• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Isı Yalıtımı - Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Isı Yalıtımı - Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri

Isı Yalıtımı - Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri

 • Metpor

  Metpor

  İnfo@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 26 460

Isı Yalıtımı - Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri

  Isı Yalıtımı

  Isı Yalıtımı, Özellikle Eski Binalarda Enerji Tasarrufu ve Sürdürülebilirlik Hedeflerine Ulaşmada Hayati Öneme Sahiptir, Çünkü Daha Önce Bina Yapımında Bu Parametrelere Dikkat Edilmemiştir. Isı Yalıtımı Nedir?, Isı Yalıtım Malzemeleri, Isı Yalıtımın Önemi, Isı Yalıtım Fiyatları, Isı Yalıtımının Uygulandığı Yerler, Isı Yalıtımın Faydaları konularını ele Alacağız.

  Yapılarda ve tesisatlarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması amacıyla oluşturulan işleme “Isı Yalıtımı” denir. Teknik olarak, dış cephe ısı yalıtımı, diğer bir deyişle mantolama ve söve kaplama uygulamaları değişik sıcaklıktaki iki bölge arasında ısı geçişini azaltmak amacıyla uygulanır. Doğadaki bütün hadiseler enerjinin kalitesinin azalacağı yönde gelişmektedir. Bina duvarlarındaki ısı kayıplarını en aza indirmek amacıyla bina dış duvarlarının, dışarıdan ısı yalıtım özelliği olan malzemeler ile kaplanmasına “Binalarda Dış cephe ısı yalıtımı” ya da "Mantolama" denilmektedir. Ülkemizde ve Avrupa’da binalar amacıyla oluşturulan Dıştan ısı yalıtımı süregelen olarak EPS strafor - XPS köpük levhalar - TAŞ YÜNÜ ısı yalıtım levhaları ile yapılmaktadır. Bu ısı yalıtım levhalarının binanın dış cephesine yapıştırılıp, dübelle sabitlenmesi ve üstüne son kat dış cephe boyası ya da sıvasının uygulanması ardından binanın dıştan ısı yalıtımı yani mantolama sonuçlanmış olur. Masaya bırakılan bir fincan çayın vakitle soğuması ya da soğuk bir meşrubatın vakitle ısınması ısı yalıtımı için güzel bir örnektir.

  isi-yalitim-sistemleri

  Binalardaki ısı yalıtımı, özellikle belirli yıllardaki binalarda enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada hayati öneme sahiptir, çünkü daha önce bina yapımında bu parametrelere dikkat edilmemiştir.

  Isı yalıtımının temel avantajı , enerji talebinin azaltılması, böylece çevreye yardım etmenin ve tasarruf etmenin yanı sıra, içinde bulunan insanların konforunu arttırmasıdır.

  Cephe yalıtımı. Cepheyi termal olarak yalıtım yapmak için iki şekilde hareket edebiliriz: binanın içinden veya dışından . Dahili olarak hareket edersek, diğerlerinin yanı sıra, binanın dış duvarları ile binanın iç duvarları arasındaki mevcut yalıtım odalarına, mineral yün, esnek köpükler, poliüretan veya polistiren gibi malzemeler şişirebiliriz.

  Kapsam binanın dışına veya bina dış cephesine odaklandığında , asıl mesele çatlakları ve çatlakları kapatmanın yanı sıra çatılardaki asfalt kumaşı kullanmaktır, fakat aynı zamanda kapı ve pencerelere odaklanmak zorundayız. Yüksek sıcaklık kayıplarının kaydedildiği noktalar birçok kez fark edilmez.

  Isı Yalıtımı Hakkında Faydalı Bilgiler

  • Pencereler yalıtımı : Camlar sayesinde, güneşlikler (durumda) ve özellikle pencere çerçeveleri vasıtasıyla, daha yüksek sıcaklık kayıplarının kaydedildiği yerdir. Bu ısıl sızıntıları önlemek için çift camlı camların olması ve hatta aşırı sıcak olan yerlerde bile camların hava odalarının camlar arasına yerleştirilmesi önerilir. Pencere çerçevelerini sıcaklık değişimlerini engelleyen başkaları (örneğin PVC çerçeveler) ile değiştirirsek ve termal köprüyü kırarsak,% 70'e varan enerji tasarrufu sağlayabiliriz.
  • Kapı yalıtımı Nadiren, bina içi ve dışı arasında yüksek sıcaklık değişimlerini sağlayan, yüksek enerji ve ekonomik kayıplara neden olan kapılara dikkat ediyoruz. Bu sıcaklık kayıpları veya sızıntıları önlemek için en iyi seçenek bina girişini otomatik kapılarla donatmaktır. Çünkü açma ve kapama sistemi hem ısı hem de ses yalıtımı sağlar. Yukarıda belirtilen otomatik sisteme ek olarak, açma ve kapama hızı çok önemlidir, çünkü otomatik kapı açılıp kapanır (her zaman kullanıcıların güvenliğinden feragat etmeden). Ayrıca, yukarıda belirtilen sistem sayesinde, kapıların yalnızca gerektiğinde açılmasını, ihtiyaç duyulmadığında kapalı kalmasını, sızıntıları önlemeyi ve binanın içinde sabit ve konforlu bir sıcaklığı muhafaza etmesini sağlayabiliriz.

  Binaların ısı yalıtımı sürdürülebilirlik açısından kilit bir amaçtır. Bu nedenle belirli konfor ve enerji tasarrufu standartlarına ulaşmak istiyorsak, sıcaklık kaybına ve sıcaklık değişimlerine neden olan elementlerin eksikliklerini çözmeye odaklanmak zorundayız.

  Isı Yalıtımı Nedir?, Isı Yalıtım Malzemeleri, Isı Yalıtımın Önemi, Isı Yalıtım Fiyatları, Isı Yalıtımının Uygulandığı Yerler, Isı Yalıtımın Faydaları konularını yukarıda ele aldık. ısı yaltımı yani "mantolama" hakkında daha fazla detaylı bilgi almak için aşağıdaki faydalı makaleler linklerinden faydalabilirsiniz.

  Faydalı Makaleler

  Isı Yalıtımı, Isı Yalıtımı Nedir, Isı Yalıtım Fiyatları, Isı Yalıtım Firmaları, Isı Yalıtım Malzemeleri, Isı Yalıtım Çeşitleri, Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır, Isı Yalıtımın Önemi, Isı Yalıtımın Faydaları, Neden Isı Yalıtımı Yaptırmalıyız, Isı Yalıtımın Uygulandığı Yerler, Mantolama, Dış Cephe

  Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?

  Mantolama Çeşitleri

  Mantolama

  Mantolama Malzemeleri Nelerdir?

  Mantolama Firmaları

  Mantolamanın Faydaları

  Dekoratif Mantolama

  İç Cephe Mantolama

  Isı Yalıtımı Nedir?

  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve&Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform