• + 90 216 387 46 64
 • info@metpordekor.com

Dış Cephe Söve Montajı Teknikleri

Dış Cephe Söve Montajı Teknikleri

 • Metpor

  Metpor

  info@metpordekor.com

  Okunma Sayısı : 2527

Dış Cephe Söve Montajı Teknikleri

  Dış Cephe Söve Montajı Nasıl Yapılır?

  Söve imalatı ve dış cephelerde söve montajı konularını incelediğimizde bugünümüzde ayrı birer meslek olarak beceri ve ustalık gerektiren bir zanaat olduğunu görmekteyiz. Bugünkü inşaat pazarında çok farklı malzemelerden elde edilen metal alaşımlı, poliüretan, polyester, ahşap, beton ve natural taşlardan işlenerek çok farklı modellerde ve ölçülerde hazırlanmış söveleri bulmak mümkündür. Bu söveler montaja hazır durumda bulunurlar. Bu tür sövelere hazır söve denir. Hazır söveler içerisinde en çok program payı polistren köpük (strafor) sövelere aittir. Sövelerin kapı ile pencere yanlarına ve üstlerine bağlanmasına sövelerin montajı ya da söve monte etme denir. Pencerelerde söveler denizlik altına da uygulanabilir. Hatta hazır denizlik söveleri de piyasada bulunmaktadır.

  Dış Cephede Söve Montajı Nasıl Yapılır? 

  Monte edilecek sövenin türüne göre montajı farklılik göstermesine rağmen temel olarak aynı şekilde montajı yapılır. İşlem sırasına göre montaj Dış Söve Montajı Uygulama Prosedürü Şöyle Sıralanabilir;


  + Söve kaplanacak yüzey düzgün olmalıdır.
  + Söve yapar iken lüzumlu emniyet tedbirleri alınmalıdır.
  + Sövenin cinsine makul yapıştırma harcı seçilmelidir.
  + Ağır söveler yerine dayanıklı bir şekilde tutturulmalıdır.
  + Söve montajında can güvencesi alınmalıdır.
  + Söve montajına ilk evvel yan parçalardan başlanmalıdır.
  + Söve parçaları şakulinde ve terazisinde yerine konmalıdır.
  + Söve ek yerleri düzeltilmelidir.
  + Fazla harçlar kurumadan alınmalı, ek yerleri tesviye edilmelidir.

  + Dış Cephede Söve Montaj Alanının Hazırlanması : Montaj yapılacak pencere ve kapı kıyıı ile üstlerini, varsa çıkıntıları kırarak temizleyip hazır duruma getirilir. Pencere kıyıına montajı yapılacak söveler ile montaj yapma araçları (Testere, keser, çivi, kalem, metre, mastar, terazi, spatula, mala, harç hazırlama kabı ve yapıştırma harcı) montaj alanına getirilir.

  + Söveleri Ölçüsüne Getirme : Söve ölçülerini denetim ederek boyları, köşe açıları ile kertme yapılacak yerler dilenen değerlere getirilir. İnşaatta (montaj alanında) pencere ve denizlik ölçüleri birbiriyle aynı standartta olmayacağından, boy ve kertme ölçülerini söveyi yapıştırılacağı yüzeye dayayarak ölçüleri direk söve üstüne markalanabilir. Söve montajı bina dış yüzeyine yapıldığından çalışanların düşme riski vardır. Bu sebeple düşmeye karşı lüzumlu güvencesi almadan çalışma yapılmamalıdır.

  + Söve Yapıştırıcı Harcını Hazırlama : Söve yapıştırma harçları piyasada hazır torbalar durumunda bulunurlar. Sövenin cinsine makul yapıştırma harcını seçilir. Üretici firma önerileri tarafında yapıştırma harcı su ile karıştırarak hazırlanır.

  + Söve Yan Parçalarını Monte Etme : Söve montajına ilk evvel yan parçalardan başlanır. Yapıştırma harcı sürülen söve yan parçaları şakulinde yerine yerleştirilir. El ile darbeler uygulanarak duvara yapışması sağlanır. Terazi ve mastar ile düzgünlüğü denetim edilir.

  + Söve Üst Parçasını Monte Etme : Üst söve yan söveler bağlandıktan sonra yerine yapıştırılır. Üst söve yan sövelerden yana doğru taşıyor ise taşmanın her iki yanda da eşit olmasını metre ile ölçülerek sağlanır. Sövenin üst kıyı doğrultusu ve yere paralelliği mastar ve terazi ile dilenen değerlere getirilir. Üst söve üstüne el ile darbeler uygulanarak, sövenin duvara yaklaşması ve yapıştırma harcının duvara yapışması sağlanır. Yapıştırılan üst sövenin beton çivisi vb bağlantı elemanı ile yerine dayanıklı bir şekilde tutturulmasını sağlanır.

  + Söve Montajının Son Aşama : Söve ek yerleri yapıştırma ya da derz harçlarıyla düzeltilir. Yapıştırma harcı kurumadan çok harçlar mala ya da spatula ile alınır. Ek yerleri harç ile düzeltilir.


  Faydalı Makaleler  Hızlı Erişim Linkleri


  Dış Cephe Kaplama Panelleri, Yalı Baskı Nedir?, Yalı Baskı Dış Cephe Kaplama Modelleri ve Fiyatları, Mantolama İşleri Nedir?, Mantolama İşleri Nasıl Yapılır?, Duvar Mantolama, İç Mekan Strafor Duvar Paneli, Duvar Söve Modelleri, Ahşap Duvar Kaplama, Ahşap Duvar Panelleri, İç Cephe Duvar Kaplama, İç Cephe Kaplama Panelleri, Ahşap Desenli Duvar Kaplaması, Tuğla Desenli Strafor Duvar Paneli, Duvar Dekorasyonu, Strafor Duvar Kaplamaları, Taş Görünümlü Strafor Duvar Paneli, Duvar Kaplama Çeşitleri, Strafor Duvar Paneli Modelleri, Strafor İç Cephe Duvar Kaplama Fiyatları, Strafor Duvar Kaplama Malzemeleri, Strafor Dekoratif İç Mekan Mantolama Duvar Kaplama Levhaları, Strafor Duvar Kaplama Panel Fiyatları, Duvar Paneli Nedir?, Duvar Taşı Dekorasyon Modelleri, Dekoratif Strafor Taş Duvar Panelleri, Strafor Duvar Taş Kaplama Modelleri, Dekoratif Dış Cephe Kaplama, Dekoratif Mantolama, Eps Ahşap Strafor Duvar Kaplama Panelleri İle Dekorasyon ve Yalıtım Bir Arada, İç Cephe Mantolama Strafor Yalıtım Levhası M2 Fiyatları, Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları, Strafor Eps Isı Yalıtım Levhası Ölçüleri Nelerdir?, Villa Dış Cephe Kaplama, Harpuşta Nedir?, Harpuşta Modelleri, Dış Cephe Dekorasyon Çeşitleri, 2019 Trendleri, Resimli Anlatımla 8 Adımda Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?, 2019 Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama Fiyatları, Dış Cephe Mantolama M2 Fiyatları, Villalarda, Müstakil Evlerde Dış Cephe Mantolama ve Fiyatları, Dış Cephe Söve Kaplaması Nasıl Yapılır?, Dış Cephe Kaplaması, Mantolama İşçilik Fiyatları, 2019 Yılı En İyi Dış Cephe Kaplama Fiyatları, Strafor Mantolama Malzeme Fiyatları, İzolasyon Nedir?, Yalıtım Neden Yapılır?, Eps ve Xps Karşılaştırması, Polistiren Savaşları, Düz Söve Modelleri, Düz Söve Çeşitleri, Villa Söve Modelleri, Villa Söve Çeşitleri, En İyi Mantolama Nasıl Yapılır?, Fugalı Mantolama Fiyatları, Hazır Mantolama, Isı Yalıtım Levhaları, Isı Yalıtım Levhası Nedir?, Eps Mantolama Levhaları, Eps Yalıtım Plakaları, Fugalı Kaplama, Mantolama Plakası, Strafor Mantolama Nedir?, Ahşap Görünümlü Dış Cephe Mantolama, Isı Yalıtımının Faydaları Kısaca,  logo

  Metpor Dekor farklı modeller ve seçeneklerle başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize hizmet vermektelerdir

  info@metpordekor.com
  Telefon: + 90 216 387 46 64
  FAX: + 90 216 517 84 33
  GSM: + 90 532 697 15 47
  Petrol İş Mahallesi Levent Sokak
  No : 13/1 Kartal / İstanbul.

  2005 - 2019 MT Web Team - Metpor Söve & Mantolama Ürünleri - Metpordekor.com

  Metpordekor.com Mobilde
  mailform