• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

İç Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri

İç Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri

 • Metpor

  Metpor

  info@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 2609

İç Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri

  İç Cephe Yalıtım Malzemesinin Genel Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

  İç cephe ısı yalıtımı yani içten mantolama uygulamalarında tercih edilen malzemelerin standart ve kalitesine ilgi edilmelidir. Aşağıda iç cephede kullanılacak malzemelerin olması gereken özellikleri listelenmiştir. Kullanılacak malzemenin makul standart ve nitelikte olmaması uygulanan programın başarısız olmasına ya da lüzumlu faydayı sağlamamasına sebep olacaktır. İç cephede kullanılacak söve için durum daha farklıdır.

  İç Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri
  + Evlerde mantolama malzemeleri (TS EN 13164 makul TSE markalı) İçten duvar uygulamalarında tercih edilen kapalı gözenekli Polistiren – ekstrüde köpük XPS levhaları kesinlikle pürüzlü yüzeylere sahip olması gereklidir.

  + Yüzeyin zırhlı olması halinde levhaların alçı sıva ve/ya da alçı karton levhalar ile arasındaki yapışma mukavemeti yeterli olmayacaktır.Isı iletkenlik sayısal değeri (lamda) 100C’de 90 gün yaşlanma sonucundaki sayısal değeri 0.031 W/m.K’den büyük olmamalıdır.

  + Yoğunluk 25 kg/m³’ten daha düşük yoğunluklu olmamalıdır.

  + Su emme Tam daldırma tekniği ile uzun sürede su emme sayısal değeri hacimce % 0.5’i geçmemelidir. Aksi hâlde ısı yalıtım malzemesi ilişkide bulunduğu alçı sıvanın ya da yapıştırma alçısının suyunu emerek ısı iletkenlik sayısal değeri lamda (λ) değişecek ve bina, başlangıçta hesaplanan değerden daha çok enerji tüketecektir.

  + Alçı sıva ile yapışma mukavemeti Isı yalıtım levhalarının alçı sıva ile yapışma mukavemeti 80 kPa’dan düşük olmamalıdır.

  + Alçı karton levhalar ile yapışma mukavemeti Isı yalıtım levhalarının alçı sıva ile yapışma mukavemeti 120 kPa’dan düşük olmamalıdır.

  + Su buharı difüzyon direnci 90-110 değerleri arasında olması gerekmektedir.

  Binanın soluk alabilmesi ve aynı vakitte duvar kesitinde yoğuşma olmaması amacıyla değerlerin bu Aralıkta olması gerekir. Fakat her koşulda duvar kesitinde yoğuşma analizi yapılmalıdır.

  + Basma dayanımı 200 kPa’dan düşük olmamalıdır. (TS 11989, C2 sınıfı) Ø Yangın mukavemeti Önce B2 testini geçmeli, sonra bacalı fırın deneyleri yapılarak B1 katagorisini geçtiği ve damlama yapmadığı kanıt edilmelidir.

  + Yüzey özellikleri Alçı sıva uygulamalarında, her iki yüzey de sadece pürüzlü olması lüzumludir.

  + Uzunluk, genişlik, gönyeden sapma, yüzey düzlüğü, kalınlık TS EN 13164 standardında verdiği toleranslara makul olması lüzumludir.

  + Kenar profili Uzun kenarların lambalı olması ısı köprülerini engelleyecektir.

  Faydalı Makaleler

  Isı Yalıtımı, Isı Yalıtımı Nedir, Isı Yalıtım Fiyatları, Isı Yalıtım Firmaları, Isı Yalıtım Malzemeleri, Isı Yalıtım Çeşitleri, Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır, Isı Yalıtımın Önemi, Isı Yalıtımın Faydaları, Neden Isı Yalıtımı Yaptırmalıyız, Isı Yalıtımın Uygulandığı Yerler, Mantolama, Dış Cephe
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve&Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform