• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Duvarlarda Su Buharı Difüzyonu Nedir?

Duvarlarda Su Buharı Difüzyonu Nedir?

 • Metpor

  info@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 2359

Duvarlarda Su Buharı Difüzyonu Nedir?

  Duvarlarda Su Buharı Difüzyonu Nedir?, Neden Oluşur?


  Difüzyon, yapı içerisinde yoğuşma olmasının neticesinda, sıcaklık, değişik nem sayısal değeri neticesi ve farkı buhar basınçları yapının her iki doğrultusunda da oluşur. Her elemandaki çok ufak gözenekler sayesinde su buharının hareket etmesine namacıyla olur.

  Su Buharının Yoğuşması Sonucunda Ne Olur? Isı Yalıtımı Mantolama ile Su Buharı Yoğuşması Yani Su Buharı Difüzyonu Kontrol altına alınabilir mi?

  Su buharı geçiş mekanizması, ısı geçiş mekanizmasına benzemektedir. Isı geçirgenlik direncinin konumunu buhar geçirgenlik direnci, Isı geçişindeki sıcaklık farkının konumunu basınç farkı almıştır. Difüzyon zararlarının neticeleri uzun vakit sonra meydana çıkar. Bunun namacıylai su buharının ısıya göre çok daha yavaş ilerlemesidir. Bu sorunun önüne geçmek amacıyla yalıtım malzemesi ile eş güdümlü buhar kesici kullanılması önerilmektedir.

  Bir yapı malzemenin buhar geçirgenliği buharın geçmesine karşı gösterdiği dirençle tanımlanır. Bu etken aynı kalınlıktaki hava tabakasına göre malzemenin kaç defa daha az buhar geçirdiğini gösterir.

  Havanın içerisindeki gaz halindeki su buharı, aynı ısı akımı gibi ısısı çok olan taraftan az olan tarafa doğru basınç yaparak gider. Sıcaklık ve bağıl nem seviyesi arttıkça buhar basıncı da artar.

  Eğer komşu iki mekanın sıcaklıkları aynı ise bu takdirde buhar akım tarafı bağıl nemi çok olandan az olan mekana doğrudur.

  Yapı fiziği tarafınden mekanların iç taraftan yalıtılması sakıncalıdır. Eğer iç taraftan yalıtım kaçınılmaz ise bu taktirde ısı yalıtımının sıcak tarafıne ideal bir buhar kesici kullanmak gerekir. Isı yalıtımının prensip olarak dış tarafa yapmak en doğru harekettir.
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve&Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform