• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Isı Yalıtımı, Dış Cephe Mantolama & Isı Yalıtım Sistemleri

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Isı Yalıtımı, Dış Cephe Mantolama & Isı Yalıtım Sistemleri

Isı Yalıtımı, Dış Cephe Mantolama & Isı Yalıtım Sistemleri

 • Metpor

  Metpor

  İnfo@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 27 838

Isı Yalıtımı, Dış Cephe Mantolama & Isı Yalıtım Sistemleri

  Isı Yalıtımı & Dış Cephe Mantolama

  Isı yalıtımı, özellikle eski binalarda enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada hayati öneme sahiptir, çünkü daha önce bina yapımında bu parametrelere dikkat edilmemiştir.

  Bu makalemizde ısı yalıtımı ile ilgili değindiğimiz başlıca konular şu şekildedir; 

  + ısı yalıtımı nedir?

  + ısı yalıtımı malzemeleri

  + ısı yalıtımı nasıl yapılır? 

  + ısı yalıtımının önemi

  + ısı yalıtımının faydaları nelerdir?

  + ısı iletimi ve "ısı yalıtımı" nedir?

  + neden ısı yalıtımı yaptırmalıyız?

  + ısı yalıtımının uygulandığı yerler

  Isı yalıtımı yani mantolama nedir?; Yapılarda ve tesisatlarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması amacıyla oluşturulan işleme "ısı yalıtımı" denir. Teknik olarak, ısı yalıtımı, diğer bir deyişle mantolama ve söve kaplama uygulamaları "değişik sıcaklıktaki iki bölge arasında ısı geçişini azaltmak amacıyla yapılan uygılamalara ısı yalıtımı denir". Doğadaki bütün hadiseler enerjinin kalitesinin azalacağı yönde gelişmektedir. Bina duvarlarındaki ısı kayıplarını en aza indirmek amacıyla bina dış duvarlarının, dışarıdan mantolama özelliği olan ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasına "Binalarda Dış cephe ısı yalıtımı" ya da "Mantolama" denilmektedir. Ülkemizde ve Avrupa’da binalar amacıyla oluşturulan dış cephe kaplama, yani "ısı yalıtımı" süregelen olarak EPS strafor - XPS köpük levhalar - TAŞ YÜNÜ dış cephe kaplama mazlemeleri ile yapılmaktadır. Bu ısı yalıtım levhalarının binanın dış cephesine yapıştırılıp, dübelle sabitlenmesi ve üstüne son kat dış cephe boyası ya da sıvasının uygulanması ardından binanın dıştan ısı yalıtımı yani mantolama sonuçlanmış olur. Masaya bırakılan bir fincan çayın vakitle soğuması ya da soğuk bir meşrubatın vakitle ısınması ısı yalıtımı için güzel bir örnektir.

  Isı Yalıtımı Hakkında Faydalı Bilgiler İçerir.

  Isı Yalıtımı = Mantolama

  Binalarda ısı yalıtımı, özellikle belirli yıllardaki binalarda enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada hayati öneme sahiptir, çünkü daha önce bina yapımında bu parametrelere dikkat edilmemiştir.

  Isı yalıtımının temel avantajı, enerji talebinin azaltılması, böylece çevreye ve doğaya yardım etmenin ve tasarruf etmenin yanı sıra, içinde bulunan insanların konforunu arttırmasıdır.

  Isı yalıtımı, bina zarfından kaynaklanan ısı kazancını veya kaybını önleyerek enerji tüketimini azaltmak için mükemmel bir çözümdür. İstenmeyen sıcaklık değişimlerinin bu şekilde azaltılması, ısıtma ve soğutma sistemlerinin enerji talebini azaltır.

  Dış Cephe Isı Yalıtımı Hakkında Faydalı Bilgiler İçerirDış cephe ısı yalıtımı Bina cephesini termal olarak yalıtım yapmak için iki şekilde hareket edebiliriz: binanın içinden veya dışından. 

  Dahili olarak hareket edersek, diğerlerinin yanı sıra, binanın dış duvarları ile binanın iç duvarları arasındaki mevcut yalıtım odalarına, mineral yün, esnek köpükler, poliüretan veya polistiren gibi mantolama malzemeleri yardımıyla şişirebiliriz.

  Kapsam binanın dışına veya bina dış cephesine odaklandığında, asıl mesele çatlakları ve çatlakları kapatmanın yanı sıra çatılardaki asfalt kumaşı kullanmaktır, fakat aynı zamanda kapı ve pencerelere odaklanmak zorundayız. Yüksek sıcaklık kayıplarının kaydedildiği noktalar birçok kez fark edilmez.

  Dış cephe mantolama, yalnızca ısı yalıtımı değil, Hem de ses yalıtımı da sağlamaktadır. Dış cephe "ısı yalıtımı" yönteminde sarfedilen yalıtım levhası, ses yalıtımı konusu ile alakalı da gayet başarılıdır. Bu şekilde dışardan gelen seslerin yapı içerisine girmesi engellenmiş olur, aynı şekilde içerdeki seslerin dışarıya çıkması da engellenmiş olacaktır. Genellikle gürültülü ve kalabalık alanlarda tespit edilen yapılarda çok işe yarayacak olan ısı yalıtım teknikleri, yalıtım konusu ile alakalı tam bir uzmandır. Isı yalıtımı uygulaması yapılmadan önce "ısı yalıtımı" analizi iyi yapılmalıdır.

  Binalarda ısı kayıpları; kapı ve pencerelerde, çatıda, zeminde, havalandırma sistemlerinde ve duvarlarda oluşmaktadır. En yüksek enerji kaybının oluştuğu yerler ise binaların duvarlarıdır. Bu ısı kayıplarının önlenmesi ve makul ısının binalarda daha uzun vakit muhafaza edilebilmesi, duvarlarda ısı yalıtımı ile mümkündür. Yönetmeliklere makul olarak "ısı yalıtımı" uygulamasının yapılması ile ısınma ve serinleme harcamalarımızdan % 50’ye varan enerji tasarrufu sağlamamız mümkündür. Yuvalarımızda konforlu bir hayatı hepimiz hakediyoruz.

  Yapılarda ısı kayıplarının çok fazlaca gerçeklestiği, bu nedenle ısı yalıtımı nerelere yapılır? diye soracak olursak ya da başka bir deyişle ısı yalıtımı yapılması gereken yerler olarak sıralacağımız bina alanları şu şekildedir.

  Dış duvarlar, dış yüzeyden, iç yüzeyden, çıkmalar, çatılar, düz teras çatılar, eğimli çatılar, mertek üzerleri, mertek araları, mertek altları, döşemeler, zemine oturan döşemeler, döşemeden ısıtmalı döşemeler, ısıtılmayan ortama bitişik döşemeler, yesisat boruları ve havalandırma kanallarına, garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan kısımlar, doğuk hava depoları, binaların çatı ve duvarlarına, toprak temaslı bölümlere, katları ayıran döşemelere, tesisat boruları ve havalandırma kanallarına, soğuk hava depolarına, "ısı yalıtımı" yapılırsa, izolasyon uygulamasından maksimum yalıtım performansı alınır.

  • Pencerelerde ısı yalıtımı : Camlar sayesinde, güneşlikler (durumda) ve özellikle pencere çerçeveleri vasıtasıyla, daha yüksek sıcaklık kayıplarının kaydedildiği yerdir. Bu ısıl sızıntıları önlemek için çift camlı camların olması ve hatta aşırı sıcak olan yerlerde bile camların hava odalarının camlar arasına yerleştirilmesi önerilir. Pencere söveleri bu kaçaklar için oldukça önemli bir yalıtım malzemesidir. Pencere söveleri hakkında detaylı bilgileri söve nedir? isimli makalemizden, pencere söve modelleri linkinden detaylı bilgiler alabilirsinizPencere çerçevelerini sıcaklık değişimlerini engelleyen başkaları (örneğin PVC çerçeveler) ile değiştirirsek ve termal köprüyü kırarsak, % 60'lara varan enerji tasarrufu sağlayabiliriz.
  • Kapılarda ısı yalıtımı Nadiren, bina içi ve dışı arasında yüksek sıcaklık değişimlerini sağlayan, yüksek enerji ve ekonomik kayıplara neden olan kapılara dikkat ediyoruz. Bu sıcaklık kayıpları veya sızıntıları önlemek için en iyi seçenek bina girişini otomatik kapılarla donatmaktır. Çünkü açma ve kapama sistemi hem ısı hem de ses yalıtımı sağlar. Yukarıda belirtilen otomatik sisteme ek olarak, açma ve kapama hızı çok önemlidir, çünkü otomatik kapı açılıp kapanır (her zaman kullanıcıların güvenliğinden feragat etmeden). Ayrıca, yukarıda belirtilen sistem sayesinde, kapıların yalnızca gerektiğinde açılmasını, ihtiyaç duyulmadığında kapalı kalmasını, sızıntıları önlemeyi ve binanın içinde sabit ve konforlu bir sıcaklığı muhafaza etmesini sağlayabiliriz.

  Isı Yalıtımı Nedir?, Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? Hakkında Faydalı Bilgiler

  Binalardaki ısı yalıtımının yapılmasındaki büyük amaç ısıyı korumak amaçlı kullanılmasına rağmen, aynı zamanda akustik, yangın ve etki endişeleri için de çözümler sunmaktadır. Uygun hava sızdırmazlığının ardından izolasyon, konfor ve enerji verimliliği için en önemli bina özelliğidir. Binanızda uygun yalıtım olmadan, gereğinden fazla elektrik, gaz ve yağ tüketen maliyetli ısıtma ve soğutma cihazlarına yatırım yapmanız gerekecektir. Yalıtım için kullanılan en yaygın malzemelerden bazıları selüloz, cam yünü, taş yünü, polistiren, üretan köpüğü, vermikülit, perlit, ağaç lifi, bitki lifi, bitki samanı, hayvansal elyaf, çimento ve topraktır. Yalıtımın etkinliği R-değeri ile değerlendirilir.

  Binaların ısı yalıtımı sürdürebilirlik açısından kilit bir noktadır. Bu nedenle belirli konfor ve enerji tasarrufu standartlarına ulaşmak istiyorsak, sıcaklık kaybına ve sıcaklık değişimlerine neden olan elementlerin eksikliklerini çözmeye odaklanmak zorundayız.

  Isı Yalıtımı Nedir?, Isı Yalıtım Malzemeleri, Isı Yalıtımının Önemi, Isı Yalıtım Fiyatları, Isı Yalıtımının Uygulandığı Yerler, Isı Yalıtımının Faydaları konularını yukarıda ele aldık. ısı yaltımı yani "dış cephe mantolama" hakkında daha fazla detaylı bilgi almak için aşağıdaki faydalı makaleler linklerinden faydalabilirsiniz. Ayrıca, dış cephe kaplama panelleri makalemizden de faydalanabilirsiniz.  Hızlı Erişim Linkleri


  Villa Dış Cephe Kaplama, Villa Dış Cephe Dekorasyonu | Resimli Anlatımla 8 Adımda Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır? | Mantolama Trendleri "2019 Yılı Dış Cephe Mantolama Klavuzu" | Dış Cephe Kaplama Panelleri | Villa Dış Cephe Kaplamaları | Yalı Baskı Nedir?, Yalı Baskı Dış Cephe Kaplama Modelleri ve Fiyatları | Mantolama İşleri Nedir?, Mantolama İşleri Nasıl Yapılır? | Duvar Mantolama | İç Mekan Strafor Duvar Paneli, Dekoratif Duvar Kaplama Panelleri | Duvar Söve Modelleri | Ahşap Duvar Kaplama, Ahşap Duvar Panelleri | İç Cephe Duvar Kaplama, İç Cephe Kaplama Panelleri | Ahşap Desenli Duvar Kaplaması | Tuğla Desenli Strafor Duvar Paneli | Duvar Dekorasyonu, Strafor Duvar Kaplamaları | Taş Görünümlü Strafor Duvar Paneli | Duvar Kaplama Çeşitleri, Strafor Duvar Paneli Modelleri | Strafor İç Cephe Duvar Kaplama Fiyatları | Strafor Duvar Kaplama Malzemeleri | Strafor Dekoratif İç Cephe Mantolama Levhaları | Strafor Duvar Kaplama Paneli Uygulamaları Fiyatları | Duvar Paneli Nedir? | Duvar Taşı Dekorasyon Modelleri | Dekoratif Strafor Taş Duvar Panelleri | Strafor Duvar Taş Kaplama Modelleri | Dekoratif Dış Cephe Kaplama | Dekoratif Mantolama | Ahsap Görünümlü Dış Cephe Kaplaması | Ahşap Görünümlü Strafor Duvar Kaplama Paneli | İç Cephe Mantolama Strafor Yalıtım Levhası M2 Fiyatları | Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları | Strafor Eps Isı Yalıtım Levhası Ölçüleri Nelerdir? | Harpuşta Nedir?, Harpuşta Modelleri | Dış Cephe Dekorasyon Çeşitleri, 2019 Trendleri | 2019 Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama Fiyatları | Dış Cephe Mantolama M2 Fiyatları | Villalarda, Müstakil Evlerde Dış Cephe Mantolama ve Fiyatları | Dış Cephe Söve Kaplaması Nasıl Yapılır? | Dış Cephe Kaplaması, Mantolama İşçilik Fiyatları | 2019 Yılı En İyi Dış Cephe Kaplama Fiyatları | Strafor Mantolama Malzeme Fiyatları | Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları ile İzolasyon | İzolasyon Nedir?, Yalıtım Neden Yapılır? | Eps ve Xps Karşılaştırması, Polistiren Savaşları | Düz Söve Modelleri, Düz Söve Çeşitleri | Villa Söve Modelleri, Villa Söve Çeşitleri | En İyi Mantolama Nasıl Yapılır? | Fugalı Mantolama Fiyatları, Hazır Mantolama, Isı Yalıtım Levhaları | Isı Yalıtım Levhası Nedir? | Eps Mantolama Levhaları, Eps Yalıtım Plakaları | Fugalı Kaplama, Mantolama Plakası | Strafor Mantolama Nedir? | Ahşap Görünümlü Dış Cephe Mantolama | Isı Yalıtımının Faydaları Kısaca | Dış Cephe Kaplama Çeşitleri | İstanbul Mantolama Fiyatları | İç Cephe Mantolama | Mantolama Fiyatları 2019 | Mantolama Nedir?, Dış Cephe Mantolamanın Tanımı Nedir? | Mantolama Maliyet Hesaplama | Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları | Isı Yalıtımı Nedir?, Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? | Mantolama Metrekare M2 Birim Fiyatları | Dış Cephe Kaplama Malzemeleri, Dış Cephe Kaplama ve Strafor | Dış Cephe Kaplama Modelleri 2019 | Dış Cephe Mantolama Fiyatları 2018 - 2019 | Mantolama Firmaları, Kaliteli Mantolama Şirketleri | Dış Cephe Kaplama Nedir?, En iyi Dış Cephe Kaplama Rehberi 2019-2020 | Mantolama Firmaları Rehberi 2019'un En İyileri | Cephe Kaplama Nedir? | Söve Fiyatları 2018 - 2019 ₺, Söve Kaplama Fiyatları | Yalıtım Nedir, Yalıtım Çeşitleri Nelerdir? | Isı Yalıtımı, Dış Cephe Mantolama & Isı Yalıtım Sistemleri | Isı Yalıtım Malzemeleri ve Özellikleri Nelerdir? | Yalı Baskı Kaplama, Yalı Baskı Mantolama | Mantolama Çeşitleri Nelerdir? | Mantolama & Söve Uygulaması | Isı Yalıtımı Neden Önemlidir? | Dış Cephe Nedir?, Dış Uygulamaları Hakkında Bilgiler | Dış Cephe Kaplamaları İle Söve ve Mantolama Uygulaması | Söve Modelleri, Söve Çeşitleri, Söve Tipleri | Söve Nedir?, Pencere Söveleri ve Kapı Sövelerinin Teknik Özellikleri |
  Önerilen Ürünler

  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde