• info@metpordekor.com
 • SSS

İç Cephe Mantolama ve İçten Yalıtım Teknikleri

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • İç Cephe Mantolama, İçten Mantolama Teknikleri | Trendwall Duvar Panelleri

İç Cephe Mantolama, İçten Mantolama Teknikleri | Trendwall Duvar Panelleri

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 134 196

İç Cephe Mantolama, İçten Mantolama Teknikleri | Trendwall Duvar Panelleri

  İç Cephe Mantolama Nedir? Daire Mantolama

  Binaların yalıtımında tercih edilen yöntemlerden biri de dış cephe mantolama programının yapılamadığı hallerde tercih edilen yöntem iç cephe mantolama programıdır. Konut yönetimleri ortak mantolama kararı alamamışsa daire sakinleri iç cephe mantolama tekniklerini uygulayarak ısı tasarrufu yapılmış olur. İskele kurmadan mantolama yapılması konusunda fırsat sunan iç mekan duvarlarında izolasyon aynı zamanda mantolama uygulaması için belediyeden izin almak gerekmemektedir. Dolayısıyla "mantolama belediye izin belgesi" gibi bir durum hiçbir yalıtım uygulaması için söz konusu değildir.

  İç cephe ısı yalıtımının uygulama biçimi dış cephe mantolama uygulaması ile birbirine çok benzemektedir. Mantolama için belediyeden izin almak gerekir mi? diye soracak olursak, mantolama uygulamalarında belediyeden izin alınmasına gerek yoktur. İç cephe duvarları "strafor duvar panelleri" ile kaplanır veya boyanır, isteğe bağlı olarak alçıpan uygulaması veya çeşitli strafor dekoratif malzemeler ile farklı uygulamalar yapılabilmektedir.

  İç Cephe Mantolama m2 Fiyatları

  Isı Yalıtımlı İç Mekan Strafor Duvar Panelleri Trendwall

  Binalarda ısı yalıtımı yapılması gerek iç cephede gerekse dış cephede çok önemlidir. Özellikle gelişen teknoloji sayesinde bu tür sistemler sadece yalıtım için değil yalıtımla beraber, yapıya dekoratif bir güzellik sağlamak amacıyla da kullanılmaktadır. Isı yalıtımlı iç strafor duvar kaplamaları ise bahsettiğimiz bu durumu gerçekleştirmek için üretilmiş hem ısı tasarrufu hem de yapının görsel estetiğini güzelleştirmek amacıyla kullanılan bu sistemlerle birlikte evinize de mimari bir dokunuş sağlayabiliyorsunuz.

  Günümüzde ise insanlar dekoratif olarak zengin evlerde oturmayı tercih ettiklerinden dolayı genellikle satın alınan ya da oturulan evlerde yeniden bir düzenleme yapmayı tercih ederler. Konu ev dekorasyonu olduğu zaman ise dikkatleri çeken hususlardan birisi de "iç cephe kaplama" sistemleridir. Desenli yalıtımlı strafor paneller ise mobilyanızın düzenine, rengine ve dokusuna göre istenilen bir tercihte kullanılabilmektedir.

  İç Cephe Dekoratif ve Isı Yalıtımlı Strafor Duvar Kaplamaları

  Hem dekoratif hem ısı yalıtımlı dekoratif strafor iç duvar panelleri tamamen estetiğe yönelik olduğunda görüntü itibariyle duvarların tasarımına katkıda bulunmasını sağlayacaktır. Ancak kalitesi de bu noktada önemli bir konudur. Satın aldığınız ve uygulanan panellerin ömrü yapının ömrüyle mutlaka eşdeğer olması gerekir. Bunun içinde iş birazda olsa uygulayıcı olan firma ya da ustaya bağlı olacaktır. Ayrıca web üzerinden iç cephe mantolama yorumları ve iç cephe mantolama malzeme tavsiyesi ile ilgili kaynakları inceleyebilirsniz.

  Mantolamalı İç Cephe Strafor Duvar Kaplamaları

  Binalarda mantolama bilindiği gibi binaların dış cephesine yapılan bir uygulama yöntemidir. Dış cephe mantolama yüzeyine yapılacak boyayla birlikte eski yapılar bu sayede daha kullanışlı ve yeni bir görünüme sahip olacaktır. Mantolamalı iç cephe strafor duvar kaplamaları ise içeriden yapılan bir uygulamadır ve yapıyı içeriden tam bir koruma altına alacaktır. Ciddi bir tasarruf sağlamasının yanı sıra şıklığı da ön plana çıkaracak olan bu sistem sayesinde başarılı sonuçlar ortaya çıkarılmış olacaktır.

  4 Maddede İç Cephe Mantolama İle Dış Cephe Mantolama arasındaki Farklar

  1. Dairelerde iç cephe duvar kaplama uygulamaları doğru bir şekilde yapılmazsa, duvarlarda ısı köprüleri oluşturma olasılığı vardır. 
  2. İç cephe duvar kaplaması binanın dış duvarları korunmadığı için, dış cephede meydana gelebilecek çatlaklar yapı elemanlarının ıslanmasına sebep olur. Su sızıntısının zaman amacıyla da iç yüzeye kadar ulaşması halinde küf, mantar, boya dökülmesi ve aynısı hasarlara sebep olabilir. Tabi bu durum "iç cephe mantolama" uygulamasının kabahati değildir. Bir yapıyı dışarıdan kaplamak ile içeriden mantolamak farklı şeylerdir.
  3. İç cephe mantolama oluşan rutubet, küf, mantar vb. olumsuzluklar sebebiyle insan sağlığı yönünden olumsuzluklar doğurabilir.
  4. İç cephe mantolama ısıtma sistemi (kombi,klima vb.) kapatıldığında oda ısısı düşmeye başlar.

  İç cephe mantolama malzemeleri ısı depolama kabiliyeti konusunda, dış cephe kaplama malzemelerine göre biraz daha sınırlıdır.İç Cephe Mantolama m2 Fiyatları, İç cephe yalıtım fiyatları

  İç cephe mantolama zararları şeklinde bir tabir tamamen hatalı bir tanımdır. Hiçbir mantolama uygulamasının zararı yoktur. mantolama uygulamaları yaşam alanlarında konforu arttırmaya yönelik yapılan uygulamalardır. Bu nedenle "mantolama zararları" veya "iç cephe mantolama zararları" vardır gibi bir yaklaşım doğru bir yaklaşım türü değildir.

  Sadece Kendi Daireme Mantolama Yapmak İstiyorum

  METPOR Trendwall strafor duvar panelleri olarak, binayı bir bütün olarak ele alan, hem ısı hem de su yalıtımı gerçekleştiren dış cephe ısı yalıtımı uygulaması sağladığı çok sayıda avantaj ile daha ön plana çıkmaktadır. İç cephe yalıtım uygulaması, "komşum mantolama yapmama izin vermiyor" gibi can sıkıcı durumlarda veya çok katlı binalarda bina idaresi yönünden dış cephe ısı yalıtımı uygulaması kararı alınamadığı hallerde, "daire mantolama" tercih edilecek bir yöntemdir.

  Uygulama biçimi dış cephe mantolama tekniği ile benzemektedir. Küçük detay farklılıkları mevcuttur.  Dış cephe ısı yalıtımı da iç cephe mantolama uygulamasına göre daha kalın yalıtım malzemesi kullanılabilirken. İç cephe de bu miktar yalnızca 2 - 3 cm civarındadır.

  En İyi İç Cephe Mantolama Malzemeleri

  İç duvar kaplama uygulaması neticesi daire duvarları dekoratif şekilde boyanabilir, hem de isteğe bağlı olarak alçıpan programı bile yapılabilir.

  Binaların yalıtımında tercih edilen yöntemlerden biri de dış cephe ısı yalıtımı programının yapılamadığı hallerde tercih edilen iç cephe ısı yalıtımı programıdır. Konut yönetimleri ortak ısı yalıtımı kararı alamamışsa, "komşu mantolama yapmaya izin vermiyor" gibi durumlarda iskele kurmadan mantolama, başka tabirle daire iç cephe izolasyon uygulaması yaparak ısı tasarrufu yapmış olur.

  İç Cephe Mantolama Zararlarıİç cephe mantolama uygulamasının program biçimi "dış cephe mantolama" programı gibidir. Duvarlar strafor duvar panelleri ile kaplanır ve arzu edilirse boyanır.

  Tavan Kaplaması İle Mantolama

  İçerden mantolama ve faydaları dediğimizde, tavanlarda yeterli yalıtım olup olmadığını öğrenmek için yalıtımın kalınlığını ölçün. R - 30 eşdeğerinden daha azsa, muhtemelen daha fazlasını ekleyerek fayda sağlayabilirsiniz. iç cephe mantolamasında tavan için önce hava kaçaklarını kapatın ve çatı ve diğer gerekli onarımları yapın. Evin klimalı bir bölgesinde bulunuyorsa, tavan erişiminizi de yalıtmayı ve hava sızdırmazlığını unutmayın.

  İç Cephe Tavan Mantolama

  Evinizde de düz duvarlarını (arkalarında tavan boşluğu olan dikey duvarları) strafor duvar kaplamaları ile yalıtın ve kapatın. Ayrıca, yeni bir ev inşa ediyorsanız veya yeniden dekorasyon yapıyorsanız, ek depolama alanı sağlayan bir tavan döşemesi veya bir ısıtma, soğutma ünitesi veya sıcak su deposu için bir platform sağlayan tavan döşemelerinin tavan boşluğunun üzerine yükseltildiğinden emin olun. Hava dağıtım sistemi şartlandırılmış alanın içinde değil, tavan arasındaysa, kirişlerin mantolanması dağıtım sistemini kapsayacaktır. Son olarak, sıcak veya ılık bir iklimde yaşıyorsanız, yaz sıcağının kazancını azaltmak için tavanınıza strafor tavan panelleri ile "daire mantolama" yapabilirsiniz.

  ic-cephe-isi-yalitimi

  Daire Tavan Mantolama

  Tavanınızda yeterli yalıtım ve uygun hava sızdırmazlığı varsa ve eviniz kışın hala soğuk ve soğuk hissediyorsa veya yaz aylarında çok sıcaksa, dış duvarlara izolasyon eklemenizi öneririz. Bu daha pahalıdır ve iyi bir mantolama firması gerektirir, ancak özellikle çok soğuk bir iklimde yaşıyorsanız maliyete değebilir. Evinizdeki dış cephe kaplamasını değiştirirseniz, aynı zamanda yalıtım eklemeyi de düşünün.

  Mevcut bir evde, yoğun paket tekniği ile monte edildiğinde önemli hava sızdırmazlığı sağlayacak strafor duvar kaplama panellerini kullanmayı düşünün. Evinizin bitmiş alanlarını rahatsız etmeden dış duvarlara eklenebilir.

  İçten Mantolama Zararları

  Üstün mantolama R - değeri sağladıkları için ahşap kaplama ürünleri yerine köpük duvarı yalıtım kaplaması kullanmayı da düşünün.

  İç Cephe Mantolamada Köpük Kaplama ve Söve modelleri

  • Ahşap kaplamalarda bulunmayan, termal köprülemeyi azaltan, enerji tasarrufu sağlayan ve konforu arttıran sürekli bir iç mantolama katmanı sağlar.
  • Ağır kaplama ürünlerine göre kesilmesi ve takılması daha kolaydır.
  • Duvarın iç kısmını daha sıcak tutarak iç duvardaki buğulanmaya karşı korur.
  • Strafor duvar panelleri, kontrplak veya yönlendirilmiş yonga levhadan (OSB) daha az maliyetlidir.
  • Kontrplak veya OSB'yi köpük kaplama ile değiştirirseniz, duvarlarınız destek veya diğer yapısal takviye gerektirir.

  İç Cephe Mantolama, En İyi İç Cephe MalzemeleriApartman ve Villa İç Cephe Mantolama Bodrum Yalıtımı

  Düzgün izolasyonu yapılmış bir bodrum, ısıtmadan tasarruf etmenizi sağlar ve kuru, konforlu bir yaşam alanı sağlar. Çoğu durumda, iç mantolaması yapılmış bir bodrum, şartlı bir alan olarak düşünülmelidir. Koşulsuz bir bodrum katına sahip bir evde bile, bodrum, diğer yaşam alanlarına dışarıdan daha fazla bağlıdır, bu da bodrum duvar yalıtımını tavan yalıtımına tercih edilir hale getirir.

  Yeni inşaatta, bodrum duvarlarının dışına ve içine mantolama yapmak aşağıdakileri sağlayın.

  1. Isı köprülerini en aza indirin ve temel sayesinde ısı kaybını azaltın,
  2. Neme dayanıklı kaplamayı geri doldurma sırasında oluşabilecek hasarlardan koruyun,
  3. Nem girişine karşı bir miktar koruma sağlayın,
  4. Temel sıcaklığı koşullu alanın termal kütlesinin bir parçası haline getirin, böylece iç sıcaklık salınımlarını azaltın,
  5. Bodrumdaki yüzeylerde yoğunlaşma olasılığını azaltın,
  6. İç mekana yalıtım yapmaya göre oda alanını koruyun.

  Mevcut bir evde, bodrum duvarlarının dışına yalıtım eklemek pratik değildir. İç bodrum duvar izolasyonu aşağıdaki avantajlara sahiptir:

  1. bodrum duvarlarının mantolama montajı mevcut binalar için dış yalıtımdan çok daha ucuzdur.
  2. Hemen hemen her yalıtım tipi kullanılabilir.
  3. Böcek istilası tehdidini ortadan kaldırır.

  İç bodrum duvar yalıtımını monte ederken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta:

  1. Birçok yalıtım çeşitleri, ateşlendiğinde toksik gazlar çıkardığı için yangına dayanıklı bir kaplama gerektirir,
  2. Daire iç mantolama, kullanılabilir iç alanı birkaç cm azaltır,
  3. İskele kurmadan mantolama avantajı sunar,
  4. Dış yalıtımda olduğu gibi neme dayanıklı kaplamayı korumaz,
  5. Çevre drenajı zayıfsa, yalıtım temel duvarlarından ağlayan nem ile doymuş hale gelebilir,
  6. Üstün hava sızdırmazlık detayları ve buhar difüzyon geciktiriciler yeterli performans için önemlidir,
  7. Bölgenizdeki bodrum duvarları için uygun R - değerlerini belirlemek için R - değeri önerilerini kullanın.

  Ardından iç cephe mantolaması için bütün şartlar sağlanmış olacaktır. Nem kontrolü, bodrum katları için özellikle önemlidir, çünkü su girişi, nem ve küf ile ilgili sorunlar için daire katlarından daha kötü şöhretlidirler. • En İyi Mantolama Hangisi?, Dış Cephe Mantolama (Isı Yalıtımı) Nasıl Yapılır?
 • Dış Cephe Mantolama Ne Demek?, Binalarda Mantolama Nedir?
 • Mantolama Modelleri, Bina Mantolama Çeşitleri
 • 2022 Dış Cephe Kaplama, Strafor Dış Cephe Duvar Kaplama
 • Mantolama Malzemeleri Nelerdir?
 • Mantolama Firmaları, En İyi Mantolama Şirketleri İstanbul
 • Dış Cephe Mantolama, Dış Cephe Isı Yalıtımı

 • Hızlı Erişim Linkleri


  En İyi Mantolama Hangisi?, Dış Cephe Mantolama (Isı Yalıtımı) Nasıl Yapılır? | Mantolama Fiyatları 2022, Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları 2022 | 2022 Dış Cephe Kaplama, Strafor Dış Cephe Duvar Kaplama | Dış Cephe Kaplama Modelleri, Strafor Mantolama Modelleri | Dış Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri ve Teknik Özellikleri | Strafor Eps Isı Yalıtım Levhası Ölçüleri Nelerdir? | İç Cephe Mantolama, İçten Mantolama Teknikleri | Trendwall Duvar Panelleri | 8 Adımda Resimli Anlatımla Mantolama Nasıl Yapılır? | Mantolama Çeşitleri, Dış Cephe Mantolama Çeşitleri | Dış Cephe Mantolama Ne Demek?, Binalarda Mantolama Nedir? | İç Cephe Mantolama Fiyatları, Strafor Duvar Paneli m2 Fiyatları | Mantolama Malzemeleri Nelerdir? | Fugalı Mantolama m2 Fiyatları, Hazır Mantolama Fiyatları 2021 | Yalı Baskı Nedir?, Yalı Baskı Desenli Dış Cephe Kaplama Malzemeleri | İzolasyon Nedir?, İzolasyon Yöntemleri | Ahşap Görünümlü Strafor Dış Cephe Kaplaması | Villa Söve Modelleri, Lüks Villa Dış Cephe Modelleri | Villa Kaplama, Müstakil Ev Dış Cephe Mantolama ve m2 Birim Fiyatları | Ahşap Desenli Duvar Kaplaması | Harpuşta Nedir?, Parapet Sövesi Harpuşta Modelleri | Taş Görünümlü Strafor Duvar Paneli | Strafor Dış Cephe Kaplama m2 Birim Fiyatları | Duvar Kaplamaları ve Duvar Dekorasyon Fikirleri | Tuğla Desenli Strafor Duvar Paneli | Eps ve Xps Karşılaştırması, Polistiren Savaşları | Strafor Mantolama Malzeme Fiyatları | Strafor İç Cephe Duvar Kaplama Fiyatları | Dış Cephe Boyası Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Dekoratif Mantolama, Dekoratif Isı Yalıtımı | Duvar Paneli Nedir? | İç Cephe Duvar Kaplama, İç Cephe Kaplama Panelleri | Bina Ölçüsü Nasıl Alınır?, Dış Cephe Ölçüsü Nasıl Alınır? | Duvar Taşı Dekorasyon Modelleri | Strafor Duvar Kaplama Paneli Uygulamaları Fiyatları | Villa Dış Cephe Kaplama Fiyatları, Villa Kaplama m2 Fiyatları 2020 | Mantolama İşleri, Dış Cephe Kaplama İşleri | Fugalı Dış Cephe Kaplaması Fiyatları | Dış Cephe Isı Yalıtım Önerileri Nelerdir? | Villa Mantolama Modelleri, Villa Dış Cephe Süslemeleri | Villa Dış Cephe Kaplamaları, Villa Dış Cephe Giydirme | Mantolama Modelleri, Bina Mantolama Çeşitleri |
  logo

  Söve, Mantolama ve Dış Cephe Kaplama Malzemeleri Metpor'da! En İyi Mantolama, Söve Dış Cephe Kaplama ve Isı Yalıtım Malzemeleri Yeni Modelleri ve Fiyatları ile Başta İstanbul Olmak üzere, Tüm Türkiye'ye Hizmet Verir.

  2005 - 2022 MT Web Team - Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde