• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Payanda - Payanda Nedir?

Payanda - Payanda Nedir?

 • Mete Yılmaz

  Okunma Sayısı : 23 292

image


  Payanda


  Payanda Farsça kökenli bir kelime olup bir şeyi güçlendirmek yada beslemek hedefiyle eğik olarak vurulan desteğe verilen isimdir.

  Düşey bir taşıyıcıyı, binayı ya da tekneyi lüzum dengede tutabilmek için devrilmesini, çökmesini ya da kaymasını engellemek hedefiyle sarfedilen ahşap ya da betondan göğüsleyici dayanaklara payanda denir

  Payanda-Nedir 

  Bir çok Çeşitli anlamlarda kullanılır: Bizim makalemizde incelediğimiz Mimari sözlük anlamı ise; ahşap yöntemine dayalı eski Türk mimarisinde zemin katın üstündeki çıkma bölmeyi (cumba) desteklemeye yarayan dayanaklara payanda adı verilir. 

  Ayrıca, bakım ve tamir uygulanabilmesi amacıyla karaya çekilen teknelerin karada alabora olmasını engellemek amacıyla yerden ya da iskeleden destek alarak teknenin gövdesine yaslanan tahta dayanaklar da payanda olarak isimlendirilir.

  Payanda-Mimari

  Payanda Ne Demek?

  Kubbe ve çatı ağırlığının itkisini ana duvarlara transfer etmek amacıyla kubbe kasnağı ya da çatı etrafı ile dayanma ayakları arasına konulmuş destek.

  Bu tür payandalar daha çok, işlemiş zamanların kubbeli ya da büyük ölçekli çatısı olan mekanlarında kullanılır.

  Bir mimarlık terimi olan “Payanda”, “Bir duvarı tutmak, yıkılmasını önlemek amacıyla yanlamasına dayatılan destek” manasına gelir. 

  Bir başka manası da “Köprülerde altlık kiriş altında mesnet ’e orta ya da kazık ayağa bağlanan düşeyle 35-50 derece açı yapan destekler”dir.
  Payanda-Fiyatlari
  Payanda Hangi Nedenle Kullanılır? Payanda Ne İşe Yarar?

  Payandalar düşey bir taşıyıcıyı, binayı ya da tekneyi lüzum dengede tutabilmek lüzum devrilmesini, çökmesini ya da kaymasını engellemek hedefiyle kullanılır. 


  Cumba Payandası Nedir?

  Ahşap yöntemine dayalı eski Türk mimarisinde zemin katın üstündeki çıkma bölmeyi (cumba) desteklemeye yarar.
  Bu halde payandalar iki parça üretilip içleri kaplanacak malzemenin amacıyla girebilecek şekilde boşaltılır ve yerinde birbirlerine yapıştırılır.
  Payandalar; çatı saçak çıkmaların yada konsol çıkmaların yükünü taşımak amacıyla çaprazlama montajlanan yapı elemanları olarak bilinmektedir. Günümüzde yük taşımak amacıyla kullanılabildiği gibi estetik olarak da yapıları süslemek amacıyla kullanılabilmektedir. Payandalar eli böğründe veya eli belinde olarak da adlandırılmaktadır.

  Payanda-Cesitleri 

  Metpor Söve Ürünleri Payanda ürünlerinin kullanım hedefi dekoratif amaçlı olup, binayı süsleme ve yapıya estetik bir mimari kimlik kazandırmaktır. Taşıyıcı hedefiyle sarfedilen demir, ahşap yada betonarme payandaları kaplayıp daha estetik bir manzara sağlamak amacıyla de kullanılabilmektedirler. Bu halde payandalar iki parça üretilip içleri kaplanacak malzemenin amacıyla girebilecek şekilde boşaltılır ve yerinde birbirlerine yapıştırılır. Mimari isteklere göre 3 ebatlı olarak farklı şekilde üretilebilirler.

  Payanda Uçan Payanda Nedir? 

  Bu teknik Gotik mimarların buluşudur. Devrilmeyi engellemek amacıyla tutmaya yarayan strüktür, gotik akımının iki yeniliğinden birine denir. Bir mimari eserde kubbe ve çatının ağırlığını ana duvarlara transfer etmek amacıyla sarfedilen yöntemin adıdır uçan payanda. Bu sayede dışa doğru bir ağırlık bulunmakta ise bu ağırlığın yönünü yere doğru vermeye denir. Kubbe kasnağı ya da çatı etrafı ile dayanma ayakları arasına konulmuş desteğe uçan payanda denir. Yapıda ağırlık kulesi yoksa payanda çöker. İngilizcesi: Flying butress.

  Ucan-Payanda 
  Osmanlı Mimarisinde kubbeler ya da kemerlerin çok olması nedeniyle uçan payanda sistemi kullanılmıştır. Örnek olarak Sultan Ahmet Camisi, Ayasofya Camisi, Topkapı Sarayı vs. gibi bir çok eserde kullanılmıştır. Mimar Sinan Ayasofya Müzesinin tadilatında uçan payanda yöntemini kullanmıştır.

  Ucan-Payanda-Nedir? 


  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2018 MT Web Team

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform