• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Parapetlerde Harpuşta Nasıl Uygulanır?

Parapetlerde Harpuşta Nasıl Uygulanır?

 • Metpor

  Metpor

  info@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 2330

Parapetlerde Harpuşta Nasıl Uygulanır?

  Harpuşta
  Harpuşta, dış etkilere açık duvarların üstünü örten ve yağmur suyu, kar suyu gibi istenmeyen etkilerin yanlara akmasını gerçekleştiren eğimli ya da eğri bina bölümüdür.

  Genellikle duvar yada çatı parapeti üst kısımlarında tercih edilen üstünde su ve karın birikmemesi amacıyla bir tarafa yada ortadan iki tarafa eğimli olan, damlalık çıkıntılı elemanlardır. Genellikle bina parapetlerinde çok kullanılırlar. Binalarda ısı yalıtımı nın mecburi olması, ısı yalıtımı ve cephe kaplama uygulamalarının giderek süregelenlaşması ile eş güdümlü parapetler de bir ısı yalıtım malzemesi ile kaplanır olmuştur.

  Yalıtımlı Dış Cephe Kaplaması ile parapet birleşiminin ağzının açık olması dolayısı ile bu alanlarda kar ve su sızıntısına karşılık, makul detaydaki bir harpuşta ile kapatılması zorunuluğunu getirmiştir. Harpuşta olarak, Mermer, Taş, CTP (Cam Pakviyeli Polyester), Alüminyum ve Çinko süregelen olarak kullanılmakla eş güdümlü, kolay ve ısı yalıtımı sistemleri ile bir bütün olması yönünden söve harpuştalarında süregelen olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Hem de BİNA Söve Ürün gurubu olan Harpuştalar muadillerine göre de çok ekonomiktir. İstenilen genişlikteki parapete özel ölçüde ve modelde üretilebilmesi her türlü mimari detayın çözülmesine imkân sağlamaktadır.

  Harpuşta Uygulamasındaki Amaç Nedir?
  Harpuştanın yapılış hedefi, yapı elemanından su ve nemi en acele şekilde, bünyeye girmeden uzaklaştırmaktır. Bilindiği gibi su yapı elemanına zarar sunar ve vakit içersinde mukavemetini düşürür. Harpuşta yapı elemanını dış etkilerden de korur. Genellikle yapı elemanının köşelerinde meydana gelebilecek deformasyonları önler.

  Harpuşta Uygulaması Aşamaları
  Montaj vasıta gereçleri çalışma alanına getirilmelidir.
  Montaj sahası hazırlanmalı ve temizlenmelidir.
  Montaj yapılacak yerin ölçüsü alınmalıdır.
  Montajı yapılacak yapı elemanı ölçüye makul imal edilmeli ya da ebatlanmalı ve montaj sahasına getirilmelidir.
  Montaj amacıyla lüzumlu akrilik ya da çimento temelli yapıştırıcı (harç) hazırlanmalıdır.
  Akrilik ya da çimento temelli yapıştırıcı, montaj yapılacak yere mala ile tabaka durumunda bütün yüzeye uygulanmalıdır.
  Hazır harpuştalar kullanılacaksa, düzlemleri içersinde öne ve arkaya hafifçe kaydırılarak sıkıştırılmalıdır.
  Taşan yapıştırma harcı spatula ya da mala kullanılarak dikkatlice temizlenmelidir.
  Montajın düzgün olup olmadığı su terazisi ile denetim edilmelidir.
  Harpuşta parçaları bir araya getirilip sıkıştırıldığında, yapıştırıcı harcın bir alanı taşma yapacaktır. Bunlar temizlenmeli ve fırça ile düzeltilmelidir.
  Montajı oluşturulan yapı elemanının montaj noktalarının yapının yüzey kaplamasıyla ahengi sağlanmalıdır
  Harpuşta Nasıl Uygulanır?
  Çatı parapetinin çeşitli ölçü ve çıkıntılarını ölçer ve saçak parapetine makul ve istenilen modeldeki harpuştanın siparişi sunarilir. Harpuşta genellikle cephede ısı yalıtımı gerçekleşiyor ise yapıştırma imalatından sonra yapılır. Harpuşta, ısı yalıtımı yapıştırma harcı gibi çimento temelli yapıştırma malzemeleri ile yerine yapıştırılır. Terazide ve aynı kotta olması çok önemlidir. Harpuştanın üzeri çatı deresine doğru meğilli olması lüzumludir ki yağmur, kar vb. suların üstünde birikmemesi ve cepheye akması önlensin.
  Önemli olan detaylardan biri de harpuştaların birleşim noktalarının şayet malzemesi köpük ise (EPS-XPS) söve onarım harcı diye tanımladığımız sövenin ve harpuştanın üstündeki kendi malzemesi ile doldurulmasıdır. Eğer ki silikon, harç, yapıştırıcı gibi malzemeler kullanılırsa çok yakın bir vakit içersinde birleşim noktalarında çatlaklar görmeye başlanabilir, bu estetik olarak kötü durduğu gibi aynı vakitada su alma sorunu ile bizi karşı karşıya getirebilir.
  Harpuştamızı yapıştırıp birleşim bölgelerinde onarımlerini yaptıktan sonra geriye yalnızca harpuştanın istenilen renkte boyanması kalır.  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform