• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Isı Yalıtımı, Dış Cephe Mantolama Sistemleri

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Isı Yalıtımı, Dış Cephe Mantolama Sistemleri

Isı Yalıtımı, Dış Cephe Mantolama Sistemleri

 • Metpor

  Metpor

  İnfo@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 26 668

Isı Yalıtımı, Dış Cephe Mantolama Sistemleri

  Isı Yalıtımı

  Isı yalıtımı, özellikle eski binalarda enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada hayati öneme sahiptir, çünkü daha önce bina yapımında bu parametrelere dikkat edilmemiştir.

  Bu makalemizde ısı yalıtımı ile ilgili bulacağınız bilgiler şunlardır; 

  + ısı yalıtımı nedir?

  + ısı yalıtımı malzemeleri

  + ısı yalıtımı nasıl yapılır? 

  + ısı yalıtımının önemi

  + ısı yalıtımının faydaları nelerdir?

  + ısı iletimi ve ısı yalıtımı nedir?

  + neden ısı yalıtımı yaptırmalıyız?

  + ısı yalıtımının uygulandığı yerler

  Isı yalıtımı yani mantolama nedir?; Yapılarda ve tesisatlarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması amacıyla oluşturulan işleme "ısı yalıtımı" denir. Teknik olarak, ısı yalıtımı, diğer bir deyişle mantolama ve söve kaplama uygulamaları "değişik sıcaklıktaki iki bölge arasında ısı geçişini azaltmak amacıyla uygulanır". Doğadaki bütün hadiseler enerjinin kalitesinin azalacağı yönde gelişmektedir. Bina duvarlarındaki ısı kayıplarını en aza indirmek amacıyla bina dış duvarlarının, dışarıdan mantolama özelliği olan ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasına "Binalarda Dış cephe ısı yalıtımı" ya da "Mantolama" denilmektedir. Ülkemizde ve Avrupa’da binalar amacıyla oluşturulan dış cephe kaplama, yani ısı yalıtımı süregelen olarak EPS strafor - XPS köpük levhalar - TAŞ YÜNÜ dış cephe kaplama mazlemeleri ile yapılmaktadır. Bu ısı yalıtım levhalarının binanın dış cephesine yapıştırılıp, dübelle sabitlenmesi ve üstüne son kat dış cephe boyası ya da sıvasının uygulanması ardından binanın dıştan ısı yalıtımı yani mantolama sonuçlanmış olur. Masaya bırakılan bir fincan çayın vakitle soğuması ya da soğuk bir meşrubatın vakitle ısınması ısı yalıtımı için güzel bir örnektir.

  Binalarda ısı yalıtımı, özellikle belirli yıllardaki binalarda enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada hayati öneme sahiptir, çünkü daha önce bina yapımında bu parametrelere dikkat edilmemiştir.

  Isı yalıtımının temel avantajı, enerji talebinin azaltılması, böylece çevreye yardım etmenin ve tasarruf etmenin yanı sıra, içinde bulunan insanların konforunu arttırmasıdır.

  Isı yalıtımı, bina zarfından kaynaklanan ısı kazancını veya kaybını önleyerek enerji tüketimini azaltmak için mükemmel bir çözümdür. İstenmeyen sıcaklık değişimlerinin bu şekilde azaltılması, ısıtma ve soğutma sistemlerinin enerji talebini azaltır.

  Dış cephe ısı yalıtımı. Cepheyi termal olarak yalıtım yapmak için iki şekilde hareket edebiliriz: binanın içinden veya dışından. 

  Dahili olarak hareket edersek, diğerlerinin yanı sıra, binanın dış duvarları ile binanın iç duvarları arasındaki mevcut yalıtım odalarına, mineral yün, esnek köpükler, poliüretan veya polistiren gibi mantolama malzemeleri yardımıyla şişirebiliriz.

  Kapsam binanın dışına veya bina dış cephesine odaklandığında, asıl mesele çatlakları ve çatlakları kapatmanın yanı sıra çatılardaki asfalt kumaşı kullanmaktır, fakat aynı zamanda kapı ve pencerelere odaklanmak zorundayız. Yüksek sıcaklık kayıplarının kaydedildiği noktalar birçok kez fark edilmez.

  Isı Yalıtımı Hakkında Faydalı Bilgiler

  • Pencerelerde ısı yalıtımı : Camlar sayesinde, güneşlikler (durumda) ve özellikle pencere çerçeveleri vasıtasıyla, daha yüksek sıcaklık kayıplarının kaydedildiği yerdir. Bu ısıl sızıntıları önlemek için çift camlı camların olması ve hatta aşırı sıcak olan yerlerde bile camların hava odalarının camlar arasına yerleştirilmesi önerilir. Pencere söveleri bu kaçaklar için oldukça önemli bir yalıtım malzemesidir. Pencere söveleri hakkında detaylı bilgileri söve nedir? isimli makalemizden, pencere söve modelleri linkinden detaylı bilgiler alabilirsinizPencere çerçevelerini sıcaklık değişimlerini engelleyen başkaları (örneğin PVC çerçeveler) ile değiştirirsek ve termal köprüyü kırarsak, % 60'lara varan enerji tasarrufu sağlayabiliriz.
  • Kapılarda ısı yalıtımı Nadiren, bina içi ve dışı arasında yüksek sıcaklık değişimlerini sağlayan, yüksek enerji ve ekonomik kayıplara neden olan kapılara dikkat ediyoruz. Bu sıcaklık kayıpları veya sızıntıları önlemek için en iyi seçenek bina girişini otomatik kapılarla donatmaktır. Çünkü açma ve kapama sistemi hem ısı hem de ses yalıtımı sağlar. Yukarıda belirtilen otomatik sisteme ek olarak, açma ve kapama hızı çok önemlidir, çünkü otomatik kapı açılıp kapanır (her zaman kullanıcıların güvenliğinden feragat etmeden). Ayrıca, yukarıda belirtilen sistem sayesinde, kapıların yalnızca gerektiğinde açılmasını, ihtiyaç duyulmadığında kapalı kalmasını, sızıntıları önlemeyi ve binanın içinde sabit ve konforlu bir sıcaklığı muhafaza etmesini sağlayabiliriz.

  Binalardaki ısı yalıtımının yapılmasındaki büyük amaç ısıyı korumak amaçlı kullanılmasına rağmen, aynı zamanda akustik, yangın ve etki endişeleri için de çözümler sunmaktadır. Uygun hava sızdırmazlığının ardından izolasyon, konfor ve enerji verimliliği için en önemli bina özelliğidir. Binanızda uygun yalıtım olmadan, gereğinden fazla elektrik, gaz ve yağ tüketen maliyetli ısıtma ve soğutma cihazlarına yatırım yapmanız gerekecektir. Yalıtım için kullanılan en yaygın malzemelerden bazıları selüloz, cam yünü, taş yünü, polistiren, üretan köpüğü, vermikülit, perlit, ağaç lifi, bitki lifi, bitki samanı, hayvansal elyaf, çimento ve topraktır. Yalıtımın etkinliği R-değeri ile değerlendirilir.

  Binaların ısı yalıtımı sürdürebilirlik açısından kilit bir noktadır. Bu nedenle belirli konfor ve enerji tasarrufu standartlarına ulaşmak istiyorsak, sıcaklık kaybına ve sıcaklık değişimlerine neden olan elementlerin eksikliklerini çözmeye odaklanmak zorundayız.

  Isı Yalıtımı Nedir?, Isı Yalıtım Malzemeleri, Isı Yalıtımının Önemi, Isı Yalıtım Fiyatları, Isı Yalıtımının Uygulandığı Yerler, Isı Yalıtımının Faydaları konularını yukarıda ele aldık. ısı yaltımı yani "dış cephe mantolama" hakkında daha fazla detaylı bilgi almak için aşağıdaki faydalı makaleler linklerinden faydalabilirsiniz. Ayrıca, dış cephe kaplama panelleri makalemizden de faydalanabilirsiniz.

  Hızlı Erişim Linkleri

  Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?, Mantolama ÇeşitleriMantolamaMantolama Malzemeleri Nelerdir?Mantolama FirmalarıMantolamanın FaydalarıDekoratif Mantolamaİç Cephe MantolamaIsı Yalıtımı Nedir?Mantolama Fiyatları 2019Mantolama Malzeme Fiyatları 2019Dış Cephe Mantolama Fiyatları 2019, Dış Cephe Mantolama Malzeme FiyatlarıMantolama İşçilik Fiyatları 2019Mantolama Fiyat HesaplamaDış Cephe KaplamaMantolama FirmalarıEn İyi Mantolama Firmalarıİstanbul Mantolama FiyatlarıMantolama ModelleriIsı YalıtımıIsı Yalıtımı NedirIsı Yalıtım FiyatlarıIsı Yalıtım FirmalarıIsı Yalıtım MalzemeleriIsı Yalıtım ÇeşitleriIsı Yalıtımı Nasıl YapılırIsı Yalıtımın ÖnemiIsı Yalıtımın FaydalarıNeden Isı Yalıtımı YaptırmalıyızIsı Yalıtımın Uygulandığı YerlerMantolamaDış Cephesöveduvar kaplamaduvar kaplamalarıduvar kaplama panelleriduvar kaplama straforduvar kaplama malzemeleristrafor duvar kaplamastrafor duvar kaplama koçtaşstrafor duvar kaplama fiyatlarıstrafor duvar kaplama nasıl yapılır?strafor duvar kaplama panelistrafor duvar paneliduvar dekorasyonutaş görünümlü duvar paneli
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve&Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform