• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

En Çok Tercih Edilen Cephe Kaplama Yöntemleri Nelerdir?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • En Çok Tercih Edilen Cephe Kaplama Yöntemleri Nelerdir?

En Çok Tercih Edilen Cephe Kaplama Yöntemleri Nelerdir?

 • Metpor

  Metpor

  info@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 2461

En Çok Tercih Edilen Cephe Kaplama Yöntemleri Nelerdir?

  En Çok Tercih Edilen Dış Cephe Mantolama Çeşitleri

  Cephe kaplama, yalın sıvadan granite, alüminyumdan cama kadar pek çok değişik türü bulunan, yapıların son kat programlarıdır. Modern yapılarda dış cephenin yalıtımı içeriğine da büyük hassasiyet gösterildiğinden, cephe kaplama tekniklerinin anında hepsinde mantolama sistemi kullanılır.

  Cam ve alüminyum gibi uygulamalarda teknik değişik olsa da, geleneksel yapıların cephe kaplamalarında, dış cephe yalıtım malzemeleri ve yalıtım sıvalarının kullanılması genel geçer teknikdir.

  Ülkemizde anında her yapıda, yakın vakte kadar nerdeyse hiç kullanılmayan yalıtım teknikleri, bundan sonra yasai bir mecburilik niteliğindedir. Bu gün hiçbir yapı doğru bir cephe kaplama programı yaptırmadan, iskan izni alamaz. Hem de bu mecburilik yalnızca yeni oluşturulan yapılar amacıyla geçerli olmayıp, geçmişte inşa edilen yapıları da kapsar.

  Hali hazırda bir yapı sahibi iseniz ve yapınız ısı yalıtım özelliklerini gerçekleştiren bir cephe kaplama tekniği ile kaplanmış değilse, gerçekten fiilen ruhsatsız bir yapıda oturmaktasınız. Zira yapı, yasa nazarında asli niteliklerin sağlanmadığı bir standarda sahip durumdadır. Yapıların Enerji Kimlik belgesi alması, bundan sonra bir mecburiliktur. Bu nedenle, hangi tür yapı söz konuu olursa olsun, ısı yalıtımı yapılmış olmalıdır.

  En Fazla Kullanılan Mantolama Teknikleri

  Mantolama, en çok tercih edilen cephe kaplama tekniğidir. Sıva üstüne EPS ya da Taşyünü ile oluşturulan yalıtım katmanı, ısı yalıtımı kimyasalları ile sıvanarak son katta boya oluşturulan bu teknik, maliyetleri bakımından çok makul seviyededir. Hem de bu tip ısı yalıtımı programları manzara itibariyle classic bir sıvanın izlenimini sunar ve geleneksel yapıların bu şekilde kaplanmasında hiçbir sakınca yoktur.

  Tabii ısı yalıtımı ardından yapının enerji gereksinimi yarı yarıya da düşmektedir. Zaten kamusal zorlamanın esasında yatan konu da ilk önce harcamanın azaltılması, bundan dolayı hem maliyetlerin hem de hava kirliliğinin azaltılmasıdır.

  Modern yapılarda dış cepheler, alüminyum ya da cam ile de kaplanabilmektedir. Özellikle cephe duvarları yapılmayan çok katlı yapılarda tercih edilen cam programı, direkt olarak bir ısı yalıtımı etkeni sunar, çünkü tercih edilen camlar yalıtımlı camlar olmaktadır. Alüminyum ise duvarın üstüne kaplanarak nerdeyse hiçbir cıva ya da aynısı gereç gereksinimi olmaksızın cephenin kaplanmasını sağlar. Elbette maliyetleri bakımından bu teknik daha az tercih edilir. Beraberinde söve uygulamaları tamamlayıcı bir yalıtım unsuru olmaktadır.


  Faydalı Makaleler

  Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?

  Mantolama Çeşitleri

  Mantolama

  Mantolama Malzemeleri Nelerdir?

  Mantolama Firmaları

  Mantolamanın Faydaları

  Dekoratif Mantolama

  İç Cephe Mantolama

  Isı Yalıtımı Nedir?
  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve&Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform