• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com
İç Cephe Mantolama, İçten Mantolama Teknikleri | Trendwall Duvar Panelleri
 • Ana Sayfa
 • Blog
 • İç Cephe Mantolama, İçten Mantolama Teknikleri | Trendwall Duvar Panelleri

İç Cephe Mantolama, İçten Mantolama Teknikleri | Trendwall Duvar Panelleri

 • Mete Yılmaz

  Mete Yılmaz

  meteyilmaz@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 214 459

İç Cephe Mantolama, İçten Mantolama Teknikleri | Trendwall Duvar Panelleri

  İç Cephe Mantolama Nedir? Daire Mantolama

  Binaların yalıtımında tercih edilen yöntemlerden biri de dış cephe mantolama programının yapılamadığı hallerde tercih edilen iç cephe mantolama programıdır. Konut yönetimleri ortak mantolama kararı alamamışsa daire sakinleri iç cephe mantolama programı yaptırarak ısı tasarrufu yapmış olur.

  İç cephe ısı yalıtımının uygulama biçimi dış cephe mantolama uygulaması ile aynı sayılabilir. İç cephe duvarları "strafor duvar panelleri" ile kaplanır veya boyanır, isteğe bağlı olarak alçıpan uygulaması veya çeşitli strafor dekoratif malzemeler ile farklı uygulamalar yapılabilmektedir.

  ic-cephe-mantolama-m2-fiyatlari

  Isı Yalıtımlı İç Mekan Strafor Duvar Panelleri Trendwall

  Binalarda ısı yalıtımı çok önemlidir. Özellikle gelişen teknoloji sayesinde bu tür sistemler sadece yalıtım için değil yalıtımla beraber, yapıya dekoratif bir güzellik sağlamak amacıyla da kullanılmaktadır. Isı yalıtımlı iç strafor duvar kaplamaları ise bahsettiğimiz bu durumu gerçekleştirmek için üretilmiş hem ısı tasarrufu hem de yapının estetiğini güzelleştirmek amacıyla kullanılan bu sistemlerle birlikte evinize de mimari bir dokunuş sağlayabiliyorsunuz.

  Günümüzde ise insanlar dekoratif olarak zengin evlerde oturmayı tercih ettiklerinden dolayı genellikle satın alınan ya da oturulan evlerde yeniden bir düzenleme yapmayı tercih ederler. Konu ev dekorasyonu olduğu zaman ise dikkatleri çeken hususlardan birisi de "iç cephe kaplama" sistemleridir. Strafor ise mobilyanızın düzenine, rengine ve dokusuna göre istenilen bir tercihte kullanılabilmektedir.

  İç Cephe Dekoratif ve Isı Yalıtımlı Strafor Mantolama Malzemeleri

  Hem dekoratif hem ısı yalıtımlı dekoratif strafor iç duvar panelleri tamamen estetiğe yönelik olduğunda görüntü itibariyle güzel bir ortam olmasını sağlayacaktır. Ancak kalitesi de bu noktada önemli bir konudur. Satın aldığınız ve uygulanan panellerin ömrü yapının ömrüyle mutlaka eşdeğer olması gerekir. Bunun içinde iş birazda olsa uygulayıcı olan firma ya da ustaya bağlı olacaktır.

  Mantolamalı İç Cephe Strafor Duvar Kaplamaları

  Binalarda mantolama bilindiği üzere yapılara dışarıdan uygulanan bir sistem ve tek amacı yapının ısı tasarrufunu sağlamak. Üzerine yapılacak boyayla birlikte eski yapılar bu sayede daha kullanışlı ve yeni bir görünüme sahip olacaktır. Mantolamalı iç cephe strafor duvar kaplamaları ise içeriden yapılan bir uygulamadır ve yapıyı içeriden tam bir koruma altına alacaktır. Ciddi bir tasarruf sağlamasının yanı sıra şıklığı da ön plana çıkaracak olan bu sistem sayesinde başarılı sonuçlar ortaya çıkarılmış olacaktır.

  4 Maddede İç Cephe Mantolama İle Dış Cephe Mantolama arasındaki Farklar

  1. Dairelerde iç cephe duvar kaplama uygulamaları doğru bir şekilde yapılmazsa, duvarlarda ısı köprüleri oluşturma olasılığı vardır. 
  2. İç cephe duvar kaplaması binanın dış duvarları korunmadığı için, dış cephede meydana gelebilecek çatlaklar yapı elemanlarının ıslanmasına sebep olur. Su sızıntısının zaman amacıyla da iç yüzeye kadar ulaşması halinde küf, mantar, boya dökülmesi ve aynısı hasarlara sebep olabilir. Tabi bu durum "iç cephe mantolama" uygulamasının kabahati değildir. Bir yapıyı dışarıdan kaplamak ile içeriden mantolamak farklı şeylerdir.
  3. İç cephe mantolama oluşan rutubet, küf, mantar vb. olumsuzluklar sebebiyle insan sağlığı yönünden olumsuzluklar doğurabilir.
  4. İç cephe mantolama ısıtma sistemi (kombi,klima vb.) kapatıldığında oda ısısı düşmeye başlar.

  İç cephe mantolama malzemeleri ısı depolama kabiliyet konusunda, dış cephe kaplama malzemelerine göre biraz daha sınırlıdır.ic-cephe-mantolama-metrekare-fiyatlari

  METPOR Trendwall strafor duvar panelleri olarak, binayı bir bütün olarak ele alan, hem ısı hem de su yalıtımı gerçekleştiren dış cephe ısı yalıtımı uygulaması sağladığı çok sayıda avantaj ile daha ön plana çıkmaktadır. İç cephe yalıtım uygulaması, çok katlı binalarda bina idaresi yönünden dış cephe ısı yalıtımı uygulaması kararı alınamadığı hallerde, "daire mantolama" terci h edilecek bir yöntemdir.

  Uygulama biçimi dış cephe mantolama tekniği ile benzemektedir. Küçük detay farklılıkları mevcuttur. Dış cephe ısı yalıtımı da iç cephe mantolama uygulamasına göre daha kalın yalıtım malzemesi kullanılabilirken. İç cephe de bu miktar yalnızca 2 - 3 cm civarındadır.

  İç Cephe Mantolama, Daire Mantolama

  İç duvar kaplama uygulaması neticesi daire duvarları dekoratif şekilde boyanabilir, hem de isteğe bağlı olarak alçıpan programı bile yapılabilir.

  Binaların yalıtımında tercih edilen yöntemlerden biri de dış cephe ısı yalıtımı programının yapılamadığı hallerde tercih edilen iç cephe ısı yalıtımı programıdır. Konut yönetimleri ortak ısı yalıtımı kararı alamamışsa daire iç cephe mantolama uygulaması yaptırarak ısı tasarrufu yapmış olur.

  ic-mantolama-zararlariİç cephe mantolama uygulamasının program biçimi "dış cephe mantolama" programı gibidir. Duvarlar strafor duvar panelleri ile kaplanır ve arzu edilirse boyanır.

  Tavan Kaplaması İle Mantolama

  İçerden mantolama ve faydaları dediğimizde, tavanlarda yeterli yalıtım olup olmadığını öğrenmek için yalıtımın kalınlığını ölçün. R - 30 eşdeğerinden daha azsa, muhtemelen daha fazlasını ekleyerek fayda sağlayabilirsiniz. iç cephe mantolamasında tavan için önce hava kaçaklarını kapatın ve çatı ve diğer gerekli onarımları yapın. Evin klimalı bir bölgesinde bulunuyorsa, tavan erişiminizi de yalıtmayı ve hava sızdırmazlığını unutmayın.

  İç Cephe Tavan Mantolama

  Evinizde de düz duvarlarını (arkalarında tavan boşluğu olan dikey duvarları) strafor duvar kaplamaları ile yalıtın ve kapatın. Ayrıca, yeni bir ev inşa ediyorsanız veya yeniden dekorasyon yapıyorsanız, ek depolama alanı sağlayan bir tavan döşemesi veya bir ısıtma, soğutma ünitesi veya sıcak su deposu için bir platform sağlayan tavan döşemelerinin tavan boşluğunun üzerine yükseltildiğinden emin olun. Hava dağıtım sistemi şartlandırılmış alanın içinde değil, tavan arasındaysa, kirişlerin mantolanması dağıtım sistemini kapsayacaktır. Son olarak, sıcak veya ılık bir iklimde yaşıyorsanız, yaz sıcağının kazancını azaltmak için tavanınıza strafor tavan panelleri ile "daire mantolama" yapabilirsiniz.

  ic-cephe-isi-yalitimi

  Daire Tavan Mantolama

  Tavanınızda yeterli yalıtım ve uygun hava sızdırmazlığı varsa ve eviniz kışın hala soğuk ve soğuk hissediyorsa veya yaz aylarında çok sıcaksa, dış duvarlara izolasyon eklemenizi öneririz. Bu daha pahalıdır ve iyi bir mantolama firması gerektirir, ancak özellikle çok soğuk bir iklimde yaşıyorsanız maliyete değebilir. Evinizdeki dış cephe kaplamasını değiştirirseniz, aynı zamanda yalıtım eklemeyi de düşünün.

  Mevcut bir evde, yoğun paket tekniği ile monte edildiğinde önemli hava sızdırmazlığı sağlayacak strafor duvar kaplama panellerini kullanmayı düşünün. Evinizin bitmiş alanlarını rahatsız etmeden dış duvarlara eklenebilir.

  ic-cephe-mantolama-zararlari

  Üstün mantolama R - değeri sağladıkları için ahşap kaplama ürünleri yerine köpük duvarı yalıtım kaplaması kullanmayı da düşünün.

  İç Cephe Mantolamada Köpük Kaplama

  Ahşap kaplamalarda bulunmayan, termal köprülemeyi azaltan, enerji tasarrufu sağlayan ve konforu arttıran sürekli bir iç mantolama katmanı sağlar.

  Ağır kaplama ürünlerine göre kesilmesi ve takılması daha kolaydır.

  Duvarın iç kısmını daha sıcak tutarak iç duvardaki buğulanmaya karşı korur.

  Strafor duvar panelleri, kontrplak veya yönlendirilmiş yonga levhadan (OSB) daha az maliyetlidir.

  Kontrplak veya OSB'yi köpük kaplama ile değiştirirseniz, duvarlarınız destek veya diğer yapısal takviye gerektirir.

  Aparman veya Villa İç Cephe Mantolama Bodrum Yalıtımı

  Düzgün izolasyonu yapılmış bir bodrum, ısıtmadan tasarruf etmenizi sağlar ve kuru, konforlu bir yaşam alanı sağlar. Çoğu durumda, iç mantolaması yapılmış bir bodrum, şartlı bir alan olarak düşünülmelidir. Koşulsuz bir bodrum katına sahip bir evde bile, bodrum, diğer yaşam alanlarına dışarıdan daha fazla bağlıdır, bu da bodrum duvar yalıtımını tavan yalıtımına tercih edilir hale getirir.

  Yeni inşaatta, bodrum duvarlarının dışına ve içine mantolama yapmak aşağıdakileri sağlayın.

  • Termal köprülemeyi en aza indirin ve temel sayesinde ısı kaybını azaltın,
  • Neme dayanıklı kaplamayı geri doldurma sırasında oluşabilecek hasarlardan koruyun,
  • Nem girişine karşı bir miktar koruma sağlayın,
  • Temel sıcaklığı koşullu alanın termal kütlesinin bir parçası haline getirin, böylece iç sıcaklık salınımlarını azaltın,
  • Bodrumdaki yüzeylerde yoğunlaşma olasılığını azaltın,
  • İç mekana yalıtım takmaya göre oda alanını koruyun.

  Mevcut bir evde, bodrum duvarlarının dışına yalıtım eklemek pratik değildir. İç bodrum duvar izolasyonu aşağıdaki avantajlara sahiptir:

  • bodrum duvarlarının mantolama montajı mevcut binalar için dış yalıtımdan çok daha ucuzdur.
  • Hemen hemen her yalıtım tipi kullanılabilir.
  • Böcek istilası tehdidini ortadan kaldırır.

  İç bodrum duvar yalıtımını monte ederken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta:

  • Birçok yalıtım tipi, ateşlendiğinde toksik gazlar çıkardığı için yangına dayanıklı bir kaplama gerektirir.
  • Daire iç mantolama, kullanılabilir iç alanı birkaç inç azaltır.
  • Dış yalıtımda olduğu gibi neme dayanıklı kaplamayı korumaz.
  • Çevre drenajı zayıfsa, yalıtım temel duvarlarından ağlayan nem ile doymuş hale gelebilir.
  • Üstün hava sızdırmazlık detayları ve buhar difüzyon geciktiriciler yeterli performans için önemlidir.
  • Bölgenizdeki bodrum duvarları için uygun R - değerlerini belirlemek için R - değeri önerilerini kullanın. Ardından iç cephe mantolaması için bütün şartlar sağlanmış olacaktır.

  Nem kontrolü, bodrum katları için özellikle önemlidir, çünkü su girişi, nem ve küf ile ilgili sorunlar için daire katlarından daha kötü şöhretlidirler.


  Hızlı Erişim Linkleri


  Mantolama Metpor'da, Yüksek Performanslı Mantolama Rehberi | Isı Yalıtım Malzemeleri ve En İyi Dış Cephe İzolasyon Malzemeleri | Dış Cephe Kaplama Rehberi, Dış Cephe Mantolama 2019-2020 | Söve Nedir?, Pencere ve Kapı Sövesi Teknik Özellikleri Nedir? | Söve Modelleri, Söve Çeşitleri, Pencere Söve Tipleri | Dış Cephe Kaplama Modelleri 2019, Strafor Dış Cephe Kaplamaları 2020 | Söve Fiyatları 2018 - 2019 ₺, Söve Kaplama Fiyatları 2020 | Mantolama Çeşitleri, Dış Cephe Mantolama Türleri | 2020 Mantolama Metrekare m2 Birim Fiyatları | Mantolama Nedir?, Mantolama Nasıl Yapılır? | Mantolama Fiyatları 2019, Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları 2020 | İç Cephe Mantolama, İçten Mantolama Teknikleri | Trendwall Duvar Panelleri | Dış Cephe Nedir?, Dış Cephe Uygulamaları Nasıl Yapılır? | Dış Cephe Kaplamaları İle Söve ve Mantolama Uygulaması | Payanda, Payanda Nedir?, Payanda Ne İşe Yarar? | Isı Yalıtımı ve Enerji Tasarrufu ve Binaların Dış Cephe Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? | 8 Adımda Resimli Anlatımla Mantolama Nasıl Yapılır? | Kat Silmesi Nedir?, Kat Silmesi Nasıl Uygulanır? | Isı Yalıtımı Neden Önemlidir? | Mantolama Firmaları, En İyi Mantolama Şirketleri | Fugalı Mantolama Fiyatları, Hazır Mantolama, Fugalı Kaplama m2 Fiyatları | İstanbul Dekor Söve, İstanbul Söve Dekorasyon | Dış Cephe Kaplama Malzemeleri, Strafor Cephe Kaplama Malzemeleri | Isı Yalıtımı Nedir?, Binaların Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? | Mantolama & Söve Uygulama Teknikleri | Strafor Eps Isı Yalıtım Levhası Ölçüleri Nelerdir? | İç Cephe Mantolama, Strafor Duvar Paneli m2 Fiyatları | Yalıtım Nedir?, Yalıtım Uygulamaları | Ahşap Görünümlü Strafor Duvar Kaplama Panelleri | Trendwall | Fugalı Kaplama, Fugalı Mantolama Plakası, Dübelsiz Filesiz Mantolama | Mantolama Maliyet Hesaplama | Dış Cephe Mantolama Fiyatları 2018 - 2019 | Villa Dış Cephe Kaplama, Villa Dış Cephe Dekorasyonu | Isı Yalıtım Levhası, Mantolama Yalıtım Levhaları | Cephe Kaplama Nedir? | Dış Cephe Kaplama Panelleri, Dış Cephe Duvar Kaplamaları | Eps ve Xps Karşılaştırması, Polistiren Savaşları | Yalı Baskı Kaplama, Yalı Baskı Mantolama | İzolasyon Nedir?, Yalıtım Neden Yapılır? | 2019 Yılı En İyi Dış Cephe Kaplama Fiyatları | Yalı Baskı Nedir?, Yalı Baskı Dış Cephe Kaplama Modelleri ve Fiyatları | Karbonlu EPS Isı Yalıtım Levhası ve Teknik Özellikleri | Mantolama Firmaları Rehberi 2019'un En İyileri | 2019 Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama Fiyatları | Villa Söve Modelleri, Villa Söve Çeşitleri | Taş Görünümlü Strafor Duvar Paneli | Isı Yalıtımının Faydaları Kısaca | Düz Söve Modelleri, Düz Söve Çeşitleri | Strafor İç Cephe Duvar Kaplama Fiyatları | Harpuşta Nedir?, Parapetler İçin Söve Harpuşta Modelleri ve Fiyatları | Ahsap Görünümlü Dış Cephe Kaplaması | Ahşap Desenli Duvar Kaplaması | Dış Cephe Kaplama Çeşitleri | Duvar Kaplamaları ve Duvar Dekorasyon Fikirleri | Dekoratif Mantolama | Dış Cephe Söve Kaplaması Nasıl Yapılır? | Strafor İç Cephe Duvar Dekorasyon Kaplamaları | Villalarda, Müstakil Evlerde Dış Cephe Mantolama ve Fiyatları | Tuğla Desenli Strafor Duvar Paneli | Mantolama Dübeli ve Mantolama Dübelerinin 8 Özelliği | Strafor Mantolama Malzeme Fiyatları | Duvar Söve Modelleri | Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları | Dekoratif Strafor Taş Duvar Panelleri | Dış Cephe Dekorasyon Çeşitleri, 2019 Trendleri | İç Cephe Duvar Kaplama, İç Cephe Kaplama Panelleri | Duvar Paneli Nedir? | Ahşap Duvar Kaplama, Ahşap Duvar Panelleri | İç Mekan Strafor Duvar Paneli, Dekoratif Duvar Kaplama Panelleri | Dış Cephe Kaplaması, Mantolama İşçilik Fiyatları | İstanbul Mantolama Fiyatları, Mantolama İstanbul | Duvar Kaplama Çeşitleri, Strafor Duvar Paneli Modelleri | Hazır Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları ile İzolasyon | Duvar Taşı Dekorasyon Modelleri | Eps Mantolama Levhaları, Eps Yalıtım Plakaları | Dekoratif Dış Cephe Kaplama | Ahşap Görünümlü Dış Cephe Mantolama | Strafor Mantolama Nedir? | Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları | Strafor Duvar Kaplama Malzemeleri | Strafor Duvar Taş Kaplama Modelleri | Mantolama İşleri Nedir?, Mantolama İşleri Nasıl Yapılır? | Strafor Duvar Kaplama Paneli Uygulamaları Fiyatları | Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları | En İyi Mantolama Nasıl Yapılır? | Duvar Mantolama |
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2020 MT Web Team - Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde