | Villa Dış Cephe Kaplamaları, Villa Dış Cephe Giydirme | Mantolama Modelleri, Bina Mantolama Çeşitleri |
  logo

  Söve, Mantolama ve Dış Cephe Kaplama Malzemeleri Metpor'da! En İyi Mantolama, Söve Dış Cephe Kaplama ve Isı Yalıtım Malzemeleri Yeni Modelleri ve Fiyatları ile Başta İstanbul Olmak üzere, Tüm Türkiye'ye Hizmet Verir.

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi, Kurtuluş Sokak No: 3/B 34862 Kartal/İstanbul

  2005 - 2021 MT Web Team - Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde