• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Harpuşta Nedir?, Harpuşta Modelleri

Harpuşta Nedir?, Harpuşta Modelleri

 • Metpor

  Metpor

  info@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 2576

Harpuşta Nedir?, Harpuşta Modelleri

  Harpuşta Nedir?, Eps Strafor Harpuşta Modelleri ve İmalatı

  Harpuşta kelime anlamı olarak duvar yada çatı parapetinin üst kısımlarında tercih edilen üstünde su ve karın birikim yapmaması hedefiyle bir tarafa yada ortadan iki tarafa eğimli olan, damlalık çıkıntılı dış cephe yapı malzemelerine denir. Şantiye çevrelerinde her cephe uygulamasında sözkonusu olduğu gibi harpuşta modelleri için de harpuşta söve denebilmektedir.

  Binaların çatı parapetleri harpuşta profillerinin en çok kullanıldığı yerlerdir. Yalıtım bilincinin toplumuzda yer edinmedi ile birlikte çok fazla harpuşta modeli imalatı yapılmıştır. Günümüz mimarisinde harpuşta hem yalıtım hem de dekoratif cephe kaplaması olarak kullanlmaktadır. Harpuşta beton, prekast, XPS köpük, EPS strafor köpük olarak çok farklı malzeme ile üretilebilmektedir. Binalarda ucuz, ekonomik ve harfif olmasından dolayı  harpuşta modellerinin fazla olması sebinden dolayı en fazla EPS strafor olarak üretilimektedir. Şekilleri U ve L şeklinde çatıdaki parapetin üzerini kapatacak harpuştalar üretilmektedir. Metpor Söve ve Mantolama Uygulamalarında mermer parapet Alternatiifi olarak harpuşta çeşitlerini projelerinde kullanmaktadır.

  Harpuşta Modelleri Nasıl Uygulanır ?

  Harpuşta uygulaması yapılırken, çatı parapetinin çeşitli ölçü ve çıkıntılarını ölçer ve saçak parapetine makul ve istenilen modeldeki harpuşta ihtiyacı belirlenmelidir.

  Harpuşta uygulamasının püf noktası, ölçülen parapetin farklı noktalarından referans ölçü alınmalıdır. harpuşta profilinin imalatı için sipriş verilmeden önce bu unsur oldukça önemlidir.

  Harpuşta cephede ısı yalıtımı uygulamasından sonra yerine yapıştırılır. Harpuşta, ısı yalıtımı yapıştırma harcı gibi çimento temelli yapıştırma malzemeleri ile yerine yapıştırılır. Terazide ve aynı kotta olması çok önemlidir. Harpuştanın üzeri çatı deresine doğru meğilli olması gereklidir ki yağmur, kar vb. suların üstünde birikmemesi ve cepheye akmasına karşı görevini yapabilsin. Önemli olan detaylardan biri de harpuştaların birleşim noktalarının eğer ki malzemesi köpük ise (EPS-XPS) söve onarım harcı diye tanımladığımız sövenin ve harpuştanın üstündeki kendi malzemesi ile doldurulmasıdır. Eğer ki silikon, harç, yapıştırıcı gibi malzemeler kullanılırsa çok yakın bir vakit içersinde birleşim noktalarında çatlaklar görmeye başlanabilir, bu estetik olarak kötü durduğu uzun vade de su alma problemleri ile karşı karşıya kalmamıza neden olur.


  Harpuştamızı yapıştırıp birleşim bölgelerinde onarımlarını yaptıktan sonra geriye yalnızca eps strafor imalatı olan harpuşta profili istenilen renkte boyanır.

  Ek bir bilgi olarak, genellikle köpük (EPS-XPS köpük) olan harpuştaları karga ve martılar yiyebiliyor ya da gagalayıp deliyorlar. Bu hali önlemek amacıyla imalat sonucunda harpuştanın üstüne UV ışınlarına sağlam su yalıtım malzemesi sürülür. Bu malzeme sürüldüğünde karga ve martılar malzemeye zarar veremez ve aynı vakitte bu su yalıtım malzemesi (likit membran) ince file ile çatı parapetinden çatı deresine kadar indirilip çatı parapetinde çok kapsamlı bir su yalıtımı önlemi alınmış olunur.  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform