• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Binarlarda Isı İzolasyon,Terleme ve Kondenzasyon Problemleri

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Binarlarda Isı İzolasyon,Terleme ve Kondenzasyon Problemleri

Binarlarda Isı İzolasyon,Terleme ve Kondenzasyon Problemleri

 • Metpor

  Metpor

  info@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 2475

Binarlarda Isı İzolasyon,Terleme ve Kondenzasyon Problemleri

  Binarlarda Isı İzolasyon,Terleme ve Kondenzasyon Sorunları

  Giydirme cephe sistemleri binalarda gerkekli olan ısıl konforu sağlamak hedefiyle detaylandırılmalı değişik iklim mekanları ve yapı tarzına makul sistemler seçilmelidir. Alüminyum giydirme cephe sistemleri değişik katmanlardan oluşmaktadır. Alüminyum giydirme cephe sistemlerinin tümünde tespit edilen ortak prensip ana taşıyıcı strüktürün düşey alüminyum profil olmasıdır.

  Isı Yalıtımsız Binada Yaşanan Sorunlar

  Bu aşamadan sonra kapaklı giydirme cephe sistemleri ve strüktürel silikonlu giydirme cephe sistemleri değişik katmanlaşırlar. Bu katmanlaşmalar alüminyum ısı iletkenlik özelliğini engelleyici detaylardan oluşmaktadır. Giydirme cephe sistemlerinde ısı izolasyonu, poliizobütilen sahibi olan ısı bariyerleri, EPDM lastik fitilleri ve kapak altı ısı bariyerleriyle yapılmaktadır. Giydirme cephe elemanının yüzeyinde sıcaklık değerinin düşmesiyle buharın suya dönüşmesi yani terlemesi ve elemanın arasında meydana gelen basınç değişikliği sonunda buharın yoğuşması yani kondenzasyonu, ısı tutucu malzemelerin değerini düşürmekte, kimyasal bozulmalara, kaplama malzemelerinde kabarmaya namacıyla olmaktadır. Terleme ve kondenzasyonun namacıyla bulunduğu hasarlar, yapı elemanları arasında oluşturulan havalandırma, iç havada meydana gelen bağıl nemin azaltılması, cephe elemanının yüzeyinde oluşacak ısı değişikliğinı azaltmak amacıyla ısı tutucu ve ısıtma sistemi kullanılması ile önlenebilir.

  Tabakalı (Katmanlı) Dış Duvarlarda Su ve Nem Yalıtımı
  + Yağmur Suyu
  İki tabakalı bir duvarın ön tabakası yağmur yağarken evvel doyuncaya kadar su almaktadır. Rüzgar basıncının etkileri ile doymuş taştan ya da derz harcından az miktarda su girebilmekte ve arka tarafa akmaktadır. Burada yağmur damlasının kinetik enerjisi taşın tampon (yastık) etkileri ile sönümlenmektedir. Bu durum, yağmur döneminde ön duvar tabakasının su alma becerisi bağlı olarak er geç gerçekleşmektedir. Emme kabiliyeti ön duvar tuğlalarındaki su geçişi emme kabiliyeti daha az olan klinker tuğlalardakine göre daha az olmaktadır.

  Bir binanın yel altında bulunmasında, yelın binanın etrafındaki dolaşımı sebebiyle, binanın geometrisine bağlı olarak bir yığılma basıncı oluşmaktadır. Pratikte yel belli ölçüde sapmakta ve iki tabakalı duvarın tabakaları arasında tespit edilen hava tabakasında da dengeleme akımları oluşmaktadır. Pratik şartlarda bir binanın yel altında bulunması halinde akış yönleri dış tabakaya paralel olmaktadır. Rüzgar geçirmeyen iç tabaka (iç sıva) sebebiyle dış tabakadan hiçbir akış komponenti hava tabakası üzerinden iç tabakaya geçmemekte ve böylelikle iç tabakaya akışa bağlı su nakli olmamaktadır.

  + Güneşlenme Sonucu Oluşan Nem Difüzyon Problemleri

  Çiğ suyu ya da kondanse oluşumu, konutlarda ve yapı konstrüksiyonlarında bilhassa kışın, nemli sıcak oda havasının soğuk yüzeylere ilişki etmesi halinde görülmektedir. Burada kondanse oluşumuna oda havasının su içeriği ya da çiğ” noktası (yoğuşma sıcaklığı) niçin olmaktadır. Buna karşılık, şayet diş havanın su içeriği ya da dışardan gelen nem etkileri yüzeylerdeki ya da bir konstrüksiyon içindeki kondanse oluşumunun niçinleri ise, bu halde “yaz kondenzasyonu” söz hususudur. İki tabakalı duvarlarda yaz kondenzasyonu yağmurdan ıslanmış ön duvar tabakalarının güneşlenmesi (güneşe maruz kalması) halinde oluşabilmektedir. Tuğla kırmızı rengindeki ön tabakalarda 40°C'ye varan yüzey sıcaklıkları ölçülmüştür. Isınma sonunda suyun bir alanı dışarı doğru buharlaşmakta, bir alanı da sıcaklık farkları sebebiyle, meydana gelen difüzyon yolu ile içeriye doğru nüfuz etmekte ve yalıtım maddesi içinde, arka duvar tabakasının dış yüzeyinde kondanse olarak yoğuşabilmektedir. Isı yalıtım malzemelerindeki nem artışlarının bir sebebi de yaz kondansasyonudur.

  + Su Verme (Kuruma)
  Dış duvarların kuruması hususu ile alakalı yapının nemi, konut içindeki nem ve yağmur nemi ayırt edilmelidir. Ara (çekirdek) yalıtımı tespit edilen ve bulunmayan, ama doğru uygulanmış iki tabakalı duvarlarda yağmur yalnızca dış tabakayı etkilemektedir. Alınan yağmur suyunun büyük bir alanı dışarıya verilmektedir. Binanın nemi ise kısmen içeriye ve kısmen de dışarıya taşınmaktadır.

  İki tabakalı konstrüksiyonun iç tabakasındaki dışarı doğru olan nem iletimi kapilarite (kılcallık) etkileri ve su buhar' difüzyonu ile malzemenin bilhassarine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Genelde DIN 1053'e makul duvarlar söz hususu olup bunlarda nem iletiminin mühim bir alanı kapilarite etkileri ile olmaktadır. Dış tabakaya sınır teşkil eden hava ya da yalıtım tabakası sayesinde nem kolay olarak yalnızca buhar difüzyonu ile dışarıya nakledilmektedir. Burada nem, havalandırılan hava tabakası bulunması halinde direkt olarak dış havaya verilmekte ya da ara (çekirdek) yalıtım,' halde ön duvar tabakasının iç yüzeyinde yoğuşmaktadır. Nemin kılcallık etkileri ile ön duvar tabakası üzerinden dışarıya (dış ortama) doğru olan iletimin devamında duvar taşlarının emme kabiliyetine bağlı olarak farklılikler oluşmaktadır.

  Emme kabiliyetli tuğlalarda kapilarite etkili iletim, taşlar ve derz harçları üzerinden, emme kabiliyeti olmayan klinker tuğlalarda ise mühim ölçüde derzler üzerinden gerçekleşmektedir. Nem iletiminin sızdırmaz bir kaplamanın gerisinde tespit edilen bir hava tabakası üzerinden gerçekleşen her iki türü gösterilmiştir. Havalandırma yolu ile nemin tahliyesi kuramsal olarak yalnızca ara yalıtımı bulunmayan, hava tabakalı duvar ile olasıdür. Daha evvelki konularda da açıklandığı gibi, bu tabaka duvarın alt ve üst evresinde tespit edilen deliklerin dış hava ile bağlantılı olmak zorundadır. Fakat burada da, dış hava şartlarına bağlı olan havalandırmanın yeteri kadar olmaması halinde, nem tahliyesi kısmen, dış tabakada meydana gelen kondanse ile gerçekleşmektedir. Ara yalıtımında havalandırma şuanlık olası görünmemektedir. Burada da, duvarın üst evresinde havalandırma deliklerinin bulunması yarar sağlamadığı gibi talep de edilmemekte, yalnızca duvarın dibinde drenaj deliklerinin bulunması istenmektedir. Bu drenaj delikleri gerçek anlamda yalnızca sızdırmaz, derzi bulunmayan ön tabakalarda gereklidir. Duvarlarda akan suyla alakalı izlere anında anında hiç rastlanmamaktadır. Burada akan kondanse duvar taşları ya da derz harcı yönünden emilmekte ve nakledilmektedir.

  Her iki iletim mekanizması (havalandırma ve kondanse oluşumu ile nem iletimi) etkileri bakımından eşit dşayetdedir. Pratikteki şartlara genelde her iki mekanizma farklı oranlarda oluşmaktadır. Buna karşılık ön tabakadan (tuğla duvar, klinker tuğla duvar ya da sızdırmaz yontulmuş taş plakalar olması fark etmez) olan difüzyon ihmal edilebilmektedir. Bu halde ön tabakanın difüzyon direnci mühim değildir.


  En iyi cephe giydirme sistemi kuşkusuz mantolama ve söve uygulamasıdır.

  Hızlı Erişim Linkleri

  Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?, Mantolama ÇeşitleriMantolamaMantolama Malzemeleri Nelerdir?Mantolama FirmalarıMantolamanın FaydalarıDekoratif Mantolamaİç Cephe MantolamaIsı Yalıtımı Nedir?Mantolama Fiyatları 2019Mantolama Malzeme Fiyatları 2019Dış Cephe Mantolama Fiyatları 2019, Dış Cephe Mantolama Malzeme FiyatlarıMantolama İşçilik Fiyatları 2019Mantolama Fiyat HesaplamaDış Cephe KaplamaMantolama FirmalarıYalı BaskıFugalı Kaplamaİstanbul Mantolama FiyatlarıMantolama ModelleriIsı YalıtımıIsı Yalıtımı NedirIsı Yalıtım FiyatlarıIsı Yalıtım FirmalarıIsı Yalıtım MalzemeleriIsı Yalıtım ÇeşitleriEn İyi Mantolama FirmalarıIsı Yalıtımı Nasıl YapılırIsı Yalıtımın ÖnemiIsı Yalıtımın FaydalarıNeden Isı Yalıtımı YaptırmalıyızIsı Yalıtımın Uygulandığı YerlerMantolamaDış Cephesöveduvar kaplamaduvar kaplamalarıduvar kaplama panelleriduvar kaplama straforduvar kaplama malzemeleristrafor duvar kaplamastrafor duvar kaplama koçtaşstrafor duvar kaplama fiyatlarıstrafor duvar kaplama nasıl yapılır?strafor duvar kaplama panelistrafor duvar paneliduvar dekorasyonutaş görünümlü duvar panelisöve modellerisöve nedir?söve çeşitleridüz söve modellericam söve modelleriyuvarlak söve modelleridış cephe kaplamamantolamasöveiç cephe söve modelleristrafor duvar panelistrafor duvar kaplama


  Hızlı Erişim Linkleri


  Villa Dış Cephe Kaplama, Villa Dış Cephe Dekorasyonu | Resimli Anlatımla 8 Adımda Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır? | Mantolama Trendleri "2019 Yılı Dış Cephe Mantolama Klavuzu" | Dış Cephe Kaplama Panelleri, Dış Cephe Duvar Kaplamaları | Villa Dış Cephe Kaplamaları | Yalı Baskı Nedir?, Yalı Baskı Dış Cephe Kaplama Modelleri ve Fiyatları | Mantolama İşleri Nedir?, Mantolama İşleri Nasıl Yapılır? | Duvar Mantolama | İç Mekan Strafor Duvar Paneli, Dekoratif Duvar Kaplama Panelleri | Duvar Söve Modelleri | Ahşap Duvar Kaplama, Ahşap Duvar Panelleri | İç Cephe Duvar Kaplama, İç Cephe Kaplama Panelleri | Ahşap Desenli Duvar Kaplaması | Tuğla Desenli Strafor Duvar Paneli | Duvar Dekorasyonu, Strafor Duvar Kaplamaları | Taş Görünümlü Strafor Duvar Paneli | Duvar Kaplama Çeşitleri, Strafor Duvar Paneli Modelleri | Strafor İç Cephe Duvar Kaplama Fiyatları | Strafor Duvar Kaplama Malzemeleri | Strafor İç Cephe Duvar Dekorasyonu Kaplamaları | Strafor Duvar Kaplama Paneli Uygulamaları Fiyatları | Duvar Paneli Nedir? | Duvar Taşı Dekorasyon Modelleri | Dekoratif Strafor Taş Duvar Panelleri | Strafor Duvar Taş Kaplama Modelleri | Dekoratif Dış Cephe Kaplama | Dekoratif Mantolama | Ahsap Görünümlü Dış Cephe Kaplaması | Ahşap Görünümlü Strafor Duvar Kaplama Panelleri | Trendwall | İç Cephe Mantolama, Strafor Duvar Paneli m2 Fiyatları | Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları | Strafor Eps Isı Yalıtım Levhası Ölçüleri Nelerdir? | Harpuşta Nedir?, Parapetler İçin Söve Harpuşta Modelleri ve Fiyatları | Dış Cephe Dekorasyon Çeşitleri, 2019 Trendleri | 2019 Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama Fiyatları | Dış Cephe Mantolama M2 Fiyatları | Villalarda, Müstakil Evlerde Dış Cephe Mantolama ve Fiyatları | Dış Cephe Söve Kaplaması Nasıl Yapılır? | Dış Cephe Kaplaması, Mantolama İşçilik Fiyatları | 2019 Yılı En İyi Dış Cephe Kaplama Fiyatları | Strafor Mantolama Malzeme Fiyatları | Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları ile İzolasyon | İzolasyon Nedir?, Yalıtım Neden Yapılır? | Eps ve Xps Karşılaştırması, Polistiren Savaşları | Düz Söve Modelleri, Düz Söve Çeşitleri | Villa Söve Modelleri, Villa Söve Çeşitleri | En İyi Mantolama Nasıl Yapılır? | Fugalı Mantolama Fiyatları, Hazır Mantolama, Fugalı Kaplama m2 Fiyatları | Isı Yalıtım Levhası Nedir? | Eps Mantolama Levhaları, Eps Yalıtım Plakaları | Fugalı Kaplama, Fugalı Mantolama Plakası | Strafor Mantolama Nedir? | Ahşap Görünümlü Dış Cephe Mantolama | Isı Yalıtımının Faydaları Kısaca | Dış Cephe Kaplama Çeşitleri | İstanbul Mantolama Fiyatları | İç Cephe Mantolama | Mantolama Fiyatları 2019 | Mantolama Nedir?, Dış Cephe Mantolamanın Tanımı Nedir? | Mantolama Maliyet Hesaplama | Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları | Isı Yalıtımı Nedir?, Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? | 2020 Mantolama Metrekare m2 Birim Fiyatları | Dış Cephe Kaplama Malzemeleri, Strafor Cephe Kaplama Malzemeleri | Dış Cephe Kaplama Modelleri 2019, Strafor Dış Cephe Kaplamaları 2020 | Dış Cephe Mantolama Fiyatları 2018 - 2019 | Mantolama Firmaları, Kaliteli Mantolama Şirketleri | Dış Cephe Kaplama Nedir?, En iyi Dış Cephe Kaplama Rehberi 2019-2020 | Mantolama Firmaları Rehberi 2019'un En İyileri | Cephe Kaplama Nedir? | Söve Fiyatları 2018 - 2019 ₺, Söve Kaplama Fiyatları 2020 | Yalıtım Nedir?, Yalıtım Uygulamaları | Isı Yalıtımı, Dış Cephe Mantolama & Isı Yalıtım Sistemleri | Isı Yalıtım Malzemeleri ve Özellikleri Nelerdir? | Yalı Baskı Kaplama, Yalı Baskı Mantolama | Mantolama Çeşitleri, Dış Cephe Mantolama Çeşitleri Nelerdir? | Mantolama & Söve Uygulaması | Isı Yalıtımı Neden Önemlidir? | Dış Cephe Nedir?, Dış Cephe Uygulamaları Hakkında Bilgiler | Dış Cephe Kaplamaları İle Söve ve Mantolama Uygulaması | Söve Modelleri, Söve Çeşitleri, Pencere Söve Tipleri | Söve Nedir?, Pencere ve Kapı Sövesi Teknik Özellikleri Nedir? |


  Terleme ve Kondenzasyon SorunlarıTerleme ve Kondenzasyon Sorunları
  Mantar SorunlarıMantar Sorunları
  İzolasyon Problemleriİzolasyon Problemleri
  KabarmalarKabarmalar


  Önerilen Ürünler

  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde