• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Dış Cephe Kaplaması İle Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Dış Cephe Kaplaması İle Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Dış Cephe Kaplaması İle Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

 • Metpor

  Metpor

  info@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 2286

Dış Cephe Kaplaması İle Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

  Dış Cephe Kaplaması ile Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

  Mantolama, yapıların ısı tasarrufu elde edebilmeleri amacıyla lüzumlu olan kapsamlı programlar bütünüdür. Farklı çeşitleri tespit edilen program, yeni kuşak teknolojiler yardımıyla % 50 tasarruf elde edilebilen bir programdır. Hatta kimi yapıların niteliksiz inşa seviyeleri nedeniyle tasarruf seviyesi %80’e kadar çıkabilmektedir. Dış Cephe Kaplaması ile Isı Yalıtımı çeşitleri amacıylade yer alan program, bütün yapılar amacıyla en efektif çözümdür. Kimi kaynaklarda iç cephe ısı yalıtımı programsından bahsediliyor olsa, da iç cepheden uygulanan programların tam olarak beklenilen neticesi meydana koymadığı kanıtlanmıştır.

  İç Cephe Dış Cephe Kaplaması ile Isı Yalıtımına Karşı Mantolama
  İç cepheden ısı yalıtımı gerçekleştirmek kuşkusuz olasıdür. Fakat iç cephede uygulanan mantolama programlarının dış cepheye göre ciddi eksiklikleri söz hususudur. Öncelik ile yapı dışarıdan tamamiyle kaplanmamış olduğundan, hiç bir detayından ısı kayıbı ısı yalıtımı programsında söz hususu olmayacak ve iskelet soğumayacak ya da ısınmayacaktır. Oysa iç cephe programlarında yapı dış etkenlerden direkt olarak tesirlenir. Yapının dış cephesinin ısı birimi sonunda sıcaklığının değişmesi, içeride uygulanan yalıtımın niteliklerinin de daha kuvvetli olmasını gerektirecektir. Hem de içeriden uygulanan yalıtıma dekoratif nitelikler kazandırmak olabildiğince zordur.

  Buna karşılık ısı yalıtımı, dış cephede gerçekleşen bir program olduğundan, tercih edilen gereç bakımından daha serbest bir alan söz hususudur. Kullanılan yapı kimyasalları bakımından daha rahat davranılabilir ve bundan dolayı program daha kolay gerçekleşir. Bunun yanısıra çok değişik dekoratif niteliklerin kazandırılabilmesi de olası olmaktadır.

  Son olarak iç cephe programlarının yapının hacmine tesir edeceğinin altını çizmek gerekir. İç alanda kayıp yaşam sürdürmek yerine dışarıdan bir program yaptırmak çok daha avantajlıdır.

  ısı yalıtımı nasıl yapılır

  Mantolama Nasıl Yapılır?
  Mantolama nasıl yapılır sorusunun yanıtı bir kaç aşamalı bir prosedürü ifade eder. Öncelik ile ısı yalıtımı çeşitlerinden hangisini seçeceğinize karar vermeniz gerekir.

  + EPS/XPS Mantolama
  + Taşyünü Mantolama
  programlarından bir adedini seçerek projelendirme adımına geçebiliriz.

  Uygulama safhasında ilk olarak yapının dış cephesi program uygulanabilecek duruma getirilir. Bunun amacıyla var ise sıva eksiklikleri ve tamirat gerektiren başka kesimler düzeltilir. Mantolama levhalarının monte edilebilmesi amacıyla makul bir zemin oluşturulur. Bu satıh düz ve dübelleme amacıyla makul olmalıdır. İlk katmanda XPS ya da Taşyünü gereçlerinden makul olanı yüzeye yapılır ve hiç bir boşluk kalmayacak şekilde, zeminden tavana bütün yapı kaplanır.

  İkinci aşamada kaplama malzemesinin üzerine ısı yalıtımı filesi yapılır. Bu program bir ileri katta gerçekleşecek sıvanın tutması amacıyla lüzumludir. File programsından sonra sıva yapılır. Sıva adımında tercih edilen gereç sıradan bir sıva ürünü değil, bu program amacıyla özel olarak üretilmiş bir üründür.

  Sıva ve mineral programları ile dolgu malzemesinin üstünde bir katman daha elde edilir. Bu katmanın en üzerine ısı yalıtımı amacıyla özel üretilmiş boyalar yapılır. Tabii bu safhaların amacıylade dekoratif özellikler de planlanır ve yapının ilaveten bir dış cephe programsına gereksinim duymaması sağlanır. Mantolamanın yapı sahibine sunmuş olduğu en mühim avantajlardan birisi şüphesiz dış cephe dekorasyonu özelliği de sağlayacak olmasıdır.

  Mantolama ve söve nasıl yapılır? sorusunun yanıtı kuramsal olarak bu kadar yalın ifade edilebiliyor olsa da, program bu kadar yalın değildir ve uygulayıcı firmanın ciddi bir tecrübeye sahip olması gerekir. Aksi durumda görünüşte her şey yolunda gitse de netice beklentilerinizden çok uzak olabilir.

  Hızlı Erişim Linkleri

  Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?, Mantolama ÇeşitleriMantolamaMantolama Malzemeleri Nelerdir?Mantolama FirmalarıMantolamanın FaydalarıDekoratif Mantolamaİç Cephe MantolamaIsı Yalıtımı Nedir?Mantolama Fiyatları 2019Mantolama Malzeme Fiyatları 2019Dış Cephe Mantolama Fiyatları 2019, Dış Cephe Mantolama Malzeme FiyatlarıMantolama İşçilik Fiyatları 2019Mantolama Fiyat HesaplamaDış Cephe KaplamaMantolama FirmalarıYalı BaskıFugalı Kaplamaİstanbul Mantolama FiyatlarıMantolama ModelleriIsı YalıtımıIsı Yalıtımı NedirIsı Yalıtım FiyatlarıIsı Yalıtım FirmalarıIsı Yalıtım MalzemeleriIsı Yalıtım ÇeşitleriEn İyi Mantolama FirmalarıIsı Yalıtımı Nasıl YapılırIsı Yalıtımın ÖnemiIsı Yalıtımın FaydalarıNeden Isı Yalıtımı YaptırmalıyızIsı Yalıtımın Uygulandığı YerlerMantolamaDış Cephesöveduvar kaplamaduvar kaplamalarıduvar kaplama panelleriduvar kaplama straforduvar kaplama malzemeleristrafor duvar kaplamastrafor duvar kaplama koçtaşstrafor duvar kaplama fiyatlarıstrafor duvar kaplama nasıl yapılır?strafor duvar kaplama panelistrafor duvar paneliduvar dekorasyonutaş görünümlü duvar paneli
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve&Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform