facebook

SÖVE NEDİR, SÖVE NE iŞE YARAR

S
 Bütün Söve Modelleri için  TIKLAYINIZ ...

Kapı ve pencereleri yağan yağmur suyu ve dışarıdan gelebilecek her türlü sıvı maddeden korumak ve binanın cephe tasarımına mimari estetik kazandıran kapıların ve pencerelerin iki kenarına dikey olarak uygulanan pencere veya kapının üst kenarında ise yatay olarak uygulanan yüzeyden öne doğru (dışa doğru), değişik malzemelerden yapılabilen doğal taş, alimünyum, mermer, metal, poliüretan, beton, fibrobeton, alikobalt, poliproplen, EPS Polistiren strafor, XPS Polistiren strafor olarak üretilebilen mimari yapı elemanlarına söve denir.

Söve; kapı ve pencerelerin bina dış cephesine bakan kısımlarına uygulanabileceği gibi istenirse estetik ve zengin görünüm açısından iç cephe sistemlerinde de uygulanabilir. Söve dış cephede iklim şartlarına dayanıklı her malzemeden yapılabilir. Söve tanımında da belirtildiği gibi, pencere ve kapı boşluklarını yağmur sularından bir nebze olsun korumanın yanında estetik görünüm amacıyla kullanılmaktadır.

Pencere Anotomisi ve Söve Kullanımı[/u]

 • Çerçeve
  Tüm pencere sistemini çevreleyen ve destekleyen çerçeve - baş, söveler  ve eşikten oluşur.
 • Üst Başlık
  Pencere çerçevesinin tepesini oluşturan ana yatay kısım.
 • Jamblar (dikey söveler)
  Pencere çerçevesinin kenarlarını oluşturan ana dikey parçalar.
 • Eşik
  Bir pencere çerçevesinin tabanını oluşturan ana yatay kısım.
 • Jambliner ( L söve yüzeyi)
  Bir pencere çerçevesinin kenarlarına giderek pencere kanadına rahatça uyabilen bir şerittir
  .SÖVE NASIL YAPILIR ?[/u][/b]
Daha önceki metinlerde bahsettiğimiz gibi pekçok çeşit malzemeden söve imalatı yapılabilmektedir.
Fakat Bizim İncelememiz CNC makinelerde ürettiğimiz EPS Strafor Polistiren Söve İmalatı ;


Söve İmalatı yapabilmek için öncelikle,

yapının mimari kimliği ve konsepti oluşturulmalıdır.
Bunun için ise yapının tasarım aşamasında yani proje aşamasında ilgili söve tasarımı hazırlanmalıdır. Bu tasarımlar mimar ın kendi özel tasarımı olabileceği gibi, mevcut hazır söve modelleri   de seçilerek yapılabilir.
CNC EPS Polistiren söve kesimi bizlere birçok avantaj sunar. Tasarımcıya çalışmalarında oldukça esneklik sağlar. Tasarımcı isteği söve tasarımını kendisi hazırlayarak 1/1 ölçekte çizme avantajı sunar.

Buna göre :

Söve kesimini yapan CNC Operatörüne mevcut sövenin projesi (
söve çizimleri) autocad ortamında iletilir.Genel olarak DWG veya DXF uzantıları tercih edilir.

Operatör Söve EPS Strafor bloklarında imalat montajını hazırlar
CNC söve kesim makinası otomatik olarak söveyi keser.
Kesilen ürünleri söve harcı ile kaplamak üzere kaplama makinesi cihazı yardımıyla pürüzsüz bir yüzey elde edilerek kaplanır.
Daha sonra kurumaya bırakınlan Söve ürünleri ortalama 48 - 72 saat dinlendirilerek kurutulup ilgili şantiyeye sevk edilir.

Şantiyeye sevk edilen söve, 
denizlikkat silmesi, payanda, söve tacı, dekoratif cephe kaplama malzemelerinin nasıl uygulama yapıldığı ile ilgili bilgileri bir başka makalede sizlerle paylaşacağız.
söve ne demek

SÖVE FİYATLARI[/b][/u]Söve Fiyatları kullanılacak sövenin ölçüsü, bina yüzeyinin metresi, gibi temel etkenlere bağlı olarak Kaliteli bir ürünün fiyatı 4.00TL ile 12.00TL
arasında değişkenlik gösterir.Söve

Söve dış cephe kaplamasında dekorasyon ve izolasyon amaçlı kullanılmaktadır.  Söve fonksiyel, kullanışlı ve farklı farklı seçenekler sahiptir. Yalıtım ve estetik amaçlı kullanılır. Özellikle günümüz dünyasında enerji tasarrufunun önemli hale gelmesiyle beraber bu tarz tekniklerin önemi gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Pencere kenarlarına ve binanın dış cephelerine uygulanır. Ses yalıtım, ısı yalıtım ve estetik gibi fonksiyonel özelliklere sahiptir.


Söve, binalarda meydana gelen enerji kaybını, soğuk ve sıcak hava giriş çıkışlarını önleyici özelliklere sahiptir. Hafif ve kullanışlı ürünler olmaları nedeniyle bina detaylarına  uygulanabilmektedir. Özel olarak üretilmeleri nedeniyle uzun ömürlüdürler. Binalarınızın daha estetik ve sıcak bir görüntüye ulaşmasını istiyorsanız başvurabileceğiniz ürünlerdir.

Söve, değişik ebatlarda yüzü aşkın seçenekler sunmaktadır. Evinizin dış cephesinin nasıl görünmesini istiyorsanız sizlere sunulan farklı ürünlerden faydalanabilirsiniz.  Bilindiği gibi birçok mimar yıllardan beri binaların ya da yapıların daha estetik hal gelmesi için farklı ürünler ortaya çıkarmışlardır. Söve uygulamalarını da bu kapsamda fonksiyonel özelliklere sahip inşaat teknikleri olarak belirtebiliriz.


Söve İmalatında Kaliteden asla vazgeçmeyin ![/u][/b]


Merdiven altı üretim yapan birçok firma 1-2 TL gibi rakamlara satış yapmaktadır. Bu tip şahıs veya kurumlara kesinlikle itibar edip paranızı, zamanınızı en önemli olanı ise hayallerinizdeki Bina cephe tasarımını çöpe atmayınız. Bir çok kullanıcı deneyimi bizlere zaman içinde nasıl bir hayal kırıklığı yaşandığını bizlere gösterdi.

İstanbul'da 
strafor  söve imalatı yapmakta olan sadece 4-5 ciddi kuruluş vardır.

Bu kurumlar Bizimle hemen hemen Beraber kuruluşmuş olup 12 senedir kaliteli hizmet vermektedir.

istanbul anadolu yakası söve firmaları  arasında kurumumuz METPOR Söve ürünleri İstanbul ve Türkiye genelindeki en eski söve fabrikasıdır.


Bütün Söve Modelleri için  TIKLAYINIZ[/u][/b]...
[medium][/medium]
söve nedir, söve ne işe yarar, söve hakkında, söve ne demek, sövenin tanımı