• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Mantolama Ne Demektir?, Mantolama Teknikleri Nelerdir?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Mantolama Ne Demektir?, Mantolama Teknikleri Nelerdir?

Mantolama Ne Demektir?, Mantolama Teknikleri Nelerdir?

 • Metpor

  Metpor

  info@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 2295

Mantolama Ne Demektir?, Mantolama Teknikleri Nelerdir?

  Mantolama Ne Demektir? Mantolama Teknikleri Nelerdir?

  Binalarda ısı yalıtımı amacıyla içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 değişik teknik uygulanır. Isı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın devalılığını sağlamak amacıyla uygulanan en iyi program ısı yalıtımı programıdır. Dış cephe ısı yalıtımı programı yapı fiziği yönünden en ideal olan dış cephede mantolama sistemidir.

  Mantolama mevsim şatlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını engellemek amacıyla bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı köprüsü oluşturmadan lüzumlu ısı iletim katadedina ulaşmak amacıyla bina dış yüzetekrar uygulanan ısı izolasyonudur.

  Mantolama Yaptırmanın Avantajları Nedir?

  + Bina dış yüzeyindeki her türlü kiriş, kolon, hatıl vb.. betonarme yapı elemanlarını tamamıyla yalıtarak ısı köprülerinin oluşmasını engeller.
  + Binayı dışarıdan bir manto gibi sararak ana malzemede sıcaklık farkları nedeni ile meydana gelebilecek çatlakları ve hasarları önler.Dış duvarlarda meydana gelen yaz kış sıcaklık farkları 5 oC kadar çıkabilmektedir.
  + Bina dış duvarları dış ortamın bütün etkilerinden korunur.
  + Yoğuşma riski en aza indirilir.
  + Hem ısı hem de su yalıtımı sağlar
  + Tekniğe ideal yapılmış bir ısı yalıtımı programı %50 ye varan ısı tasarrufu sağlar.
  + Mantolama yapılmış binalarda ısı dengeli bir şekilde dağıldığı amacıyla yoğuşma ve hava akımı olmaz, bu sayede konforlu bir hayat kısmı elde edilmiş olur.
  + Yakıt kullanımını azalttığı amacıyla çevrenin korunmasına katkı sağlar.
  + Binanın dış duvarlarında beton amacıyladeki donatıları korozyona karşı koruyarak bina ömrünü uzatır.

  MANTOLAMA NERELERE YAPILIR?

  Binaların dış duvarlarına, çatılarına, toprak ilişkili mahallere, katları ayıran döşemelere, depo garaj gibi ısıtılmayan bölümlere bakan kısımlara ve soğuk hava depolarına ısı yalıtımı programı yapılabilir.

  MANTOLAMA NE KADAR SÜREDE YAPILIR?

  Mantolama programı orta büyüklükteki bir bina amacıyla ortalama 1-4 hafta arasında sürmektedir. Hava koşulları, binanın büyüklüğü, programda çalışacak personel adedi bu zamanı olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir.

  MANTOLAMA SİSTEMLERİ NASIL KORUNUR?

  Eski binalarda ısı yalıtımı tatbikatları evvel klimaların, antenlerin, tabelaların, çamaşır demirlerinin bütününün sökülmesi gerekmektedir. Sistemin ana prensibi hiçbir Aralık kalmadan cephenin bütününün ısı yalıtım levhaları ile kapanması bulunduğu amacıyla söz hususu unsurların ısı yalıtımı ardından cepheye monte edilmemesi çok daha sıhhatli bir karar olacaktır. Yine eski binalarda daire doğramalarının değiştirilmesi düşünülüyorsa ısı yalıtımı evveli bu değişikliğinde yapılması da düzenin zarar görmemesi adına mühim katkı sağlayacaktır. Bazı binalarda zemin katlar vasıta otoparkına cephelidir. Bu tip hallerde cephe duvarının önüne çiçeklik, çit ya da vasıtalar amacıyla lastik bar demirlerinin konulması istenmeyen kaza risklerini ortadan kaldıracaktır. Bina idarelerinin ısı yalıtımı ardından kat malikleriyle birlikte ortak karar alarak gelişen dönemlerde de dış cephe ısı yalıtım sistemlerine özel idare tedbirleri alınması her bireyin ortak menfaatine olacaktır. Bütün bu tedbirlere karşın tamir isteyen bir hal söz hususu bulunduğunda binanızın programlarını yapan firmayla fikir alışverişi yapıp yardım talep etmeniz doğru bir seçim olacaktır. Yapınızın ömrü ve sizin hayat kısmınızın sağlığı yönünden bugünkü yapı sektörünün en geçerli çözümü olan ısı yalıtımının avantajlarından sonuna kadar faydalanmanız tekrar sizin elinizdedir.

  Faydalı Makaleler

  Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?

  Mantolama Çeşitleri

  Mantolama

  Mantolama Malzemeleri Nelerdir?

  Mantolama Firmaları

  Mantolamanın Faydaları

  Dekoratif Mantolama

  İç Cephe Mantolama

  Isı Yalıtımı Nedir?
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve&Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform