• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com
 • SSS
Dış Cephe Kaplaması Yaptırmak, Mantolama Zorunlu mudur?
 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Dış Cephe Kaplaması Yaptırmak, Mantolama Zorunlu mudur?

Dış Cephe Kaplaması Yaptırmak, Mantolama Zorunlu mudur?

 • Metpor

  Metpor

  info@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 12 729

Dış Cephe Kaplaması Yaptırmak, Mantolama Zorunlu mudur?

  Dış Cephe Kaplaması, Mantolama Zorunlu mu?

  Mantolama zorunlu mu? sorusu pek çok bireyin zihnini kurcalayan ve olabildiğince mühim bir mevzuya değinen sorulardan biridir. Mantolama yapmak zorunlu mudur?  diye sorarız zira maliyetli ve vakit alıcı bir işten söz ediyoruz. Bu yüzden de ısı yalıtımı yaptırmak zorunlu mu? sorusunu, dış cephe kaplama maliyetli bir iş mi sorusu takip ediyor. Dış cephe mantolama programı, esas ve kısa bir açıklama ile ısının bina içerisinde muhafaza edilmesini sağlayacağından olabildiğince mühim bir lüzumluliktir. Bu halde ise ısı yalıtımı mecburi mi kimler tercih edebilir görmüş oluyoruz. Geçmişte bir mecburilik olarak kabul edilmeyen ve meşru bir hali da bulunmayan bu program, yakın vakitte bir mecburilik durumunu aldı. Binalarda ısı yalıtımı yönetmeliği, ısı yalıtımı zorunlu mu? diye soranlar amacıyla yanıt niteliğindedir. Peki, mantoma yaptırma ihtiyacına neden gerek duyuyoruz?

  Mantolama Mecburi mi?

  Mantolama mecburi mi? diye sorarken aklınızda ayrıntılı tereddütler olabilir. Gerekliliğinden emin olmayabilirsiniz örneğin. Fakat ısı yalıtımı gerçekleştiren yani enerji akışını engel olan program, binaların sıcak ve soğuk havalardaki dayanıklılığını artırmaktadır. Hem de büyük oranda tasarruf elde etmenizi de sağlar. Çünkü sıcak havanın içeride muhafaza ediliyor olması, sizin daha az ısınma harcaması yapmanız manasına gelecektir. Mantolama mecburi mi? diye sormadan evvel gerçekte ısı yalıtımının üstünlükleri nelerdir hususu üstünde durmak lüzumiyor. İnsanlara sağladığı avantajlar, binalara kazandırdığı özellikler ve de etraf düzenlemesindeki yeri göz ardı edilmemelidir.

  Isı Yalıtımı Yaptırmak Zorunlu mu?

  Mantolama zorunlu mu? diye soruyoruz, belki konunun maliyetlerini düşünüyoruz ama bu maliyet ileride yapacağımız ısınma harcamalarında büyük bir karlılık sağlayacak, ilgi çekici bir harcamadır. Mantolama mecburi mi? sorusunu yöneltenler amacıyla mühim bir bilgi ise programın yalnızca kış ayları amacıyla lüzumlulik taşımadığı olmalıdır. Kış aylarında soğuk havanın bina amacıylae girmesine engel bulunduğu gibi, yaz aylarında sıcak havanın girişini engellediği bilinmelidir. Yani yaz kış bu dış cephe kaplama işlemine ihtiyaç duyacaksınız. Kısacası ısı yalıtımı zorunlu mu? Evet, kaliteli bir hayat amacıyla zorunlu bir programdır. Bunun yanı sıra meşru ve de zorunluluk sağlanmıştır. Siz de bundan sonra aklınızdaki ısı yalıtımı zorunlu mu?, yaptırmak lüzumlu mu? gibi soruları geride bırakabilirsiniz.

  Yalıtım malzemeleri bilinen yapı için en iyi mantolama malzemeleri olarak tanımlayabileceğimiz kaplamalar binalarda kullanılmaktadır. Binalarda dış cephe kaplama malzemeleri özellikleri ele alındığında ortak birkaç özellikten söz edebiliriz. Isı yalıtımı yani mantolama malzemeleri; Ergonomik olması, dış cephe mantolama malzemeleri fiyatları diğer seçeneklere göre daha ucuz ve hafif malzemelerdir. Diğer özellikler ise tercihe, kullanım alanına, yapının olduğu bölgeye ve iklim şartlarına göre seçilebilir. Seçilen izolasyon malzemelerine göre mantolama fiyatları da değişkenlik gösterir.

  Mantolama Yasası ve Isı Yalıtımı Yönetmeliği

  Mantolama yasası olarak da tanınan, Binaların Enerji Performansı Yönetmeliği ile ilgili ayrıntılı verilere yer vereceğiz. Bildiğiniz gibi 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında çıkarılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre yapıların belli yalıtım standartlarına sahip olmaları ve bunu aynı yasaun 7. Maddesi uyarınca F/1/d Enerji Kimlik Belgesi ile ibraz etmesi gerekmektedir. Biz bu yasa ve yönetmeliği "mantolama kanunu" olarak bilmekteyiz. Tabii bu yasa yalnızca ısı yalıtımı özelinde çıkarılmamıştır, fakat en mühim kalem yani verimlilik belgesinin en ciddi kaleminden ötürü ısı yalıtımı yasası olarak tanımlarız.

  Enerji, bugünkü koşullarında en çok harcama uygulanan kalemlerin başında gelmektedir. Gerek hane bazında, gerekse yerel kapsamda enerji maliyetleri bütçemizin büyük bir bölümünü teşkil etmektedir. Oysa, en azından yapıların ısıtılması ve soğutulması amacıyla sarf edilen enerjinin izolasyon uygulaması ile olası olabildiği öneme alıncak olursa ısı yalıtımı yasası olarak tanınan enerji verimliliği kanunu ve buna bağlı "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği" uzun vadede milli menfaatlerimize hizmet eden programlar olarak kabul edilmelidir.

  Hepimizin malumudur ki, ülkemiz enerji hammaddesi yapımcısı değildir. Bütün fosil yakıt türlerini dışarıdan aldığımız gibi, elektrik enerjisi üretmek noktasında da sıkıntılarımız mevcuttur. Bu amaçla "ısı yalıtımı kanunu" bubugünküde bir zorunlulik durumunu almış, 2011 senesinde çıkarılan Enerji Verimliliği Kanunu ve Binaların Enerji Performansı Yönetmeliği uyarınca bu sarfiyat kamusal olarak denetim altına alınmak istenmiştir. Her ne kadar pek çoğumuz amacıyla bu bir külfet gibi görünse de, ısı yalıtımı yasası zorla yönlendirilmekte bulunduğumuz bir olumlu adımdır. Küçük maliyetleri göze almayarak binalarımıza yalıtım yaptırmadığımız takdirde yapacağımız aylık enerji tasarrufunu, belli bir maliyete katlanmak üzere azaltmaya teşvik eden "Enerji Verimliliği Kanunu" olabildiğince verimli bir yasadır. Yani mantolama kanunu lüzumlu ve yararlı bir programdır.

  Mantolama yasası kapsamında (2021 yılına ertelendi.) 2018 Mayıs ayına kadar 50 metrekare ve üstünde inşa kısmı tespit edilen yapıların F/1/d olarak belirti edilen "Enerji Kimlik Belgesi" edinmeleri zorunludur. Elektronik ve elektrikli cihazlarda bulunduğu gibi A’dan, G’ye kadar enerji sınıflandırmaları tespit edilen bu belge uyarınca "dış cephe mantolama kanunu" kapsamında yapının A ve C sınıfları arasında olması istenir. G katagorisinden daha düşük civarda yapının ruhsat alabilmesi söz hususu değildir. Bu yapılarda hiçbir program olmamasından ötürü yasaa bütünüyle aykırı oldukları kabul edilir. Hem de "ısı yalıtımı yasası" uyarınca C katagorisinden daha düşük kalite taşıyan yapılar için pek çok yükümlülük de gündeme getirilmiştir. Yalıtım standartlarına makul olmayan yapılar amacıyla ek vergi sorumlulukları getirilmiş olup, ilaveten yalıtım programı bulunmayan yapılara Enerji Kimlik Belgesi de tahsis edilmeyecektir. Enerji Kimlik Belgesi olmayan yapılar ise, kiraya verilemeyecek ve alım-satımı yapılamayacaktır.

  Yani "mantolama yasası" uyarınca yapıların şartlara makul duruma getirilmesi para cezaları ile değil, çok daha ağır müeyyidelerle karşılaşılması muhesasdir. Ulusal ekonomik yarar öneme alındığında ısı yalıtımı yasası hükümlerinin son derece doğru bulunduğunu söylemek hatalı olmayacaktır.

  Metpor Söve & Mantolama olarak, sektörümüzle olan teması ve bizim menfaatlerimize hizmet ettiği amacıyla değil, milli çıkarlarımızı gözettiği ve uzun vadede ciddi bir ekonomik yarar sağlayacağı amacıyla "ısı yalıtımı yasası" maddelerinin destekçisi bulunduğumuzu açık biçimde belirtmek isteriz. Her ne kadar çok sayıda zor olan neden var olsa da, devletin "ısı yalıtımı yönetmeliği" ile meydana gelen maliyet yükünü azaltmak amacıyla sunmuş bulunduğu pek çok olanak da söz hususudur. Faizsiz kredi ve vergi desteği gibi programlardan yararlanarak, Mantolama maliyetlerinin büyük bölümünü finanse edebilir, uzun vadede karlı bir yatırım yapmış olursunuz. Bu bağlamda devlet takviyeleri ile ilgili sizi doğru biçimde yönlendirmek üzere uzmanlarımızla bir görüşme yapabilir, hem hizmet fiyatları ve kalitelerimiz ile ilgili bilgi alabilir, hem de "ısı yalıtım kanunu" kapsamında sorumluluklarıniz ve kamusal haklarınız ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

  Isı yalıtım malzeme tavsiyesi edilecek ve binaların dış cephesinde yapılacak ısı yalıtımı amacıyla mantolama uygulamasında malzeme seçimi ve seçilen dış cephe kaplama kalınlığı mühim iki faktördür. Seçilecek ısı yalıtım levhalarının bünyesine muhakkak su emmemesi gerekmektedir. Metpor Söve ve Mantolama üretimi olan fugalı ısı yalıtım levhaları ve yalı baskı cephe kaplamaları su emme oranı sıfır malzemelerdir. Hem de buhar difüzyon direncinin yüksek olması, basınç ve vuruş dayanımı, sıcak tutuculuk ve ısı iletim kat sayısı föktürü de oldukça önemlidir. Bununla beraber ısı yalıtım malzeme fiyatları önde gelen öncelikler arasındadır. • Mantolama (İzolasyon) Zorunlu mu?
 • Sıkça Sorulan Sorular
 • Yalıtım Yaptırmak İstiyorum
 • Yalıtım (İzolasyon) Nedir?, Binalarda En İyi Yalıtım Yöntemleri
 • Isı Yalıtımı Zorunlu Mu
 • Isı Yalıtım Fiyatları 2020 - 2021
 • Dış Cephe Mantolama Firma Seçimi Nasıl Yapılır?

 • Hızlı Erişim Linkleri


  En İyi Mantolama Hangisi?, Dış Cephe Mantolama (Isı Yalıtımı) Nasıl Yapılır? | Mantolama Fiyatları 2022, Dış Cephe Mantolama m2 Fiyatları 2022 | 2022 Dış Cephe Kaplama, Strafor Dış Cephe Duvar Kaplama | Dış Cephe Kaplama Modelleri, Strafor Mantolama Modelleri | Dış Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri ve Teknik Özellikleri | Strafor Eps Isı Yalıtım Levhası Ölçüleri Nelerdir? | İç Cephe Mantolama, İçten Mantolama Teknikleri | Trendwall Duvar Panelleri | 8 Adımda Resimli Anlatımla Mantolama Nasıl Yapılır? | Mantolama Çeşitleri, Dış Cephe Mantolama Çeşitleri | Dış Cephe Mantolama Ne Demek?, Binalarda Mantolama Nedir? | İç Cephe Mantolama Fiyatları, Strafor Duvar Paneli m2 Fiyatları | Mantolama Malzemeleri Nelerdir? | Fugalı Mantolama m2 Fiyatları, Hazır Mantolama Fiyatları 2021 | Yalı Baskı Nedir?, Yalı Baskı Desenli Dış Cephe Kaplama Malzemeleri | İzolasyon Nedir?, İzolasyon Yöntemleri | Ahşap Görünümlü Strafor Dış Cephe Kaplaması | Villa Söve Modelleri, Lüks Villa Dış Cephe Modelleri | Villa Kaplama, Müstakil Ev Dış Cephe Mantolama ve m2 Birim Fiyatları | Ahşap Desenli Duvar Kaplaması | Harpuşta Nedir?, Parapet Sövesi Harpuşta Modelleri | Taş Görünümlü Strafor Duvar Paneli | Strafor Dış Cephe Kaplama m2 Birim Fiyatları | Duvar Kaplamaları ve Duvar Dekorasyon Fikirleri | Tuğla Desenli Strafor Duvar Paneli | Eps ve Xps Karşılaştırması, Polistiren Savaşları | Strafor Mantolama Malzeme Fiyatları | Strafor İç Cephe Duvar Kaplama Fiyatları | Dış Cephe Boyası Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Dekoratif Mantolama, Dekoratif Isı Yalıtımı | Duvar Paneli Nedir? | İç Cephe Duvar Kaplama, İç Cephe Kaplama Panelleri | Bina Ölçüsü Nasıl Alınır?, Dış Cephe Ölçüsü Nasıl Alınır? | Duvar Taşı Dekorasyon Modelleri | Strafor Duvar Kaplama Paneli Uygulamaları Fiyatları | Villa Dış Cephe Kaplama Fiyatları, Villa Kaplama m2 Fiyatları 2020 | Mantolama İşleri, Dış Cephe Kaplama İşleri | Fugalı Dış Cephe Kaplaması Fiyatları | Dış Cephe Isı Yalıtım Önerileri Nelerdir? | Villa Mantolama Modelleri, Villa Dış Cephe Süslemeleri | Villa Dış Cephe Kaplamaları, Villa Dış Cephe Giydirme | Mantolama Modelleri, Bina Mantolama Çeşitleri |
  logo

  Söve, Mantolama ve Dış Cephe Kaplama Malzemeleri Metpor'da! En İyi Mantolama, Söve Dış Cephe Kaplama ve Isı Yalıtım Malzemeleri Yeni Modelleri ve Fiyatları ile Başta İstanbul Olmak üzere, Tüm Türkiye'ye Hizmet Verir.

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi, Kurtuluş Sokak No: 3/B 34862 Kartal/İstanbul

  2005 - 2022 MT Web Team - Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde